Plasmaferesecentrum van Erpe-Mere vereremerkt 160 donors der- en jeugdtoneel op 22 mei voor Aalsterse Gillis op de "Easter Parade" in London Beider - o^/ 22 MEI 1990 'Uitreiking van de Signaalprijs ?i*.asëtwxe\ OPEN BARE BIBtlOTHCeKy ^ÊÊÊÊmÊÊmmÊmÊÊÊÊÊmmÊmmÊÊÊÊmmÊmmÊmmÊmm^mamm^mÊÊ^^^^mÊ^^mÊ^^^^mmÊ^m De Aalsterse Gilles toonden zich andermaal waardige kamavalambassadeurs van de Keizerlijke Stede. Met de jongste paasdagen waren ze inderdaad in de Britse hoofdstad waar ze deelnamen aan een van de belangrijkste jaarlijkse evenementen van Groot-London, de "Easter Parade". Nadat ze op paaszaterdag vergast werden op een bezoek aan het centrum van Londen met de vele merkwaardigheden, werden er op Pasen zelf in de voormiddag foto 's genomen voor Big Ben en aan het koninklijk paleis. In de namiddag startten dan de festiviteiten met een bezemdans en bezemworp waarna een rondedans werd gehouden. Volgde dan de befaamde paasparade. Een delegatie van de Aalsterse Gilles werd daarna ontvangen door de burgemeester van Wandsworth en relatiegeschenken werden uitgewisseld. De organizatoren hadden gezorgd voor liefst een ton appelsienen die dan naar het talrijk opgekomen publiek geschat op zowat 300.000 kijklustigen, werden toegegooid, vaak in ludieke situaties. Naast ae Aalsterse Gilles werd er genoten van George Meley and John Chilton's Feetwarmers in de jazztent, van Juliet Roberts met de groep "Working Week" van het kinderteater "Tales of Road Hall" en in de bandstand van "The Latchmere Steelband and the Nageligasse Steelband". Met bovenop nog een pipers band, een middeleeuws steeksspel, een kinderzoo, een warmeluchtballon, een reuze videoscherm, een "funfair" en nog heel wat andere attrakties van formaat. De Gilles werden er alleszins ten zeerste geaprrecieerd door hun kleurrijk folkloristisch spektakel, de prachtige struisveren hoeden en de middeleeuwse klederdracht verwijzend naar de plaatselijke historie. (LH) C C. DE WERF AALST Elk jaar worden zowel de plasmadonors als de bloedgevers van Erpe-Mere vereremerkt en telkens worden die mensen gelauwerd die op dat ogenblik in aanmerking komen voor een zeker aantal giften. Voor wat plasma geven betreft is het aantal vastgesteld per schijf van 25. Vorige zondag mochten opnieuw ruim 160 donors aantreden om een diploma als vereremerking in ontvangst te nemen. Dit gebeurde in de raadszaal van het administratief centrum in aanwezigheid van burgemeester De Langhe en de schepenen P.Eeckhout, H.van Wilder en E.Lepage. Alhoewel er heel veel belangstelling bestat om bloedplasma te geven dan is dit niet zozeer het geval om vereremerkt te worden. Dat de donors hierbij minder interesse vertonene is op zichzelf misschien spijtig, maar dan tevens toch een bewgs dat het de donors niet te doen is om een medaille te krijgen maar werkelyk om hulpvaardig te zyn. Toch geeft dit geen aangename in druk voor de organisatoren die zich inzetten om een dergelijke verere merking voor te bereiden en op die manier hun waardering willen beto nen aan de talrijke belangloze plas magevers. Het is daarentegen ge lukkig vast te stellen dat ze wel wei nig belangstelling hebben voor een vereremerking maar integendeel steeds bereid zijn niet alleen een beetje bloed te schenken maar ook hiervoor een paar uur van hun vrije tijd over hebben. En er zijn veel bloed- en plasmagevers nodig want burgemeester De Langhe stelde het duidelijk in zijn toespraak dat er veel donors nodig zijn om de 500.000 zakjes te vullen die in België jaarlijks opgebruikt worden. Hij wees niet alleen op de moderne vorm van bloedgeven in het plasma feresecentrum maar vooral onder streepte hij de trouwe inzet van de talrijke donors in zijn gemeente. Daarenboven is een huldiging met de medewerking van het gemeente bestuur "gewoonweg een reden om de donors te bedanken". Het lauwe ren van deze mensen is "louter een verrechtvaardiging van de geboden hulp" en hij achtte het in zekere zin een plicht dat de bereidwillige do nors door de gemeenschap bedankt worden. Hijzelf was verheugd over een dergelijke solidariteit in een kléine gemeenschap als zijn Erpe- Mere. Hij drukte de hoop uit dat het plasmaferesecentrum zich verder zal ontplooien en uitbreiden en dat met het enorm veel dynamisme zal inspelen op de noden om de ge meenschap te dienen. Het was P. De Cock die als vervangend verte genwoordiger van het Bloedtrans fusiecentrum Aalst de viering van het 25-jarig bestaan van het Rode Kruis te Mere in herinnering bracht. De zilveren vereniging werd nogmaals herdacht omdat het plas maferesecentrum van Erpe-Mere ook gedeeltelijk hieruit gesproten is. Volgens P. De Cock, voorzitter van het centrum is er geen vergelijking mogelijk: "De kandidaat bloedge vers werden in die beginperiode let terlijk onder propagandamateriaal bedolven; huisbezoeken werden verricht en het resultaat van dit alles liet niet op zich wachten, de bloed gevers uit het toenmalige Mere kwamen in grote getale opzetten en droegen bij tot een suksesvolle af deling. Maar ook in de omgeving werden met sukscs blocdinzamelin- gen gehouden." Bij het oprichten van een plasmaferesecentrum is het helemaal anders gegaan. Hier wa ren reeds fundamenten gelegd in een paar andere centra. Het pas opgerichtte centrum van Erpe-Me re kon bijgevolg niet alleen rekenen op donors uit de verschillende deel gemeenten maar ook op velen uit andere gemeenten die dichterbij la- fen dan de andere centra, leeds bij de aanvang was er ruime belangstelling voor het plasmage ven en de trend is stelselmatig ver der gezet. Men bereikte het voorop gestelde aantal giften om 'Tende rend" te zijn en ondanks de "verlie slijdende" vakantieperiode in aan tocht, hoopt men toch dit jaar de donor van de 20.000 plasmagift te kunnen betrekken in een sobere hulde. P. De Cock vond dat er geen reden is tot klagen want weinig an dere centra kunnen bogen op zo een groot aantal donors die goed zijn voor ruim 5000 giften per jaar. Maar toch heeft men nog geen piek be reikt en is er nog heel wat te doen: "We hebben kunnen vaststellen dat verschillende mensen niet eens af weten van het bestaan van een plas maferesecentrum. Anderen komen kennis maken, geven plasma maar beschouwen het na een paar keer voor gezien". Vervolg op blz. 4 43* JAARGANG NR. 19 - 42 F De FeVeCC, Federatie van Vlaamse erkende Culturele Centra organiseert op dinsdag 22 mei grotendeels in De Werf, Molenstraat 51 doch tevens in Netwerk De Ridderstraat 28 te Aalst de jaarlijkse signaaldag. Een organi satie die zich ten doel stelt te streven naar kwalitatief hoogstaand kinder en jeugdtheater. In de 5 jaar van haar bestaan heeft Signaal na een bedeesde start zich weten te profileren. De Signaaldag omvat het optreden van de genomineerde (gesignaleerde) kinder- en jeugdgroepen, het Si gnaalrapport en de uitreiking van de Signaalprijs. 'ijdens de voorbereidende pers conferentie liet de nationale pers jrotendeels verstek gaan. Datum en ïur vielen inderdaad samen metge- ijkaardige perskonferenties: te Jrussel in verband met de nieuwe lekreten en te Gent in verband met 'figuur". Kuituurschepen Gra- :ienne Van Nieuwenborgh ver- ïeugde er zich over dat Aalst werd litgekozen uit de ruim 80 kulturele entra om dit jaar de Signaaldag te irganiseren waarvoor o.m. Kath- or een Keymeulen zich op het plaatse- ijk vlak uiterst verdienstelijk maak- e. Wel is het zo dat Aalst pas als vertegenwoordigster van de vijfde 1* Waamse provincie aan bod komt na 2| itrombeek-Bever in '86, De Waran- 5-( le Turnhout in '87, Hasselt in '88 en )e Schakel Waregem in '89. De fVerf is dan ook een van de jongste anwinsten en bestaat pas twee jaar. Ügemeen voorzitter van de Fe- feCC Herman Heyns beklemtoon- le het belang van dit initiatief. Kin- -• per- en jeugdtoneel werd al te lang 1 -0 ils een buitenbeentje aangezien, 3-1 liet volwaardig. Dit alhoewel 2-1 eugd- en kindertheater elk jaar zo- 2-| »at 500.000 belangstellenden over jQ.j Ie vloer krijgt bij minstens 2000 oorstellingen. Binnen de Fevecc rcrd dan ook een Kommissie opge- 'J-icht die zich in concreto bezig houdt met het promoten, «vooral 2-0 walitatief, van kinder- en jeugd- (edw) heater. Vroeger moest Vlaanderen het vooral hebben van vreemde lan den, gedeeltelijk Nederland. Mo menteel is de toestand dermate ge ëvolueerd dat Vlaanderen meer naar Nederland qua groepen expor teert dan er Nederlandse groepen in Vlaanderen komen optreden. Zonder enige eigenwaan kon de voorzitter stellen dat de kwaliteit van kinder- en jeugdtheater enorm verbeterd is. 'Onvoorstelbaar hoog" zegt hij. Het kindertoneel is duidelijk de kinderschoenen ont groeid. Signaal gaf hen ondersteu ning voor kwaliteitsverbetering en bood hen tevens voldoende po diummogelijkheden. De signaaldag is met de optredens, het forum, het rapport en de uitrei king van de 100.000 fr. aan prijzen zowat de bekroning van een jaar inspanningen. Dit jaar zal ook de BRT in de extra-editie van het jeugdmagazine "Het Station" ver slag van de prijsuitreiking brengen van 18.10 tot 18.45 op BRT 1 op 22 mei. Televisie en theater gaan aldus hand aan hand. De jury De jury bestaat uit mensen van kul turele centra (De Singel, Westrand, De Werf, De Warande, De Zeyp), mensen van Fevecc, van de nationa le en regionale pers, van de advies raad en van de redaktie van het eindrapport. In alfabetische orde zijn dat Roger Arteel, Nick Baltha zar, Johan De Feyter, Tuur Devens, Eddy Duqucnne, An Jozeph, Kath leen Keymeulen, Bea Micom, Staf Pelckmans, Christel Op De Beeck, Dicky Van der Veer, Wim Van Pa rijs en Barbara Wyckmans. Zowat 95% van het professioneel en semi- professioneel kindertoneel werd door juryleden in de loop van het seizoen bijgewoond. Er werden ver slagen over opgesteld, rapporten gemaakt en uiteindelijk ging men over tot een aantal nominaties na selektie vooral op het artistiek en kreatief vlak. De genomineerden "Binocchio..V" gespeeld door An dante Théatre is het verhaal van een marionet van vandaag verteld door zes "zwarte" personages. Een stuk in een regie van Olivier Cauvin. Voor de eerste keer komt een Brus selse groep aan bod. "De eerste held" is een muziekstuk uitgaande van een serenade van Ludwig van Beethoven in een regie van Didier De Neck. "B is A in Bubbels" werd gebracht door Oud Huis Stekelbees in regie van Guy Cassiers. "Alles wat ik bab bel uit mijn mond, wordt waar en echt ter plekke waar ik stond". "Mouchette" is het vierde genomi neerd stuk ook gebracht door Oud Huis Stekelbees in regie van Johan Dehollander. Zes ontmoetingen in een zee van alledaagse ontmoetin gen "De eerste held" wordt in De Werf gespeeld, doch wegens de kleinere lokatie te 12.45 en te 15.15u. Forum Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1990 | | pagina 1