stad aa st Aalst op de Italiaanse toer Duizend donors geven zesduizend liter bloed 4 L WeekMa Gouverneur in beroep tegen Aalsterse stadsbegroting r Heeft Prins Filip Baardegems bloed in de aderen? p Een kwarteeuw bloedtransfusie te Mere Topdag en Topweek 1V9 Zpz> De Voorpost VRIJDAG 20 APRIL 1900 geled m zict die h t hij isG Economische Dienst Het is wel geen prestatie om in het Guinness Book te vermelden maar dat 25 jaar bloed geven in een landelijke gemeente kan leiden tot een onver hoopt sukses op gebied van menslievendheid is geenszins te onderschat ten. Meer dan duizend donors zorgden voor maar liefst 15.300 bloedgiften wat in bloedtransfusietermen betekent dat de Merenaren in de voorbije kwarteeuw ruim 600 liter bloed aan de gemeenschap schonken. Dit is een gebaar waar men zomaar niet kan aan voorbijgaan. Het is bovendien te danken aan een goed georganiseerde afdeling en enkele stimulerende doorzetters dat men dergelijk onverhoopt resultaat heeft kunnen bewerk stelligen, mede dank zij de talloze anonieme medewerkers die gratis inspanningen leverden ten bate van even anonieme medemensen. hou :n vo •eken zal ld zi Tijdens de TOPWEEK van zaterdag 28 april tot en met zondag 6 mei en ijdens de TOPDAG van zaterdag 5 mei kan U zich te Aalst in "la bella talia" wanen. De adviesraad voor de Middenstand zette inderdaad in iamenwerking met de consulaat-generaal van Italië en de Italo-Belgische hereniging Vivaldi dit gebeuren in het teken van Italië. Een land dat heel rat te bieden heeft en dan ook, net als reeds eerder Oostenrijk, het Aalsters ■ebeuren een supplementaire dimensie verlenen. J kan inderdaad in De Werf een taliaans orkest met een Italiaans ogramma meemaken, U kan een [aliaanse Nacht meemaken in zaal Kapelleken in de Meuleschette- :raat waar Italiaanse dranken en Versnaperingen op de tonen van Ita liaanse muziek U worden geser- :erd. U kan op zondag een old-ti- herrally bekijken waar vooral Ita- iaanse bestsellers van de tijd va :oen als Fiats, Lancia's en Alfa Romeo's meerijden. U kan een ty- jisch Italiaanse mode-show mee- naken in Ter Mael en aanzitten aan :en typisch Italiaanse feesttafel. U :iet er trouwens de Belgische Miss ■ti verkiezen die zal deelnemen aan Wereldkampioenschap Topmo- in het zonnige Italië. U kan op de Meikramerij in de Hovenie rsstraat de Italiaanse Folkloristi- che groep "I Campagnoli" meema- :cn of dezelfde groep in Hofstade een Italiaanse avond zien anime- ren. U kan eveneens een Italiaanse avond slijten te Nieuwerkerken met "Collettivo Pulcinella" of na de meiboomplanting op donderdag in de Molenstraat op zijn Italiaans feestvieren. ;e" Bij de opening van de Topdag kan U 'J bovendien de Napolitaanse tenor Bruno Venturi gaan toejuichen en jl dat kan U ook tijdens het grandioos ,j slotkoncert op de 'Grote Markt. U kan ook tentoonstellingen gewijd aan Italië gaan bekijken. En bovendien kan U met ietwat ge luk een verblijf van twee personen voor een week in de Provincie Saer- no winnen. Gewoon met één formu lier in te vullen waarop U enkel naam en adres moet schrijven. Een verblijf dat een waarde heeft van zowat 40.000 fr. Voor de reis zelf moet U dan wel de eigen geldbeugel aanspreken. Topweek De Topdag wordt om de twee jaar ingekapseld in een Topweek. Het lag immers in de bedoeling ook de deelgemeenten bij het Topgebeu- ren te betrekken wat niet zo goed lukte. Dit jaar zijn het alleen Hof- stade te Nieuwerkerken die ander maal meedoen en dit op valabele wijze. Opdat de andere deelgemeeten toch in enige mate aan het topeve- nement deelachtig zouden worden is er de old-timerrally die op zondag 29 april alle deelgemeenten zal aan doen. Schepen Gilbert Bourlon drukte daarbij de hoop uit dat plaat selijke organisatoren zullen blijk ge ven van enige kreativiteit en ter plekke een of andere ludieke, fol kloristische of sportieve aktiviteit zouden willen organiseren. De vele aktiviteiten tijdens de Top week en Topdag werden mogelijk gemaakt door de inbreng van talrij- Im Net zoals de Brusselse 'Sainte Gudule' een Faluintjesdochter uit Herdersem is uit het Kasteel van Ham en bovendien te Moorsel vereeuwigd is in de Sunt-Gudulakapel zou Kroonprins Filip, onze toekomstige koning, ook Faluintjesbloed in de aderen hebben. Meer bepaald Baardegems bloed. Uit een studie van Baardegemnaar Jan C.A. De CLerck blijkt inder daad dat prins Filip langs moederszijde een afstammeling is van de Familie 't Kint. Leo Lindemans schrijft inderdaad dat 'Donna Paola Ruffo di Calabria, moeder van Filip, een afstammelinge is van de Familie 't Kint. Een familie die in de loop der eeuwen gekend was als schepen, meier, griffier, heer van een cijnshof en als brouwer'. Vast staat alleszins dat de Familie 't Kint te Baardegem eigenaar was van het 'Hof ter Boeckt' en dat de familie van daaruit uitzwermde. Jan Lindemans stelde dat 'de afstammelingen van de Familie 't Kint te vinden waren tussen Dender en Zenne en voegt er meer precies aan toe 'de 't Kint'cn zijn inderdaad afkomstig uit Baardegem'. Wie de allereerste 't Kint te Baardegem was, is niet te achterhalen. Wil staat vast dat Arnoud (Aert) 't Kint op 17 oktober 1464 te Baardegem geboren is als zoon van Jan 't Kint en Kathelijne Van der Meeren, zelf een dochter uit het geslacht de Rodenbeke. LH n n ke sponsors waaronder firma's van Aalst en Dekenijen, de Ambassade van Italië, de konsulaten van Ant werpen en Gent en qua logistieke steun diverse stadsdiensten als Mid denstand en Ekonomische Zaken, Openbare Werken Organisatie en Public Relations, de Groendienst, de dienst Toerisme en niet in het minst de politie en de brandweer. De media zullen in ruime mate ver slag uitbrengen van verschillende manifestaties. De Italiaanse RAI is de hele week met de camera's pre sent. Ook RTL en BRT brengen verslag uit zo in Kunstzaken als in het journaal. Programma Zaterdag 28 april: C.C. De Werf: 19 uur: officiële opening tentoon stellingen 20 uur: officiële opening Topweek '90: koncert door Orchestra Boc- cherini met werke van Vivaldi, Per- golesi en Boccherini. Dirigent: Oc- tavian Anghel. Koolstraat: 20 uur: zaal 't Kapelleken: Italiaan" se nacht Zondag 29 april: Grote Markt: 9.30 uur: vertrek Toeristische (Ita liaanse) old-timerrally i.s.m. Fiat-, Lancia- en Alfa Romeo-club en de Stedelijke Toeristische Dienst Maandag 30 april: Ter Mael, Gentsesteenweg 390: 19 uur: Italiaanse modeshow en ver- kiezingTopmodel - New Model To day Dinsdag 1 mei: Hoveniersstraat/Varkensmarkt: vanaf 14 uur: Meikramerij met op treden van de Italiaanse folkloristi sche groep "I Campagnoli". Hofstade: 20 uur: Parochiaal Centrum: Ita liaanse avond met optreden van "I Campagnoli" Woensdag 2 mei: Nieuwerkerken: 20 uur: Parochiaal Centrum: Ita liaanse avond met optreden van "Collettivo Pulcinella i.s.m. BBL en Italiaanse Toeristische Dienst Donderdag 3 mei: Molenstraat Aalst: 18.30 uur: Meiboomplanting en Ita liaanse avond Vrydag 4 mei: Feestzaal stadhuis: 20 uur: officiële opening Topdag met optrede van Napolitaanse zan ger: Bruno Venturini Zaterdag 5 mei: Topdag - Animatie in alle deelne mende dekenijen Vervolg op blz. 4 De kiemen van de bloedafnamen moet men gaan zoeken bij de trans- fusiedienst van Aalst die in 1955 reeds startte met o.a. donors enkele donors uit Mere. Zij gingen regel matig naar Aalst bloed geven en hieronder worden speciaal vermeld Kam. Van Impe en Henri Moreels, een tweetal dat aan de basis ligt van de afdeling die in Mere op 14 fe bruari 1965 opgericht werd. Tien jaar na de officiële oprichting van de bloedtransfusiedienst van Aalst greep in Mere de eerste bloedinza- meling plaats en dat het geen flop was, bewijst het feit dat er maar liefst 57 donors kwamen opdagen. Nochtans hadden de Meerse initia tiefnemers andere maatstaven en organiseerden zich zodanig dat de afdeling weldra uitgroeide tot een van de best werkende in de regio. Toch is het hierbij waard te vermel den dat enkele Merenaren regelma tig naar Aalst trokken om er bloed te geven en zij zouden trouwens de pioniers van de afdeling uitmaken: Joz. De Brouwer, Cam. Wijns, Flor. De Smet, Kam. Van Impe, André De Troyer, Zr. Margaretha en Zr Isidora, Sim. en Agnes De Feyter, Julia De Sadeleer, Henri Moreels, Martha Cautaert, Alv. D'Hondt. Vergeleken met de bloedafnamen in de omliggende gemeenten was Mere ontegensprekelijk een enorm sukses, maar enkele mensen had den zich hierom bijzonder inges pannen zoals voorzitter van BTC Aalst in zijn historiek schrijft: «Ge durende weken werd de gemeente overstelpt met propagandamateri aal; de inrichters kregen de mede werking van verschillende vrijwilli gers en bijzonder van Karei Ver- laeckt, de veldwachter. Een wagen met luidsprekers doorkruiste de ge meente en vóór en na de mis werd iedereen opgeroepen een edele daad te stellen. De bevolking van Mere liet niet op zich wachten en het resultaat was schitterend.» Eerste jaren Bloed geven stond in de jaren zestig nog in de kinderschoenen maar met de uitbreiding van het verkeer steeg ook de vraag naar bloed en men moest de mensen nog overtuigen om daadwerkelijk levens te redden via het geven van bloed. Dit gebeur de in Mere heel veel door persoon lijk anderen te overtuigen van de noodzaak ervan en zo vond men in 1966 meer dan 150 bloedgevers be reid om af en toe ofwel regelmatig naar dé bloedafname te komen. Het systeem werkte goed want in het zelfde jaar gaf de afdeling van Mere al meer dan honderd liter bloed maar toch streefde men onverdro ten naar meer. Op dat gebied waren de ijveraars letterlijk en figuurlijk bloeddorstig. Gelukkig waren zij zelf de toonaangevers want op dat ogenblik hadden Kam. Van Impe en H. Moreels reeds respektievelijk 39 en 31 keer bloed gegeven en zij over- honderd. Toen stond een dame op schreden de intussen de kaap van de de derde plaats, nl. Elvira D'Hondt met 16 bloedgiften wat intussen al meer dan tachtig geworden zijn en bijgevolg een van de laureaten is. De groep medewerkers van de afde ling was echter niet alleen plaatse lijk aktief want de eerste vijf jaren van hun bestaan hielpen zij ook om de omliggende gemeenten bij de bloedtransfusiedienst te betrekken. Ook dit was zeer positief want meerdere gemeenten sloten zich aan bij de dringende bloedbevoor- rading. Dit systeem werd stelselma tig uitgebreid met het gevolg dat in het land van Aalst een snelle hulp dienst bij dringende gevallen gerea liseerd werd. De goede faam die de «groep Mere» verwierf is dus geen louter toeval want men heeft er hard voor gewerkt. Propaganda en kursus Een bloedafnamecentrum levendig houden vergt veel energie van een groep medewerkers. In Mere kon het bestuur rekenen op een korps mensen die altijd zeer bedrijvig wa ren bij de bloedinzamelingen. Zo hebben talrijke ingezetenen zich hierbij uiterst verdienstelijk opge steld en het is vooral dank zij deze unanieme en onbaatzuchtige mede werking van de bloedinzamelingen telkens op een sukses uitdraaiden. Bij elke nieuwe inzameling kwamen de donors steeds talrijker opdagen met als resultaat dat in 1968 alleen 140 liter kon geschonken worden en na drie jaar werking was het totaal toen maar liefst 480 liter. Het over weldigend sukses was een gevolg van het harde en intensief werk van velen: naast de talloze pamfletten en brieven die men verstuurde of aan huis bestelde, werden door middel van een autokaravaan en slogans de reden en de noodzaak van bloedinzamelingen met veel overredingskracht verkondigd. Op diverse manieren trachtte men ruchtbaarheid te geven aan de kom ende bloedinzameling met o.a. film vertoningen die hetzelfde thema belichtten. Een van de minder gelukkige initia- Vervolg op blz. 4 Erpe-Mere. De laureaten van de EHBO kursus van het Rode Kruis afdeling Mere (jv) Een vergiftigd paasei... Het stadsbestuur van Aalst diende als een der eerste oostvlaamse gemeenten zijn begroting in. De goedkeuring liet zich wel even wachten, doch het college maakte zich sterk dat «de provincie» de begroting wel zou goedkeuren. De tijd waarbinnen dat moest gebeuren was reeds voor een deel verlopen, doch de verlossende goedkeuring kwam er en het stadsbestuur voelde zich tevreden. «Dc Provincie» is echter meer dan de Bestendige Deputatie die normaliter instaat voor al dan niet goedkeuring. Er is inderdaad ook nog de gouverneur. Deze laatste, pas terug uit vakantie want vervangen door eerste gedeputeerde Vallaeys, tekende echter op de laatste dag die hem restte, beroep tegen de beslissing van de bestendige deputatie aan. Dat betekent voor het stadsbestuur heel wat. Een gedeeltelijke lamlegging, althans voor wat met tot de routine behoort. De burgemeester maakte reeds vóór de goedkeuring door de Deputatie bekend dat Aalst zich wel zou weten te redden, al dan niet via voorlopige twaalfden. De begroting werd door het huidig stadsbestuur drastisch beknot door een begrotingswijziging ten opzichte van de door vorig bestuur nog opgestelde begroting. Er vloeide personeel af, een aantal toelagen aan verenigingen werden afgeschaft en er werd verder gesaneerd waar kon. Ondertussen waren de belastingen reeds verhoogd, doch men bleef met een tekort eigen dienstjaar van 72 miljoen en een gekumuleerd tekort van 413 miljoen. Te Aalst is men wel verrast over dit beroep wetende dat andere steden die eveneens een niet sluitende begroting indienden wél werden goedgekeurd zonder beroep van de gouverneur. Nu is het aan minister Luc Van den Bossche om binnen de dertig dagen orde op zaken te stellen. Wordt het beroep van de gouverneur door de minister gehonoreerd dan zit de stad Aalst op de biezen. Bevelen van aanvang van openbare werken moeten dan worden ingetrokken en het wordt een vraag of het vakantiegeld van het stadspersoneel zal kunnen worden uitbetaald. En moet~het stadsbestuur zijn huiswerk, een aangepaste begroting, hermaken. Een vergiftigd paasei alleszins.

De Voorpost | 1990 | | pagina 1