Begankenis en Fluitjeskermis in de Kluis Gamma Herzele op uitstap door Antwerpse Belle Epoque Uit de gemeenteraad Meer autonomie en demokratie voor Vlaanderen Autozoektocht: 'De Faluintjes anders bekeken' Davidsfonds Gewest Aalst en Denderstreek 2 - 20.4.1990 - De Voorpost Op zaterdag 21 en zondag 22 april staat de Kapel van de Kluis weer centraal. T(jd noch moeite werden door «De Vrienden van de Kluis» gespaard om dit kleinood op de grens van Affligem en Aalst te restaureren. Het «Kluizeputteken», de aloude «kinderbron», werd verrijkt met een mooi kunstwerk. Om de komende begankenis en de fluitjeskermis die verwijst naar het opkomend sap in de bomen te stimuleren werd een uitgekiend programma opgesteld. Aalst. In hel stadspark werden nieuwe vuilnisbakken geplaatst (a) Antwerpen bezit heel wat moois aan architektuur van rond de eeuw wisseling. Uniek in Europa is de wijk Zurenborg met een echte ar- chitektuurparade; en speciaal ge kend is zeker de Cogels-Osylei. Stadgids Alex Elaut neemt gans de dag de leiding van de groep: in de voormiddag voor eer. wandeling langs deze Cogels-Osylei en zijn omgeving, na de middag voor een rondrit langs merkwaardige gevels van rond de eeuwwisseling, de "be lle époque", tot en met de moderne architektuur van Le Corbusier. Er staan nog een aantal aantrek- kingspunten op het programma, o.a. ochtendkoffie in een 19de- eeuwse burgerswoning, middagape ritief in het gerestaureerde inte rieur van het gebouw "De Winter", lunch in een restaurant van de Zu- renborgwijk en, om de dag te beslui ten, een vieruurtje van koffie met taart in de eksotische salons van een patriciërswoning. v.z.w. Gamma organiseert deze uit stap op zaterdag 28 april. Het ver trek per autocar is voorzien om 7.45u. op het Kerkplein van Herze le; de terugkomst is voorzien tegen 19 uur. De prijs voor deze daguitstap be draagt 1100 fr. voor de Gamaa-leden en 1300 fr. voor niet-leden. In deze prijs is alles begrepen: autobuskos- ten, de gidsen, de ochtendkoffie, de middagjunch (zonder drank) en het vieruurtje. Inschrijven vóór 23 april is noodza kelijk - het aantal deelnemers dient tot 50 beperkt te worden - en kan geschieden op het Gemeentekre diet in de Kerkstraat te Herzele; rekeningnummer 068-0539190-91; telefoon 053/62.39.20 L. Eeuwen terug Vele eeuwen terug borrelde aan de rand van het Asserenbos op de plaats genoemd «Breedeuk» een le venskrachtig zoniet heilig bronne- ken dat later «Het Kluizeputteken» werd geheten. Toen begin achtste eeuw Sint-Urs- marus, abt van Lobbes, hier doende was de streek te kerstenen werd hier een «cella», een bidplaats opge richt. De huidige Kluis zou er nog een relikt van zijn. Ook de mooie legende van het «eeuwigheidsvogel tje» wordt ermede in verband ge bracht. Na de stichting van de abdij Affli gem in 1085 kwam «De Kluizerij» in bezit van deze jonge abdij. Een aan tal kluizenaars bewoonde die trou wens tijdens de twaalfde eeuw. Sint-Rudolfus de Zwijger werd er vereerd tot op het moment dat deze kultus door de Mariaverering werd verdrongen. De Kluis werd dan ook een Mariakapel. In 1658 stierf de Affligemse ge schiedschrijver Hubertus Phalesius. Die had getuigd met eigen ogen nog te hebben gezien dat er kluizenaars in de Kluis waren en dat grondves ten van kluizen en haarden nog steeds te zien waren. In 1858 werd de kapel herbouwd en kreeg ze tevens een nieuw altaar. Maar in 1798 werd ze door de Fran sen aangeslagen als domeingoed en als zwart goed verkocht samen met de Kluishof. Toen de Wolvertemse familie 't Kint de bouwvallig geworden kapel in 1935 aankocht liet ze het schip van de kapel afbreken en kreeg de voorgevel haar karakteristieke vorm. In 1919 kwam de Kapel in handen van de Hekelgemse familie Rose- leth die er in 1931 grote herstellings werken liet uitvoeren en in 1933 ka pel en grond (2,90 are) aan de kerk fabriek van Hekelgem schonk. Maar rond 1960 was de kapel ander maal in vervallen toestand en was de interesse voor de begankenis fel geslonken. «De Vrienden van de Kapel» zorg den echter voor degelijke restaura tie en bliezen de begankenis nieuw leven in. Een nieuw dak, herstellen van muren en afwatering, twee schitterende brandglasramen; een nieuw torenkruis, restauratie van het altaar een bijkomend klokje en een gerestaureerd Kluizeputteken maakten van de Kluiskapel terug een historisch kleinood. Programma van de viering Zaterdag 21 april 18 u.: Opening van de tentoonstel ling «Affligemse Sagen en legen den» m.m.v. de heemkundige kring «Belledaal»-Affligem. 19 u.: Avondmis in de kapel, opge luisterd door het St.-Amanduskoor (Erembodegem) waarna uitdeling van Kluizeklippelkes en avondsere nade door de Koninklijke Fanfare «De Katholieke Gilde» (Hekel- gem) 20 u.: Verbroedering en verzuste ring in de feesttent (Gezellig onder onsje met Breugheliaanse tapkast) - Verlichting van de kapel. Zondag 22 april 10 u.: Hoogmis, waarna opening vifoOi tentoonstelling en feesttent. 14 u.: Sagentocht van de Abd(j n, de Kluis (org. Vlaamse Toeristel Automobifistenbond VlaamP3'8 Wandelaarsbond «Belletrekkers|-owt Affligem). Schitterende lentetocP6'3 langsheen sagenriike plekjes (o.fold de Duivelsputten) vergezeld v»Ün o.a. Kludde, de druïden, de roofriJlïei ders, enz... Deelneming kostelodech mits in het bezit te zijn van eeilekJ fluitje of ander blaasinstrument. Jen v 16 u.: Volksspelen bij de Kluis ronpleu de versierde meiboom, waar ei mei graaf en meigravin verkozt worden en «Kludde zijn vel wordn d< verbrand tijdens een «fluitjeskonnst eert» verbannen van de zui winter!). 17 u.: Avondmis b(j de Kluis, opge dei luisterd door het St.-Michielskoo jel\ (Hekelgem) waarna kort wagenspc he door V.W.B. - Belletrekkers-Affli lou Sem- ent «De Kluis in sagen en legenden...»70-t Nadien: begankenis en zegening ii de kapel - feeststemming in en ron< de Kluis. len ;ig\ En Lil0"1 Aalst. Het Trio 18 was te gast in de Werf op uitnodiging van de KWB (a) - Een concessieovereenkomst werd goedgekeurd tussen de stad en de N.V. Ondernemingen J. De Nul voor het plaatsen van een davit (een kleine scheepskraan) en een mazoutpomp /26 m2 grondinna- me, 75 m. mazoutleiding en 53 m. electriciteitsleiding samen voor 24.000 fr. - De onderhandse verkoop van een lot uit de K.M.O.-zone Le Lion d'Or gaf aanleiding tot heel wat gehakketak. De bufferstrook langs de Bredestraat wordt teruggebracht van 25 naar 15 m. Dat was noodzakelijk om een lot in twee te splitsen waarvan een toegang heeft via de Bredestraat. Bedoeld lot is 2.347 m2 groot en werd verkocht voor 1.995.000 fr. aan een foornijveraar. Denayer is van oordeel als van die 15 meter nu nog een deel wordt ingenomen als parkeergelegenheid de bufferzone da zo smal wordt dat ze kwasi geen zinmeer heeft. Hij had de wijze van opsplitsing liever anders gezien. Maar voor schepen Hooghuys is die bufferzone tegen lawaai in dit konkreet geval minimaal van belang. Het gaat om een foorreiziger die pakweg 8 maanden per jaar weg van huis is en wiens verplaatsin gen van zijn zwaar materiaal ter plekke tot het minimum worden herleid tijdens de dode periode. Denayer heeft trouwens zijn twij fels over het regelmatig onderhoud van die bufferzone doch de schepen stelt hem gerust. "De kontrole zal regelmatig gebeuren". - Aalst leent andermaal 23.755.000 fr. 549.000 fr. voor leveren en plaatsen van een zuig- en filterinstallatie voor een spuitkabine, 3.733.000 fr. voor herstellen van voetpaden, 3.146.000 fr. voor weg en rioleringswerken in de Goudbloemstraat, 5.864.000 fr. voorweg en rioleringswerken aan Paddenhoek en Kreupelveldstraat, 244.000 fr. voor aankopen van hijs- cn bevestigingsmateriaal, 340.000 fr. voor aankoop van kachels in de gemeenteschool te Baardegem, 737.000 fr. voor aankoop van didaktisch materiaal voor stadsscholen plus 698.000 fr. voor het kunstonderwijs en 376.000 fr. voor aankoop van muziekinstrumenten voor de muziekakademie. Bij de geplande aankoop van kunstwerken ter waarde van 964.000 fr. onthoudt de CVP zich bij monde van Vera Van der Borght. Ze vindt dergelijke aankoop niet opportuun in een periode waarin de subsidies aan verenigingen werden afgeschaft. Ze betreurt daar enboven de afwezigheid wegens ziekte van schepen van financiën Redant die zich reeds eerder in een soortelijk geval bij de stemming om redenen van budgettaire aard onthield. Fraktieleider Dc Kerpel protesteert tevens wegens het feit dat gemeenteraadsleden in hun tussenkomsten beknot worden en raadslid Chris Borms wil nog vernemen of de archivaris over deze materie al dan niet werd geraadpleegd en waar deze aankopen worden gedaan. Vera heeft vragen óver de logica cn de geloofwaardigheid van dit stadsbestuur Nu de subsidiëring van kulturelc, sport- en jeugdver enigingen afgeschaft zijn heeft men als niet-verplichte uitgave toch nog bijna een miljoen over voor aankoop van kunstwerken om het Pieter Coeckekabinet te steunen. Dat terwijl de personenbelasting van 7 naar 9% werd opgedreven en de opcentiemen van 2.000 naar 2.250. En anderzijds werd de belasting op de vermakelijkheden afgeschaft die toch nog zowat 6 miljoen in de stadskas brachten. Bovendien moet deze niet-verplichte uitgave dan nog gebeuren via een lening. Met "we zullen de zaak onderzoeken" was voor de burgemeester echter de kous af". Ze dronken een glas, en peen plas en ze lieten alles zoals het was. LH Aktiekomitee Vlaanderen '90 or ganiseert op vrijdag 27 april een panelgesprek. 'Vlaanderen in de ja ren 90: meer autonomie, betere demokratie'. In de feestzaal van het stadhuis van Aalst zal moderator Van Gheluwe het Vlaams 10 pun tenprogramma voorleggen aan pro fessor Lieven Van Gerven, natio naal voorzitter van het Davidsfonds en aan de parlementariërs Frans Baert (VU), André Denys (PW), Mark Galle (SP) en Eric Van Rom- puy (CVP). Dit initiatief maakt deeluit van een groter geheel, waarbij het Aktie komitee streeft naar meer autono mie en een betere demokratie. Na de overhandiging van een eisenbun- del aan alle Vlaamse parlementsle den eind januari werd een brede petitiecampagne opgezet. Sluitstuk van de hele aktie moet de manife'- statie op zondag 6 mei in Brussel worden. Daar worden, onder het motto 'Vlaanderen écht vrij', de ei sen van het Aktiekomitee Vlaande ren '90 kracht bijgezet. In het zicht van Europa 92 en in het laatste decennium van deze eeuw eist het Aktiekomitee Vlaanderen beslissende stappen inzake hervor ming van de staat. 43 DF-afdelingen van de regio zet ten zich daarbij in o.m. voor het welslagen van een petitie die ver spreid wordt op vele duizenden ek- semplaren. Heel wat vooraanstaan de Vlamingen verklaarden zich reeds akkoord met volgende eisen. - Maximale en duidelijke bevoegd heid over alle aangelegenheden die niet uitdrukkelijk en beper kend als federale (Belgische) aan gelegenheden vastgelegd worden. - Volwaardige buitenlandse rela ties en - zo snel mogelijk - recht streekse vertegenwoordiging in de EG en andere internationale instellingen, in het kader van de eigen' Vlaamse en Waalse be voegdheden, op eigen financiële verantwoordelijkheid en binnen de internationale rechtsorde. - Financiering van eigen beleid en eigen beslissingen vanuit eigen belastingopbrengsten op basis van eigen fiscale verantwoorde lijkheid. Een eigen provincie Vlaams-Bra bant en Waals-Brabant en een aan Vlaanderen en Wallonië ge meenschappelijk hoofdstedelijk gebied Brussel, in^jlaats van een gelijkwaardig en afzonderlijke derde Brussels Gewest dat func- tionéert op hetzelfde nationaal niveau als Vlaanderen en Wallo nië. - Eigen rechtstreeks en afzonder lijk verkozen Vlaamse en Waalse volksvertegenwoordigingen die soeverein al hun bevoegdheden uitoefenen over héél Vlaanderen, respectievelijk Wallonië, over alle ondergeschikte besturen erbin nen, en over alle inwoners van Vlaanderen, respektievelijk Wal lonië. Als meest dringend voor de staats hervorming wil de niet-partijpoli- tieke Vlaamse Beweging voor Vlaanderen en voor Wallonië rechtstreeks verkozen volksverte genwoordigers, volwaardige rela ties met het buitenland, optimale bevoegdheden, financiering vanuit de eigen belastingsopbrengsten, Brussel als gemeenschappelijk in plaats van afzonderlijk gewest, geen faciliteiten en geen aparte provin H cies Vlaams en Waals Brabant. Als basisprogramma voor eei P nieuw Vlaanderen wordt een offen sief Vlaams beleid geëist, maar ooi het stimuleren van verdraagzaam heid in Vlaanderen zelf is in he programma opgenomen. De eigei Vlaamse instellingen moeten ah motor fungeren bij het streven naai minder vervreemding tussen burgei en politiek. Meer Vlaamse be voegdheden moeten tenslotte ook vertaald worden in een verfijnde omgang met de Vlaamse macht. Belangstellenden die willen deelneJ men aan de petitiecampagne of ge- bruik willen maken van het busver voer naar de manifestatie in Brus sel, kunnen kontakt opnemen met de bestuursleden van alle Davids- fondsafdelingen. Wie niet terecht)! kan bij een van de Davidsfondsle- den kan kontakt opnemen met voor het gewest Aalst Antoon Mertens, Lede, tel. 053/80.48.22 of Jan Lau- wereys, Erpe-Mere, tel. 053/ 83.91.40. Voor het gewest Denders treek met Robert Van Isterdael, Roosdaal, tel. 054/33.36.82. De nationale manifestatie 'Vlaan deren écht Vrij' heeft plaats te Brussel op zondag 6 mei. Vorming van de stoet op de Emiel Jacqmain- laan te Brussel vanaf 10 u. Start van de stoet te 11 u. Te Aalst vertrekken bussen naar de manifestatie te 9 u aan het station. 250 fr voor vervoer, zelfklever en gratis konsumptie. Er vertrekken ook bussen o.m. te Lede en te Mere. LH Ai Aalst. Heelveel belangstelling voor de ACVEuropa-avond over "inspraakvoor werknemers in Europa (a) Vijftig jaar Davidsfonds te Herdersem De jubilerende Davidsfonds afde ling Herdersem blijft in dit jubeljaar haar leden verwennen. Na een ge slaagde eigen diamontage op zater dag 24 maart 1990 pakt deze flink werkende afdeling uit met een eigen 'autozoektocht'. Inderdaad op zondag 29 april kan elkeen deelnemen aan een 40 km- autozoektocht onder het motto 'De Faluintjesstreek anders bekeken'. Vertrek en inschrijving in café Clubhuis, Kouterbaan 32, Herder sem tussen 13 en 14.30 u. Deelnameformulieren: DF-leden: 200 fr, anderen: 250 fr. Alle deelnemers ontvangen een prijs uit de aantrekkelijke prijzenta- fel. 's Avonds zijn broodjes te beko men. Prijsuitreiking: 20 uur. Neen, je hoeft geen Thierry Bout- sen of Jacky Icbc te zijn evenmin hoef ie strikvragen te vrezen, kort om dit wordt een echte familiale autozoektocht het Davidsfonds waardig. Deze autozoektocht is een organi satie van DF Herdersem in samen werking met de gebroeders Coppin, Aartstraat 85, Herdersem. De ge- 7, „7, .7.7 broeders Coppin die de vragen op- Aalst. Willy Vijverman, voorzitter van ACV voeding was de gastspreker op de maakten voor deze zoektocht zijn ACV Europa-avond over "inspraak voor werknemers in Europa" (a) geen onbekende in rally-middens. Op 28 mei 1989 wonnen ze de auto zoektocht 'Naar de roots van pries ter Adolf Daens' te Aalst. Nadere informatie: Hugo Bogaert, tel. 053/77.83.95. Herdersems ballonnetje landde in.. Litauen Naast de prijsuitreiking van de au tozoektocht op zondag 29 april wordt ook de uitslag van de ballon netjeswedstrijd georganiseerd ter felegenheid van de jubelviering be- engemaakt. De wedstrijd zelf werd een dubbele verrassing. Niet alleen gingen er 234 de lucht in na de eu charistieviering - één ballon per DF-lid - maar de ballons kenden een ultra-lange vlucht. Enkele vind plaatsen waren o.a. Badbergen, Osnabrück, Fintel en Frcrcn in West-Duitsland, Oldenzaal, Vlij men en Boekelo in Nederland en Gustrouw in de DDR. Eén haalde zelfs Litauen! De knaap Aurimas en het meisje Daina von den het ballonnetje toen ze op be zoek waren bij tante en oom in Pa- birzé, een plaatsje op zowat 300 km van de Baltische Zee. Het ballonne tje werd er gevonden op een voor Litauen zeer belangrijke dag: die van de jongste verkiezingen. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 2