ïdukatief Jamenwerkingsverbond Aalst ijf jaar aktief Jtozenkermis beleeft come-back De Faluintjes anders bekeken Rollage "Respekt voor de andere" in stadhuis Keizershallen klaar begin juli e.k. Open gezin nu ook te Aalst - De Voorpost - 11.5.1990 - 5 "tildegard Gern: 'De uitdaging waar maken' et Edukatief Samenwerkingsverbond vierde zijn vijfjarig bestaan in het vaardigheden en niet in het minst de Ipen Leerhuis' aan de Parklaan 151 te Aalst. De lokatie was voor de maatschappelijke oriëntatie, wlegenheid op deze warme zomeravond heel wat te eng bemeten want de gen behoeftegericht kursusaanbod jkomst van medewerkers, simpatisanten en (ex)-kursisten was zeer wj| hieraan trachten te verhelpen ■oot. Met een feestelijke drank, getuigenissen van een paar kursisten die 0pdat ZOveel mogelijk potentiële niet om logen en schepen Graciënne Van Nieuwenborgh die beklem- deelnemers iets vinden dat aange- wnde dat iedereen recht heeft op basisedukatie kreeg de viering een past js aan de noodwendigheden en idringend tintje. Vooral door de toespraak van voorzitter ESV Hildegard aan de eigen mogelijkheden, em geïllustreerd door een doorlopende videoprojektie. Samenwerking een must Gezien de meervoudige problema- ien in de zomer van 1984 een aan- enkel in Aalst georganiseerd, na- dek is in het totaal aanbod basise- vertegenwoordigers van socio- dien ook in Ninove, Wetteren, Ge- dukatie samenwerking meer dan ilturele en hulpverleningsorganis- raardsbergen en Dendermonde. In noodzakelijk en zinvol. Het ESV is ies de koppen bij elkaar staken het najaar van 89 hebben we dan zjch daar steeds terdege van bewust v^r Hp vpr. geweest Met de migrantenwerking van er een feitelijke vereniging weer bewust gekozen voor de ver- t stand onder de naam Edukatief dere uitbouw van kursussen in imenwerkingsverbond. Op Aalst. Ifabetiseringswerk' na was Aalst derdaad op dat vlak een nog braa- Er werd ook gestart met een opstap- jggend terrein. kursus Frans die veel interesse kent, en zou zich inzetten voor laagge- en die de basis legt om door te stro- hooide volwassenen met priori- men naar ander bestaand taalon- it op hen waarvan de probleemsi- derricht voor volwassenen. Alle atie meervoudig van aard was. Na kursussen omvatten een breed ge- UUK uc sluu •t terrein te hebben verkend werd varieerd aanbod, gedefinieerd door Mgt Auxilia regio Aalst verloopt de n wal gestoken met 'Opnieuw het begrip 'Basisedukatie voor samenwerking eveneens zeer vlot. ian leren'. Er werd beroep gedaan volwassenen. (Auxilia organiseert individuele vrijwilligers en op één beroeps- De kursussen zijn bedoeld voor vol- edukatieve begeleiding voor vol- acht. wassenen met een opleiding onder wassenen en kinderen die nergens erkend te kunnen worden werd lager secundair. Voor hen dus die terecht kunnen Qm verschillende wordt er uiteraard regelmatig sa mengewerkt en overlegd. We ge bruiken trouwens dezelfde lesruim tes, aangezien wij samen het Open Leerhuis huren. Met Hefboom te Gent heeft men tot voor kort geza menlijk de opleiding voor de eduka- tieve begeleiders verwezenlijkt, als ook de studiebijeenkomsten. it een vzw. Deze erkenning als rganisatie voor Nederlandstalig itwikkelingswerk voor ilwassenen' door het ministerie dono n de Vlaamse Gemeenschap hi )udt o.m. in dat via het Vijfde De- 'enve eet naast een kleine werkingstoe- enke ge ook een personeelstoelage van mme van de loonkost van een half- athiei dse kracht wordt ontvangen, leulefoor het uitbouwen van het ESV Jshee^ren dan ook tal van vrijwilligers leuleqimisbaar. Niet in het minst voor Segerfct begeleiden van kursuspro- Veld< amma s. lim gevarieerd aanbod )urpe de doelstellingen staat in de sta- M.Dten: 'edukatieve voorzieningen x aliseren voor laaggeschoolde e meiet-leerplichtigen'. Konkreet bete- Cocl nt dat net opzetten en begeleiden niet beschikken over een getuig schrift van lager secundair onder wijs. Hildegard Gern: 'Hoe is dat nog mo gelijk?' Voorzitster Hildegard Gern vraagt lijke aanpak voor werving van bege- zich af hoe het heden ten dage nog '"A"' ""f'"""1' steeds mogelijk is dat ondanks de uitgebreide onderwijsvoorzienin gen en na het opzetten van tal van vernieuwingen in het onderwijs er nog steeds zovelen laboreren aan een merkelijke achterstand. Cijfers bewijzen voldoende dat o zo velen de noodzakelijke basisvaardighe den om in onze maatschappij vala bel te funktioneren nog steeds niet onder de knieën hebben. En er dan uiteraard de onvermijdelijke konse- kwenties van moeten voor lief ne men. Het verband tussen de vorm redenen). Met het Alfabetiseringswerk in Aalst heeft men ook steeds ge streefd naar samenwerking, hetge en o.a. resulteerde in een gezamen- leiders en kursisten gedurende de korte 'bloeiperiode' van Sobea, de Stedelijke Overleggroep Basisedu katie Aalst, waarbij ook verschillen de stadsdiensten betrokken zijn. Het ESV participeert ook aan het Overleg Vrijwilligersinitiatieven dat tot doel heeft de onderlinge kennismaking tussen de initiatieven te bevorderen, ervaring uit te wisse len met betrekking tot vrijwilligers werk, en het gezamenlijk promoten van het vrijwilligerswerk. ESV is bovendien blij te kunnen meewerken aan het leerprojekt 'De Loods' van HAK voor een weekaa- ^avijifoepen Nederlands en Reken- Dfoepen. Telkens gedurende een Hansen kursussen' zoals 'Opnieuw gaan van genoten onderwijs en de kans J--00^5 in «..„wi,. VI Va ren', 'Algemene Vorming', Taal- op tewerkstelling is daarbij duide- bond van drie uur kursus in funktie - - lijjj van de behoeften. Het ESV ervaart de probleemstel- Vanzelfsprekend staat ESV even- "éleejhoofjaar, Yü/week, in dag- of ling van laaggeschoolden als zeer eens open, zo struktureel als ïnhou- p Mo^ondgroepen van 6-15 deelnemers, kompleks. Er zijn de taal- en reken- delijk, voor bestrijdingvan de kan- lanvankelijk werden die kursussen vaardigheden, de sociale kennis en inMof- I werd an hel gelau-l 1 firojekt ingediend met het ASO, Te- edienst, Migrantenwerking en De Loods enerzijds en het OCMW an derzijds voor financiering via het Vlaams Fonds voor Intergratie van Achtergestelden. Dat zou dan kon- kreet inhouden dat het ESV een speciaal edukatief aanbod zou ont wikkelen dat aansluit bij de behoef ten van de buurtbewoners via de geïntegreerde basisschakels op buurtniveau. Hierop kwam reeds een gunstig advies voor het ESV maar nog geen definitieve beslis sing. Die is er echter reeds wel voor Teledienst, De Loods en Migran tenwerking. En de toekomst? Gemeenschapsminister van Onder wijs Coens wil de basisedukatie her- struktureren. Er zijn dus verander ingen op komst die momenteel nog een gevoel van vaagheid en afwach ten oproepen, maar ook een gevoel van uitdaging om ons degelijk voor te bereiden. Dat veronderstelt veel open samenspraak, overleg en ge meenschappelijk initiatief. Zeker in het belang van de doelgroep willen we overlapping en versnippering van het aanbod voorkomen, en een blijvende ontwikkeling, vernieu wing en bijstelling van het aanbod waarmaken. Het weze bij deze een oproep naar elkeen, vormingswerker, welzijns werker en beleidsmensen die be gaan zijn met de problematiek van het ontwikkelingswerk voor volwas senen dat alle samenwerkingskana- len ten gronde benut worden. Vanaf 1 augustus 1990 treedt er een nieuwe wettelijke regeling in wer king voor de basisedukatie voor laaggeschoolde volwassenen, waar bij één van de voorwaarden is dat er een aktieve participatie komt van het sociaal-kultureel vormingswerk met volwassenen, het onderwijs, de beroepsopleiding en het bestuur van de gemeente waar een centrum voor basisedukatie, zoals men het noemt, zal worden opgericht. Hier ligt een grote taak voor het ESV om door de Vlaamse Executie ve erkend te worden als centrum voor basisedukatie. 'Een uitdaging die mits grondige sa menwerking en deelname aan spe cifieke bijscholing en navorming moet gerealiseerd kunnen worden. Ik hoop daarbij dat het stadsbestuur aan het ESV de nodige steun zal verlenen', aldus Hildegard Gern. LH 0PENLE£KHUlS Aalst. Het open leerhuis De "Lange Zoutstraat" te Meldert De door de gebroeders Coppin te Herdersem georganiseerde autozoek tocht "De Faluintjes anders bekeken" kreeg 90 deelnemers aan de start en was begiftigd met een heerlijk lenteweertje. Geen oriëntatierit, gewoon 25 vragen oplossen, doch dat bleek dan wel niet zo gewoon te zijn. ecennia terug was de Rozenker- ïis een evenement van belang, oals Aalstenaars toen naar Klui- jkermis deden in het voorjaar de en ze dat ook naar de Rozen, ventueel met de trein. Met Leire- en. Er stonden molens. Er was leu- en pret voor de jeugd. En in de erbergen was er "gespel". "De Fil- iks" uit Moorsel, een bij uitstek luzikale familie, goten er karre- rachtcn melodieuze noten uit en mateurs van wielerkoersen kwa- len eveneens aan hun trekken. Ge- idclijk ging dit folkloristisch ge- euren echter achteruit. De Rozen- ermiskaars doofde uit. Een paar aar terug namen echter een aantal en mister Beukenhof werden verko zen uit een pleiade kandidaten. Uit eindelijk werd Sofie Pannecoeck Miss en Kris Verhulst Mister Be ukenhof. De rommelmarkt kende een ietwat eigenaardig verloop. De organisatoren hadden zowat alle romelmarkten van de regio bezocht en folders uitgereikt doch de expo santen daagden niet in massa op. Slechts 15 dienden er zich aan. Maar met de kijkers en kandidaat-kopers was het juist het tegenovergestelde. Die kwamen in groten getale opda- fen. Alvast een wissel op de toe- omst. Ook de maandagse koffieta fel had sukses. Driekeer meer gega- nthousiastelingen van ter plekke digden dan vorig jaar. En, teken des )nder leiding van Paul Deboelpaep tijds, mocht een playback-show niet ontbreken. 27 kandidaten dongen e draad weer op. Was dc start eer- naar de overwinning. Bij de jonge er bescheiden, dit jaar was er dui- fen 12 jaar ging die naar Natacha dijk merkelijke vooruitgang. De Roe.landt met een schlager van Ria nedia werden ingespannen en liefst yalck, in de kategorie 12-18 jaar 700 uitnodigingen vielen in de juis- naar een trio uit leper en in de bussen. Rozenkermis is dan ook ian een come-back toe. De kermis- iktiviteiten situeerden zich in en rond Beukenhof in de Langestraat. irwas een geslaagde kaarintg. Miss ;pe leeftijdsgroep boven de 18 naar Isa- belle De Weghe uit Denderleeuw met een imitatie van Kate Bush. LH Postume hulde aan An Baert De aktie van Vredeshuis "Respekt voor de Andere" kreeg nog een valabele echo. In lokalen van de Akademie Schone Kunsten in de Nieuwbeekstraat waren verleden dinsdag de 14 laureaten van de tekenwedstrijd rond "Respekt" doende aan het vormen van een reuze-kollage van de gelauwerde werken. Onder leiding van lerares Marijke Van der Eist slaagden ze er in de vele tekeningen waarvan sommige ware kunstwerkjes waren op inventieve wijze tot een mooi ogend werkstuk te maken. Dat zal achteraf in het stadhuis worden opgehangen. Een duidelijke aanmaning voor iedereen om steeds voor dë Andere" wie hij ook moge wezen het nodige respekt op brengen. Respekt voor iedere burger. Niet in het minst voor het kind en voor de ouderling. Het werkstuk groeide, dramatisch genoeg, uit to een blijk van postume hulde aan An baert die de laureate was van deze tekenwedstrijd doch in de jongste karnavalperiode in dramatisch omstandigheden als veertienjarige het leven verloor, an was niet alleen in de plastische kunsten zeer goed, in het lyceum waar ze schoolliep was ze een van de verstandigste studentinnen van haar jaar De andere gelauwerde werkjes komen van Stefan Philips, David Callebaut, Serge Moshowski, Thoma Bruylant, Stephaan De Koek, David janssens, Cindy Allard, Ilse Verhust, Kitty Missotten, Veerle Fleurinck, Freya Dawoud en Ann Van Hoorebeeck. Een initiatief van schepen Patrick De Smedt die zich persoonlijk bij de kollage inzette. LH Het was inderdaad een korrekte op gestelde zoektocht een paar punten dan wel uitgezonderd. Iedereen die zelf reeds dergelijke tocht organis eerde weet dat de perfektie niet van deze wereld is. Ook niet te Herder sem in de Davidsfondsrally ter gele genheid van de viering van het 50- jarig bestaan van de plaatselijke af deling. Wanneer men enkel met als gege ven de leeftijd van één van beide leden van een echtpaar kent hoe kan men dan de leeftijd van het andere lid bepalen? En als op een gebouw drie verschillende jaartal len vermeld staan hoe weet men dan welk ervan als juist geldt? Meestal ging het om multiple choice-vraag en dat kan wel eens een steuntje geven of voor verwarring zorgen. Kerken, kapellen, begraafplaatsen en allerhande gebouwen dienden grondig te worden uitgekamd om de geschikte antwoorden te ontdek ken. Deelnemers werden gekon- fronteerd met het feit dat er in vori ge eeuw reeds een burgemeester was van Baardegem, Meldert en Moorsel tegelijkertijd. Een feit dat bij de fusie van gemeenten niet waar kon worden gemaakt. De abdij Affligem kende verleden zondag een veelheid van bezoekers en de rallyrijders dienden zich een weg te banen om enig antwoord te bekomen. Gelukkig was Dom Ides- bald in de omgeving... In Wieze, niet zo ver van dfe Stevenkapel von den de deelnemers een brievenbus die vroeger een heuse computer was. en de Oude Sasbrug destijds door het Davidsfonds verplaatst gaf aanleiding tot heel wat zoekwerk want wat een "hameipoort" was wis ten de meeste deelnemers duidelijk niet. Verder dienden langs een par koers acht voorwerpen of zichten waarvan de foto bij de wegbeschrij- ving was gevoegd te worden erkend. Geen makkie als men weet dat één van die foto's te Baardegem bij het stadsbeeld van Vonck als scholier genomen was vanuit de hoogte wat dan wel een heel ander beeld wordt. De deelnmers konstateerden tot hun grote verbazing dat te Meldert ook een authentiek straatnaambord hangt met erop vermeld "Lange Zoutstraat"... Een handvol deelnemers slaagden erin de 25 vragen korrekt te beant woorden waaronder ondergeteken de. LH De realisatie van de eerste bouwfa se die uitliep in "De Blauwe zaal" was voor het stadsbestuur een uit daging. Een gevecht tegen de tijd. Burgemeester De Maght maakte zich toen sterk binnen gestelde pe riode de zaal gebruiksklaar te zullen krijgen. En het lukte nog ook. Mo menteel wordt het stadsbestuur ge- konfronteerd met een nieuwe uit daging. De tweede fase, de voor bouw van de Keizershallen, moet inderdaad operationeel zijn tegen de Jaarbeurs en die komt er eind augustus. Met tussenin nog het bouwverlof is dat zo lang niet meer. Eigenlijk impliceert dat dat de bouw er moet staan in optima forma begin juli. Dat zulks kan gebeuren met EFRO-geld? Steun van het Eu ropees Fonds voor Regionale Ont wikkeling is alleszins een pluspunt. Dit gebouw was vroeger de textiel fabriek "Kapiteintjes' en in het ka der van deze textielaktiviteit kon Europese steun in ecu's bekomen worden. Deze bouw wordt een ont vangst- en administratieve ruimte die aansluit bij de huidige expohal- le. De glazen kooi (pario) is ook aan herwerking toe. Vandalisme heerst er in ruime mate. Voortdurend wor den er partijen glas stukgemaakt. En gevrijd wordt er con amore, ook onder het oog van toevallige voor bijgangers. Een oplossing hiertegen dient gezocht te worden en deze moet dan ook de doorgang van het Keizerlijk Plein naar de parkeerge legenheid aan de Beekveldstraat impliceren. In juli wordt het nieuwe gebouw betrokken door de dienst Feestelijkheden en half augustus, net vóór de Jaarbeurs, volgt dan de officiële opening. Op het gelijk vloers komt er in de nieuwbouw een balie voor ticketverkoop, een bier stand en een receptiezaal. Op de verdieping komen er een een poly valente zaal, een vergaderzaaltje, een keuken en sanitaire installaties. Ook bureau's voor het Stedleijk Feestkomitee en voor dc Dienst Feestelijkheden. De zolderruimte zal worden ingenomen door de technische installatie en als berg ruimte. LH nmin aan- zelfs jsten is uit JV Open gezin VZW is een erkende Jlaatsingsdienst voor gehandicap- en en minderjarigen die vallen on- ler de jeugdbijstand. Minderjarigen kunnen niet altijd in hun natuurlijk milieu opgroeien. Daar kunnen verschillende soorten redenen voor zijn. Het komitee voor bijzondere jeugdzorg of de eugdrechtbank kan dat kind uit luis plaatsten. Deze kinderen of minderjarigen kunnen dan ofwel in een instelling ofwel in een pleegge zin worden opgevangen. Open Ge zin VZW is een dienst die deze kin deren plaatst in gezinnen. Een pleeggezin is vaak een goede oplos voor zo'n kind omdat het daar mensen kan vinden die een goede en veilige opvoeding kan geven. Onze dienst is op zoek naar mensen die zich kandidaat wensten te stel len als pleeggezin. Van hen vragen wij dat zij een geplaatst kind of min derjarige in huis opnemen en op voeden. In plaats daarvoor krijgen zij informatie en begeleiding vanuit de dienst en een financiële vergoe ding. Mensen die meer inlichtingen wen sen of zich kandidaat willen stellen nemen best kontakt op met Els Van den Berghe, Bosveld 2A, 9300 Aalst, of telefoneren naar 053/ 70.11.69. Inge Aalst. Ook in Aalst lieten de supporters van Club Brugge zich niet onbetuigd W Aalst. De Dames van Maria zetten de deuren wijd open a

De Voorpost | 1990 | | pagina 5