Roemeense weeskinderen maakten kennis met nieuwe wereld 10 - 20.4.1990 - De Voorpost Hermansl Dendermonde. Roemeeme weeskinderen. Me, he, zonnehoedje op wach,en op wie de pleegouders zouden zijn (foto Roemeense weesldruleren. Me, z'nhvee.jes naar een gas,gezrn, zo ,e zien viel de kenr. Piet Hermans) Het was wennen voor de 56 Roemeense kinderen toen ze donderdagavond op de Grote Markt te Dendermonde uit de prachtige lukse autocar stapten en op spontaan applaus van hun pleegouders werden begroet. Het was de zoveelste verrassing voor deze kinderen die op doorreis waren naar een deugddoende vakantie in Spanje. Voor hen was Dendermonde de eerste belangrijke halte sedert ze uit hun dorp in Moldavië ergens tegen de grens met Rusland waren vertrokken. Ze hadden ogen tekort voor zoveel onbe kende dingen, dingen die voor onze westerse wereld zo voor de hand liggend zijn. Bananen en chocolade, voor ons zijn het dagdagelijkse eetwaren die op geen enkele ontbijttafel ontbre ken. Voor de Roemeense kinderen was het een lekkernij die ze nooit eerder hadden geproefd. Het begon al onderweg toen op de riante auto car bananen werden uitgedeeld om de opkomende honger wat te stil len. Eerst wat onwennig, maar na de eerste beten, werd er met volle overtuiging van gegeten. Dat en nog vele andere dingen meer leerden de kinderen kennen. Ook de autocar was een openbaring. Bij hen zijn het aftandse bussen, sardienendoosjes eigenlijk die over en weer tuffen. Wat een verandering toen aan de Hongaars-Roemeense grens werd overgestapt op de lukse autocar. Met aan boord twee chauffeurs, Herman Van den Bogaerde en Ju- lien De Paepe, beiden uit Avelgem, de begeleider Frans Van den Borre uit Sint-Denijs Westrem en Kristine Costenoble als gids uit Oostende. Om Sofie Nauwelaerts niet te ver geten die zorgde dat iedereen ieder een kon begrijpen en dat men met elkaar kon praten. Zij waren op maandag al vertrokken vanuit ons land om de kinderen in Opponice op te halen. Een reis die niet zonder hindernissen zou verlopen, want aan de Hongaarse grens begonnen de problemen. Geen doorgang mo gelijk, zo bleek tot men geld boven haalde. Liefst 4.800 per persoon en vermits men met z'n vijven was, was ook de rekening vlug gemaakt. Zo geraakte men toch nog tijdig op de afgesproken plaats, waar het dan wachten werd op de weeskinderen. Ook de terugtocht verliep niet pro bleemloos, want de Hongaarse doeane probeerde nog een tweede keer het doorreisgeld te ontvangen. Dit keer zonder resultaat evenwel. De Belgen hielden het been stijf, verloren door die stugge houding wel twee uur tijd, maar uiteindelijk kregen ze het licht op groen en mocht er worden vertrokken. De eerste dag van de reis eindigde in de omgeving van het Oostenrijkse Linz, waar werd overnacht. Om 's anderendaags al heel vroeg te ver trekken met bestemming Dender monde, waar men om 22.00 uut stipt, zoals op het programma stond, ook arriveerde. En waar op de Grote Markt de grote massa was samengetroept om de kinderen te verwelkomen. Luid toeterend kon- Dendermonde. Roemeense showavond. Met dit vervaarlijk uitziend monster dansten de Roemeense kinderen een volksdans uit hun streek (foto Piet digde de autocar haar aankomst aan en spontaan gingen de handen van de toeschouwers wuivend de lucht in om dan over te gaan in een ap plaus toen de deuren van de car langzaam opendraaiden. Het duur de even voor de weeskinderen uit stapten. Allemaal met een rood zonnehoedje op het hoofd, met vraagtekens in de ogen, met de mond open van verbazing over zo veel onbekende en ongekende din gen. Een nieuwe wereld Ondertussen werden de pleegou ders voor een weekend naar het stadhuis begeleid waar de kinderen wat later ook aankwamen. Koffie, cola en fruitsap stonden klaar om ze te verwelkomen. Maar niemand van de kinderen had daar eigenlijk zin in. Zij stonden wat onwennig sa mengetroept achteraan in de zaal en keken met belangstelling naar de vele aanwezigen die ijverig in een boekje aan het bladeren waren om enkele woorden Roemeens uit het hoofd te leren. Het moet gezegd dat de Romeense kinderen wel wat voorsprong hadden genomen, want heel wat onder hen kwamen de zaal binnen met "Goedenavond" en een hoofse groet. De kinderen en de gastgezinnen werden dan bij naam afgeroepen en konden ook uitgebreid kennis ma ken. Al was natuurlijk de taal nog een probleem. Sommige kinderen spraken wel een mondje Frans of Engels, maar dat was nauwelijks ge noeg voor een gesprek. Het werd dus gebarentaal of gebruik maken van de tolken om de kennismaking vlot te laten verlopen. Voor de kin deren was er ook een tas weggelegd van het Olympos zwembad en dat en nog vele andere geschenken, zoals een zakrekenmacnientje, wer den met verbazing aanvaard. Ondertussen vernamen we dat een van de weeskinderen niet was kun nen meekomen en dat men ook ge zorgd had voor een vervanger. De kleinste van de kinderen kwam te recht bij de familie Moortgat. Wij konden dank zij Persprijswinnaar Ion Mircea Damian even praten met Marinela Ionica die bij raadslid Hennie De Baets zou verblijven. Marinela, geboren op 15 mei 1974, vertelde dat ze thuis nog drie klei nere zusjes had. Zij verbleef in het internaat te Humulesti, een dorpje van 6 000 inwoners dat deel uit maakt van Tirgu Neant.De kinde ren werden bij lot aangeduid, zo vertelde ze. "We vertrokken om 5.00 uur 's morgens op 10 april met een echt gammele bus tot aan de Hongaarse grens". Voor velen was dit de eerste echte busreis. De tocht nam heel wat uren in beslag. En daar aan de grens stond de Belgi sche bus te wachten."Wat een ver schil van vervoermiddel" aldus Ma rinela die een flink uit de kluiten gewassen meid was die zegde hele maal niet moe te zijn. Honger had Een doen. >e meeste kinderen maakten ken nis met nieuwe etenswaren. Over bananen hebben we het al gehad. Maar witte chocolade, die kon toch niet bestaan. Het laatste stukje kaas werd pas genomen toen bleek dat er in de rijk gevulde ijskast nog vol doende voorraad was en op tafel slechts enkele plakjes waren gelegd. En het middagmaal in het Vader land was ook aleen episode op zich zelf. Eten met mes en vork, een hele opgave voor vele van de kinderen zeer nabij werden betrokken. Men zag de Roemeense weesjes zo open bloeien op het podium. Papa Cnicc gebruikte dan ook de universele) taal van de gulle lach die iedereen begrijpt, zonder woorden. Het moefi gezegd dat ook de Roemeense kin- Ak deren zich niet onbetuigd lieten en! jn zelf voor een geslaagd optreden! zorgden. Een typische vo" hun streek met vreemd uitzieni dieren, maar gebracht met het en y( toesiasme en dankbaarheid die al-! leen kinderen eigen zijn. Ondertus Dendermonde. Roemeense showavond. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om Roemeens handwerk te ton (foto Piet Hermans) ze evenmin en dorst ook al niet, maar het glaasje fruitsap dat haar werd aangeboden, leek wonderwel goed te smaken. Over België had ze op school al wel gehoord, maar erg veel was dat niet. Zij vond dat de ontvangst vriendelijk en gul was. En over onze levenswijze"die is totaal verschillend" zo zei ze maar of ze beter was, daar over velde ze liever geen oordeel. Opvallend was dat de kinderen nog al vreemd opkeken toen de pleeg ouders hun drie zoenen op ae wa gen gaven bij wijze van begroeting. In Roemenië heersen andere be groetingsvormen. Zo overkwam het verbaasde Dendermondse ouders dat hun pleegkind hen een handkus gaven. Sommige vrouwen waren daarover in de wolken en waanden zich heel even in de tijd van de ro mantiek. Zo zie je maar. Dendermonde. Roemeense showavond. De kinderen uit Roemenië zorgden door een geslaagd optreden in typische klederdracht (foto Piet Hermans) Vele verhalen Daarop werden de kinderen mee naar huis genomen voor een welge komen nachtrust. En vrijdag werd een druk programma aangevat. Van zwemmen in het Dendermonds ^wembad kwam niet zoveel in huis. Blijkbaar schrok dat de jonge be zoekers een beetje af. Vele ouders maakten van de gelegenheid ge bruik om met de kinderen de stad te gaan verkennen en om nieuwe kle ren te gaan kopen. Want in de rug zakken en draagtassen was inder daad niet zo gek veel aan kleding te terug te vinden. Daarover deden heel wat verhalen de ronde. Maar ja, men leeft ginds nu eenmaal niet in een wereld van lukse zoals hier. Sommigen hadden nauwelijks het nodige ondergoed bij. Een short om de strandvakantie in Spanje door te brengen, dat was helemaal het einde en was in geen enkele reiszak terug te vinden. Het werd dus inko- Dendermonde. De Roemeense weeskinderen werden in de Ros Beiaardzaa door de gastouders opgewacht (foto Piet Hermans) die dit nog nooit eerder hadden sen maakten Paul Roelandt, Natas- moeten doen. Kortom, een nieuwe ha Peeters, Paul Severs, Ignace, Ed en alles behalve eenvoudige wereld dy Govert en vele anderen hun op- openbaar zich. wachting. Onze Vlaamse artiesten Zo werd het programma punt voor bewezen nog maar eens dat ze een punt afgewerkt. Vrijdagnamiddag hartvangoud hebben en dat men op was het hele gezelschap te zien aan hen steeds een beroep kan doen' het Donkmeer en zaterdag stond voor het goede doel. Het dankbare een bezoek aan een pretpark op het en entoesiaste publiek dankte hen programma met een daverend applaus na elk optreden. Vedettenshow Zondag was het tijd om uit te blazen en maandag trok het hele gezel- Zaterdagavond was heel wat volk schap naar de Antwerpse dieren* opgekomen voor de steunavond in tuin. Dinsdag was het moment aan» de sporthal van Appels waar een gebroken om afscheid te nemen, pleiade aan vedetten voor het goe- Want dan stond de bus klaar met de doel zou optreden. Presentator bestemming Spanje waar de Roe- Jo De Bock werkte zich in het zweet meense weeskinderen zullen ver- om ze allemaal voor te stellen. Van blijven tot 28 april. De dag nadien Eddy Wally tot de meisjes van zijn ze opnieuw heel even in Den- Dansgroep Eos, van Peter Spring- dermonae. Om nog een massa ge field tot het Dendermonds lachka- schenken op te laden die er onge- baret. Al hadden de kinderen het twijfeld zullen klaarliggen. Dat meest van al deugd aan clown papa Dendermonde en omgeving met de- Chico die de harten veroverde van ze weeskinderen begaan is, zoveel is iedereen en een spetterend num- duidelijk geworden, mer bracht waarbij de kinderen van I

De Voorpost | 1990 | | pagina 10