if Burgemeester De Maght: 'Een opmerkelijke karnaval 1990' Drugs, auto's, kansarmen en groen Slachthuis van Oordegem door boze varkenskwekers bezet Ob^i 600 CVP-mandatarissen te Aalst in De Werf Zowat 600 Vlaamse CVP-mandatarissen burgemeesters, schepenen, OCMW-voorzitters en gemeente- en OCMW-raadsleden vulden de tchouwburgzaal van De Werf. Uit alle kontreien van het Vlaamse land waren ze gekomen als leden van de Vereniging van CVP-raadsleden onder voorzitterschap van volksvertegenwoordiger Jos Ansoms, burgemeester van Wuustwczel. Onder de algemene slogan 'Veilig en gezond, Samen de gemeente rond', werden vier aktuele temata behandeld: veiligheid, kansar moede, mobiliteit en leefmilieu. De temata werden achtereenvol gens behandeld telkens afgerond met een interview met een vooraan staande deskundige in de materie. Het werd een eerste follow up van de gemeenteraadsverkiezingen van 1988 toen de CVP 37% der stemmen baalde, in 106 gemeenten de vol strekte meerderheid en in 171 ge meenten de burgemeester leverde. Veiligheid Met statisch materiaal werd op het tongres aangetoond dat kleine kri- minaliteit de wereld niet uit is. De burger voelt zich inderdaad steeds meer en meer bedreigd. Hoogtech nologische realisatie brengen daar bij vaak nog verhoogde risico's. Centraal werd gesteld 'wat een ge meente kan doen zo er zich plots een ramp voordoet'. Een gebeuren dat behandeld werd door burge meester Van Eetvelt, politiekom- missaris Nuts en brandweerkom- mandant Van Rompaey. Aandacht werd besteed aan de preventie, aan de organisatie en vooral aan de koördinatie der verschillende vei ligheidskorpsen. Aansluitend bracht Clcymans van de Civiele Be scherming voorbeelden van ram penplannen. Voorzitter van de Ka merkommissie tegen banditisme André Bourgeois rondde deze item af en beklemtoonde de nood aan intergemeentelijke samenwerking van de verschillende politiedien sten en de onvoldoende bestrijding van banditisme. Kansarmoede Nog steeds vallen velen 'uit 3e boot'. Hoewel de OCMW's en de privé-sektor heel wat realiseren blijft de vierde wereld toch kort bij ons allen. Getuigenissen werden namens Centrum Kauwenberg en namens V.I.W. en antwoorden wer den geformuleerd met toekomst- perspektieven namens Miet Smet en ae OCMW-voorzitter van Ant werpen. Gemeenschapsminister Jan Lenssens bracht zijn visie in ver band met de Derde Leeftijd. Mobiliteit Verkeersonveiligheid is doorge drongen tot in de kleinste gemeen ten. Verkeersdeskundige Romain Poté belichtte de onveiligheid, de bereikbaarheid, de leefbaarheid en de milieueffekten. Een gesprek dat afgerond werd met een interview van verkeersminister jean-Luc De- haene. Voor de première van de videofilm van Videomanie over het jongste karnavalgebeurer. te Aalst liep de schouwburgzaal van De Werf quasi vol. Een typisch karnavalpubliek dat duidelijk genoot van het spektakel ook al was dat niet permanent van de bovenste plank, waren er tal van dode punten en hyaten en waren niet alle interviews even denderend. Een aangenaam spektakel alleszins. Een spetterend spektakel echter heel wat minder. Burgemeester De Maght stelde bij haar inleiding 'de échte zijn weer op post' waarmee ze dan uiteraard de echte, aktieve karnavalisten van Aalst bedoelde. Maar er was ook interesse van buiten de regio. Niet in het minst van Denderleeuw want Videomanie heeft haar thuishaven aldaar. Zc noemde karnaval 90 een opmer kelijke in de lange rij, wellicht de beste. Dit mede door de inzet en het laaiend enthoesiasme van allen. Het door het stormweer noodzake lijk geworden alternatief noemde ze geslaagd. Steeds beter en beter blijft een uitdaging voor allen. Dat zij als burgemeester heel wat kritiek heeft moeten inkasseren deert haar niet omdat zc weet dat haar inzichten steeds goed bedoeld zijn. Ze keert zich echter resoluut tegen het mis bruiken van karnaval voor politieke doeleinden. Alleszins blijft ze in karnaval Aalst geloven. Er was reeds, zoals vooraf gaandelijk afgesproken, een evalua tievergadering en er komen er nog. Karnaval 1990 was inderdaad op ve lé vlakken een experiment. Daaruit lullen de nodige lessen worden ge trokken voor de toekomst. Videofilm Voor burgemeester De Maght werd de videofilm van Videomanie an dermaal een bravourestuk. Liefst 25 u. werden er filmopnamen gemaakt en de montage nam 45 u. in beslag. Qua opnamen moest er gewerkt worden in een dag- en een nacht ploeg door voorzitter Emiel De Schrijver, duide doet al Leander De Bruyn, Theo Verkoelen en Freddy Herssens. Er werd gewerkt met, twee vaste camera's op de Grote Markt en met één mobiele camera. Ninovieter Leander De Bruyn, o.m. verant woordelijkvoorde montage ervaart het karnavalgebeuren te Aalst hele maal anders dan dat van Ninove. 'Als ik de film monteer voel ik me bijna een heuse Aalstenaar' voegde hij er aan toe. Van deze film bestaan verscheidene versies: de stoet afzonderlijk, de raadszitting, de prinsverkiezing en nog andere onderdelen. Die zijn al lemaal verkrijgbaar bij keizer Ka- miel Sergant, Moorselbaan 107 te Aalst, of bij Freddy Herssens, Ro- zendreef 103, eveneens te Aalst (053-77.88.51). Uiteraard ook bij Videomanie te Denderleeuw, Kie- kenborrestraat 24 (053-67.05.41). In VHS-uitvoering doch ook, op aan vraag in super VJS, in Betamax of in Sisteem 2000. Bij de première van een representatieve selektie werd van de film fel genoten. Kommen- taar erbij werd verzorgd door Kei zer Kamiel en Prins Kris. 'De stad huissleutel ontving ik in een doos van de firma waar ik werk. De firma naam stond er op. Sindsdien is de omzet van de firma fel gestegen. Maar dat impliceert dat ik nu har der moet werken' stelde prins Kris. Vier maal Schiëfregt'oever Drie keer is scheepsrecht. Maar Schiëfrefgt'oever lukte vier opeen volgende overwinningen in ae ka- valkade waarmee ze de opvolgster werd van Lotjonslos. Deze presti gieuze groep geleid door Rudy Wil- loo en Johan zocht het eerder in Britse, Zuid-afrikaanse of leefmi lieu onderwerpen. Dit jaar omzeil den ze handig de gereglementeerde lengte. In feite haalden ze een leng te van 87 m. Het rollend materiaal bleef echter netjes onder de 30 m. Juist gemeten 29,87 m. Momenteel is men nog steeds doen de aan sistematisch afbreken. In september gaan ze dan terug aan de slag. Wordt het een 5de voltreffer? Vervolg op blz. 4 Aalst. Een beeld van het CVP kongres in De Werf (a) Vervolg op blz. 4 Leefmilieu Voor de CVP is de tijd van slogans voorbij. Er dient nu gehandeld te worden ieder op het eigen niveau. Niet in het minst in verband met de afvalverwerking. Burgemeester Thijs van Diepenbeek en voorzitter Mercken van de Interkommunale Leuven illustreerden met een paar voorbeelden. O.m. met het experi ment in een wijk van Diepenoeek waar men doet aan selektief opha len van huisvuil maar dan ver door gedreven. Alle organisch vuil in één container per gezin, alle niet orga nisch vuil in een zak en alle che misch materiaal in een plasticdoos. Een experiment dat reeds een jaar loopt en voor 99% wordt gevolgd. Begin van de week werd het slachthuis van Oordegem door boze varkenskwekers als het ware belegerd. Ze arriveerden er met een autocar nadat ze vernomen hadden dat buitenlandse varkens werden aangevoerd, niet alleen door Nederlandse vrachtwagens, maar ook door hun Belgische collega's. De kwekers namen dat niet en trokken met man en macht naar het slachthuis waar ze de toegang blokkeerden. Van doorkomen was geen sprake meer en de vrachtwagenchauffeurs die toch tot aan de slachthuispoort reden, moesten met lede ogen toezien hoe de boze kwekers de lucht uit de banden van de trucks lieten. Op een afstand hielden rijkswacht en politie een oogje in het zeil. Na een hele poos vertrokken de varkenskwekers met de autocar naar een andere bestemming, want ook daar waren vrachtwagens met ladingen varkens gemeld, (da)

De Voorpost | 1990 | | pagina 1