Stedelijke uitleendienst in plaats van stedelijke toelagen C.C.O.D.: "Strijdvaardigheid blijft geboden" Alle kids op school, alles kits in Aalst Vereremerkte stadspersoneelsleden Sfpmst De Voorpost - 6.4.1990 -11 Na de afschaffing van de toelagen aan de verenigingen kregen afgevaar digden ervan in de feestzaal van het stadhuis verleden dinsdag de gelegen heid hun aan- en opmerkingen kenbaar te maken, eventuele suggesties te formuleren en vragen te stellen. Vertegenwoordigers van zowat 150 Aal- sterse verenigingen van allerhande pluimage maakten er gebruik van, wel wetende dat het hier nog slechts een waterkansje gold. In plaats van de toelagen zou het stadsbestuur een stedelijke uitleen- dienst organiseren. Maar om daar van iets te gebruiken zou dan wel moeten betaald worden. Daarenbo ven was de vraag of alle vereni gingen met dergelijke uitleendienst gediend waren en of er geen andere behoeften bij die verenigingen leef den. Overschakelen Afschaffen van de subsidies gebeur de volgens burgemeester De Maght om diverse redenen. Uiteraard om financiële. Maar ook om te komen tot een verantwoorde verdeling van de middelen. En niet in het minst om steun te verlenen aan vereni gingen die aktief zijn en 'papieren verenigingen' geen kans meer te bieden. Schepen Oscar Redant belichtte de penibele toestand van de stadsfi nanciën waarbij het tekort eigen dienstjaar van 42 miljoen in '87 voor '89 tot 213 miljoen was aangegroeid die eigenlijk circa 250 miljoen zijn. Als men weet dat een stijging van 1% gelijk staat met minder dan 50 miljoen, zou wegwerken van dat te kort de aanslagvoet van 7 naar 12% brengen. Gesteld werd dat er inspanningen gevraagd worden van de bevolking doch dat ook het bestuur en de ad ministratie zichzelf inspanningen opleggen. Stedelijke uitleendienst Schepen Patrick De Smedt stelde dat deze uitleendienst open zal staan voor èlle verenigingen. De stad zou het pakket van vzw AJO (Aalsterse Jeugdorganisaties) over- kopen en dat pakket verder uitbrei den. De vraag kwam wel vanuit de zaal of dat wel noodzakelijk was dat van AJO af te kopen aangezien het zelf met stadsgeld werd gereali seerd. 'Onder de auspiciën van...' Een aantal aktiviteiten zouden kun nen plaatshebben 'onder de auspi ciën van het stadsbestuur'. Wat wel en wat niet zou nog beter moeten vastgelegd worden. Als algemene regel zou gelden dat onder deze hoofding zou kunnen doorgaan al wat het imago van de stad verhoogt door de brede uitstraling die ervan zou uitgaan. O.m. de promotie, de impakt en de inhoud zouden nor men ertoe kunnen zijn. Om dat nog nader te bepalen zal een bespreking in de gemeenteraad nog plaatsheb ben. Vragen Uit de zaal kwamen een aantal vra gen. O.m. - wat de uitleendienst juist zou be vatten? Audio-visuele middelen, fotokopieer-, projektie- en ande re apparatuur, sportattributen en allerlei installaties en materialen. - kan de stadsdrukkerij vereni gingen steunen door het drukken van bvb. affiches? Dat zou te veel kosten, meer personeel vragen en bovendien konkurrentieverval- send zijn voor de privésektor. - welk procent het afschaffen van de bezuinigingen betekent in funktie van het totaal budget? Een peulschil, zegde de burge meester. 'Maar het gaat hier niet om procenten, wel gewoon om centen'. - is de uitleendienst gratis? Neen. Er zal moeten betaald worden, maar niet veel. - wat met verenigingen die geen za ken van de uitleendienst nodig hebben? Er zal getracht worden bij nieuwe aankopen rekening te houden met de gemelde behoef ten. - of verenigingen 'van den buiten' die om praktische redenen geen gebruik kunnen maken van gratis spelen in De Werf? Daarvoor is geen kompensatie voorzien. 'Ak- tieve verenigingen hebben geen toelage nodig', werd er bij ge voegd. Dat is dan wel een gemak- kelijkheidsantwoord. - worden de door AJO gehanteer de tarieven verlaagd? Dat zal wel licht kunnen eens de dienst goed funktioneert en de kosten kunnen gespreid worden over een groter aantal uitleningen. Of het ook al van bij de aanvang kan is een vraagteken. Gevraagd werd alleszins dat gepeild zou worden naar de behoeften van de verenigingen. De uitleendienst werd opgericht boven de hoofden der verenigingen heen. Hen werd niet gevraagd o.m. via de adviesra den, of ze liever subsidies hadden dan logistieke steun. 'Uiteraard hebben we dat niet gevraagd', zegde de burgemeester. 'Iedereen weet toch op voorhand wat het antwoord zou geweest zijn'. Blijkbaar is de kous daarmee niet af. Op toelagen kan niet meer gere kend worden. Op de wijze van funktioneren van de uitleendienst en over eventuele kompensaties voor verenigingen die om een of andere reden uit de boot vallen zal in latere vergaderin gen nog kunnen gepraat worden. LH Febiac organizeert ook nu in samenwer king met haar zusterfederaties en op vraag van de Sovjetrussische automobielindus trie drie "Belgian Automotive Subcontrac ting Days" in Moskou. De dagen vinden plaats in het Kultureel Centrum van de fabrieken Zil in Moskou. Van 17 juni tot en met 30 september wordt iedere zondagmiddag in het Nederlandse Tegelen een Passiespel opgevoerd. Het zijn voorstellingen in openlucht. Het sekreta- riaat is gevestigd in Teater De Doolhof, Postbus 3027 te 5930 AA in regelen. ^amenz" vereremerkten. Deze plechtigheid werd gevolgd door een ledenvergadering en een gezellig Het traditioneel ledenfeest van de C.C.O.D. "de Christelijke Centrale der Openbare Diensten" kreeg verleden zaterdag in de barkelder van "'t Groen Kruis" veel belangstelling. Onder de aanwezigen ex-burgemeester Maurice De Kerpel, ex-schepen Chris Borms, raadsleden Eddy Coeckuyt en Willy Bosteels, arrondissementeel ondervoorzitter A.C.V. Leona Vonck, lid van het dagelijks bestuur arr. A.C.V. Leona De Wilde, voorzitter A.C.W. Aalst Mare Gielens en lid dagelijks bestuur A.C.W. Marcel Crombeen. Gemeen teraadslid Luc Willems en O.C.M.W.-fraktieleider Jef De Smet waren verontschuldigd. Op zondag 8 april presenteren de 6 finalis ten van de "Prijs van de jonge Belgische Couture" in de Marmeren Zaal van de Kon. Mij. voor Dierkunde van Antwerpen hun inzendingen voor het tema "bruidsja pon". Sabena heeft nu een derde vlucht per week met bestemming Bombay-Bangkok-Sin gapore. Die vlucht heeft plaats op zondag. Aalst. Een sfeerbeeld van "Zwijg Kleine(a) In de trouwzaal speldde burge meester Anny De Maght-Aelbrecht 23 leden van het stadspersoneel uit erkentelijkheid voor bewezen dien sten een ereteken op de borst. De burgemeester had woorden van dank en gelukwensen voor hen die ze 'het kruim van het stadspersoneel' noemde. Een per- loneelsschepen André-Emiel Bo- 'lert overliep met hen hun loop tan vanaf hun eerste prestatiedag. Vanzelfsprekend in vogelvlucht. De schepen stelde dat waar het stads bestuur regelmatig aan verandering toe is wat in een demokratie heil zaam kan genoemd worden de 'ambtenarij' zorg draagt voor de kontinuïteit in de aktiviteiten. Vol gens de schepen is de huidige perio de zeer belangrijk vermits gewerkt wordt aan ontzuiling en dépolitise- ring. Er kwam een nieuw organi gram, een nieuwe personeelsraad en een nieuw extra reglement. Eretekens Politiekommissaris Buyle werd Ridder in de Kroonorde en school hoofd Antoon Paridaens kreeg er de Gouden Palmen van. De zilveren palmen van de Kroo norde waren voor Henri Breckpot, Victor Bascour, Benjamin De Dec ker, Francois De Schrijver, Kooert Van De Maele, Henri Van Geit en Paul Van Goethm, leden van het stedelijke politiekorps. Het burgerlijk Kruis eerste klasse was ervoor Jozef De Wolf, Suzanne Moortgat, Belout Van De Perre en Theodoor Mortier. Dat van tweede klasse voor Frangois De Cock, Jozef De Saedeleer en Yvonne Heyn- drickx. En dat van derde klasse voor Marcella Arts, Alfons D'Haese, Marcel Goeman, Philemon Hen- drickx, Francois Heyvaert, Roger Pieters en Desiré Verbeken. LH C.C.O.D.-voorzitter Hilaire Lievens stelde dat de afdeling die 22 jaar terug in "'t Kapelleken" met 36 aan tafel zat nu is uitgegroeid tot het vijfvoudige. De moedeloosheid van 1978 is geëvolueerd naar grote strijd vaardigheid. De C.C.O.D. haalde regelmatig de pers en ook twee maal het BRT- en VTM-nieuws. De C.C.O.D genoot bovendien de eer de burgemeester te bespuiten. Een duidelijk halt werd toegeroepen aan de liberale gedachtengang dat alle onheil komt van te hoge lonen en personeelslasten en de te grote sociale verworvenheden. Voorzitter Lievens suggereert liever gelden te gaan zoeken bij de fiskale fraude. Volgens spreker blijft waakzaam heid op alle vlakken geboden. Mis schien worden zelfs algemene akties noodzakelijk. Hij vraagt dan ook van de leden eendracht, inzet, waak zaamheid en strijdvaardigheid. Al leszins geen défaitisme. Gehuldigd A.C.V-verbondssekretaris Piet Van Tittelboom huldigde een aantal ver dienstelijke leden. Voor 25 jaar lid maatschap Emielienne Schouppe, Jean Clopterop, Marc Costers, Ro bert De Wint, Jan Dorreman en Hubert Droussaert die het bronzen ereteken ontvingen. Het zilveren ereteken (35 jaar) was er voor Frieda Van Yperzeele en Hilde Vonck en het gouden (45 jaar) voor Jan Spittaels. Een zeer speciale huldiging greep plaats voor erevoor zitter René Vinck en Robert De Poorter, lid van het hoofdbestuur die niet minder dan 55 jaar lidmaat schap totaliseerde. Piet Van Tittelboom loofde hun in zet die getuigt van solidariteit boven individualiteit en persoonlijke belan gen. Het is inderdaad heel wat ge makkelijker anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen want vakbondswerk is heden ten dage moeilijk werk. "Wat we hebben moeten we beschermen, wat we wil len moeten we bevechten". Voor de C.C.O.D. zijn inderdaad nog vele taken weggelegd. Er is nog veel werk te doen op het sociaal en het politiek vlak. Sindikale werking en sociaal dienst betoon C.C.O.D.-secretaris Roland De Cock stelde dat meer dan 700 aange sloten leden waaronder 64 gedele geerde hoofdbestuursleden borg staan voor blijvende optimale sindi kale werking en sociaal dienstbe toon. "Gelatenheid" is een woord dat niet past in het woordenboek van de C.C.O.D. De C.C.O.D. wil niet dat het sindi- caal statuut wordt gedegradeerd tot een karikatuur in het nadeel van de werknemers. Zo kon men zonder wettelijke inspraakmogelijkheid tij- delijken en geko's ontslaan. Ambte naren werden daartoe monddood gemaakt. In plaats van spreekrecht was er zwijgplicht. De perikelen in het O.C.M.W. bij het o.m. "Niet naleven van wettelij ke overlegprocedures" wijzen op een anti-syndicale tendens die tot uiting kwam bij de klachten van residenten in Sint-Lieven en in het A.S.Z. Geslaagde akties tijdens het voor bije jaar waren die voor de verho ging van de nachtvergoedingen en voor het behoud van de statutaire verlofdagen. "Bekommernissen blij ven alleszins de afbouw van het vast kader, de dreiging van de privatise ring van de reinigingsdienst en het moedwillig indienen van een defici- taire begroting. Obstakels die moe ten overwonnen worden". Op het nationaal vlak slaagde de C.C.O.D. er niet in te komen tot een betekenisvolle weddeverhoging. "De 24-urenstaking van 24.11 bleef inderdaad een C.C.O.D.-one man show" Afbouw van verworvenheden blijft daarenboven dreigend. De vastheid van betrekking wordt in vraag ge steld. De tuchtregeling zou uitge breid worden tot terugzetten in graad wat kan leiden naar politieke willekeur en het gelijkvormig maken van de weddeschalen afgestemd op die van het Rijk ligt ter tafel! Dat sindikaten er niet meer nodig zouden zijn blijkt dan ook slechts een droomwens te zijn van som migen. De Huurdersbond belicht in de jongst, twee "Huurdersbladen de nieuwe tijdelij ke huurwet aan de hand van praktischi voorbeelden. Men kan deze "Huurdersbla den" bekomen op hel adres Huurders- bond, Frulersplein 6 te 9000 Gent met dt vermelding "Nieuwe huurwet" en het in sluiten van 75 fr aan p~" Schoolkids Onder deze niet-alledaagse doch voor zichzelf sprekende hoofding wordt in Aalst een wedstrijd georganiseerd voor Aalsterse schoolklassen. Aalst nam reeds jaren terug het voortouw in de strijd tegen het spybelen. Dit wordt nu een nieuwe aanpak met onderwijsdeskundigen, opbouw- en jeugdwerk en met nauwe kontakten met het ministerie van Onderwijs van de Vlaamse Gemeenschap. Een massa schoolplichtigen komt 's morgens in of aan het station aan te Aalst. Duidelijk blijkt dat de weg naar school voor sommigen langer is dan voor anderen. Reeds 12 jaar terug trachtte men te Aalst aan het spijbelpro bleem iets te doen. Het steeds meer openlijker cafélopen door studenten leidde zelfs tot identiteitskontrole en het opstellen van processen-verbaal op last van het parket. Vooraleer op de schoolbanken plaats te nemen, werd vaak eerst nog "een hartversterktfe" genuttigd. Enige reden tot gejuich is er niette genstaande de inspanningen nog al lerminst. U merkt niet direkt dat het aantal frauduleuse doktersbewijzen zou afgezwakt zijn, de aanwezig heidsadministratie is nog steeds in de schoolstad met 20.000 studenten een bittere noodzaak en spijbelen gebeurt nog steeds. Een gedroomde kans Het (Vlaams) "Samenwerkingsver band Jeugdwelzijnsbeleid" be kroonde dit jaar twee pilootprojek- ten. Eén ervan was Aalst met de aandacht voor spijbelen. Inhoude lijke ondersteuning werd aangebo den om via dit projekt schoolmoe- heid en spijbelen af te zwakken. Er werd geopteerd voor een wed- Aalst. Enkele vereremerkten van het Aalsters stadspersoneel (a) strijd die bij de doelgroep zou aan slaan. Een wedstrijd in klasverband gericht naar de eerste twee jaren van het sekundair onderwijs, alle richtingen. Met een Stuurgroep die openstaat voor alle sekundaire scholen, PMS-centra, kantonnale inspekteurs en welzijnsdiensten. Dit onder voorzitterschap van sche pen Patrick De Smedt, momenteel voorzitter van het Aalsters Coördi- natiekomitee. Doel is te bekomen dat leerlingen zich goed voelen in hun klas en dan ook geen poging tot spijbelen verto nen. Klassen krijgen daarbij op drachten en om deze tot een goed einde te brengen is de medewerking van de hele klas noodzakelijk. De resultaten worden door een jury be oordeeld en tijdens de slotmanife statie bij het einde van het school jaar wordt de laatste opdracht uit gevoerd en worden de prijzen uitge reikt. Schooljaar '90-'91 In séptember e.k, zal dit projekt in elke klas van de eerste twee jaren sekundair onderwijs worden voor- festeld. In een gesprek met de leer- racht-begeleider beslissen de leer lingen zelf of ze al dan niet mee doen. Zo ja, tekenen ze het deelna meformulier en het wedstrijdregle ment. Elke deelnemende klas ontvangt een kit met folders, zelfklevers, het reglement, de opdrachten en een videocassette. De groep kiest uit de opdrachten en zoekt per opdracht een begeleider. De eerste opdracht is wel dezelfde voor iedereen en wordt begeleid door de leerkracht die het spel introduceert. In oktober wordt aan de opdracht gewerkt in uitwisselbare rollen. Tussen december en april worden drie opdrachten uitgevoerd, bvb. voeding, muziek, graffiti, vandalis me, mode, vrije tijd, verslaving. Dat kan via toneel, video, schrijfboek, dagboek, nieuwsuitzending, pop pentheater, lied, muziek... In april moet het laatste projekt afgewerkt worden. Het is: "Mijn school: een droomschool" of "pe dagogische studiedag voor onze leerkrachten". Aan de leerkrachten wordt ge vraagd mee te werken. Een infor matiemap wordt hen daartoe aan geboden. Verder zijn er een ge spreksforum, vragen, feedback en begeleiding door de Stedelijke Jeugddienst. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 11