De Ros Beiaardlegende in twaalf taferelen Vanaf vrijdag 18 mei in 't Peird te Dendermonde: KWB en het "Leefmilieu in de gemeente" Hams openluchtzwembad open gesteld Protest tegen bouw bejaardenflats Demokratizeringsproces zet zich verder in CM door Oudegemmenaar Dirk Goedertier Berlare De Voorpost - 11.5.1990 - 31 Aalst. Meiboo nplanting in de Molenstraat. Even kijken of alles in orde is Nu de ommegang van het Ros Beiaard snel nadert en elke Dendermondenaar reikhalzend uitkijkt naar deze heuglijke dag, komt Dirk Goedertier uit de Berke straat te Oudegem plots op de proppen met een reeks kunstwerken in verband met de Ros Beiaardlegende. We gingen bij de kunstenaar thuis even poolshoogte nemen. Dirk Goedertier, geboren in Gent in 1952 volgde grafische studies en perfec tioneerde zich aan de academie van Wetteren bij de leraars Van Parijs en Honoré De Mey. Hij stelde tentoon in Merelbeke, Oudegem, Dendermonde, Meise, Eppegem en dezer dagen nog in Lebbeke, waar je zijn werken kunt be wonderen van 5 tot 27 mei in 'Pionier'. Zijn werken, vrij surrealistisch, hebben vooral een diepere achtergrond door de symboliek die erin verweven is. Dirk is een zeer goed tekenaar en kan kleuren gebruiken die weinig kunstschilders durven bij mekaar zetten. Zijn composi ties zitten stevig in elkaar en voortdu rend is hij op zoek naar andere wegen, naar verbreding...uitdeining van zijn werken. De jongste tijd verwerkt hij ook de kader als geïntegreerd deel in zijn schilderijen. Hij gaat zover dat hij niet alleen de kleur van de kader aanpast maar er zelfs nog motieven op aan brengt en zijn naamtekening erop zet. Een geslaagd experiment, want wat afge beeld wordt overstijgt zowat de beperkte ruimte van het schilderij zelf. Wij waren echter vooral benieuwd naar de taferelen uit de Ros Beiaardlegende. Het zijn twaalf krijttekeningen in olie op een formaat van ong.70/80. Het procédé geeft een speciaal effect omdat de kleu ren vooral rood, roze, wit en grijs zijn. Uiteraard kan het zwart niet ontbreken. Dirk Goedertier, overigens een vrij spe ciaal man, heeft ook een eigen kijk op de legende. Hij werd gefascineerd door het boek van Van Wezemael en Van den Abbeelezowat het standaardwerk voor de Dendermondenaars, want vooral in De wonderbare avonturen van de Vier Aymonszonen en hun vermaard Ros Beiaerd wordt de link tussen Dender monde en het legendarische paard ge legd, doorworstelde het overigens niet zo spannende werk helemaal en trok daaruit zijn eigen conclusies met als resultaat twaalf kunstwerken, een reeks, waarvan elk werk ook op zichzelf kan staan. We zagen ondermeer Reinout die het hoofd van Karei De Grote's zoon Lode- wijk afhakt, een vrij realistisch tafereel, het Ros Beiaard dat getemd wordt in de Vlaamse meersen, de fameuze ontsnap- pingssprong van het Ros met de vier broers op zijn rug, een dreigende Karei De Grote, de belegering van Montalbaen, enzomeer. Enkele van die werken dui den ook naar details in het boek. Terwijl Karei met zijn hovelingen beraadslaagt, zien we de nar HoüeboUeke op de troon zitten. Een kleine passage, maar tref fend getypeerd. Die nar, die eigenlijk de meest wijze in het ganse vrij bloederige verhaal is, heeft de kunstenaar blijkbaar geïntrigeerd. Interessant is ook om even op de details te letten. Dirk Goedertier is blijkbaar een relativist en kon het dus niet laten om enkele ironische dingen aan zijn werken toe te voegen. Zo heeft een van de raadsheren van Karei bokkepoten, hangt er zelfs een bijna onmerkbare ventilator in de grote raadszaal en staan enkele strijders tijdens een afgrijselijk gevecht rustig met elkaar te keuvelen. Het lijkt wel alsof ze de jongste duiven- uitslagen bespreken. In een ander tafe reel staat het leger paraat om aan te vallen, maar één van de mannen moet toch nog even een plasje maken. Knip oogjes dus naar de aandachtige kijker. Tentoonstelling en concert Vanaf 18 mei om 19uOO is de reeks van twaalf taferelen te bezichtigen in de bovenzaal van café 't Peird op de hoek van de Veerstraat en de Kasteelstraat. Men kan deze interessante werken gaan bezichtigen van 18 mei (een week vóór) tot één week na de ommegang. Hoogtepunt wordt allicht de dag van de ommegang zelf. Dan geeft de bekende pianist en zanger Norbert De Taeye im mers een concert terwijl de gasten wachten op de doortocht van het Ros Beiaard bij het nuttigen van een aperi tief. De plaatsen voor deze dag zijn echter zeer beperkt, zodat wij u aanraden om al eens vroeger een kijkje te gaan nemen, want deze reeks krijttekeningen in olie zal zeker veel sukses kennen bij de Dendermondenaars, die wel eens wat anders willen dan de klassieke tekenin gen van stadhuis en Ros op de Grote Markt... Twee jaar werkt de KWB reeds rond het tema leefmilieu. Na te zijn gestart met de raadsvergadering en het grote leefmilieuspel, werden gespreksa- vonden opgezet rond "meer werk vooreen beter leefinilieu". Een langspeel film "The Emerald Forest" liet aan meer dan 30.000 aanwezigen de schoonheid van het regenwoud zien. Nadien kon per boot langs onze binnenwateren de natuur zelf worden bekeken en werd vastgesteld dat de eens zo mooi bezongen rivieren niet meer zo helder blauw stroomden. Dit was de aanzet om aan de leden te vragen de zwarte punten uit hun omgeving op een "feitenkaart" te zetten. Al deze kaarten werden gebundeld in een milieudossier en op een hoorzitting aan de gemeentelijke beleidsver antwoordelijken meegedeeld. Dauwtrip Op zondag 13 mei organizeert Vakantie genoegens Berlare een vroege morgen wandeling in het broek en eventueel een stukje van de gratiebossen. De start is om 7.00 uur aan de sporthal. Iedereen is welkom en aan de deelnemers wordt na de tocht omstreeks 9.30 uur een licht ontbijt aangeboden. De deelnameprijs bedraagt 40 fr. Voor informatie Mare Heirman, Sluis 17 Berlare (052/ 42.20.20); Henri Sacré, Bollewerkstraat 8 Berlare (052/42.20.80) of Etienne Van Hoesen, Bollewerkstraat 31 Berlare (052/42.20.53.) Aalst. Meiboomplanting in de Molenstraat. Voorzitter De Wolf in gezelschap van schepen van middenstand Bourlon die gewoon is aan de touwtjes te trekken (jmh) Vanaf heden is het vewarmd openluchtzwembad van de Gemeentelijke Sportinstellingen opengesteld (aan de Sportpleinstraat). De openingsu ren kunnen door het bestuur beperkt worden naargelang de weersomstan digheden. Bij regenachtig weer kan men best even telefoneren om te informeren of het zwembad al dan niet open is. In mei en juni is het zwembad open tijdens de weekdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 18.00 uur. Op woensdag van 18.00 tot 20.00 uur (vanaf 16 jaar en ouder). Tij dens het weekend van 10.00 tot 12.00 uur (voorbehouden aan zwemmen in gezinsverband) en van 18.00 uur. In juli en augus tus tijdens de weekdzagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 18.00 uur en van 18.30 tot 20.00 uur (enkel voor 16 jarigen en ouder). Tijdens het weekend van 10.00 tot 12.00 uur De KWB liet zijn bezorgdheid voor het leefmilieu kennen en stelde de vraag er dringend werk van te ma ken, te zorgen voor een omgeving waar het aangenaam is om in te leven en te werken. Na die hoorzit ting wordt de fietstocht een natio nale manifestatie waarbij het milieudossier naar de leden toe wordt gebracht. Dit is het ogenblik waarop gezegd wordt dat wij het potje niet meer gedekt laten en het ieefmilieu een blijvende zorg zal zijn voor de KWB Leden, dat men regelmatig zal nagaan hoever het staat met de zwarte punten die door de leden werden naar voor ge bracht. Regelmatig zal bij de over heid worden aangeklopt met de vraag hoever het staat en zal zij er op attent gemaakt worden niet bij de pakken te blijven zitten. Positie ve resultaten zullen zeker worden toegejuicht. Op zondag 20 mei komen de 36 afdelingen van het KWB verbond Dendermonde samen op het VP plein in Zele. Per fiets wordt in de afdeling gestart om een tocht te ma ken langs rustige en drukke natuur, langs stinkende en frisse hoekjes om zo de verzamelplaats rond 14.00 uur te bereiken. Een ontvangstkomitee wacht de groepen op, die een ek- semplaar van het milieudossier overhandigen. Animatie zorgt voor een aangenaam samenzijn. Enkele bedrijven hebben hun toezegging gedaan aanwezig te zijn om hun mi lieuvriendelijke produkten zoals De Vigor Wuitensw(jk moet uiteindelijk uitgroeien tot een woonwijk met 300 woningen. Momenteel zijn er al 196 huizen bewoond. Gezien er een enorme vraag was naar bejaardenflats, besloot de bouwmaatschappij "De Zonnige Woonst" om de voorziene vier bejaardenwoningen op te trekken op het terrein aan de Kardinaal Cardijnlaan. Dit terrein werd door de kinderen gebruikt als speelterrein. Nu rijst er protest tegen de plannen om daar de bejaardenwoningen in te planten. De nodige kredieten zijn voorhan- kompostmakers en huisvuilsorteer- den om de bejaardenwoningen, vier nprtpnrnniKiprpn hf»n tf»ntnr>nct#»l_ der te propageren. Een tentoonstel ling van de Wielewaal brengt een beeld van de natuur. De voor naamste en meest dringen miliepro- blemen worden meegdeeeld aan de aanwezigen en terzelfdertijd wordt in aantal, te kunnen bouwen. De bouwmaatschappij vroeg dan ook een bouwvergunning voor deze wo ningen aan en maakte dat ook be kend via de voorziene kanalen. Dus ook aan het terrein zelf waar de de vraag gesteld om dringend er iets woningen zullen komen. Blijkbaar j r» buiten de wil van een aantal omwo nenden die van oordeel zijn dat er op het terrein geen huizen moeten komen, maar dat het een speel- en ravotterrein moet blijven. Er wer den spandoeken uitgehangen en bovengehaald en daarmee werd het h r Q Q l-11 n r\ Iprrp 1 n 'NfprciorH aan te doen. Positieve vaststellin gen zullen als voorbeeld aange haald worden voor de andere ge meenten. Nadien gaat de tocht te rug huiswaarts om het feest in de eigen afdeling verder te zetten. De dag is het sluitstuk rond de wer king rond het leefmilieu, wat niet braakliggend terrein "versierd, wil zeggen dat alles zal opgeborgen Leuzen als "Stop de bouwziekte, worden. De zorgvoor het leefmilieu zal voor de KWBV een blijvende bekommernis zijn die op de voet zal gevolgd worden. houdt dit speelterrein vrij", "Onze kinderen worden op straat gezet", enz stonden er te lezen. Het lag -in de bedoeling van de De Algemene Vergadering van het Kristelyk Ziekenfonds van Dender- een tegemoetkoming van 3.000 fr. monde kwam in buitengewone zitting bijeen en diende naast de hemieu- De strips die je daarbij nodig hebt, wing van een aantal bestuursmandaten, ook te praten over de uitbreiding worden terugbetaald tot een maksi- (familiezwemmen) en van 14.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 18.30 tot 20.00 uur (enkel voor familie- zwemmen). Familiezwemmen tijdens deze uren worden enkel ouders met kinderen toegelaten en zestienjarigen. Toegansprijzen nieuwe tarieven niet zwemmers 20 fr; tot 15 jaar: 30 fr; vanaf 16 jaar 50 fr. Scholen 30 fr en Bond van Grote en van Jonge Gezinnen en vanaf 16 jaar 40 fr. Verminderingstarieven zijn voor zien voor groepen van minstens 15 personen, gehandicapten, 55 plus sers. Een abonnement van 12 beur ten kost tot 15jaar300frenvanafló jaar 500 fr. Zwemlessen in de zo mervakantie worden er drie reek sen watergewenning en zwemlessen gegeven voor kinderen vanaf 5 jaar. Meer informatie aan de kassa van het zwembad of bij de gemeentelij ke sportdienst. Op aanvraag kun nen er ook zwemlessen aan volwas senen worden gegeven. Hiervoor dient men minimum met 5 personen in te schrijven. Sluitingsdagen 19 mei tot 14.30 uur; 9 juni tot 14.30 uur en 19 augus tus de hele dag. Met de feestdagen is het zwembad geopend op dezelfde uren als op zondag. Brevetzwemmen op de dagen of uren dat er minder dan 30 personen aanwezig zijn, kan men aan een de- koratische prijs van 30 fr de volgen de brevetten behalenwatergewen ning, 25 meter, 50 meter, 500 meter, 800 meter en 1.500 meter. Voor het A brevet 100 meter zwemmen en één minuut watertrappen; B-bre vet, C-brevet. Inlichtingen aan de kassa of gemeentelijke sportdienst. Vrijkaarten voor het zwemseizoen 1990 voor gezinnen met drie kinde ren en meer kunnen afgehaald wor den aan de kassa tijdens de ope ningsuren. (HVC) van een pakket tegemoetkomingen met een tussenkomst voor suikerzieken en een tussenkomst bij aankoop van inkontinentiemateriaal. Voor het Kristelijk Ziekenfonds door A. Schiettecat. Al deze men- van Dendermonde staan er belang- sen werden voorgedragen door de rijke jaren voor de boeg. Volgens de plaatselijke maatschappijen. Ook nieuwe wetgeving ter zake zal de bij de gemandateerden zijn er twee kleinste bestuurlijke organizatie nu wijzigingen voor KBG zetelt voor ook samenvallen met wat onder het "verbond" werd verstaan. Men kan mumbedrag van 5.000 fr per jaar. Om deze terugbetaling te krijgen moet men alleen het aankoopbewijs voorleggen. Daartoe zal je een kaartje bezorgd worden, waarop elke aankoop kan vermeld worden. Opendeurdag niet langer spreken over een "ver bond van plaatselijke maatschappi jen", al blijven die plaatselijke maatschap pijen wel op gemeente lijk niveau funktioneren. Zij wor den een soort van "bevoorrechte partners" die zich zullen engageren Het bestuur nam de beslissing te in een lokaal welzijnsoverleg dat de voorzien in een tussenkomst bij de noden en behoeften zal signalizeren aankoop van inkontinentiemate ri- aan het Ziekenfonds. 1An T ~Au- al M. Duit in de raad ter opvolging T ..-ui j van R. Lemaire en voor NCMV In een stratepch p an werden ver wordt het Robert Korte in de plaats volgende beleidslijnen voor de van A. Van Hoyweghen. bouwmaatschappij "De Zonnige Woonst" om in de nieuwe woonwijk op meerdere plaatsen speelterrei nen uit te bouwen. Dat is op sommi ge plaatsen ook al het geval. Zoals aan de Rodenbachlaan en het Amaat Joostplein. Voor het Car- dijnplein was er zelfs een groot speelterrein voorzien, maar dat werd naderhand door de inwoners zelf van de hand gedaan. Wie heeft er graag een speelterrein in zijn ach tertuin of naast zijn huis, zo luidde het toen. Zonnige Woonst doet op merken dat het terrein waarover nu zoveel diskussie bestaat, nooit voor zien is geweest als mogelijk speel terrein. Het bleef onbebouwd om dat men niet over de nodige kredie ten beschikte. Nu zijn de gelden wel beschikbaar en nu wil men de hui zen voor de bejaarden die er wel waren voorzien, ook optrekken. Zonnige Woonst zegt verder dat er volgens de plannen een honderdtal meter verder wel een ruimte is voor zien voor een groot speelterrein. Er staan daar enkele bomen om en het terrein is rustig gelegen en biedt vele mogelijkheden. Hoe dan ook, deze week werden er in de omgeving van het speelterrein handtekeningen ingezameld en die zullen aan de Zonnige Woonst wor den overhandigd. Handtekeningen van personen die van oordeel zijn dat het speelterrein er moet blijven. De bejaardenwoningen moeten vol gens hen elders worden gebouwd. De Vigor Wuitenswijk is eigenlijk een unieke realizatie van de Zonni ge Woonst. Alle Hamse architekten hebben eraan meegewerkt. Tussenkomst inkontinentiemateriaal Nieuwe bestuursleden Er werden tijdens de algemene ver gadering ook nieuwe bestuursleden aangeduid H. Bieseman uit Bug- genhout wordt opgevolgd door L. Cassimon; D. Boterdaele uit Wette ren door G. Van Kerckhove; M. Tieleman uit Baasrode door M. Moens; A. Uyttenhove uit Schelle- belle door J. Sarlet; J. Van Im- schoot uit Wetteren door M. Vinde- vogel en P. Van Kerckhove uit Zele komende vijf jaar uitgetekend. "Dicht bij jou in de buurt" is en blijft een van de voornaamste doelstellin gen. De herschikking van het be stuur heeft voor gevolg dat er nog meer en beter moet geinformeerd worden over de gang van zaken bin- nen het ziekenfonds. aal in de Medioteek. Leden van het Tenslotte werd ook gesproken over Kristelijk Ziekenfonds genieten de opendeurdag van 3 juni. Op die daar voortaan van een tegemoetko- dag wordt de parking officieel in ming van 20%. Die tegemoetko- gebruik genomen en omdat het op ming wordt onmiddellijk verrekend dezelfde dag Sinksenbraderie is in in de aankoopprijs. Bovendien ver- de Bogaerd- en Dijkstraat, valt de leent de medioteek daar bovenop opendeurdag uitstekend als een Jeugd en Gezondheid stelt er zijn :odat het mogelijkheid ren een aperitiefkoncert en vanaf 14.00 uur kan men een bezoek bren gen aan het nieuwe gebouw. Men kan dan ook de verschillende com puters aan het werk zien (onder meer de nieuwe loketcomputer). Ziekenzorgorganizatie Kristus Ko ning uit Wetteren zal instaan voor een pannekoekenbak. Men kan er genieten van een fris pintje bier en nog eens 10% korting, zodat het totale voordeel neerkomt op 30%. Tussenkomst voor suikerzieken Leden die aan suikerziekte lijden, genieten voortaan bij de aankoop van een eerste glucosemeter van tot diepgaande ken nismaking met het nieuwe CM-ge- bouw. Het programma start om 10.00 uur met een eucharistievie- kersverse reus voor. Er bestaat ook de mogelijkheid een wandeltocht te maken langsheen de Dendermond- se musea of kennis te maken met de ring waarin verbondsproost Roger ge restaureerde Augustijnerpoort. Cooreman de voorganger is. Om streeks 11.00 uur speelt de Kon. Harmonie De Eendracht uit Wette- Omstreeks 17.00 uur brengt de Kon. Kat. Harmonie "Kunst na Arbeid" van Hamme het slotkoncert.

De Voorpost | 1990 | | pagina 31