Benefietkoncert met Collegium Instrumentale Brugense voor Huize Eyekerheide een kulturele topper De eerste maatjes komen uit Mariekerke D1V1SHK Ruisbroekse keramist Mare Verbruggen wint keramiekwedstrijd 10 - 18.5.1990 - De Voorpost M&RtEKERKJ VERLOREN VERLOREN: op 7 mei, rond 19u30, omgeving Henegou- wenstr. Gent, tamme valk parkiet, grijs met kuifje, wie kan hem terugbezorgen. Zeer goede beloning. Tel. 091-25.91.57. 20/352-G A13T9 VERLOREN: op zaterdagnacht op de Hopmarkt te Aalst. Bruinroeste daim vest met geruite voering, indiaanse stijl, franjes. Terug te bezor gen tegen goede beloning. Binnenstraat 93, Aalst 20/377- A14A0 TE KOOP: Omafiets, zo goed als nieuw, wit, vanaf 7 jaar. Prijs 5.000 fr. Tel. 052- 21.77.43, Dammenlaan 150, Dendermonde. 20/719-D TE KOOP: Damesfiets 1200 fr Koperen schouwstuk 3-de- lig Tel. 052-21.63.18 20/739-D A1405 TE KOOP: bromfiets Suzuki ER, 50 cc, 65 km./u. Prijs o.t.k. Heistraat 17, 9190 Si- naai. 20/803-L A14Q9 TE KOOP: half grote meisjes- fiets, goede staat, weinig ge bruikt. Tel. 054-33.45.53 20/ 774-N GEVRAAGD GEVRAAGD: AVON geïnteres seerd'? Tel. 091-22.97.58 na 19 U. 19/434-D-L DRINGEND GEZOCHT: app. met min. 2 slaapkamers en ev. garage. Ligging centrum Lo keren. Tel. 091-48.35.16 of 4887.70 2077894. A14T6 FIETSEN - MOTO TE KOOP: damesfiets in goede staat. Een goede marktpara- plu van 3 meter. Tel. 052- 21.25.20 na 18 u. 20/045-0 GEVRAAGD: Kuisvrouw, voormiddagen 18 u week, Stationsplein 14, Lokeren, tel. 091/ 48 43.61. 19,717 l GEZOCHT In samenwerking met Kunstkring Waasmunster, de stad Leuven, de familie Desimpel en het kultureel centrum van Kapellen-op-den-Bos organiseerde het Vlaams Pottenbakkerskollektief een tentoonstelling-wedstrijd met als thema 'De Belgische politiek in de keramiek" De jongste deelnemer aan deze wedstrijd, de 23-jarige Mare Verbruggen uit Ruisbroek, werd tot laureaat uitgeroepen. Hij stuurde zi/n werk 'De Troonzaal' in. Daarin gebruikt hij het element "troonals eeuwenoud symbool voor macht, het werk bestaat uit een koningstroon, een koninginnetroon, een zuil en een vloerpartij. Het werd opgebouwd uit kleilappen, reducerend gebakken in een gasoven op 1100° Er werd gebruik gemaakt van engobes, transparant glazuur en luster. Mare Verbruggen, zoon van de voorzitter van het Ruisbroekse museum De Bres Georges Verbruggen, studeerde keramiek aan de Akademies van Antwerpen en Temse en nam deel aan verschillende workshops, o.a. bij Kees Hoogendam in Nederland De geselekteerde werken van deze wedstrijd worden op vier plaatsen in het land tentoon gesteld. - tot 20 mei in Kasteel Blauwendael te Waasmunster - van 26 mei tot 1 juli in de Stedelijke Kruidtuin in Leuven - van 7 juli tot 2 september in Galerie Desko in Kortemark en van 22 september tot 14 oktober in het kultureel centrum De Oude Pastorie in Kapellen-op-den-Bos Ook Eyckerheide-bewoners op de afspraak (Pirre) Internationale klasse op het podium (Pirre) WOONHDIZEW TE KOOP: wegens aankoop wagen, Honda Boule d'or, 1989, zo goed als nieuw. Op- wijksestraat 206, 9370 Leb- beke. Tel. 052-35.47.04 19/ 683-D TE KOOP: bromfiets Suzuki X, 3 jaar oud, prijs 43.000 fr. Te bevr.: Past De Meerleer straat 157, Sint-Niklaas 20/019- s FIETSEN TWEEDEHANDS EN NIEUW, eventuele overname oude fiets, alle herstellingen, eigen werkplaats, onderde len, aan voordelige prijzen, tweedehandskoersfiets maat 55. Fietsen Elektra, Verhelst, Perstraat 7, Haas donk. Tel. 775.86.64 20/016-s TE KOOP: bromfiets Suzuki ZR 50 SL, nieuwe staat, 8000 km. Prijs o.tk. tel. 03- 755.00.80 Keizer Karelstraat 55, Melsele. 20/336-s A13Y5 TE KOOP: CR 250 CC Honda, 1 jaar oud. Tel. 054-33.22.94 20/431-N A14V3 TE KOOP: Bromfiets Suzuki ER21, prijs: 11.000 fr. Pieter De Smetstraat 20, Lokeren. Tel 091-48.89.06 FIETSEN-MOTO In samenwerking met "Kind en Gezin" heeft vzw de Wakkere Burger een dossier gewijd aan het kindvriendelijk gemeente beleid. Het is een kleurenkatem toegevoegd aan het tijdschrift "Terzake". In de tekst wordt gepleit voor de uitbouw van voorzie ningen die aansluiten bij de ervarings- en belevenswereld van het land. Men kan hel katern "Kindvriendelijk gemeentebeleid" bekomen aan de prijs van 100fr bij "Terza ke", Liedsstraat 27-29 te 1210 Brussel 02/242.54.15 IN HET TEKEN VAN DE KOMENDE FOLKLOREDAGEN Ik zoek een woning of app. te huur, in omgeving Ninove. Tel. 054-566.857 (na 18 u. of weekend). 20/440-N A14V0 Zoek dringend huisje te huur, te Aalst of omgeving. Max. 3.500 fr. Veroeven Etienne, Groenstraat 2,9300 Aalst. ZOEK TE HUREN: ruime woning 3 4 slpks. te Ninove of om geving. Vanaf juli, augustus. Tel. 016-25.67.68 20/439-N VAKANTIE Heer, gesch,, slank en goed voork., goed milieu, zoekt slanke vriendin tot 40 j., om samen een watersport va kantie door te brengen. Ge durende de maand juli in Joegoslavië. Gn ag. bneven met foto P.B. 6 Wachtebeke 9070. 20/798-1. A14R3 Clement, is 30 j., wil kennis making met lief meisje 30 jaar, ben helaas niet groot, 1m52m. Heerlijk. De Hondt, Blaasveld 69, Tisselt. A14Z0 HONGARIJE - Baloton- meer/Budapest. Apparte menten. Privé verblijf, zeer voordelig. AJUL Korte lo- zanastr. 30, 2018 Antwer pen. Tel. 03-238.73^5 19/ TE KOOP: moto Yamaha DT 125, jaar '82, (nieuw model), perfekte staat, 13.000 km. 45.000 fr. Tel. 03-776.59.77 19/262-S A12S8 TE KOOP: Moto 125 TR, 6.000 km. Prijs o.t.k. Suzuki. Tel. 091-67.74.86 19/559-D-L Belofte maakt schuld, en dus kwam ook de Mariekerkse harmonie de eerste maatjes proeven (Aimé) Tot nog toe, en we schrijven zondag 6 mei 1990 8.30 u 's morgens, konden we nog nergens via de media kennismaken van het feit dat de zogenaamde 'maatjes' (haring) opnieuw te koop aan geboden werden, of naar Hollandse tra ditie in vaatjes per visserssloep aan de kade afgezet werden, als zijnde de eer ste van het nieuwe seizoen. Maar Mariekerke zou Mariekerke niet zijn indien zij terzake (in visaangelegenhe- den) met bij de pinken zouden zijn Vandaar onze uitermate smakelijke ken nismaking op zondag 6 mei 1990 met de eerste nieuwe maatjes bij de Mariekerk se 'visboer' Frans van Hemelrijck Ook vorig jaar was deze allerte vishan delaar bij de pinken om met de eerste maatjes uit te pakken Het gaat hier uiteraard om 'Deense maatjes' want specifieke maatjes, ge vangen in Hollandse wateren, zijn op dit ogenblik nog onbestaand wegens een reeds jaren voordien afgekondigde 'haringstop' (vangst). Ook de Nederlandse vissers trekken nu naar de plek Skagerrak, een zeegat ten noorden van Kaap Skagen. Een plek die de Noordzee verbindt met het Kattegat. De eerste maatjes gleden zachtjes binnen.. (Aimé) Skagen is overigens een stadje in het Vandaar dat de maatjes meestal uit dit noorden van Jutland (Denemarken) met gebied komen. Ook deze die zich een 7000-ta' inwoners. THollandse' noemen. Net als vorig jaar was Frans Van Hemel rijk, zaakvoerder van de Mariekerkse 'Vishal', er als de kippen bij om zich de eerste nieuwe maatjes aan te schaffen. Overigens vergen deze nieuwe maatjes nog een flinke behandeling voor ze in de distributie gebracht kunnen en mogen worden. Al bij al toch een primeur voor Marieker ke, waar reeds vanaf maandag 7 mei 1990 de maatjes in de handel gebracht worden Meteen kunnen we onze blik nu ook al richten naar het komend Vis- en Folklo- reweekend op 23 en 24 juni 1990 Binnenkort verschijnt er voorde eerste keer de Benelux Bed Breakfast Gids. De gids kan gratis bij Taxistop worden opgehaald of je kan hem bestellen legen betaling van de portokosten. Steek dan 26 fr in de om slag met je eigen naam en adres in de envelop die je richt naar Taxistop, Onder bergen 51 te 9000 Gent. Het muziekpatrimonium van Vlaanderen is rijk. Rijk aan sublieme orkesten en musici, rijk aan ervaren dirigenten ook Huize Eyekerheide speelde het klaar om het Collegium Instrumentale Brugense naar Bornem te halen. Meteen twee vlie gen m één klap: ten eerste werd er een onuitgegeven affiche in Ter Dilft geïntro duceerd, tweedens werd het ijs gebro ken rond een reeks aktiviteiten die men heeft opgezet in het kader van een groots opgezet bouwplan. Eyekerheide wil naar 60 bedden en heeft nog een 'gat' van 17 miljoen te vullen! Daar hebben zo n 150 bezoekers aan dit koncert in ieder geval al een eerste steentje toe bijgedragen. Letterlijk dan nog wel. want met de aktie 'Maak van je hart een steen' mikt Huize Eyekerheide inderdaad op de symbolische verkoop van stenen. Vrij dagavond 11 mei kreeg de koper van een inkomticket en ook de sponser van dit koncert - bekend via de prachtige pro grammabrochure - alvast muziek in ruil. En wat voor muziek...! Feestleider Dirk Bulckmans die de plan nen van Huize Eyekerheide verwoordde en de noodzaak beklemtoonde, sprak het welkomstwoord. 'Kinderen met een handicap betekenen vaak een grote zorg. Huize Eyekerheide zorgt voor henALTIJD'Verder wees hij ook op de inzet van het personeel o.l.v. Dirk De Mulder. Dat personeel staat dag en nacht klaar 'Eyekerheide kan niet zon der de gulle sympathie van mensen die verder kijken dan het eigen gezin. Met hun steun droomt Eyekerheide van nieuwbouw Grootse plannen die geld kosten', Dirk De Mulder van zijn kant stelde dan de werking zo beknopt als kon voor en onderstreepte de taken van het perso neel. Hij vroeg ook aandacht voor de jeugd om hun studierichting ook te be palen naar dit soort werk toe. Tenslotte richtte hij zich tot het koncertpubliek met de voorstelling van het programma en van dirigent Patrick Peire Meteen de aanhef voor een tweedelig uitmuntend programma van salonmuziek, gebracht door het strijkersorkest. Het Collegium Instrumentale Brugense Het Collegium Instrumentale Brugense heeft zich momenteel een meer dan ver dienstelijke plaats weten te verwerven. Het is gewoon met meer weg te denken uit het Belgische muziekleven. Getuige hiervan een recensie in de 'Algemene Muziekencyclopedie' (Den Haan-Haar lem 1983) Het kamerensemble musiceert sinds het werd opgericht in 1970 onder de dynami sche leiding van Patrick PeireDe musici streefden reeds van bij het begin naar een specifieke uitvoermgspraxis die de muzikale expressie eigen aan elke stijl periode respecteert. De zorg die be steed wordt aan fijne nuancering, gede tailleerde voordracht, aan stijlkennis, maakt van iedere interpretatie - van ba rok tot heden - een muzikaal festijn dat zeer gesmaakt wordt door ieder publiek Het ensemble debuteerde in eigen land en koncerteerde al vlug in de meeste landen van Europa Het Collegium Instrumentale Brugense is jaarlijks te gast in diverse centra van het festival van Vlaanderen waar het naast eigen optredens ook samenwerk te in co-produktie met vermaarde bui tenlandse groepen o m met het Purcell Consort, King's Choir College, Pro Can- tione Antiqua Naast het uitgebreide standaardreper toire van kamerorkest gaat de interesse ook uit naar het opsporen en herkreëren van minder bekende en onuitgegeven werken uit de 18e eeuw Captaties en studio-opnames bewijzen de belangstelling van radio en televisie voor het ensemble Op plaat kan men net ensemble beluis teren m werken van Vivaldi, Marcello, Kennis, Mozart en Sacchim Uitvoerders in Bornem waren Bernadet- te Bracke, Eddy Desmjder, Kristien De Volder, Wolfgang Heirmans, Tania Mest- dagh, Hilde Van Keer, Marleen Ydiers (violen), Flora Van Leeuwen en Lieve Geerolf (altviolen), Lieven Baert en Paul Poppe (celli), Frank Coppieters (contra bas), Florian Heyerick (klavecimbel). Koncertmeester was Dirk Lippens. Diri gent Patrick Peire. Programma Op het programma stond in het eerste deel de Suite in sol-klein 'The Gordian Knot Untied' voor strijkers en basso con tinuo van Henry Purcell. Een verzame ling van dansen bij het gelijknamige to neelwerk, voorafgegaan door een ou verture in Franse stijl en daarna dansen met een wisselende ritmiek en tempo Naast een typische Engelse matrozen dans (Jigg) ook Franse (Air en Menuet) De Chaconne klinkt erg verward met de beroemde 'ground' van Dido's klacht uit Purcells enige opera. Daarna werdhet Concerto grosso in si- klein voor 2 violen, cello strijkers en bas so continu Opus 6 nr. 12 van G F Handel opgeroepen. Met als solisten Dirk Lip pens en Hilde Van Keer (violen) en Lie ven Baert (cello) Dit is één van de meesterwerken van deze toondichter, geïnspireerd op het beroemde Opus 6 van A Corelli. Het stuk vangt aan als Franse ouverture met een sterk gepunteerd ritme, gevolgd door een speels fugato met virtuoze passages voor de solisten. Daarna volgt een instrumentaal gezette opera-aria met een variatie voor de viool en bas en dan een kort largo, overgenomen uit zijn Ode for St. Cecilia's Day dat de inleiding is naar een giga in fugavorm Het slotnummer voor de pauze washet Divertimento in fa-groot voor strijkers KV 138 van Wolfgang Amadeus Mozart. Hierin wordt Mozarts genialiteit nog eens bewezen. Dit werk werd op z'n 17e ge- komponeerd voor een Italiaans strijker sensemble in 1772. Het eerste deel is een soort ABA-vorm dat een sonate vorm laat doorschemeren. Na een innig andante, gekruid met scherpe disso nanten volgt een speels Rondo vol afwis seling. In het tweede deel begint het Collegium Instrumentale Brugense met 3 bagatel len voor strijkorkest Opus 34 van W. Kersters Het zijn eigenlijk drie kleine miniaturen voor strijkkwartet dat in 1965 gekomponeerd werd. Het eerste deel is in ABA-vorm en heeft een volksliedmelo- die in een assymetrische maat als the ma Het tweede deel zit vol tremelo's die als begeleiding fungeren voor de ex pressieve melodie. Tot slot een presto waarin een kort motief door de verschil lende partijen trekt. Na een stilvallen in het middanfragment krijgt het thema in een langzaam tempo een dromerig ka rakter Dan barst de dans opnieuw los in een grote climax. De apotheose van dit wervelend koncert was voorbehouden aan Antieke Dansen voor stnikorkest van de Italiaanse kom- pomst O Respiahi die in het begin van de 20e eeuw leefde en vaak komponeer- de wegens zijn bewondering voor de kunst uit de renaissance in neo-klassie- ke stijl. In diverse suites gebruikte hij oude dansen uit de 18e eeuw en her werkte ze voor orkest De dansen uit deze derde suite voor strijkorkest waren meestal voor luit geschreven en de vaak voorgeschreven pizzicati van celli en alt violen doen dan ook vaak aan het oude tokkelinstrument denken Het tweede deel is een arie de corte, gebaseerd op hofdansen van de renaissance-kompo- mst Besardo Een bonte mozaiek van tempi en amatsoorten. Na de variaties op weemoedige Siciliaanse melodie volgt de 'passacaglia' die kwa behande ling van de strijkinstrumenten op de complexe polyfone schriftuur van Bachs solowerken voor viool en celli doet den ken. Een hoogstaand koncert dat voor herha ling vatbaar is.

De Voorpost | 1990 | | pagina 10