Vijftig jaar jeugd en muziek in Aalst Reinaert De Vos drie dagen in VTI Aalst Tekenwedstrijd voor de kinderen Nog ruim vormingsaanbod in "De Werf' Ernst in de Werf De Voorpost - 11.5.1990 - 13 april reeds kan elke deelnemer gratis en onder beleiding trainen. Deelnemers dienen in te schrijven bij deze teamkapi tein voor 30 mei 1990. Aktiviteiten Sportmaand te Erem- bodegem Zaalvoetbaltornooi RBS Erembode gem in sporthal Denderdal. op 11 en 18 mei te 20 u. Diepzeeduiken: initiatie Dive school Aalst in Aqualand Erembodegem op 21 mei van 21 tot 22 u. Basketbaltornooi BBC Erembodegem in sporthal Denderdal op 12 mei van 10 tot 20 u. Damesbasketbaltornooi BBC Erembo degem in sporthal Denderbal op 13 mei van 9.15 u tot 19.30 u. Dartstornooi in café Volkskring, Erem bodegem op 18 mei van 20 tot 23 u. Jiu-Jitsu voor kinderen: Yukio Tani in sporthal Denderdal op 19 mei van 14 tot 18 u. Aikidostage en initiatie: Aikido Ken Kyu Kai in sporthal Denderdal op 20 mei van 10 tot 12 en van 15 tot 17 u. Zaalvoetbaltornooi ZVC Pub '88 in sporthal Denderdal op 26 en 27 mei van 9 tot 20 u. Plechtige kommunie Zondag 13 mei 1990 wordt om 9 u in de OLVr. Hemelvaartkerk de plechtige kommunie opgedragen en het H. Vorm sel toegediend aan 106 kinderen door ZEH Vicaris-generaal A. Roets. Postzegelkring Dendria Klubvergadering: zondag 13 mei van 9.30 tot 12 u in het Parochiehuis. Herdersem De Toren Herdersem neemt deel in het teken van de Sportmaand aan snelschaken op vrij dag 18 mei. Info' in café Sint-Antonius, Grote Baan. Belotting De Sint-Antoniusvrienden belotten an dermaal in café Sint-Antonius, op zater dag 19 mei te 20 u. Hofstade Tuinfeesten Op zaterdag 9 en zondag 10 juni tuin feesten georganiseerd door het Instituut voor buitengewoon sekundair onder wijs. Opening van de tentoonstelling op zaterdag 9 juni te 19.30 u. met als gast spreker B. Billiet. Restaurant vanaf 19.30 u., tea-room vanaf 20 u. en bodega vanaf 22 u. Op zondag 10 juni restaurant van 1130 u. tot i5.30 u. en van 18 tot 20 u. Tentoonstelling vanaf 12 u. Tea-room vanaf 13 u. en volksspelen vanaf 14 u. Meldert ACV Kaartavond georganiseerd door het ACV-Mcidert in het parochiecentrum op zaterdag 18 mei te 20 u. Thorfeesten Op O.L.H. Hemelvaart 24 mei, wip schieting en namiddag voor de Derde Leeftijd op het Thorterrein, Molen straat. Op zaterdag 26 mei optreden van Willy Sommcrs en Mieke en op zondag 27 mei eetgelegenheid. Twaalfde Stratenloop Morgen zaterdag 12 mei Tiende Stra tenloop «Rond Jansens» en «Rond de Molenvijver» te Meldert. Een organisa tie van joggingklub «Stofwolk» o.l.v. Willy De Valck. Lopen in leeftijdsgroepen op aangepas te afstanden. Inschrijven in de Vrije Gemengde Basis school na de middag, Dorp 17. Start, "drank en wasgelegenheid «bij Ingrid», Dorp 36. Prijsuitreiking en bedeling van dranken «bij Herman», Dorp 1. Kaartavond Het ACV organiseert een kaartavond a.s, vrijdag 18 mei te 20 u. in het Paro chiecentrum. Parochiecentrum Ontvangen U dit weekend: P. Vrielynck. Volgend weekend: G. Wille. Kultureel Centrum Affligem - Nog tot a.s. zondag 13 mei in «Zalen B» werk van Mare Schollaert. - Tot en met 26 mei tijdens weekends werk van Karei Goovaert in «Zalen A». «De Vlaamse Ardennen» zijn diens hoofdthema. - Morgen zaterdag 12 mei opening van de tentoonstelling door «De Lom beekvrienden» Leon Van Eenoo, Jan Willems en Daniël Jacobs. Te bezichtigen tijdens weekends tot 27 mei. - Morgen zaterdag 12 mei te 20 u. «Rocmenië-avond». Affligem heeft inderdaad de gemeente Chioarului geadopteerd, een dorp in de Karpa- then met volgende specifieke noden: Dokter Dorca Dinu van het Gemeen telijk Dispcnsarium vraagt dringend geneesmiddelen die er gewoon totaal ontbreken. De kindersterfte ligt onge woon hoog. Melkpoeders voor kinde ren tot één jaar zijn onontbeerlijk. Een ambulancewagcn zou veel levens kunnen redden... Veearts Dr. Pop Mircea heeft af te rekenen met ziekten onder het vee. Zoekt antibiotica voor dieren. Zowel dokter als veearts vragen uitwisseling met dokters van bij ons. Onderwijzer Gologan Vladimir in Fe- ricea heeft niets van didactisch mate riaal: geen schriften, geen latten, bal pennen, potloden, krijt. Onderwijzer Jioan Costin heeft met eigen creativiteit reeds heel wat ge realiseerd, maar toch ontbreekt ook hier materiaal. De 395 mijnwerkers van de Benito- mijn hebben moeilijkheden met de ademhalingswegen. Maskers voor mond en neus zijn er onbekend, maar dringend noodzakelijk. Er bestaat een Kuituurhuis, maar het zijn lege lokalen; zelfs geen gezel schapsspelen, muziekrecorder... ge woon niets! Festivaltrein Op woensdag 23 mei wordt het Festival van Vlaanderen aan de pers voorgesteld in het stadhuis van Oudenaarde. Daar toe wordt een speciale festivaltrein inge legd die doorheen Vlaanderen de geno digden zal oppikken. Tijdens de trein reis worden de passagiers vergast op streekspecialiteiten. Aalst doet het met vlaaien en citroenjenever. Leden van het kollege en persmede werkers rijden mede. De exacte uurregeling zal later worden medegedeeld. Martial De Nijs Op 19 mei in het kultureel centrum Af fligem opening van de tentoonstelling van werken van Martial De Nijs, te 19 uur. Jeugd en Muziek, een van onze mooiste kulturele organisaties voor de jeugd, bestaat een halve eeuw. Overal in het land wordt dit heuglijk feit herdacht. Ook te Aalst. Op vrgdag 18 mei zal de schouwburg van de Werf hopelyk vollopen voor een koncert met schitterende muziek: het beroemde 'Te Deum' van M.A. Charpen tier, de brilante 'Fantasie in C-moII, opus 80' van Ludwig van Beethoven én de wereldkreatie van 'Het Verdronken Land', een werk van de Aalsterse komponist Freddy Van Laer. Voor de uitvoering zorgen een hele schare bekende muzikanten, velen uit de streek zelf! In 1940 werd de internationale mu ziekbeweging Jeugd en Muziek ge sticht door Marcel Cuvelier, toe nmalig direkteur van de Filharmo nische Vereniging van Brussel. Het doel, zoals het oorspronkelijk in de statuten omschreven werd, was de kennis, de smaak voor goede muziek en de kunsten in het algemeen onder de jeugd te verspreiden. Niet min der dan een veertigtal landen trach ten tot de inernatinale federatie toe. In 1949 werd voor het eerst een in ternationaal jeugdorkest samenge steld dat in 1970 omgevormd werd tot een Wereldorkest van musici jonger dan 24 jaar. In België, bakermat van de bewe ging, heeft Jeugd en Muziek vanaf 1942 afdelingen opgericht in de voornaamste steden en gemeenten. In 1980 telde de Vlaamse federatie 47 plaatselijke afdelingen die sa men jaarlijks voor ca. 65.000 jonge leden ongeveer 1800 manifestaties organiseren. En dan heeft Jeugd en Muziek ook zijn eigen jeugdorkesten, perma nente jeugdorkesten naast kleinere amateurgroepen. Een ervan is het Kamerorkest Jeugd en Muziek Aalst o.l.v. Francois Schollaert, dat tijdens dit gouden jubileumkoncert te Aalst zal optreden. Beethoven en Charpentier Toen Louis Martini goed 35 jaar geleden de allereerste opname rea liseerde van het 'Te Deum' van Marc-Antoine Charpentier (1636- 1704), kon niemand vermoeden dat dit een historisch moment was. Sinds de Eurovisie-verantwoorde lijken de begin-sonnerie kozen als kenwijs voor zijn internationale uit zendingen, is deze melodie het mu zikaal symbool geworden van be langrijke politieke, artistieke of Moorsel Wandeltocht Met CSC De Faluintjes en in samenwer king met het stadsbestuur op zondag 20 mei, wandelen langsheen vervuilde bronnen en zijriviertjes van de Dender. Samenkomst en vertrek te 14 u. aan café «De Rode Roos», Exterkenstraat te Moorsel. Kasteelkoncert Vandaag vrijdag 11 ihei in het Moorsels Waterkasteel kasteelkoncert te 20 u. ge organiseerd door VTB-VAB. Er wordt gespeeld door het duo J. Van Weyen- bergh (viool) en Noriko Muray (piano). Werk van Mozart, Brahms, van Beetho ven, Paganini. Toegang voor koncert plus receptie: 500 fr. Oordegem 150 jaar Kon. Harmonie Sint-Cecilia De Kon. Harmonie bestaat anderhalve eeuw. Voldoende reden om te vieren in de gebouwen van André De Deurwaar der, Grote Steenweg 51 te Oordegem- Lede. Op zaterdag 26 mei Lenteconcert en op zondag 27 Festival der Kleine Zes met Voor God en Vaderland Bottelare, Sint-Cecilia Oosterzele, Voor God en Vaderland Scheldewindeke, Moed en Volharding Velzeke en Volksopbeuring Massemen. Uiteraard ook de Kon. Harm. Sint-Cecilia Oordegem. In de voormiddag te 11 u. aperitiefcon cert door Bottelare. Van 12 tot 13.30 u. barbecue met voorgerecht en nagerecht. Op voorhand uw deelname bevestigen. Vanaf 14.30 u. optreden van 5 muziek maatschappijen met rondgang in de ge meente en concert in de zaal. Doorlopend tentoonstelling 50 jaar Kon. Harmonie Sint-Cecilia Oordegem. Deelnemen aan de barbecue kost 450 fr. Tot 12 jaar 300 fr. Bevestigen vóór 19 mei a.u.b. Op zondag 13 mei is het moederdag. Om dit moederfeest nog meer kleur bij te zetten organizeert burgemeester De Maght een grote kleurwedstrijd voor de jeugd. De mama's van de winnaars krijgen op moederdag een leuke verrassing aangeboden. Het volstaat de vooraf getekende tekening in te kleuren en op zaterdag 12 mei voor 18.00 uur te bezorgen in de Oude Keizershallen op de kinderanimatie. Vanaf 15.00 uur zijn er daar allerlei vermake lijkheden, gaande van een springkasteel, een schminkatelier, anima tiefilms, krijttekenen en nog veel meer. Om 10.00 uur kan men er al terecht voor de kermis in de hallen zelf. Daar staat een visspel, een kindermolen, een schietkraam, een oliebollenkraam en zelfs een autoscooter. En of het nu goed of slecht weer is, deze kermis kan men altijd bezoeken. Vanaf 15.00 uur is er trouwens ook een seniorenmatinee voorzien waarbij de 60 plussers getrakteerd worden op koffie met koek in de nieuwe hallen en kunnen genieten van enkele optredens. Vanaf 21.00 uur is er een groot feest met de Big Band, met Conny en Danny Fabri en voor de tieners is er nog steeds de "Bump Party". sportieve manifestaties. Het is een barokkompositie voor twee sopra nen, contratenor of alt, tenor, bas, koor en orkest. In 1808 beëindigt Ludwig Van Be ethoven (1770-1827) zijn 'Fantasie voor piano, koor en orkest - opus 80', ook wel de 'Koorfantasie' ge noemd. Dit belangrijk werk kan be schouwd worden als de sluitsteen voor heel zijn oeuvre. Het werd ge- kreëerd op de 'Akademie' in het teater An der Wien op 2é december 1808, samen met de 5de en de 6de simfonie, het 4de Pianoconcerto, de Fantasie voor piano in g-klein, de aria 'Ah Perfido!' en gedeelten uit de 'Mis in C'. Zestien jaar later zou het tema ervan ook het tema wor den van het grootse 'Ode an die Freude', het slot van de 9de simfo nie. Wereldkreatie 'Het Verdronken Land' Ook op het programma van dit jubi leumkoncert te Aalst staat de we reldkreatie van 'Het Verdronken Land', een simfonische impressie voor kamerorkest. Aalstenaar Freddy Van Laer komponeerde dit werk speciaal voor het Kamerorkest van Jeugd en Muziek Aalst, dat het op 18 mei in De Werf zal uitvoeren onder de leiding van zijn vaste diri gent Francois Schollaert. Freddy Van Laer zelf over zijn nieu we kompositie: 'Vijf eeuwen gele den bezweek in de zomer van 1488 een sluis aan de westzijde van Asse nede. De gevolgen waren drama tisch: het hele noordelijk gebied overstroomde. Daarbij kwam nog dat het leger van Maximiliaan van Oostenrijk, aan het bakkeleien sloegen. De mensen waren wel een en ander gewend: pestepidemiën, rooftochten, bezettingstroepen, brandstichtingen en overstromin gen vormden de inleiding tot het verval van Krekenland. Overstro mingen kwamen vaak voor want ze waren meestal te wijten aan de slechte toestand van de dijken. De verschrikkelijkste ramp was wel de ze van 1404, die de geschiedenis is ingegaan als de Sint-Elisabeth- vloed. Talrijke dorpen ten oosten en ten westen van de Braakman vie len toen ten prooi aan de zee. Na elke ramp begon men onverdroten opnieuw dijken te bouwen. Betrek kelijke rust heerste er pas tijdens de regeerperiode van de aartshertogen Albrecht en Isabella. Deze geschiedenis en het mooie landschap waren voor mij het uit gangspunt om deze simfonische im pressie te komponeren. Het gebied van de kreken is groot, vooral in de winterperiode wanneer er rust en stilte heerst. De verschillende delen zou ik als volgt willen omschrijven: het nader end onheil van de ramp, de over stroming, de epidemieën, de oorlog fdelen 1 en 2), het verdronken land (deel 3), het volksfeest van de hero pbouw (deel 4)'. Uitvoerders De drijvende kracht achter Jeugd en Muziek Aalst is Francois Schol laert. Hij heeft de muzikale leiding van dit jubileumkoncert '50 jaar Jeugd en Muziek'. Een hele schare uitvoerders - en niet van de minsten - staan in voor de verklanking van het toch wel am bitieuze programma: het Kameror kest van Jeugd en Muziek Aalst, de koren Cantate Domino, Laat Blijde Weergalmen en Pro Musica, en de solisten Renaat Beheydt, Diane Verdoodt, Nelly De Ro, Godelieve De Geyseleer, Ludwig Van Gijze- gem, Frank De Moor en Luc De Mot. Het kommentaar wordt verzorgd door Herman D'Hoker. Wie dit koncert op vrijdag 18 mei om 20 u. in de Schouwburg van De Werf wil bijwonen, betaalt voor een toe gangsticket 250 fr. (voor de dertig plussers) of 200 fr. (voor de jonge ren). Reserveren kan op nr. 053- 21.81.07. L. Vrijdag 11 mei om 20 u. in de Teaterzaal: Kwisspel Aalst: ludieke jongerenkwis georganiseerd door Davidsfonds Aalst (info: 053- 21.91.05) Dinsdag 15 mei om 14u30 in de Studio: voordracht 'Heropleving van de Islam' door de Akademie voor Aalsterse Senioren (info 053- 21.27.59) Dinsdag 15 mei om 19 u.: voordracht 'De sociale funktie van de erotiek', ingericht door het Masereelfonds (info 053-21.48.94) Woensdag 16 mei om 19u30 in Vergaderlokaal nr. 1: infoavond over 'Schuldgevoelens bij familieleden van psychisch zieken' door vzw Similes (info 016-23.23.82) Donderdag 17 mei om 20 u. in de schouwburg: 'Ongelooflijk maar... 99 Jaren Rerum Novarum': spanning, sfeer en kunst m.m.v. Jan Bardi, het Harpduo Parathega, het Jeugdkoor Ronkeburg uit Lede en E.H. André De Wolf, georganiseerd door het A.C.W.-verbond Aalst, toegang 100 fr. (info 053-76.15.11) Vrijdag 18 mei om 20 u. in de Schouwburg: 50 jaar Jeugd en Muziek, jubileumkoncert (info 053-21.81.07) Vrijdag 18 mei om 20 u. in de Studio: gespreksavond over aktuele onderwerpen, georganiseerd door de Evangelische Gemeente Aalst (info 054-32.30.93) Maandag 21 mei om 20 u. in de Schouwburg: koncert door 'Door Eendracht Groot' (info 053-70.48.61) L. Kultureel Centrum De Werf, Mo lenstraat 51 te 9300 Aalst biedt dit voorjaar nog vóór de vakantie een ruim vormingsaanbod. Iedereen vindt er beslist zijn gading in. Voor nadere informatie hieromtrent kan U bovendien nog terecht via 053/ 76.13.01. Kennismaking met tekstverwerking Wordperfect 4.2 Tijdens deze erg praktische kursus worden alle mogelijkheden uit de doeken gedaan van het meest ge avanceerde tekstverwerkende pro gramma dat vandaag op de marlet is, nl. Wordperfect. De deelnemers werken tijdens deze kursus zelf met een computer. Begeleiding: Prof. Bert Maes, medewerker van Ordi Data. Data: weekendkursus: zater dag 12 en zondag 13 mei 1990, uur: van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur, kursusgeld: 4.000 fr. (kursusboek inbegrepen). Voor deze kursus is vooraf betalen verplicht! Kennismaking met D-Base III D-Base III laat als krachtig gege- vensbeheerssysteem toe om gege vens op te slaan en te manipuleren. Volgende items komen in deze kur sus aan bod. Creatie van een be stand, indexeren en sorteren, op- vraagmogelijkheden, update-moge lijkheden, rapporteren en lijsten drukken, etiketten creëren. In de mate van het mogelijke werken de kursisten op een PC. Begeleiding: Dhr. P.Janssens, me dewerker Ordi Data, data: Week endkursus: zaterdag 26 en zondag 27 mei 1990, uur: van 9 tot 12 en van 13 tot 17 uur, kursusgeld: 4000 fr. (kursusboek inbegrepen). Vooraf betalen is verplicht bij deze kursus! Improvisatietheater en speltech nieken Deze kursus vertrekt vanuit de ei gen cratieve "bagage" van de deel nemers en legt de klemtoon op spel- plezier en de bevrijdende werking daarvan. Doelgroep: iedereen die actief is in het amateurtoneel of ge woonweg wil ontdekken hoe het voelt om op de planken te staan. Begeleiding: Wim De Wulf, be roepsacteur, data: weekendkursus: vrijdag 18 mei (20-23 uur) en zater dag 19 mei (9.30-17 uur), Kursus geld: 1.000 fr. LH Na de Infodag die dit jaar staat in het teken van '1990, Onderwijs Vandaag' brengt het Vrjj Technisch Instituut Aalst drie opvoeringen van Reinaert De Vos. Dat op donderdag 24, vrijdag 25 en zaterdag 26 mei telkens te 21 u. Deze opvoeringen staan in het teken van het tienjarig bestaan van de afdeling 'Bouw' van het Hoger Onderwijs van het korte type. De opvoerin gen hebben plaats in openlucht in het natuurlijk groen kader van het speelplein van VTI 2 aan de Sint-Annalaan. Reinaert anders dan anders Vóór een drietal jaren werden 'De Paradijsvogels' ook in openlucht ge bracht, herwerkt in een muzikaal blijspel. Ook Reinaert werd hertaald, aan gepast in dialoogvorm en verrijkt met gezongen teksten, solistisch en met koor. Alles live uitgezonderd Een ware uitcfagong om dergelijk stuk in openlucht te brengen met een 60-tal spelers en figuranten en tientallen andere helpers. In open lucht wat de bouw van een ingeni eus dekor impliceert en problemen schept qua verlichting en geluids versterking. Een aantal sprekers zijn dan ook uitgerust met keelmi- crofoontjes. Ook aan de kledij werd uiterste zorg besteed en alleen reeds het schmin ken van dergelijke plciade akteurs en aktrices is een reël probleem. Maar regisseur Herman Slagmul der, de-zicl van het gebeuren, is van oordeel dat wie niet waagt niet kan winnen. Moest de weermaker het VTI on genadig zijn dan zijn er in elk geval twee tribunes beschikbaar met elk 250 zitplaatsen. Met daarbij ruimte voor 500 stoelen wordt gehoopt op telkens 800 belangstellenden. Kaar ten kosten 150 fr, CJP en 65 130 fr. Het VTI is daarmee niet aan zijn proefstuk qua openluchttoneel want de opvoeridngen van 'Paradijsvogels' waren voltreffers. De geest van Reinaert De bekendste figuren uit onze lite ratuur zijn alleszins Tijl en Rein aert. Generaties lang werden hun daden en avonturen mondeling overgeleverd. Hun avonturen spre ken duidelijk tot de verbeelding van de Vlamingen. Wellicht omdat Vlaanderen in eeu wenlange onderdrukking en bezet tingen zich in de historie van Rein aert De Vos herkent. Tijl en Reinaert namen een loopje met elk gezag en zetten zich af tegen georganiseerde domheid. Net als zij worden Vlamingen ge woon uit overlevingsdrang ietwat anarchistisch. Met een lach wordt de harde werkelijkheid van elke dag draaglijker. Reinaert leeft in een feodale maat schappij en gebruikt zijn sluwheid om de drie standen hopeloos bela chelijk te maken. Het hof is korrupt, de koning machteloos, de vazallen leven in onmin, kerkelijke bedie ners worden 'smulpapen' en het ge wone volk een bende onnozelaars. 'Toestanden die voltooid verleden zijn', hoor ik U mompelen. Is dat wel zo?... Het dierenRIJK als voorafbeelding van het mensDOM Koning Nobel (de leeuw) verwacht de dieren op een hofdag. Reinaert (de vos) daagt echter niet op. Hij weet welke verwijten hij zou hebben te doorstaan: van Isegrim (de wolf), Courtois (de hond) en Belijn (de ram). Maar Grimbaert (de das) en Tijbaert (de kater) zijn zijn verdedi gers. Als Canteclaer (de haan) het lijk van Coppe (de hen) als zoveelste slachtoffer van Reinaert bij de leeuw brengt, schijnt het lot van de vos bezegelt. Pogingen van tal van dieren om Reinaert voor het gerecht te bren gen weet de vos sluw te ontgaan. Als Reinaert een publieke zelfbe schuldigende biecht spreekt maar het heeft over een verborgen schat die moet dienen om koning Nobel door samenzweerders van de troot te stoten, heeft Reinaert de gevoeli ge snaar geraakt en neemt de ko ning zijn verdediging op. Hoe het dan verder verloopt maakt u dan wel tijdens de opvoering me de. LH Aalst. Een origineel podium dat veel mogelijkheden biedt en liefst 320m2 groot is (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 13