Groots benefletkoncert t.v.v. Huize Eyckerheyde Hamse Jobstudentenbrochure Berlare Collegium Instrumentale Brugense te Bornem 10-11.5.1990 - De Voorpost Wie vorig jaar op vrijdag 14 april in het C.C. Ter Dilft te Bornem het koncert bijwoonde, dat er door het Nieuw Vlaams Symfonisch Orkest werd gespeeld o.l.v. Patrick Peire, herinnert zich vast nog de schitterende Mozartmuziek die lang in het geheugen bleef naklinken. Patrick Peire is in de muziekwereld immers synoniem voor kwaliteit én schitterende muziek! Wie al eens ooit gehoord heeft van Huize Eyckerheyde in Bornem, weet dat in deze «thuis voor meervoudig motorisch gehandikapte volwassenen» op een meer dan idealistisch manier gewerkt wordt om deze mensen een menswaardig én zinvol bestaan te garanderen. Omdat er nog steeds veel te weinig voorzieningen zijn voor deze mensen - er is immers een wachtlijst met een 80-tal aanvragen - wil Huize Eyckerheyde uitbreiden tot een tehuis voor een 60-tal bewoners: een groots plan dat met de steun van velen moet kunnen gerealiseerd worden. Daarom dat de vzw Vriendenkring Huize Eyckerheyde ook dit jaar weer een aantal aktiviteiten organiseert. Het eerste in de rij is een benefletkoncert door het in Europa vermaarde Collegium Instrumentale Brugense o.l.v. Patrick Peire, dat een zeer geva rieerde, veelbelovende «klassieke» avond verzorgt. Huize Eyckerheyde is gegroeid van uit de nood die bestaat voor konti- nue opvang en begeleiding van ern stig en diep mentaal meervoudig ge handikapte volwassenen. Mensen uit de streek van Bornem werden aangesproken om te participeren in de vzw Huize Eyckerheyde, die in 1983 zijn stichtingsvergadering ken de. Het doel: een tehuis oprichten waar ernstig en zwaar mentaal meervoudig motorisch gehandikap te volwassenen dag en nacht kun nen verblijven en begeleid worden. Voorbereidingen werden getroffen, een huis werd gezocht en aange past. Op 1 januari 1985 werd er met het tehuis gestart. De eerste zes be woners werden er verwelkomd. Stil aan groeide het aantal bewoners tot twintig. Dit gebeurde begin 1987. Op dit ogenblik verblijven er nog steeds twintig bewoners. Er zijn veel meer aanvragen tot opname dan het tehuis kan beantwoorden. Een aan- 0 Een beeld van hoe het er in Eyckerheide aantoe gaat om te bouwen werd dus gedaan. De dagelijkse aktiviteiten omvatten zeer veel. Begeleiding wordt op alle terreinen voorzien: van eenvoudige handelingen zoals zich wassen, naar het toilet gaan (voor zo ver dat men dit enigszins zelf kan), eten, zich ontspannen, een bed opmaken, enz. tot de begeleiding waarvoor een specifieke paramedische opleiding is vereist zoals voor A.D.L.-trai- ning, ergoterapie, kinesiterapie. Ook is permanente medische ver zorging mogelijk. Er wordt op gelet dat het ritme afgesteld is op de snel heid die de bewoner aankan. Dit alles gebeurt in een omgeving die gedragen wordt door aanvaar ding van de handikaps, meer nog, door aanvaarding van de hele per soon. Het is hét vertrekpunt van de begeleiding. De relatie begeleider bewoner én de relatie van de bewo ners onderling worden als zeer be langrijk beschouwd. Het tehuis hoopt op deze basis te kunnen verder werken en hoopt eveneens dat de bouw- en uitbrei dingsplannen spoedig gerealiseerd kunnen worden, zodat de meervou dig motorisch/mentaal gehandikap te volwassenen in een voor hen aan gepaste omgeving zouden kunnen verblijven. De kontakten met de ge meente en de nationale en/of ge meenschapsinstanties, de steun van zo velen - de privé personen, de verenigingen en de serviceklubs - geven de hoop dat deze plannen ook hard gemaakt zullen kunnen worden! Collegium Instrumentale Brugense Er zijn slechts weinig orkesten die we nog nooit een slecht koncert hoorden spelen. Het Collegium In strumentale Brugense van stichter- dirigent Patrick Peire is er zo een; wij hebben er dan ook een boontje voor, en dit al vele jaren! Het heeft zich momenteel een meer dan verdienstelijke plaats weten te verwerven in ons Belgisch muzikaal leven. Het kamerensemble musi ceert sedert zijn oprichting in 1970 onder de dynamische leiding van Patrick Peire. De musici streefden Burgerlijke stand Geboorten Veronique De Thaey, dochter van Etienne en van Sabine Verbist, Schrie- kenstraat 54 Lennart De Palmenaer, zoon van Jan en Gaby De Bruycker, Veerstraat 81/B te Overmere Evelyn Mertens, dochter van Luc en van Karina Van Driessche, Dendermondse- steenweg 88 Overmere Liesbeth Beelaert, dochter van Peter en van An De Backer, Heidewegel 4 Joni Van Hoecke, dochter van Dirk en van Magda Coppieters, Molenstraat 25 te Overmere Liesbeth De Wolf, dochter van Geert en van Mireille Van der Sype, Schoolstraat 18 Overmere Yolin De Backer, dochter van Franky en van Karina De Wael, Brugstraat 53 Inneke Roggeman, dochter van Johan en van Anne Braeckman, Kerkstraat 34 0 Julie De Backer, dochter van Luc en van Lieve De Palmenaer, Lindestraat 5 Overmere Florence Van Laecke, dochter van Frank en van Marie Van Der Aa, Donk laan 77/13 Uitbergen Reini Michiels, dochter van Ivan en van Christine Van Hauwermeiren, Bakker straat 1 Sophie Thienpondt, dochter van Frank en van Maggie Coppieters, Schoolstraat 16 Overmere Keyo Huttener, dochter van Luc en van Patricia De Backer, Hogeweg 25 Annelies Faute, dochter van Geert en van Karine Van de Vondel, Heikant- straat 36/B Overmere Timothy Debeir, zoon van Raymond en van Godelieve Roels, Sint-Annaplein 20 Paco Tassen t, zoon van Francois en van Hilde Wolff, Strijpwegel 22 Uitbergen Jorn Roggeman, zoon van Erik en van Ketty De Meyer, Baron Tibbautstraat 36 Overmere Björn Laget, zoon van Luc en van Carine Picquer, Brugstraat 33/2 Vorig jaar gaf het het gemeentelijke jeugdbureau een jobstudenten brochure uit. Ook nu weer verscheen er een. Schepen Michel De Geyter, van middenstand en jeugd, stelde dat na het sukses van 1989 men er opnieuw aan hield een tweede jobstudentenbrochure uit te geven. Tientallen jongeren verklaarden vorig jaar zich dankbaar omdat ze via het initiatief de gepaste vakantiejob hadden gevonden. Aangezien ook de werkgevers positief reageerden, stond niets een hernieuwde uitgave in de weg. Opnieuw zegt schepen De Geyter "kunnen we enkele tientallen arbeidsplaatsen aanbieden, alsook de wettelijke beschikkingen ter zake treffen. Indien de student nog vragen heeft over verschillende zaken, aarzel dan niet U in verbinding te stellen met Ann Cooremans (052/47.80.81) van de gemeentelijke jeugddienst ofwel schepen De Geyter (052/47.96.12)/ Verder wijst de schepen erop dat ook vorig jaar na de uitgave van de brochure nog een tiental firma's met de uitgevers kontakt opnamen teneinde nog plaatsen aan te bieden. Ook daarvoor mogen de belan- stellenden gerust de jeugddienst opbellen. In deze brochure vindt de kandidaat jobestudent heel wat uitleg over dat probleem. Onder meer wie kan als student beschouwd worden? Welke leeftijd Moet je een kontrakt hebben? Wat moet er in dat kontrakt staan Hoeveel moet je verdienen Verplichtingen opge legd aan de werkgever door de wet? enz. Verder vindt men er heelwat adressen en diensten in terug die jobstudenten te werk stellen. Die zijn niet alleen afkomstig uit Hamme, maar ook uit Dendermonde. Lebbe- ke, Zele en andere gemeenten. Overal worden belangrijke gegevens vermeld: leeftijd, soort van werk, en vaak ook heel specifieke gegevens als geen hoogtevrees, discount vleeswaren, laden en lossen van wa gens, zwaar werk enz.. Wie deze brochure wenst te ontvangen, kan zich wenden tot het Gemeentelijk Jeugdbureau aan de Markt te Hamme (HVC) Huwelijken Gunter Ongena, Groenstraat 17 en Anja Nelis, Maaidonk 14/A Dirk Verleyen, Veerstraat 42 en Kathy Fiers, Sint-Pietersstraat 14 William Janssens, Tamboerkes 4 en Ann D'Hondt, Molenvenne 7 Filip Van Hee, Kruisstraat 60 en Sandy Blancquaert, Slot 4 Ronny Smets, Turfputstraat 102 en Vi cky De Bruyn, Turfputstraat 102 Jan Van Malderen, Wakkebroekstraat 12 en Gundula Van Wichelen, Blauw- hofdreef12 Ivan De Vrieze, Blauwhofdreef 3 en Linda Meganck, Molenstraat 46 Overlijdens Theophiel Buyse, echtgenoot van Maria Buy le Blanche Van Hercke Rachelle Ganzeman, echtgenote van Alphonsus Rasschaert Magdalcna Van Malderen, echtgenote van Alphonsus De Beul Louisa Meuleman, echtgenote van Ga briel Vercruyssen Maria (yiertens Benedictus Heuninck, echtgenoot van Maria Roman Florida Buyle, echtgenote van Gustavus Vanhoesen Adela Boone, echtgenote van Joannes De Vriese Tony Van Hauwe, echtgenoot van Liset- te Arbijn Georges Gistelinck, echtgenoot van Ju lia Pieters Renatus Van Acker, echtgenoot van Si- rita De Rop reeds van bij het begin naar een specifieke uitvoeringspraksis die de muzikale ekspressie, eigen aan elke stijlrichting, respekteert. De zorg die wordt besteed aan fijne nuance ring, gedetailleerde voordracht, stijlkennis, maakt van iedere inter pretatie - van de barok tot nu - een muzikaal festijn dat zeer gesmaakt wordt door ieder publiek. Het en semble debuteerde in eigen land en koncerteerde al vlug in de meeste landen van Europa. Het Collegium Instrumentale Bru gense is jaarlijks te gast in de diverse centra van her Festival van Vlaan deren (een vaste waarde te Brugge, maar ook al in Dendermonde...), waar het naast eigen optredens ook samenwerkte in ko-produktie met vermaarde buitenlandse groepen als het Purcell Consort, het King's College Choir en Pro Cantione Antiqua. Naast het uitgebreide standaardre pertoire voor kamerorkest gaat de interesse ook uit naar het opsporen en herkreëren van minder bekende en zelfs onuitgegeven werken uit de 18de eeuw. Kaptaties en studio-op names bewijzen de belangstelling van radio en televisie voor het en semble. Op plaat kan men het Collegium Instrumentale Brugense beluiste ren in werken van Vivaldi, Marcel lo, Kennis, Mozart en Sacchini. Dirigent Patrick Peire in 1970 stichtte Patrick peire - na zijn studies aan de conservatoria van Gent en Brussel met prijzen voor fluit, kamermuziek, harmonie en muziekgeschiedenis - het Collegi um Instrumentale Brugense. Hij promoveerde ook als licentiaat in de muzikologie en de psychologie aan de Rijksuniversiteit te Gent. Te Keulen specialiseerde hij zich bij prof. G. Holler in de oude muziek en historische instrumenten (blok fluit en traverso). Naast zijn pedagogische aktivitei ten als leraar aan het Lemmensin- stituut en het Koninklijk Muziek conservatorium te Gent, heeft hij zich een faam weten te verwerven in diverse facetten van de muziek- praktijk. Als instrumentist koncer teerde hij in binnen- en buitenland met verscheidene kamermuzieken- sembles als Musica Polyphonica, het Collegium Aureum, het Tele- mann Barokensemble e.a. Zijn interesse voor de vokale-in- strumentale muziek uit de 17de en 18de eeuw en zijn zorg voor het be reiken van een gave stijleenheid tus sen koor en orkest brachten hem ertoe de direktie van een van onze beste kamerkoren, het Westvlaams Vokaal Ensemble, op zich te ne men. Dit kamerkoor, bestaande uit een dertigtal geschoolde zangers, werkt nu regelmatig samen met het Collegium Instrumentale Brugense in oratoria en kantates uit de ba rok-, rococo- en klassieke periode. Regelmatig verricht hij osporings- werk in muziekbiblioteken naar vergeten manuskripten. Hij gaf meesterkursussen in België, Frank rijk en de Filippijnen. Hij is sedert enkele jaren ook muziekdirekteur én eerste dirigent van het Nieuw Vlaams Symfonisch Orkest, waar mee hij vorig jaar het klassiek bene fletkoncert van Huize Eyckerheyde verzorgde. Programma Patrick peire en zijn Collegium In strumentale Brugense spelen op vrijdag 11 mei in het C.C. Ter Dilft te Het Collegium Instrumentale Brugense te gast in Bomem Bornem een mooi en gevarieerd programma, dat ook voor leken in klassieke muziek zeker de moeite waard is. Het koncert opent met de Suite in sol klein «The Gordian Knot Un tied» voor strijkers en basso conti nuo van Henry Purcell, ongetwijfeld de grootste Engelse barokkompo- nist (1659-1695). Hij komponeerde kerkkantates, een opera en heelwat muziek bij toneelstukken van o.m. Shakespeare. Zo ook deze suite uit acht delen, een verzameling van dansen met Franse en Engelse stijl kenmerken. Op instrumentaal vlak is Georg Friedrich Haendel (1685-1759) ze ker op zijn best in zijn opus 6, de 12 concerti grossi die geïnspireerd zijn op Corelli's opus 6. Ook bij Haendel bestaat het concertino of solisten- groepje uit twee violen en een cello. In dit «Concerto grosso in si klein voor 2 violen en cello, strijkers en basso continuo - opus 6 nr. 12» zijn de solisten Dirk Lippens en Hilde Van Keer (violen) en Lieven Baert (cello). Natuurlijk ook de geniale W.A. Mo zart op het programma - er wordt dit jaar immers al gestart met de viering van zijn sterfdag, nu 200 jaar gele den (1756-1791). Het driedelige «Di vertimento in fa groot voor strijkers KV 138» (het derde van een reeks van drie) uit begin 1772 van Wolf gang Amadeus Mozart bewijst eens te meer Mozarts genialiteit, die op zo'n jeugdige leeftijd reeds tot grote bloei kwam. Het ademt het optimis me en de verrukking voor de ita- liaanse kantabiliteit van de jeugdige (17 jaar) komponist. na de pauze wordt muzikaal aandacht besteed aan onze 20ste eeuw. Eerst met het driedelige «Drie Bagatellen voor strijkorkest - opus 34» uit 1965 van Willem kersters (<>1929, Antwer pen). Deze docent kompositie maakte van deze «drie bagetallen» eigenlijk drie kleine miniaturen voor strijkkwartet of strijkorkest, en dit in de traditie van zijn grote stu die-voorbeelden Bartok en Stra- winsky. Het koncert besluit met de vierdelige Antieke Dansen voor strijkorkest» uit 1924 van Ottorino Respighi (1879-1936) beroemd o.m. voor zijn «Fontane di Roma» (1916) en zijn «Pini di Roma» (1924). We gens zijn bewondering voor de kunst uit de Renaissance kompo neerde hij vaak in neo-klassieke stijl. In diverse suites gebruikte hij oude dansen uit de 16de eeuw en herwerkte ze voor orkest; de dansen uit deze derde suite voor strijkor kest waren meestal voor luit ge schreven en de vaak voorgeschre ven pizzicati van celli en altviolen doen dan ook wel aan dit oude tok- kelinstrument denken. 100 BF; voor een gereserveerde plaats betaalt men 500 BF, voor een niet-gereserveerde 300 BF. Vereni gingen die met minimum 20 perso nen dit koncert wensen bij te wo nen, kunnen genieten van een spe ciale groepsprijs. Affiches en toe gangskaarten zijn te verkrijgen in: Huize Eyckerheyde (Koningin Astridlaan 3, 2680 Bornem, tel. 03/ 889.20.00), het C.C. Ter Dilft (Sint- Amandsesteenweg 41, 2680 Bor nem, tel. 03/889.75.63), dhr. Firmin Muysewinkel (Vierbunderstraat 34, 9360 Buggenhout, tel.: 052/ 33.47.49). Praktisch Dit benefletkoncert in Ter Dilft op vrijdag 11 mei om 20.30 uur is een organisatie van het Feestkomitee van vzw Vriendenkrinng Huize Ey ckerheyde onder voorzitterschap van dhr. Dirk Bulckmans. Een steunkaart voor dit goede doel kost Volgende aktiviteiten Behalve dit schitterende beneflet koncert staan er nog heel wat aktivi teiten op het getouw die er moeten voor zorgen dat de uitbreiding van Huize Eyckerheyde er inderdaad ook komt. Er is de aktie «Maak een steen van je hart»: een stickerverkoop, waar bij elke sticker staat voor een «bak steen»; zo krijgt iedereen de kans mee te bouwen aan het geplande projekt. Op zaterdag 26 mei worden er op de weide langsheen de E 40 aan het Gemeentelyk Bellekouterkom- pleks te Affligem enkele duizenden rockliefhebbers verwacht voor Rock Affligem. Hier staat het kruim van de rockmuziek op het podium, van 's morgens al: Rhiana, de Kreu- ners, de Skyblasters, de Engelse groep Mud, natuurlijk Koen Wau- ters en zijn Clouseau, dé Golden Earring, souldame Ruby Turner én topvedette saksofonist Clemons Clarence (muzikant van o.m. Bruce Springsteen). De winst (vorig jaar zo'n slordige 830.000 BF) gaat inte graal naar 21 projekten met sociale inslag; Huize Eyckerheyde is dit jaar bij de beginstigden! Op zondag 10 juni wordt om 15 uur op het Stationsplein van Bornem een reuzenkaartwedstriid «Boom- ke-Wies» georganiseerd. Een prij- zenpot van niet minder dan 70.000 BF moet er kunnen voor zorgen dat de 1.000 voorziene zitplaatsen volle dig ingenomen worden (voor meer inlichtingen: bel 03/889.20.00 t.a.v. Dirk De Mulder). En dan is er op 23 september in de hoofdkerk van Bornem het muzika le optreden van het orkest «Ars me- dica pro humanitate» samen met een koor van vijftig Poolse dokters. Op het programma van deze kon- certavond staan werken van Franz Schubert én Joseph Haydn. Ook van dit koncert gaat de volledige opbrengst van de toegangskaarten integraal naar de goede werking van het tehuis! Wie houdt van steengoede muziek, uitgevoerd door een schitterend ka- mermuziekenhsemble en/of de wer king van Eyckerheyde - de zonnige thuis voor meervoudig motorisch gehandikapte volwassenen te Bor nem - daadwerkelijk wil steunen, mag niet ontbreken op het koncert van vriidag 11 mei om 20.30 uur in Ter Dilft te Bornem! Juul Anthonissen heeft plaats in de school van de Vlaamse ministerie van de Vlaamse Gemeen- Op zondag 13 mei om 18.00 uur stelt Gemeenschap "ter Berge" aan de Gal- schap. De toegang bedraagt 100 fr in Juul Antonissen het Jazzkoncert voor genbergstraat 39 te Berlare. Het koncert voorverkoop en 120 fr aan de kassa, van het Jan Meeus Sextet. Het koncert heeft plaats met medewerking van het Hamme. De organizatoren van de interscholen sportdag (vh) Hamme. De start van de 60 meter tijdens de interscholen sportdag op het VP plein (vh)

De Voorpost | 1990 | | pagina 10