b v b a DE COCK OPENDEURDAGEN Belotters ook beste kwisvereniging in Erondegem Buren krijgen optimale inspraak in De Wolf-Cosynskommissie Brusselbaan 235 Erembodegem De Voorpost - 6.4.1990 - 3 met opent op 7 en 8 april zijn totaal Unieke marmeren taWs. Sierstukkenmmarmer^ ^verkoopsvoorvraatden. Harmerenjdoeren- 6urs van ^PPtVan Eeckhout wlusieve fafen ce vloertegels Pr"5offerte voor schouw Kom eens langs - het loont de moeite Schuim en lawaai van ventilatoren worden weggewerkt Omdat door een "slordigheid" van de Bestendige Deputatie de door haar op 31 juli '87 verleende toelating om de mouterij uit te breiden met een werkplaats voor metaalbewerking niet klopt met de werkely kheid, werd dit vergunningsbesluit onbruikbaar. En om uit deze verwarde situatie te geraken werd afgesproken een globale vergunningsaanvraag in te dienen. Aldus zou niet alleen de foutieve beslissing kunnen worden gekorrigeerd maar zouden ook gedeelten waar voor nog geen vergunning was verleend of waarover 'enige onduidelijkheid bestaat kunnen worden geaktualiseerd. Zulks houdt dan wel in dat de Bestendige Deputatie de mogelijkheid krygt om degelijke exploitatievoorwaarden op te leggen. Maar door de omwonenden werd gedacht dat het om allemaal nieuwe dingen gaat en dat is lang niet het geval. Klachten Uiteraard was er een openbaar on derzoek voor al wie binnen de wet telijk vastgestelde straal zijn woning heeft. Het onderzoek liep van 9 tot 27 november 11. en er kwamen zeven klachten binnen waaronder één pe titie. De klachten gingen over ge luidshinder, stank en strijdigheden met de stedebouwkundige plannen. Op initiatief van schepen voor leef milieu en ruimtelijke ordening Dirk De Meerleer nodigde de direktie van DE WOLF-COSYNS MAL- TINGS de buren uit een ruim geme ten omgeving uit tot een informatie ve opendeurdag. 150 uitnodigingen werden verstuurd, een 50-tal ant woorden werden ontvangen en ver leden vrijdag waren een 30-tal bu ren bij De Wolf-Cosyns present. Naast Magda De Wolf en Bart Blin deman van de stadsdienst Leefmi lieu waren een aantal leden van ste delijke adviesraden present. Uitgerekend dit jaar als de firma 200 jaar bestaat. Tot vorig jaar wist ze zelfs het karakter van een fami liebedrijf te behouden. Geïnvesteerd De voortdurende groei van deze mouterij wijt Bruno De Wolf aan de kwaliteit van haar produkten en aan de aanwending van steeds de nieuwste technologieën. De firma kende de jongste jaren dan ook een geweldige expansie. Momenteel draait haar zakencijfer rond 1 miljard en 550 miljoen. Tij dens de laatste tien jaar heeft ze in haar twee vestigingen, die aan de Gentsestraat en die aan de Fritz De Wolfkaai 950 miljoen geïnvesteerd. De Wolf-Cosyns is alleszins de grootste mouterij van ons land en levert haar produkten in binnen- en buitenland. 30% in België, 30% in Europa en 40% in Afrika en in het verre Oosten. Top op wereldvlak De Wolf-Cosyns heeft een jaarka- paciteit van 70.000 ton bleekmout, kleurmout en whiskymout. Maar bovendien fabriceert ze in haar twee roosttrommels jaarlijks zowat 10.000 ton speciale mouten wat haar aan de top op mondiaal vlak brengt op de producentenlijst van deze produkten. Een benijdenswaardige positie die ze heeft weten te verwer ven door haar know-how, haar spe cifieke en moderne technologieën en haar adviserende funktie in het brouwen van speciale bieren. Bo vendien worden haar produkten ook aangewend als kwaliteitsverbe teraars in brood- en banketbakkeri jen, o.m. met stropen en tevens in algemene voeding, vooral dan in ba byvoeding wegens het absoluut na tuurlijk karakter van haar produk ten zonder enige chemisch of kleu rend toevoegsel. De Wolf-Cosyns heeft steeds de uit daging weten te beantwoorden: ge diversifieerde kwaliteitsnormen naar de behoefte van elke klant en een uitgebreid moutgamma. Dit jaar loopt het investeringspro gramma a rate van 100 miljoen per jaar ten einde. Het werd volledig met eigen middelen gefinancierd! Dan komen aan de beurt het verder informatiseren van de administra tie, het verhogen van de stockage- kapaciteit en niet in het minst de 1 integratie en centralisatie van een geautomatiseerd produktieproces. 30 miljoen Deze som ligt klaar om te voorzien in de modernisering van de ontstof- fingsinstallaties, voor het verfraaien en bekleden van de gebouwen en voor het ontmantelen van geluids bronnen. Het budget om te verhel pen aan de burenklachten is alles zins reeds voorhanden. En teneinde de kwaliteit van haar produkten nog op te drijven werd een research- en kontrolelaborato- rium, uitgerust met de meest eigen tijdse apparatuur, opgericht. De filosofie van De Wolf-Cosyns blijft dan ook "Luisteren naar de klant en aan ieder verzoek de gepas te oplossing geven met een produk- tie-eenheid die zich helemaal inte greert in haar omgeving". De intenties om aan de klachten een gunstige oplossing te bieden is dus duidelijk bestaande bij deze fir ma die reeds jaren terug trouwens vereremerkt werd met een prijs van verdienste voor inspanningen gele verd op het leefmiheuvlak. Wat de laatste jaren door De Wolf-Cosyns reeds gepresteerd werd - Laboratorium voor kontrole en onderzoek. - Operating-room, technische bu relen, sanitairen. - Twee nieuwe kiemkasten van 75 ton. - Totale vernieuwing van 9 kiem kasten van 5a ton. - Automatisatie van het weken. - Automatisatie van het kiemen. - Vernieuwing van 3 kiemkasten voor de Branderij-afdeling. - Vernieuwing van 2 eesten van 50 ton. - Bouw van 1 eest van 50 ton. - Alle mouttransporten en ontkie mingsinstallaties werden ver nieuwd met totale luchtfilters. - Totaal nieuwe afdeling voor af valverwerking. - Twee rookverbranders voor de Branderij-afdeling. - 850 ton silo's voor de produktie van de Branderij. - Nieuw atelier en magazijn voor wisselstukken. - Indirekte verwarming met stoom op alle eesten (afschaffing van gebruik zware stookolie). - Nieuwe rioleringen doorheen al le gebouwen om aan te sluiten op het nieuwe zeef- en meetstation. - Vervangen van alle houten zol dervloeren door betonnen weef sels. - Bardage aan de gevels langs de Gentsestraat en de Nieuwbeek- straat. Momenteel zijn de nog lopende projekten het aanbrengen van een luifel in de Nieuwbeekstraat; de af werking van de binnenkoer met be planting en parking, de vernieuwing van alle leidingen van de weekzaal door inox-buizen en in alle gebou wen veiligheidsverlichting. Het moutproces Alvorens in extenso de fabrieksge bouwen met de buren te gaan be zichtigen, bracht exploitatie-direk- teur Jean Heyvaert een beeld van het volledig moutproces. Een pro ces dat hoofdzakelijk computerge stuurd verloopt vanuit een centrale kamer maar dan wel met terplekke iemand om waar nodig bij te sturen. Opvallend dat in de hele fabriek weinig mankracht te bespeuren is. Naast een aantal bedienden en hooggeschoold personeel, zijn er slechts een paar tientallen handar beiders. Als die moeten gespreid worden over drie shiften want de fabriek werkt 24 u. op 24 en 7 dagen op 7 (een stop van eén week in de zomer is eerder een uitzondering) Aalst. Veel belangstelling voorde hoorzitting bij De Wolf-Cosijns (a) en men dan bovendien moet reke ning houden met weekendwerk, va kanties en vrije dagen kan U inder daad weinig werkvolk in de fabriek ontmoeten. Toch heeft de tewerk stelling in De Wolf-Cosyns onder de automatisatie niet geleden. Er zijn inderdaad tal van andere projekten die mankracht vragen als reiniging en onderhoud allerhande. De gerstkorrel Gerst (soms wel eens tarwe) is de grondstof voor de mout. Binnen de pel van de korrel zitten eiwitten, zetmeel en het levend ge deelte met kiemkracht. Met gerst zonder kiemkracht komt men in de mouterij nergens. In ons land groeit wel heel wat gerst doch weinig brouwgerst. Een mouterij is willens nillens verplicht veel aan te kopen in het buitenland want onze gersta realen zijn al te klein om tot homo gene partijen te komen en die ho mogeniteit is belangrijk in het moutproces. Gerst wordt gekocht in de streek van de Marne ten N.O. van Parijs, in Zuid-Frankrijk, in Ne derland, in Spanje, in Denemarken (als het er niet te veel geregend heeft) en zelfs in Australië. Mouten houdt o.m. in de korrels op natuurlijke wijze (zonder malen) tot een oplosbare materie om te toveren. Eiwitten en zetmeel wor den door het mouten omgezet in suikers en het embryo vormt enzy men die de materie oplosbaar ma ken. De wortelstengels worden ver wijderd en verkocht als veevoeder. Belangrijk voor de korrel is dat hij een hoge kiemkracht heeft, een laag eiwitgehalte, een rijk enzymatisch Eotentieel en een hoog zetmeelge- alte. Drie fasen Gerst wordt van aan de Fritz De Wolfkaai met kamions naar de Ge ntsestraat gebracht na er te zijn op geslagen geweest in silo's. Reinigen, ontstoffen, triëren en kalibreren zijn voorbereidende werkzaamhe den. Alleen grote korrels worden ge bruikt. De rest wordt veevoeder. In een eerste fase wordt de gerst geweekt gedurende zowat 48 u. tot een vochtgehalte van circa 45% is bereikt. De gerst moet inderdaad tot aktief leven worden gewekt. Hij wordt gewassen en gespreid en krijgt zuurstof toegevoegd om niet te verstikken. In een tweede fase wordt het kie men bevorderd in kiemkasten en dat gedurende zowat 5 dagen. Daarbij worden temperatuur, voch tigheidsgehalte en zuurstoftoevoer nauwkeurig aangepast om het vor men van enzymen te optimaliseren. Het zijn inderdaad deze enzymen die zetmeel afbreken tot suikers en tijdens het latere brouwproces zijn het uitgerekend die suikers die door inwerking van gist worden omgezet in alkohol en in andere essentiële smaakstoffen. In een derde fase wordt de reeds gekiemde gerst fgroenmout) ge droogd in eesten (asten). Vandaar de benaming in de volksmond van deze firma als "den ast van Wolves". Eesten gebeurt, door toevoer van warme lucht en dat duurt meestal zowat 48 u. De wortelkiemen wor den mechanisch verwijderd, het produkt wordt andermaal ontstoft en opgeslagen, klaar voor verzen ding naar de bestemmeling, in vrac of in zakken. Geen enkele kamion verlaat de Gentsestraat zonder dat eerst nog de mout op zijn kwaliteit en zuiverheid werd getest. De produkten De Wolf-Cosyns produceert diver se types mouten naargelang het soort bier en volgens de verlangens van de klanten: standaard mouten maar ook mouten van het type Munci en Aromatic. Maar ook cara- melmouten met gepousseerde ver- suikering en afgewerkt in speciale roosttrommels. Ook deze laatste moutsoorten worden uitsluitend op natuurlijke wijze geproduceerd. Gebrande mouten met een door verhitting verkregen hogere kleur- graad maken aanwenden van kleur stoffen overbodig. De Wolf-Cosyns verwerkt 250 ton ferst per dag. Ook voor whisky. In chotland raakt de firma echter niet binnen. Wel in Japan die uiteinde lijk meer whisky produceert dan Schotland. De exploitatievergunning Omdat onbekend onbemind maakt, organiseerde Bruno De Wolf voor afgaandelijk een informatiedag over de werking van De Wolf-Co syns. En omdat er duidelijk bij de bevolking verwarring heerst over de wijze van toekenning van een ex ploitatievergunning voor dergelijke ondernemingen, lichtte leefmilieu schepen Dirk De Meerleer de gang van zaken uitgebreid toe. Reeds Keizer Napoleon reglemen teerde inrichtingen die ongezond waren of hinderlijke geur verspreid den. De wet van 1888 ligt aan de basis van de huidige reglemente ring. Bij een besluit van 1946 werd die opgenomen in het ARAB, het Algemeen reglement voor Arbeids bescherming. Ons land telt 399 in richtingen die gevaarlijk en hinder lijk zijn en 16 die vooral ongemak ken veroorzaken vanuit sanitair oogpunt. Naargelang hun graad van gevaar of hinder worden beide onderver deeld in inrichtingen van klasse A en klasse B Die indeling heeft ook invloed op de procedure van toe kenning van de exploitatievergun ning. De Wolf-Cosyns behoort tot klasse A en daartoe vermeldt de procedu re een aanvraag bij de bestendige deputatie die dan op haar beurt het stadsbestuur om een advies ver zoekt. Momenteel bevindt de aanvraag voor DW-CO zich in dat stadium. Normaal raadpleegt het stadsbe stuur dan een aantal diensten, stelt haar advies op en stuurt het verder naar de Bestendige Deputatie die dan de uiteindelijke beslissing voor haar rekening neemt, na nog advies te hebben gevraagd aan de Admi nistratie Ruimtelijke Ordening en Leefmilieu en aan de Provinciale Dienst voor de Bescherming van het Leefmilieu. Inspraak van de bevolking Alvorens het advies van de stad te verstrekken wil schepen De Meer leer zorgen voor optimale inspraak van de bevolking. Omdat hij regelmatig maar dan wel met tussenpozen gekonfronteerd wordt met burenklachten onder meer wat betreft schuimvorming en lawaai van de motoren van ventila toren stelde hij voor, net als gedaan werd met Amylum, een kommissie De Wolf-Cosyns op te richten. Daarin zouden dan vertegenwoor digers van de buurt zetelen samen met leden van het stadsbestuur, van de adviesraden en van milieuveren igingen. De idee tot oprichting van dergelij ke kommissie, werd unaniem goed gekeurd door de aanwezigen. Er werd dan ook dadelijk werk van gemaakt. Aanpalende straten als de Arbeidstraat, de Nieuwbeekstraat, de Withuisstraat en de Gentsestraat kunnen twee personen afvaardigen en verder gelegen straten als o.m. 't Klein Parksken en de Vijverstraat 1 vertegenwoordiger. Vrijelijk aan te duiden door de bewoners van de betrokken straat zelf. In afwachting werd reeds per straat een kontaktpersoon die zich vrijwil lig meldde aanvaard. Van die perso nen wordt verwacht dat ze tegen 15 april de namen van de vertegen woordigers van de diverse straten mededelen aan de dienst leefmilieu in funktie van een eerste samen komst begin mei. DW-CO zelf zal logistieke steun verlenen aan deze kommissie. De schepen hoopt te kunnen ko men tot een optimale overeen komst via het zich houden aan aan vaardbare normen. De schuimvorming waarmede de buurt onlangs werd gekonfronteerd werd veroorzaakt door het verplicht overschakelen van twee naar één lozingspunt waarbij de koliektor niet volledig dicht was. Daaraan wordt gewerkt. En het lawaai van de ventilatoren zal onder de loupe ge nomen worden door professoren van de universiteit die de oorzaken ervan zullen situeren. Voor het wegwerken van deze en andere hinder heeft DW-CO 30 miljoen beschikbaar. LH «114 (P Aalst. De Wolf-Cosijns is verbouwings- en aanpassingswerken aan het door voeren en nodigde de buurt uit om een kijkje te komen nemen (a) Ook heeft Jara met zijn jaarlijkse kwis hoogten en laagten gekend tijdens de zeven vorige uitgaven, dan toch mochten zij deze keer tevreden zijn over de opkomst. De organisatoren konden deze keer een twaalftal plaatselijke groeperingen inschrijven, wat niet bepaald een sukses was maar toch genoeg om er nog mee door te gaan. Een nieuwe aanpak kan misschien voor verbetering zorgen en ook een beetje meer bekendmaking zou hier geen kwaad kunnen want ook dat ligt aan de lage kant vermits geen publiciteit gemaakt wordt in de kranten, tenzij de organisatoren de mening toegedaan zijn dat er beter met een zeer beperkt aantal ploegen gekwist wordt. De Belotters die hun thuishaven ondegem, Alexander, de Majoret- hebben in De Klok, waren deze keer ten, de Pétanquers en Jeugdzorg de meest pientere met hun ant-< Ottergem. woorden en konden de overwinning in de wacht slepen. Na de vier schif tingsreeksen zou het pleit gaan tus sen de winnaars ervan: Libel, de Collega's, Girls en de Belotters. Daarbij werden nog twee teams ge voegd die als beste verliezers uit de vragenreeksen kwamen: de muziek- fanfare en Sparrenhof. Na deze af- vallingsrit bleven de Belotters en de Girls over om de finale te betwisten met het gekende gevolg. Het vrou welijk team, samengesteld uit ge- meentepersoneel kwam hier iets te kort om de beker naar Steenberg mee te nemen. De wisselbeker van de Jara-kwis kon bijgevolg terug mee naar De Klok waar hij vandaan kwam. Vorig jaar werd hij er geplaatst door de pétanqueclub die er eveneens haar lokaal heeft en in 1989 de kwis won. Na de Belotters en de Girls kreeg men volgende uitslag: Fanfare Erondegem, de Collega's en Libel, Sparrenhof, Gold Stars, KWB Er- Om de Jara-kwis ook de volgende jaren levendig te houden en meer dere verenigingen aan te lokken zal heel wat propaganda nodig zijn met daarbij misschien een interessant prijzenpakket. Vergeleken met an dere organizatoren van kwistor- nooien is er maar een pover deelne mersveld dat mits de nodige inzet sterk kan aangevuld worden maar daarvoor heel wat inspanningen no dig. Ze beschikken over een gezelli ge ruimte in het Ontmoetingscen trum in Erondegem waar veel volk binnen kan. Het is nu aan hen om er wat aan te doen opdat hun aktiviteit niet eerlang ter ziele zou gaan. JV «SS SS 'aal Aalst. Schepen De Meerleer verduidelijkt het standpunt. Naast hem zit verantwoordelijke van de oudste nog aktieve Aalsterse firma (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 3