Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia Oordegem viert 150-jarig bestaan Kuituurcentrum De Werf Aalst "Geo-Art", unieke openluchttentoonstelling te Aalst 'Lentekoncert' en 'Kleine Zes' 14-18.5.1990 - De Voorpost Met een tweedaagse viering herdenkt de Koninklijke Harmonie Sint-Ceci- lia Oordegem haar honderdvijftigjarig bestaan. Op zaterdag 26 mei brengt ze haar lentekoncert in de mooi versierde zaal van André De Deurwaerder, Grote Steenweg 51 te 20 u en op zondag 27 mei beslaat de viering de hele dag. Bij het feestmaal in zaal De Deurwaerder zorgt de Kon. Harmonie Voor God en Vaderland Bottelare voor een aperitiefkoncert. U kan aanzitten van 12 tot 13.30 u aan een barbecue met ook voor- en nagerecht. Volwassenen betalen 450 fr en kinderen tot 12 jaar 300 fr. Vanaf 14.30 u treden vijf verbroederde maatschappijen op met een rond gang in de gemeente waarna ze individueel optredenin de zaal. Doorlopend tentoonstelling over de 150 jaar aktiviteiten van de harmonie. Dit gebeuren staat in het kader van de jaarlijkse verbroederingsfeesten van De Kleine Zes opgericht destijds door dr De Ganck tot promotie van harmonie- en fanfaremuziek in de regio. Lentekoncert Het lentekoncert onder leiding van Rony D'Herck vangt aan te 20 u. Toegang kost 100 fr. De ruim dertig- koppige harmonie brengt heden daagse muziek. Een zeer gevarieerd programma met o.m. Glasnost, The final countdown, een selektie uit Hair, Un poco Espagnol, Queens Past Melody, I'm on my way, Stany Soul, The young Amadea, Memo ries for band, Marcia Magic, The birds in concert, Happy Music en Une voice. 150 jaar harmonie Toen zowat 30 jaar op het Dorp te Oordegem wegens wegeniswerken een woning werd gesloopt, 'den Bazaar', ging voor vele Oordege- mnaren een stukje historie verlo ren. Het was inderdaad in die herberg dat de basis van de nu jubilerende muziekmaatschappij werd gelegd. Bij Thomas Uyttenhove was immers het eerste repetitielokaal. Stichter van de maatschappij was Baron Malcamp de Virelles die in het kasteel Oud-Klooster op de Dries verbleef en de bewoners ruim deelachtig maakte aan de weelde van zijn bezittingen. Vóór 1840 was er nergens in archieven enig spoor te vinden van een vroegere muziek- formatie. De maatschappij zag het levenslicht in 1840. Een Zegenwensch en Opge wekt draagt die datum en is te zien in de tentoonstelling. Het is keurig bewaard achter glas en ingelijst. Een dokument van waarde want ook andere maatschappijen staan erop vermeld. In die tijd zouden in de regio alleen nog maar muziek verenigingen hebben bestaan in Herdersem, Sint-Lievens-Houtem, Woubrechtegem en Aspelare. Dat eerste Oordegems muziek luisterde naar de zoete benaming Musikale Maatschappij ofte harmonie van Ste-Cecilia Oordegem onder toe- zigt en leertugt van d'heer en mees ter Joseph, Eugene Van Ruymbeke, musiekmeester te Wetteren. Onder het motto 'Eendragt, musiek en soet geschal, verheugden mensch op 't aerdsche dal' wilde men enerzijds de jeugd de kans bie den zich muzikaal te bekwamen en via de muziekbeoefening anderzijds vreugde en blijdschap verschaffen aan de gemeenschap. Reglement van 1867 Volgens een oud reglement date rend van 1867 en gevonden bij de kinderen Schelstrate zou de maat schappij zich uitsluitend bezighou den met de muziekbeoefening. Niet in de minste mate met politieke aangelegenheden. Sekretaris Matthijs had een regle ment opgesteld dat er niet om loog en dat te Wetteren geregistreerd werd. Zo werd o.m. gesteld - in muzikale vergaderingen en re petities zullen de leden van de sociëteit zich in hunne achting en respect houden en zulks bloots hoofds - zij zullen niet mogen smoren, vloeken noch onbetamelijke of onzedige gesprekken voeren op pene van een boete van 50 cen tiem - zij zullen niet mogen spelen of klappen wanneer observatiën of voorstellen zullen gedaan worden - zij zullen zich moeten mijden van haat, nijd, kommeeren en bla- meeren, hoerderij en dronken schap. De start was alleszins voorbeeldig want er werd reeds gekoncerteerd in Aalst in 1842 en in Zottegem in 1844. Opvallend was wel de afwezigheid van de harmonie op een groot te Oordegem georganiseerd festival waar elf verschillende muziek- en zangmaatschappijen optraden al hoewel ook Sint-Cecilia Oordegem er op uitgenodigd was. In uniform In 1880 kreeg de harmonie een voor die tijd prachtig uniform. Op het Dorp, rechtover 'De Drij Koningen' kreeg het een muziekzaal. Kwalita tief moet het peil wel goed geweest zijn want de herinneringsmedailles aan de vlag getuigen van optredens te Deinze, Herzele, Wichelen, Nieuwerkerken, Wetteren, Gent, Sint-Jans Molenbeek, Scheldewin- deke, Heusden, Oostende en Grembergen. Verre verplaatsingen met zeer elementaire vervoermid delen. Eens brak een wiel van een boerenkar. De herstelling moest door een smid gebeuren want ook in die tijd moest de show reeds door gaan. Momenteel heeft de harmonie in haar archief nog veel muziek dat destijds gespeeld werd. Muziek van klassieke meesters. Veel uittreksels uit opera's en later uit operettes. De familie De Brauwer speelde een belangrijke rol in het verder bestaan van de harmonie. O.m. Alfons De Brauwer die naast gemeentesekre- taris ook drukker was en Alfred De Brauwer die veldwachter was en zelf heel wat muziekstukken kom- poneerde. Nu nog speelt de harmo nie van 'de champetter' de treur mars 'Rust in vrede' en toen de pro cessie te Oordegem nog uitging ook verschillende processiemarsen van zijn hand. De familie De Brauwer kende late re telgen waarvan er verschillende beroepsmuzikant waren, speelden bij het regiment Gidsen of professor werden aan conservatoria of mu- ziekakademies. Wereldoorlog II Deze betekende ook voor de har monie volledige non-aktiviteit. Pas ervoor was er gestart met een aantal jonge leerlingen. Twee ervan spelen nog steeds mee in de harmonie: Flo- rent Jacobs, een gevierd bugel-solo en Jozef De Brauwer, ondervoorzit ter en koorleider. In 1945 stak men echter terug van wal. Pioniers uit die tijd waren Emiel De Mulder, de latere voorzitter, Jozef Leroy, Ri chard Casteels, Jules De Groote, Edward De Kegel, Alfred Van We- semael (de huidige ouderdomsde ken) en dirigent Alfred De Brau wer. Onder de leiding van Emiel De Mulder die Cyriel Bogaert als voor zitter had opgevolgd, bloeide de harmonie terug op. Op een bepaald moment had de familie De Brauwer zelfs 11 muzikanten in de rangen van de harmonie. De oude uniformen hadden hun be ste tijd gehad doch voor nieuwe was er (nog) geen geld. In 1950 kwam er wel een groen-witte uniformpet. Nieuwe élan In 1959 kwam er met het aantrekken van Jos Muylaert uit Meldert als dirigent een nieuw élan. Er werd overgeschakeld van harmonie naar fanfare en men richtte zich op kwa liteitsverbetering. De deelname aan de Provinciale Muziektornooien was daartoe een geschikte motive ring. Onder impuls van dr De Ganck kwam er ae verbroedering van zes muziekmaatschappijen die men 'De Kleine Zes' ging noemen. Het wa ren naast Oordegem, Bottelare, Massemen, Oosterzele, Schelde- windeke en Velzeke. Ieder jaar had er een verbroederingsfeest plaats met optreden van elke maatschap pij. Dit jaar dus te Oordegem bij de jubileumviering op zondag 29 mei a.s. Ondertussen kwam er o.l.v. Gode- lieve Galmaert een trommelkorps tot stand en later ook een majoret- tenkorps. In 1964 haalde de maatschappij in het provinciaal muziektornooi reeds de tweede afdeling. Tweejaar later klom Oordegem op naar eer ste afdeling en in Oosterzele en Vel zeke werd Oordegem telkens in Uit muntendheid geklasseerd door een beroepsjury. Het feit dat burge meester Roger De Cuyper in 1970 erevoorzitter werd van de maat schappij was een enorme stimulans voor verdere groei. Maar met het plotseling overlijden van voorzitter Emiel De Mulder op Pasen 1972 onderging de vereniging een zware aderlating. Jubileumjaar Het 140-jarig bestaan van de harmo nie werd o.m. herdacht met de aan koop van een nieuw vaandel. Pa stoor Bontinck wijdde het en meter en peter waren mw. De Deurwaer der en Albert Van Achter. Na een kwarteeuw de leiding te hebben ge had over de harmonie en die tot een hoog peil te hebben opgevoerd werd in 1984 afscheid genomen van dirigent Jos Muylaert. In Guido d'Hane had hij een waardig opvol ger, een beroepsmuzikant bij de Gidsen. Er werd weer met sukses deelgenomen aan het provinciaal tornooi doch een verkeersongeval werd hem noodlottig te 1988 te Er- ondegem. Momenteel is een kollega van Gui do, Rony D'Herck de dirigent van Sint-Cecilia Oordegem. Nevenaktiviteiten Naast het muzikaal gedeelte, uiter aard de hoofdbrok, organiseerde de maatschappij ponykoersen, aller hande uitstappen, tochten naar Duitsland waar karnavaloptochten werden opgeluisterd en vooral de Molenfeesten onder impuls van o.m. Robert De Mulder en met de bereidwillige medewerking van André De Deurwaerder. Dit jaar hebben deze terug plaats op 10, en j 12 augustus. LH groots opgevatte projekt. Ook het bedrijfsleven sponsort, want er wa ren belangrijke financiële middelen noodzakelijk o.a. voor de uitvoeri ge, rijkgeïllustreerde katalogus, de prachtige affiches, het transport en de verzekering. De organisatoren, een kleine groep van instellingshoofden uit het ge meenschapsonderwijs die zich ver enigd hebben in de vzw Geo-Art (kunst in het Gemeenschapsonder wijs) zijn erin geslaagd voldoende fondsen bijeen te krijgen om deze tentoonstellingen te organiseren. Meer dan een jaar zijn ze met de voorbereiding van dit projekt bezig geweest. Gelukkig konden ze be roep doen op een aantal bekwame medewerkers zoals Marc Van Gij- segem, kunsthistoricus en direkteur van de Gemeentelijke Academie van Wetteren, Freddy Huylen- broeck, graficus en Jo Horrie, leraar plastische opvoeding, die o.a. de kunstenaars selekteerden en de prachtige katalogus samenstelden. De bedoeling van de organisatoren is duidelijk: enerzijds willen ze on derwijs en kunst integreren, door kunstwerken in de scholen bij de jeugd brengen, anderzijds willen ze Vijf direkteurs van de instituten van het gemeenschapsonderwijs sloe gen de handen in elkaar en reali seerden een unieke tentoonstelling monumentale beeldhouwkunst met 28 exposanten. 25 gerenommeerde kunstenaars en 5 jongeren die hun kans kregen. Tot eind november dit jaar is de tentoonstelling achtereen volgens in een van de scholen van de initiatiefnemers te bewonderen. In R.M.S. Berlare werd het als opener een voltreffer. Op 19 mei komt KTA II Dendermonde aan bod. Op 23 juni volgt dan R.M.S. De Haan en op 31 augustus komt Aalst gevolgd van 27 oktober tot 20 november door RBS Zwijndrecht. Te Aalst zullen de tentoongestelde stukken in openlucht in de omgeving van het RIBSO te bezien zijn. Tijdens weekends zelfs verlicht. Niet min der dan vijfentwintig gerenom meerde Vlaamse beeldhouwers, waaronder Jacky De Maeyer, Frans Van den Brande, Leo Camps, Paul Van Gijsegem, Roland Monteyne, samen met een vijftal talentrijke jongeren, nemen aan deze expositie deel met vijftig werken. Heel wat van de deelnemende kunstenaars hebben speciaal voor deze tentoon stelling een werk gemaakt. De beel den zullen niet alleen tentoonge steld worden op de schooldomei- nen maar ook op publieke plaatsen in de verschillende gemeenten, want ook de gemeentebesturen ver lenen hun medewerking. Daarnaast steunen ook het Ministerie van On derwijs, Dienst Bijschoolse Aktivi teiten en het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, Dienst Beeldende Kunsten en Musea dit het gemeenschapsonderwijs door deze hoogstaande manifestatie gro te uitstraling geven. Het dient trou wens gezegd dat de ARGO, de Au tonome Raad voor het Gemeen schapsonderwijs, volop dit projekt steunt. Het is een uniek experiment dat hopelijk voor uitbreiding en herhaling vatbaar zal zijn, wat de wens is van de organisatoren. LH Dinsdag 22 en woensdag 23 mei: Jeugdteaterfestival «Signaal '90» «Signaal» werd in 1986 opgestart binnen de FeVeCC (Federatie van Vlaamse Erkende Culturele Cen tra). De vraag naar meer en kwalita tief hoogstaand kinder- en jeugd- teater lag aan de basis van het op starten van «Signaal», maar niet minder belangrijk waren én zijn de boeiende ontwikkelingen binnen het Vlaamse kinderteater. «Si gnaal» moest een kwaliteitsmeter en een stimulans worden door Vlaanderens jeugdteater. De «Signaal»-jury, bestaande uit dertien FeVeCC-leden en specialis ten op het gebied van het jeugdtea ter, bekijkt ieder seizoen (dit jaar tussen 24 mei '89 en 9 april '90) tientallen voorstellingen, maakt een rapport op, selekteert een aan tal stukken en reikt tenslotte de Si gnaal-prijs uit. Op dinsdag 22 en woensdag 23 mei as. is De Werf gastheer voor de vijfde Signaal-editie. Voor deze vijfde uitgave werden vier voorstellingen geselekteerd. Helemaal niet verwonderlijk is dat Oud Huis Stekelbees met twee voorstellingen op het appel is: «B is A in Bubbels» en «Moucnette». Ste kelbees staat dan ook al jaren in de vuurlijn bij de verdediging van kwa litatief hoogstaand jeugdteater! De andere twee produkties zijn «De eerste Held» van Herwig De Weerdt en «Binocchio... V» van het Frans-Brusselse Andante Théatre (dat echter ook Vlamingen en Ne derlanders in zijn rangen telt), dat van dit stuk echter ook een Neder landse versie maakt. T.g.v. van deze Signaal-dagen wordt ook het Signaal-rapport voorge steld, waarin de nieuwe tendenzen en trends in het jeugdteater van het voorbije seizoen worden onder de loep genomen. Het B.R.T.-kinderprogramma «Het Station» zal rechtstreeks ver slag uitbrengen van de uitreiking van de Signaal-prijs. Uiteraard richt het festival zich in de eerste plaats tot organisatoren en teatermensen, maar ook scholen en individuele bezoekers zijn wel kom, zeker op de voorstelling van een van de vier geselekteerde stuk ken. Voor meer informatie en re servaties: 053/76.13.12. Zaterdag 26 mei: De Tijd speelt «Ja- kov Bogomolov» van Gorki Ik heb «Jakov Bogomolov» van Ma xim Gorki door het teatergezel- schap De Tijd niet gezien. Op 3 april 11. ging het in de Antwerpse Singel in première in regie van Ivo Van Ho ve. Voor hem betekent het een (voorlopig?) afscheid aan Vlaande ren, want in nederland krijgt hij meer artistieke én financiële moge lijkheden om te werken. Hij stapt over naar het Zuidelijk Toneel in Eindhoven, waar de artistiek direk teur ook al een Vlaming is. De uit verkoop gaat rustig door... En De Wael, hij ploegde voort! Aalst. Jan Caeyens, stichter en dirigent van het Nieuw Belgisch Kamerorkest Vermits we de voorstelling nog niet zagen, kunnen we u geen persoon lijke mening erover geven. Toch wil len we u twee meningen niet ont houden: «Mij werd niet duidelijk waarom dit gebeuren merkwaardig zou zijn... Een treurige afdronk». (Wim Van Gansbeke in De Mor gen) en «Jakov Bogomolov is een subtiele teatervoorstelling over twijfels aan liefde en vooruitgang. Een schitterend afscheidscadeau van een regisseur die naar Neder land verhuist». (Edward Van heer in Knack). U ziet: zo veel hoofden, zo veel zinnen... Waarover het gaat? Een weemoedig en hevig Rus sisch liefdesdrama, waarin rond de drie hoofdfiguren een veld van ver liefdheden openbreekt. De in het leven ontgoochelde Boek- ejev wil zijn landgoed omvormen tot een kuuroord. Daarvoor nodigt hij ingenieur Bogomolov uit om de werken te leiden. De ware reden om Bogomolov naar zijn landgoed te- halen, is eigenlijk zijn heimelijke liefde voor Olga, het pittige vrouw tje van Bogomolov dat meer dan één hoofd op hol doet slaan. Ze maakt de harten los en rond haar persoon ontwikkelden zich enkele liefdesintriges. Maar Gorki is cy nisch genoeg om die spelletjes met een sisser te doen aflopen. Op de achtergrond is er de dreiging van een nakende opstand der arbei ders, die naar water helpen zoeken, omwille van de erbarmelijke werk omstandigheden. De akteurs zijn: Dirk Buyse, Mieke De Groote, Rita Wouters, Johan Van Assche, Damiaan De Schrijver, Pierre Callens en Els Olaerts. De toegangsprijs bedraagt 300 BF; re servatie op 053/76.13.12. Zondag 27 mei: Schumann, Schu bert en Verhaegen door het Nieuw Belgisch Kamerorkest o.l.v. Jan Caeyers Een vertrouwde gast in De Werf is nu al het nieuw Belgisch Kameror kest van Jan Caeyers. Terecht want dit amper zes jaar oude orkest heeft het in deze korte periode geschopt tot een van onze beste ensembles dat ook in het buitenland reeds een fel gegeerde gast is. Het Nieuw Bel gisch Kamerorkest werd in 1985 op gericht onder impuls van de dirigent Jan Caeyers. In korte tijd heeft het zich sterk geprofileerd door zijn suksesvolle optredens in de meeste Belgische steden en door jaarlijkse koncerten in het kader van het Fes tival van Vlaanderen. De 35 tot 4( leden van het ensemble - met een gemiddelde leeftijd van 26 jaar - zijn talentrijke, professionele musici met een stevige technische basis. Ze behoren tot de beste uitvoerders in Belgié. In het pianoconcerto van Schuman is de soliste Joanna Trzeciak. Deze in Krakau geboren musica begon op haar 7de jaar piano te studeren. Na pianostudies aan het Muzieklyceyra van haar geboortestad, behaalde ze haar diploma aan de Muziekakade- mie van Warschau bij professor J. Ekier. In 1977-78 kon de het Minis terie van Kuituur haar een beurs toe om haar in staat te stellen haar stu dies voort te zetten aan het Conser vatorium in Moskou bij prof. L. Vla- senko. Ze won het «Festival van Poolse pianisten» in 1980. Seder tdien gaf zij recitals en koncerten met orkesten in Polen, evenals in België, Italië, de Sovjet-Unie, Ne derland, Engeland, Zwitserland, Joegoslavië en West-Duitsland. In november 1988 ondernam ze haar eerste oernee door de Verenigde Staten. Inmiddels heeft ze ook drie platen opgenomen in Polen, België en West-Duitsland. Dit koncert opent met de wereldkreatie van «Synfonietta», een werk van de Vla ming Mare Verhaegen. Verder nog op het programma het «Concerto voor piano en orkest in a, opus 54» van Robert Schumann (1810-1856), de kroon van zijn pianomuziek. In 1841 komponeerde hij het eerste deel als «Phantasie» voor piano en orkest; de uitgever weigerde echter dit zelfstandige «Allegro affettuo- so» te drukken, waarom Schumann vier jaar later het «Intermezzo» en de «Finale» komponeerde. De zeer oorspronkelijke inzet voor piano al leen, de prachtige, edel dwepende melodieën en het meesterlijk toe rnooi tussen solist en orkest maken het werk tot een der geliefdste kon certen. Hoofdbrok op het menu wordt wellicht de verklanking van de «Simfonie nr. 9 in C groot» uit 1828 van Franz Schubert (1797- 1828). Dit werk werd in 1838 door Schumann gevonden bij Schuberts broer Ferdinand en door hem ge roemd om haar «hemelse lengte». Door sommigen wordt ze als de voornaamste symfonie van Schu bert beschouwd. Zeker is ze een hoorn des overvloeds, een verruk king van Olympische vreugde, doch ze mist de kontrasten, die bij deze lengte vereist zijn, en de bezonken heid van de beroemde 7de ofte de «Unvollendete». Het orkest staat o.l.v. Jan Caeyers. De toegangsprijs bedraagt 500 BF; reservaties 053/76.13.12. L.

De Voorpost | 1990 | | pagina 14