Sanering van ons milieu: er samen wat aandoen... 1 •i Reinwaterschip: meer dan een 'varende klas' Interessante brochures Aktie 'Red de Schelde' ingezet Bakvisjes 32 - 6.4.1990 - De Voorpost Onder een stralende zon - was het water van de Schelde maar zo puur als de zonnestralen die in Vlassenbroek op de hoofden van de honderden wandelaars vielen, of is er ook al wat mis met die stralen? - werd vorige week zondagnamiddag het regionale luik van de aktie Red de Schelde, officieel geopend. Dat gebeurde op de binnenkoer van Huize Geertrui, waar trouwens ook een tent opgeslagen stond, waarin de geïnteresseerden kennis konden maken met een aantal tentoonstellingen, opgezet dankzij de medewerking van o.a. het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap (Visserijdienst), de aquariumverening Betta, Greenpeace, CVN Zeeuwse Milieufederatie (de Schone Schelde) en de Wielewaal afdeling 's Heerenbosch (reservaat Vlassenbroek). Laatstgenoemde vereniging is trouwens de motor van de aktie Red de Schelde in de streek. Wie bvb. nog eens wil kennismaken met een baars, een kleine modderkruiper, de rietvoorn, de blankvoorn en de driedoomige stekelbaars, mag deze tentoonstelling niet missen. Alleen al de prachtige namen van deze zoetwatervissen zijn een omweg naar Vlassenbroek waard. Dendermonde. De tentoonstelling werd origineel open gepraatvanop een wankele stoel (foto Guy) Wielewaal 's Heerenbosch: de aktie Red de Schelde is slechts een aan zet... Namens Wielemaal 's Heerenbosch voerde Moniek De Clercq het woord: De aktiegroep Red de Schelde bestaat reeds een paar jaar. In de loop van 1987 ontstonden de eerste kernen in Kruibeke en in het Nederlandse Breskens. Dit naar aanleiding van de steeds toenemen de bezorgdheid van een aantal men sen omtrent de sterk vervuilde Schelde. Een inzameling van hand tekeningen of een aktieplan voor de verbetering van de waterkwaliteit, leverden geen resultaten op. Van daar dus deze vernieuwde aktie. Om wat fondsen te verzamelen voor de start van dit initiatief, werden alle gemeenten langsheen de Schel de aangeschreven om een bronzen beeldje aan te kopen. In Buggen- hout kan u dat beeldje bewonderen in een nis in de raadzaal. Ook Den dermonde kocht een beeldje aan. Deze gemeenten onderschreven hierbij een intentieverklaring om daadwerkelijke stappen te onder nemen voor de sanering van de Schelde. Wat betreft het trajekt Temse-Den- dermonde werkte de Wielewaalaf deling samen met het gemeentebe stuur van Buggenhout en met het stadsbestuur van Dendermonde. Beide leverden zowel logistieke als financiële steun. Moniek De Clercq, er vast van over tuigd dat de sanering van de Schel de geen utopie vormt - bekijk in dat verband maar de toestand in de Theems en de Seine, zei ze - vroeg zich af waar de knelpunten zitten: Hoewel alle politici beweren dat de sanering van ons leefmilieu de grootste prioriteit geniet, blijken Ook voor hij of zij die bijzonder goed van de tongriem gesneden is,j loert om elke hoek het gevaar zich te verspreken. Een lapsus is vlugger geproduceerd dan men vermoedt. Dat ondervond ook Buggenhoutse milieuschepen Marc Heymans, die in de gloed van zijn toespraak, bij zichzelve moet gedacht hebben: en nu ga ik nog even de retrotoer op, een flash-back spreekt de toehoor ders immers aan en kan nooit kwaad... Tot eenieders verbazing - vooral dan tot deze van de groene jongens die van een vlieg vanop afstand kunnen zeggen of ze drachtig is of niet - had de schepen het over het feit dat het jaren geleden nog mogelijk was in onze beken op... bakvisjes te vissen. Hilariteit alom vanzelfspre kend en vanuit het publiek werd de schepen diets gemaakt dat hij wellicht 'stekelbaarsjes' bedoelde. Wij begrijpen best dat de schepen in zijn jongere jaren op 'bakvisjes' viste - wie heeft dat niet gedaan? - en vergeven hem graag zijn verspreking. Al bij al was het ook 1 april. En met al dat vissengedoe... Dendermonde. Onze medewerker in gesprek met de verantwoordelijke vai Reinwater in de stuurhut van de Beluga (foto Guy) Vorige maandag en dinsdag lag langsheen de Driehuizen te Baasrode het Nederlandse Reinwaterschip aangemeerd. Tal van klassen uit de regio brachten een bezoek aan dit schip en kregen er van de verantwoordelijken in woord, beeld, klank en zelfs in geuren, op een prettige maar doordrin gende manier aangetoond dat het met de kwaliteit van ons Scheldewater ronduit dramatisch gesteld is. En vanzelfsprekend, hoe elk van ons daar wat kan aan doen. Wij praatten even met Martin Jan sen van de Stichting Reinwater: De Stichting Reinwater, gevestigd te Amsterdam, is een stichting die zich enigszins analoog met Greenpeace, bezighoudt met de studie van en de strijd tegen de vervuiling van de gro te Nederlandse binnenwateren. Als het IJselmeer, de Rijn, de Lek, de Maas en ook de Schelde. We zijn niet voor het eerst in België: drie jaar geleden waren we hier ook al. We hebben trouwens - vorig jaar was dat en in samenwerking met de Bond Beter Leefmilieu - een rap port geschreven omtrent de vervui ling van de Schelde. De stichting is beetje bij beetje op gebouwd. Van wal werd gestoken in de loop van 1974, toen een klub van Nederlandse juristen, samen met een organisatie van tuinders en vis sers, de juridische strijd aanbond tegen het lozen, door de Fransen, van het afval uit de kalimijnen in de Rijn. Zestien jaar later is die affaire trou wens nog altijd niet van de baan. Enige tijd geleden is er in de zaak nog een voorlopige uitspraak geval len. Stichting Reinwater groeide ge staag en beschikt in Amsterdam over een aantal kantoren. Daar worden o.a. rapporten over de Schelde geschreven, worden water monsters onderzocht of naar be paalde laboratoria verwezen. Varende klas Een jaar of zes geleden is ook de 'varende klas' tot de aktiviteiten gaan behoren. Wat we nu vandaag en morgen in Baasrode doen, doen we ook in Nederland. Wij streven ernaar om de twee a drie jaar elk plekje in Nederland wat per schip bereikbaar is, aan te doen. Tijdens die periode is onze doelgroep - de leerlingen van de hoogste twee ja ren van het lager onderwijs en deze van de laagste twee jaren van het sekundair onderwijs - alweer ver- eengezet. Achteraf wordt met de leerlingen zelf 'vies water' aange maakt. Het besluit van het hele ge doe, waar naartoe gepraat wordt, laat zich makkelijk racfen: we moe ten het water zo weinig mogelijk bevuilen en aan het rein houden van het water zelf wat doen... Tot slot van het verblijf wordt de klas in drieën gesplitst en wordt o.a. gewerkt in het labo van het schip, waar aan de hand van monsterfles- sen en via eenvoudige middeltjes aangetoond wordt hoe bevuild het Scheldewater wel is. Beslist. Wij krijgen ook oudere leer lingen, zelfs volwassengroeperin gen op ons schip. Het spreekt van zelf dat je dan al meer in de diskus- siesfeer belandt. Financiering De aktiviteiten van de Stichting Reinwater worden voor het belang rijkste deel gesubsidieerd door de Dendermonde. Op het schip wordt ook les gegeven. Hier worden enkele bodemstalen getoond (foto Guy) Nederlandse overheid. De boot zelf werd mede gefinancierd door het Prins Bernardfonds. Moet er wat aangekocht worden dan hanteert men het middel van de proiektsub- sidie: een instantie wordt dan aan geschreven en haar wordt om steun gevraagd. Voor aktiviteiten als deze, zet Mar tin Jansen verder uiteen, hebben we aan de gemeenten Dendermonde en Buggenhout een ligdagprijs ge- vraagdTZo slagen we erin, wat de 'varende klassen' betreft, quitte te spelen. Pierre Van Rossem Naar aanleiding van de aktie Red de Schelde geeft Wielewaal 's Hee renbosch twee interessante brochu res uit. Dit met de bedoeling de effekten van deze aktie zo lang en zo breed mogelijk te laten uitdei nen. Vast staat immers dat er nog flink wat weg zal moeten worden afgelegd eer opnieuw water in onze rivieren zal stromen. De Schelde en haar natuurwaarden in het Land van Dendermonde De eerste brochure, 'De Schelde en haar natuurwaarden in het Land van Dendermonde', is door Gustaaf Van Gucht geschreven, naar het grote publiek toe en behandelt de Schelde in al haar aspekten, met jongd. De bei De bemanning bestaat uit acht a negen koppen: een aantal lesgevers, een schipper (een vrijwilliger overi gens) en twee matrozen (de ene werkt de andere momenteel in)... Wanneer de klas op het schip komt krijgt ze een videoband geprojek- teerd van zowat een kwartiertje. Aan de hand daarvan worden, geïl lustreerd door een plot, de aktivitei ten van de Stichting Reinwater uit- Dendermonde. Een beeld van de tentoonstelling in Huize Geertrui (foto Guy) aksenten in de regio Dendermonde. In deze 48 bladzijden tellende bro chure wordt o.a. de naamgeving be handeld, wordt de stroom geolo gisch bekeken, wordt de loop ge volgd, de bevaarbaarheid bekeken en de indijking. Andere aspekten, die meestal rijke lijk geïllustreerd door tekeningen, schematische voorstellingen en foto's, aan bod komen zijn: de ge tijdenwerking, overstromingen, de scheepvaart, scheepsbouw en het handelsverkeer langsheen de rivier, de visserij, de veerdiensten, de na tuurgebieden grenzend aan de Schelde en vanzelfsprekend de hui dige, vervuilde situatie. Deze brochure is niet alleen vlot leesbaar, makkelijk te raadplegen bovendien, maar daarnaast ook we tenschappelijk verantwoord. Getui ge hiervan zijn een overzichtelijke trefwoorden- en literatuurlijst. Natuurleerpad in de Vlassenbroek- se polder Hoofdzakelijk ten behoeve van de leerkrachten van het lager en het lager sekundair onderwijs schreef Wielewaal 's Heerenbosch de bro chure 'Natuurleerpad in de Vlas- senbroekse polder brochure waar in in bijlage ook determinatietabel- steeds weer argumenten te worden gevonden om een werkelijke aan pak verder van zich af te schuiven. Op korte termijn is geld nodig voor zuiveringsinstallaties en sanering. Op langere termijn en met het doel grondig te saneren, is een andere visie nodig. De industrie zal moeten overschakelen op een 'zuivere produktie'. Wat zal moeten gebeu ren met een minimum aan grond stoffen, een minimum aan energie en het vermijden van toxische stof fen. Zodat een eindprodukt ont staat dat geen (of kwasi geen) afval problemen stelt. Produktie om de produktie, pro duktie enkel en alleen opdat het geld in 't laatje zou brengen, kan niet meer. Deze aktie, besloot Moniek De Clercq, is dus slechts een aanzet, een start. Om deze aktie te doen slagen, is medewerking nodig van alle beleidsniveaus: de hogere over heid en de gemeentelijke overheid, de medewerking van de bedrijven en van elk van ons. Ook het Polderbestuur draagt een grote verantwoordelijkheid voor net beheer van de natuurwaarden in de Polder. We hopen dan ook in de toekomst op een betere samenwer king met dit Polderbestuur. Tot slot van haar toespraak dankte ze Mieken Verbruggen en Gustaaf Van Gucht om hun inzet bij deze aktie. Schepen Th. Van Gucht (Dender monde): Een echt milieubeleid is meer dan een groen kleurtje in ons partijvaandel... Ik ben er mij tenvolle van bewust, aldus milieuschepen Thérèse Van Gucht tijdens haar toespraak, dat de grensoverschrijdende milieupro blemen van lucht, water- en afval- pollutie een gestruktureerde aan pak op internationaal niveau verei sen. Wat echter geenszins betekent dat akties op lokaal vlak geen zin -zouden hebben. Integendeel, de zorg voor het leefmilieu zou een dagdagelijkse taak moeten zijn, voor elk van ons. Bij het behandelen van de leefmilieuproblemen neemt een gemeentebestuur overigens een 'frontpositie' in, te meer daar het het dichtst bij de bevolking staat. len horen. Maar we stellen ons voor dat ook volwassenverenigingen in het bewandelen van dergelijk na tuurleerpad geïnteresseerd zijn. Langs het uitgestippelde trajekt in de Vlassenbroekse polder vindt de wandelaar achttien haltes, die her kenbaar zijn door gebrandmerkte houten paaltjes. Per halte geeft de brochure een hoeveelheid informa tie, of een aantal tips, die kunnen worden waargenomen of bespro ken. Bij een groot aantal stopplaat sen rijn ook opdrachten beschre ven. Ze sluiten aan bij het bespro ken onderwerp en willen de deelne mers stimuleren om zelf te onder zoeken, zelf aktief waar te nemen. De resultaten bevatten basismateri aal om later, bvb. in klasverband, te bespreken. Ook deze brochure is verlucht door tal van tekeningen en andere illus traties. Eén zo'n brochure kost vijftig frank. Ze kunnen worden besteld bij Wie lewaal 's Heerenbosch, p.a. Moniek De Clercq, Brussclmansstraat 22 te 9360 Buggenhout (052/33.61.19). De verzendingskosten zijn niet inbe grepen. (pvr) Een degelijk milieubeleid heeft dan ook slechts kans op slagen, als het gedragen wordt door de brede la gen van de bevolking. De Dender- mondse schepen lichtte verder en kele van haar aandachtspunten toe: wat de waterverontreiniging be treft, ligt het in mijn bedoeling de kwaliteit van het Dendermondse oppervlaktewater te onderzoeken en deze in kaart te brengen. Aan afvalwaterzuivering werd in het ver leden reeds veel aandacht besteed Denken we maar aan de rioolwater zuiveringsinstallatie op het Hoog veld en aan de riolerings- en koliek- torenwerken. In de nabije toekomst zal ook de Mandekensstraat aange sloten worden. Ook het afvalstoffenbeleid neemt in de milieuproblematiek een zeer belangrijke plaats in. Afval is een hedendaagse problematiek waar voor we vaak nog geen gepaste op lossing kennen. Het beleid terzake zal zich de komende jaren in de eerste plaats richten naar het meer gescheiden gaan inzamelen van huisvuil. Om op een adekwate manier te kun nen inspelen op inbreuken op de reglementering inzake geluidshin der, volgen twee ambtenaren ver- volmakingskursussen bij de provin ciale overheid. We merken ook, aldus verder de schepen, dat de inwoners steeds vaker naar ons toekomen met hun vragen en problemen. De milieute lefoon raakt meer en meer ingebur gerd bij de Dendermondse bevol king (264 oproepen in 1989) en biedt ons de mogelijkheid snel en effici ënt in te grijpen bij milieu-overtre dingen, maar stelt ons ook in staat informatie en adviezen te verstrek ken. Een ander zeer belangrijk partici patiekanaal voor de bevolking is de gemeentelijke Adviesraad voor Leefmilieu, die naast zijn advise rende ook een informatieve en op voedende taak behartigt. Daar naast laat ik me adviseren door een Commissie Leefmilieu die werk zaam is in de schoot van de raad. Wat betreft de milieu-audit, voor- festeld door het kabinet van Miet met, werd reeds ernstig werk ge maakt van het eerste van de drie luiken. Schepen Mare Heymans (Buggen hout): We zullen de prijs moeten betalen... De sanering van ons milieu, aldus Mare Heymans, Buggenhouts sche pen van milieu, is niet de zaak van één straat, één dorp, een land, maar een mondiaal probleem. Manifesta ties als de aktie Red de Schelde zijn wel belangrijk als middel tot sensi bilisering van de bevolking. Van enorm belang overigens deze sensibilisering, aldus de schepen, want veel te lang is de gezondma king van ons milieu een zaak ge weest van een te kleine groep. De schepen onderstreepte verder de plicht van alle besturen en van onszelf er wat aan te doen: ga er in de gemeenten maar eens op uit en kontroleer hoeveel mensen reeds over een septische put beschikken. En gaf verder toe dat er in het verle den zodanig veel permessiviteit aan de dag werd gelegd, dat nu inhaal- manoeuvers nodig zijn. Dergelijke inhaalbewegingen zullen boven dien pijn doen, we zullen de prijs moeten betalen. Tot slot van zijn toespraak stipte Mare Heymans aan dat ook in Bug genhout besloten werd tot het op zetten van een milieu-audit. En op nieuw beklemtoonde hij dat het on derzoek op zichzelf niet zo van be lang is, wel het gevolg dat we er moeten aan geven... Pierre Van Rossem Tij En

De Voorpost | 1990 | | pagina 32