Geert Van Moorter terug uit Afghanistan Open Kring Mere belicht dichters en toondichters van nu SP Aalst en het huishoudelijk afval Eetfestijn bij SK Herdersem De Voorpost - 6.4.1990 - 5 Een paar maanden geleden keerde «Arts zonder Grenzen» Geert Van Moortcr, terug uit Afghanistan, waar hij in Lolenj ruim een half jaar verbleven heeft, samen met twee verplegers uit Nederland. Sinds december vorig jaar heeft hij de zaken wel laten bezinken en staat nu klaar om zijn indrukken zonder emotionele bijfaktoren op een nuchtere manier weer te geven. Een gesprek met hem is dan ook als een waterval, een woorden stroom die men uiteindelijk zelf moet afsperren, wat enigszins belooft voor de mensen die hem tijdens de volgende weken zullen kunnen beluisteren. De 32-jarige Dr. Geert Van Moor ter kwam reeds sinds zijn prille jeugd in de ontwikkelingsproblema tiek. Dit was feitelijk in de periode toen van ontwikkelingssamenwer king nog maar nauwelijks sprake was en men het nog had over de onderontwikkelde gebieden waar toe de meeste koloniale landen be hoorden. Op zesjarige leeftijd stond hij al als lid van de plaatselijke ll.ll.l l-aktie aan het kruispunt langs de Vijf I luizen, dicht bij de ouderlij ke woonst, te ijveren voor hulpver lening aan de armste landen. Al hoewel het toen nog niet georgani seerd was zoals nu, werd hij later een van de meest fervente aktic- voerders van deze jaarlijks terugke rende manifestaties. Het is dan ook niet te verwonderen dat hij mede aan de basis ligt van de oprichting van een afdeling van Wereldwinkel in Erpc-Mcrc, waarvan de acht deelgemeenten intussen gefusio neerd waren. Hier leerde hij nog beter de problemen van de derde wereld kennen en ontstond hij hem de behoefte om permanent voor de ontwikkelingslanden te werken. Arts zonder Grenzen Dr. Geert Van Moortcr zette zich heel zijn jeugd in om de armoede te bestrijden en hij was steeds akticf om er zoveel mogelijk aan te verhel pen. Een van die redenen was dan ook aanleiding dat hij geneeskunde ging studeren. Dat hij zich bijzonder toelegde op de tropische genees kunde, was met de idee om naar de ontwikkelingslanden te trekken waar men steeds jonge idealisten kan gebruiken. In die hoedanigheid nam hij in 1985 een eerste maal deel aan een inter nationaal werkkamp in Palestina, trachtte er iets van de taal mee te pikken, met het doel voor ogen om in 1986 Dr. Jan Cools te vervangen in de Libanon. Het verhaal van de ontvoerde dokter is voldoende be kend en liet is dus niet verwonder lijk dat G. Van Moortcr niet kon moch mocht afreizen. Toch zou hij .in november 1988 deel uitmaken van een medische ondcrzockskom- missie in Palestina. Hier maakte hij dan kennis met de toestanden die er heersten en begreep hij dat de arm oede er vooral het gevolg was van inlandse (politieke) twisten en waarvan de bevolking - zoals steeds cn overal - het slachtoffer is. On danks zijn bevindingen bleef er steeds de drang om zich verdienste lijk te maken, ook al was het in een ander ontwikkelingsland. Een half jaar nadien kon hij dan toch naar Afghanistan vertrekken maar dan niet in de optiek zoals hij het in het verleden gewenst had cn bovendien na in feite ontmoedigende vaststel lingen. Artsen - Nederland Dat Geert Van Moortcr niet onder de Belgische vlag naar Afghanistan gereisd is, heeft een paar redenen in eerste instantie zijn er de negatieve ervaringen met de verantwoordelij ken van «Artsen zonder grenzen» in ons land die toen hun wil opdron gen aan de medewerkers en de hele zaak aan de top - zoals het altijd geweest is - verfranst was. Gelukkig is daar intussen verandering in ge komen. De persoon in kwestie had er zelfs geen recht op een projekt- kcuzc ondanks zijn liefdadige be doelingen. De weinig bemoedigende aanspo ringen van de Belgische afdeling «Artsen zonder grenzen» konden hem evenwel ontmoedigen en na dat hij beperkte talenkursussen ge volgd had, kwam men hem van Ne derlandse zijde kontakteren en hij aarzelde niet om hun aanbod te aanvaarden. Samen met twee Ne derlanders vertrok hij in juni 1989 met bestemming Afghanistan en meer bepaald naar de streek van Lolenj. Zijn beide medewerkers wa ren hem onbekend maar uiteinde lijk is de samenwerking tussen het kleine team zeer goed meegevallen. De reis Alhoewel men via Pakistan niet in Afghanistan m&g komen, heeft men er toch een mouw aan gepast. Het is vooral dank zij steekpenningen dat men in dergelijke situaties iets en soms veel kan bereiken. De solda ten zijn o.a. zeer gevoelig voor fooi en en dit is van enorm nut aan de grensposten. Toch stuit het tegen de borst dat men een bepaald be drag moet spenderen om de zakken van de soldaten te vullen, geld dat voor andere doeleinde kan besteed worden; Deze financiële transak- ties zorgden daarentegen voor een eerder «voorspoedige» heenreis. De reis zelf geschiedde per kara vaan: met andere woorden, met alle verkeersmiddelen die men maar kon bemachtigen zoals vrachtwa gen, jeep, paard of ezel... of zelfs te voet. Dit is een van de grote «gebre ken» uit de ontwikkelingslanden dat men over geen degelijk trans port beschikt cn indien dit wel het geval zou zijn dan zijn er bovendien zelfs geen geschikte wegen. Bij het uitstippelen van een reis in deze onherbergzame gebieden komt het er telkens op neer ter plaatse te improviseren cn zich aan te passen aan de plaatselijke omstandighe den. Daarenboven is het onbegonnen werk om op eigen houtje door het gebied te trekken want de verschil lende territoria zijn door evenveel of nog meer groepen bezet. Het me disch team was begeleid door op standelingen uit het verzet cn voor al zij moesten zorgen voor een soort vrije doorgang aan de kontrolcpos- ten die soms op minder dan hon derd meter afstand van elkaar ver wijderd waren. Lolenj Na veel moeite kwam het team van Dr. Van Moorter in zijn post te Lo lenj aan. Dit had een kliniek moeten zijn maar in feite was het een «ge- zondheidspost» met hospitalisatic- mogclijkhedcn, echter niet verge lijkbaar met wat wij kennen want de normen liggen er helemaal anders dan bij ons. Alhoewel niet uitgerust, noch met apparatuur, noch met me dicijnen, was het gebouw dat als «kliniek» moest dienst doen dan toch in vrij goede staat en veel lu xueuzer dan de andere uit de omge ving. Geert Van Moortcr behoorde tot het derde team dat in Lolenj kwam werken. Naast hun drietal was er ook een lokaal personeel van een vijftal man. Vermits ze gevraagd wa ren op aandringen van de opereren de partij, cisten de «artsen zonder grenzen» op medisch vlak een volle dige autonomie op. Zij werden daarom beschermd door de «Hara- kat-e-lslamic-partij»; dit is in feite een Cheïtischc minderheidspartij. Het verblijf verliep er niet altijd vlekkeloos want soms waren er tus sen de overheid en de mensen van de kliniek kleine incidenten, die mits een betere kennis van elkaar, hadden kunnen voorkomen wor den. De vrije dag werd beruikt om aan kopen te doen in een zogenoemd koopcentrum cn tijdens een van die «uitstappen» gebeurde het. Het zit nl. zo dat de aan de macht zijnde Gloubodin de steun krijgt van het westen cn toch een verplicht rond- reisbewijs voor buitenlanders inge voerd heeft. Bij een kontrolepost aan het koopcentrum werden zij aangehouden omdat zij dat bewijs niet bezaten. Hun tolk moest een persoon van de inlandse aanduiden om er een te gaan halen naar Pesja- war, wat een lang oponthoud zou betekenen. De tolk maakte hen diets dat er een gewonde van hun partij in hun kliniek lagte sterven en dit hielp de zaak enigszins wat voor uit en konden dan verder zonder bewijs hun inkopen doen. Soms gebeurden er ook kleine inci denten in de kliniek zelf waar men in feite alleen mensen uit de streek mocht behandelen wat nogal eens onenigheid bracht maar meestal op Op 7 april organizeert het Instituut voor Plaatselijke Socialistische Ak- tie in samenwerking met de Oost- vjaamse SP-federaties een provin ciale konfrontatiedag over huisvuil- verwerking. Plaats van samenkomst is het Volkshuis te Aalst. Onder het motto "huishoudelijk afval nu aan pakken", zullen de lokale mandata rissen van de SP zich samen met vertegenwoordigers van de OVAM, de pnvé-sektor en de milieubewe ging buigen over de spcifieke huis- vuilproblemen in Oost-Vlaande- ren. De bedoeling is ideeen omtrent ophaling, sensibilizering, compo- stering, verbranding, organizatie en financiering met elkaar worden ge- konfronteerd en getoetst op hun praktische haalbaarheid, kostprijs en milieueffekten. De provinciale dag biedt de gemeentelijke manda tarissen van de SP tevens de gele genheid zich te beraden over het ontwerp-afvalstoffenplan 1991- 1995 dat binnenkort voor advies aan de gemeentebesturen zal worden voorgelegd. Dit ontwerpen zal voorstellen bevatten voor de aan pak van de afvalstoffenproblemen in Oost-Vlaanderen. Vierde provincialer SK Herdersem april. Zaterdag 7 april kan men in de organizeert naar jaarlijkse gewoon- kantine van de club aan de Lange - te zijn eetfestijn. Dit jaar op de haagstraat te Herdersem terecht voorlaatste speeldag van het aan de van 18.00 tot 22.00 uur en op zondag gang zijnde seizoen, dus op 7 en 8 8 april van 11.30 tot 14.30 uur. Open Kring is een van de vele verenigingen die Erpe-Mere rijk is. Alhoewel vroeger meer in de aktualiteit, moet men vaststellen dat de laatste jaren de werldng sterk verminderd is. Of blijkt dit alleen maar, want, sporadisch komt met een manifestatie naar buiten die er mag zijn. Ook nu was dit het geval en voor haar 19-jarig bestaan wierp men de schijnwerpers op dichters en toondichters van nu terwijl eveneens geschonken werd aan kunstenaars van de gemeente zelf. Het was dus een enige gelegenheid om met het werk van lokale dichters en toondichters kennis te maken. Open Kring staat voor een vereniging van verenigingen die haar versprei ding heeft over geheel het Vlaamse land. Zij heeft tot hoofddoel jonge talenten aan te moedigen en dit gebeurt via tentoonstellingen, het publice ren van studies van Vlaamse kunstenaars, het uitgeven van een reeks dichtbundels, vooral dan mensen die debuteren. Voorzitter en bezieler van Open Kring Mere, A. De Graeve, belichtte de verschillende facetten waarmee Open Kring zich speciaal mee bezig houdt en als begaafd musicus was hij de eerste om te zeggen - en het te weten - dat het koorleven gelijk staat met hard labeur, dit zowel voor de dirigent als voor de koorleden zelf. Er is een maandenlange inzet nodig om een uitvoering te doen slagen en een avond als deze in het Administratief Centrum te Erpe-Mere heeft bewezen dat uitzonderlijke dingen mogelijk zijn als velen nauw samenwerken en er alles voor over hebben om de kuituur te dienen. Opvallend bij dit 'koncert' waren de talrijke kreaties van verschillende gedichten die muzikaal uitgevoerd werden door een van de drie koren, Vivace Aalst, Singhet Vroo Burst en Klein Koor Mere. Daarnaast waren er uitvoeringen door Krist. Seynhave, Murielle De Bondt en Lien Smol ders. Het was alleen deze laatste die niet erg positief overkwam en hierbij denken we aan haar zogezegd lievelingsgedicht dat zeer kort van tekst is maar deze niet van buiten kan voordragen. Een klein beetje akteertalent bij een dergelijk stuk had zeker niet misstaan. Ook bij Vivace waren er tekortkomingen en daaraan kan verholpen worden als bij bepaalde liede ren een contratenor inschakelen. Zeer in de smaak viel de salonmuziek- achtige Italiaanse Polka van S. Rachmaninoff, uitgevoerd door Kr. Seyn have en A. De Graeve. Het publiek werd echter begeesterd door het Klaaglied van de meerse Molen van A. De Graeve. Hier voelde men dat de meeste mensen toch begaan zijn met dit beschermde monument dat aan verdere aftakeling blootgesteld staat en waar noch de eigenaars, noch de officiële instanties naar omzien. Nochtans zouden velen - niet alleen inwoners van Mere - het positief vinden moest men eerstdaags dit uniek monument hersteld zien. Iedereen beseft welk een financiële last dit zou kunnen zijn, maar het zou jammer zijn moest de windmolen Van Der Haeghen uit het dorpsbeeld verdwijnen. Hij is steeds de trots geweest van vele Merenaren en juist daarom maakte het gedicht over zijn teloorgang, begeleid met muziek van A. De Graeve en met dia's van de verhakkelde driezoldermolen, een enorme indruk op de talrijke aanwezigen. Klaaglied van de Meerse Molen Wat oud wordt, gammel en vergrijsd komt 'met de glimlach' op de dodenlijst. Ook levensmoeë mensen, vroom geschuwd worden, zo maar, de vergeethoek ingeduwd van 't lichtvaardig, miezerig-modern bestaan. Zal 't ook mij, verguisd vergeten, op die wijz' vergaan? Ik koos het Mereland met welbehagen was trotse baak van de familie Van Der Haegen. 'k Heb eeuwenlang de stormen getrotseerd en winterwer of zomerzon heeft nooit gedeerd; 'k heb vrolijk vreemd gespuis, belegeraars, bedot en ver nog vóór uw tijd: van Don Quichot, tot Sancho Panza's pijn en onbehagen lachewiekend d'aanval afgeslagen. Na 't oogsten wreef ik 't gele goud der korenaren in mijn palm tot daaglijks brood der Merenaren. Menig mens trok, traagzaam biddend, mij voorbij, samen lachten, schreiden wij, soms vergezicht en lag er, lome schaduw, voor de paartjes in het manelicht. Weet, hoe dichters' blikken dromend om mij zweefden schilders' handen voor mijn schoonheid beefden. Maar in mijn schoonste illusie werk ik welgezind malle molen, met het voorhoofd in de wind; als een briesje door mijn zwarrelende wieken zwatelt, een boordevolle korenkar het erf opratelt, ben ik oeverloos geluk. Van heel gewone dingen hoor ik dan mijn nart zo zachtjes zingen... Nu buig ik, onder spot en onbegrip gebukt het aangezicht geschonden, d'armen afgerukt. Aan uw Romeinse heirbaan: rust in rozen en bramen! Zo moest het dan ook mij vergaan... en dood en uit en amen? Meermaals is reeds gewezen op de uiterst slechte toestand waarin deze molen zich bevindt. Meerdere mensen hebben sinds jaren geijverd om de windmolen aan de Schoolstraat van de ondergang te redden maar telkens ging men bij dovemansoren aankloppen. Daarom vragen wij ons af of er geen mogelijkheid bestaat om massaal op te treden en deze beschamende toestand aan te klagen. Ligt hier geen boodschap voor de culturele raad die toch een honderdtal verenigingen onder zijn hoede heeft en die op die manier misschien inspraak kan verwerven. Het wordt hoog tijd dat er drastisch opgetreden wordt om een van de weinige monumenten die Erpe-Mere bezit voor de toekomst te redden. In september zal men opnieuw de 'Open Monumentendag' organiseren op gemeentelijk vlak waarom niet massaal naar de molen Van Der Haegen trekken om bij die gelegenheid het schandaal met klem aan te klagen en het bewijsstuk aan gans Vlaanderen te tonen... of gaat men wachten zoals bij de H. Geestka pel te Aalst? Hopelijk wordt de windmolen van een dergelijk lot niet beschoren. Nochtans is hier waakzaamheid geboden en is het hoog tijd dat E Mere De wMmolm Van der Haeghen te Mere die sinds jaren beklaagd de verenigingen tot een gewenste samenwerking komen om de yerant- ^dt maar niemand heeft de moed om drastisch op te treden (je) woordehjken tot herstel te bewegen en desnoods te verplichten. JV 1 v m een korrekte manier opgelost werd. Meestal ontstonden de wrijvingen door de botsingen op gebied van kuituur cn het gebrek aan diploma tic van beide zijde. Daarbij werd Dr. Van Moorter erg op de proef ge steld door ziekte die hem een tijd lang noodzaakte maar op halve kracht te werken; Terug naar Erpe Het was de bedoeling om wat langer te blijven dan zes maand maar dit kon uiteindelijk niet omdat er geen vorm van kommunikatic bestaat in die streken. De planning was zoda nig opgemaakt dat ze nog enkele maanden langer zouden blijven maar er verloopt te veel tijd tussen de eventuele aflossingen omdat er te veel problemen zijn met de over heid. Vooraleer de toestemming verkregen werd om het verblijf te verlengen was het aflossingstcam al aangekomen, nl. een weck voor hun vertrek. Dit had wel als voordeel dat het nieuwe team zich volledig kon inwerken, dat er een planning ge maakt was, een lijst van de voorzie ningen, allemaal zaken die door Dr. Van Moortcr moesten in orde ge bracht worden bij zijn aankomst. Toen hij ter plaatse kwam moest hij nog alles organiseren en hij werd trouwens al onmiddellijk met de werkelijkheid gekonfronteerd toen hij bij zijn aankomst een amputatie moest verrichten, een medische in greep die hij zelfs nog niet meege maakt had. Daarbij was hij zelf, on danks getroffen voorzorgen, ernstig ziek en was er van de beloofde sa- Erpe-Mere. Geert Van Moorter, dokter zonder grenzen, terug uit Afghanistan, met heel wat herinneringen en ervaringen (jv) menwerking met de plaatselijke overheid maar weinig sprake. Kuifje in Afghanistan Zijn belevenissen van een halfjaar medische werking zal Dr. Geert Van Moortcr aan de hand van dia's komen vertellen op 15 maart a.s. in de Werf te Aalst voor de gepensio neerden. Daags nadien, op 16 maart om 20 uur kan men hem komen beluisteren in het Ontmoetingscen trum te Mere. Het zijn in feite info- voordrachtcn maar toch wenst hij er geen cyclus van te maken en doet het slechts sporadisch op aanvraag. Onder de noemer «Kuifje in Afgha nistan» zal hij zijn reis- cn vcrblijf- verhalcn, geïnspireerd op het eerste stripverhaal van de Mcrcnaar J. Vermassen, enkele keren over doen. Dit zal echter op een zeer kritische basis gebeuren cn hier voor baseert hij zich op de stripver halen van Hcrgé die vaak een nco- kolonialistisch beeld ophangt. Vol gens G. Van Moorter is men altijd een soort Kuifje in een ontwikke lingsland. De spreckavonden omvatten een korte omschrijving van het land, nl. de situering van Afghanistan cn meer bepaald dan de streek waar hij werkte. Hij beweert echter geen kenner te zijn van dit land en alhoe wel hij Palestina beter kent, heeft hij toch genoeg omgang gehad met de inlandse bevolking om ook over Afghanistan iets zinnigs te kunnen zeggen. Zijn verhalen zijn noodza kelijk de weergave van de nieuws brieven, die verspreid waren tijdens zijn verblijf in Lolenj, maar meer een aanvulling op wat nooit ver schenen is. Nog heel wat nota's moeten verwerkt worden want zijn vrije tijd besteedde hij grotendeels aan het optekenen van belevenis sen. Ook al zal de voordracht op sommige ogenblikken de tekst van de nicuwes brieven overlappen dan toch is er nog genoeg stof om onbe kende dingen te vertellen en vooral rtp vragen vanuit het publiek te ant- oorden. JV

De Voorpost | 1990 | | pagina 5