A Gehandicapten zonder voldoende toegankelijkheid Achterstand arro Aalst teruggedrongen Aalsterse stadsbegroting finaal goedgekeurd maar... p Saneren blijft de boodschap De Vlaamse Federatie van gehandicapten vzw Aalst - Oudenaarde stelde dat ook de gehandicapte een volledig mens is en dan ook optimale kansen moet krijgen. Ook hij heeft er recht op zich in de maatschappij zo goed als mogelijk te ontplooien. Aan het professioneel, sociaal en kultureel leven moet hij aktief kunnen deelnemen. Uit een aantal fotoboeken blijkt allerduidelijkst dat zulks lang niet het geval is. Periode 'ontwikkelingsgebied' verleden tijd ecutieven, staat het iedere gemeen te immers vrij om via aanvullende verordeningen op bouwwerken, bij komende voorwaarden inzake toe- De jaarlijks terugkerende jammerklachten in verband met de ekonomie in het algemeen en in de Denderstreek in het biezonder werden omgebogen tot positieve konstataties die rooskleurige perspektieven kunnen inluiden. Aldus blijkt alleszins uit het jaarverslag van de Kamer van Koophandel .Aalst Gewest, gepubliceerd bij de statutaire algemene vergadering ïn de Salons Carlton. De Denderstreek volgt duidelijk de opwaartse internationale en nationale tendens. Met 5% groei van de investeridngen kon de ontwikkeling zeer bevredigend worden genoemd. moeten kunnen zorgen voor opvang van een nieuwe saturatiegolf. Socio-ekonomische indikatoren Voor haar prognoses stoelt de Ka mer op indikatoren als bevolking, tewerkstelling, werkloosheid, werk gevers en uitvoer. Ze baseert zich hierbij op gegevens van de Financi eel Ekonomische Tijd, het Jaarver slag RSZ, dat van de VDBA en op de gegevens van de Griffie van het Handelsregister Aalst. Vervolg op blz. 4 Niet toegankelijk... Deelnemen aan het maatschappe lijk leven veronderstelt toeganke- In hoeverre is die er in onze officiële gankelijkheid op te leggen, en andere gebouwen. Als je weet dat dergelijke reglemen- Wat met de bejaarden die moeilijk bering kunnen van toepassig zijn op de straat kan oversteken? bouw en verbouwingen van zowel Wat met de zwangere vrouw die de openbare gebouwen als van private bus niet op kan? voor het publiek toegankelijke ge- Wat met de rolstoelpatiënt die in bouwen, kan geen enkele gemeente openbare gebouwen niet terecht zich n°g verschuilen achter een gel kan wegens de trappen? ^ig excuus maar wordt inzake toe- In hoeverre is 'Mijn gemeente, mijn gankelijkheid van gebouwen vrijwel thuis'? alles mogelijk. In hoeverre voelt de gehandicapte Een gemeente waar alle bestaande thuis bij een huis waarin hij niet openbare gebouwen over minimaal binnen ican? een ingang toegankelijk voor rol- Wat voor de gehandicapte die mis- stoelgebruikers beschikken, waar schien wel in een zwembad gebouw alle banken, feestzalen, zieken- kan doch niet in de zwemkom zelf? fondsen, restaurants, cafes, win kels... uitgerust zijn met toeganke- Waar een wil is, is niet altijd ook een lijke parkeerplaatsen en aangepaste weg sanitaire akkomodatie. Waar de Een van de belangrijkste voorwaar- toegang tot en het gebruik van den om te kunnen deelnemen aan schouwspelzalen en sportvoorzie- het professioneel sociaal en kultu reel leven is, zoals gezegd, de toe gankelijkheid van gebouwen en het gemakkelijk kunnen bereiken van diensten. De gemeente heeft hier een belang rijke rol te spelen in het laten toe passen van de bestaande reglemen tering. Mits voorlegging aan een goedkeuring van de Vlaamse Ex- ningen ook voor rolstoelgebruikers worden opengesteld... hoeft bijge volg geen dagdromerij of utopisch waanbeeld meer te zijn. Een getuigenis Jammer dat ik vandaag echter ge- konfronteerd wordt met volgende problemen zoals: Dagelijks dienen bereidwillige collega's mij te helpen om in het gebouw waar ik werk bin nen te gaan. Idem voor wat het postkantoor be treft. Te gemakkelijk wordt gesteld dat, wanneer er een paar trappen zijn, zullen wij de rolstoeler binnen dra gen, maar waarom zijn er immers wielen onder een roelstoel, zegt een gehandicapte. De bank Weer hetzelfde liedje, 6 jaar gele den stelde de bank het volgende voor: een universele rekening te openen en gebruik te maken van bankkontakt. Echter kan de gehan dicapte tot op heden geen gebruik maken van deze bankkontakt. Ze zijn allemaal te hoog, hij zou zijn rolstoel moeten opkrikken om er aan te geraken. Datzelfde geval voor de geldautomaten van de ben zinestations. t Aalst. Kasteel Terlinden, de thuishaven van de Kamer Knelpunten en uitdagingen Toch staan we tijdens het laatste decennium van de twintigste eeuw voor knelpunten en uitdagingen. Ondanks krachtige ekonomische groei wordt de werkloosheid slechts traag teruggedrongen. Er is behoef te aan permanente omvorming van bedrijven. Beroepsopleiding en ar beidsplaatsen s'aan niet duidelijk op de heersende behoeften gericht. En wat betreft export is ook de Den derstreek toe aan meer omvattende begeleiding en promotie. Taken die de Kamer alleszins prioritair stelt. Het werkgebied van de Kamer van Koophandel Aalst Gewest spreidt zich uit over de gemeenten Aalst, Denderleeuw, Erpe-Mere, Geraardsbergen, Haaltert, Herze- le, Lede, Ninove, Sint-Lievens- Houtem en Zottegem. Een gebied met een bevolking van 270.000 in woners waarin 4700 werkgevers werk verschaffen aan 56.000 werk nemers. U kan in de Kamer, in Kasteel Ter linden, Square Jacques Geerinckx 2 terecht voor administratieve be- drijfsombuds, adreslabels, ATS- boekjes, BDBH-diensten, bedrijfs- databank arro Aalst, bulaterale Ka mers van Koophandel, Business Clubs Industrieparken, Business meetings, certifikaten van oor sprong, kontaktcentrum Bedrijfsle ven-Onderwijs, Euro-info-centra, exportombud, handelsvoorstellen, industriële trefdagen, inventaris nijverheidsgronden en -gebouwen, seminaries, startersbegeleiding, taalkursussen, vertalingen en wet- nieuw élan. 440 bedrijven van ons arro behoren tot de trendstop 20.000 en 86 tot de top van 5000. En het aantal inrichtingen dat RSZ moest storten tussen '84 en '88 is gestegen met bijna 15%. Na Gent telt Aalst trouwens het grootst aan tal inrichtingen en 97% ervan tellen tot 50 werknemers. Tijdens dezelf de periode kwamen er in Aalst 6000 arbeidsplaatsen meer, 3300 in de privésektor en 2700 in de overheids- sektor. Volgens indikatoren zal het suksesjaar 1989 zich doorzetten in 1990. Ér komen geen rekords. Wel stevige groei. De werkloosheid zou verder teruglopen en de inflatie zou nauwelijks versnellen. In '89 waren er 17% meer investe ringen en voor '90 wordt een gelijk aardige groei verwacht. Aalst zou Aalst. Waar is de weg voor de rolstoelgebruiker Aalst. Onbereikbaar geving. Zowat 1 lowat 160 van de 220 aangesloten verenigingen maakten in het afgelo pen werkjaar gebruik van de konsul- tatiedagen van handelsattachés van de Belgische Dienst voor Buiten landse Handel. Er zijn in 1990 nog volgende konsultatiedagen: 13 juni Australië, 14 september Singapore, 18 september Algerije, 26 septem ber Japan, 29 september BRD, 2 oktober Zimbabwe, 12 oktober Tu nesië, 19 oktober USSR, 20 novem ber Oostenrijk, 22 november Grie kenland, 4 december DDR. Cijfers Dertig jaar geleden werd de regio Aalst erkend als ontwikkelingsge bied. Die toestand werd niet alleen weggewerkt doch Aalst-Stad werd een centrumstad, de tweede groots te van Oost-Vlaanderen. Oprich ting van industrieterreinen en een bedrijvencentrum gaven Aalst een Aalst kan nu werken. De begroting is uiteindelijk goedgekeurd. Alleen is er wel een 'maar' aan gekoppeld door minister Van Den Bossche. Einde vorige jaar, na ellenlange diskussies, keurde de gemeenteraad van Aalst de begroting 1990 goed. Meerderheid tegen minderheid. De begroting kreeg te Gent door de bestendige deputatie het fiat. Maar de gouverneur ging daartegen in beroep. De perspektieven van het voorgesteld meeija- renplan waren voor hem onvoldoende. De bal kwam dus in het kamp van gemeenschapsminister van binnen landse aangelegenheden Luc Van Den Bossche te liggen. Een Aalste- naar van originie. Hij had daarvoor 30 dagen tijd. Op het einde van die periode keurde Van Den Bossche de begroting goed. Maar hij voegde er een 'maar' bij. De stad moet haar huiswerk her maken, het meeijarenplan scherper stellen. Saneren en nog maar sane ren blijft de permanente opdracht. Voor de minister wordt na de toe kenning van de saneringslening van 200 miljoen fr. de situatie van de stad Aalst opnieuw struktureel be dreigd. Reeds drie jaar na mekaar laat de begroting zware tekorten na die zich dan konkretiseren in de reke ningen: 160 tot 213 miljoen. Wat nog in kas was, wordt gewoon geleidelijk opgebruikt. De minister kon zich finaal alleen maar met de voorlig gende begroting akkoord verklaren omdat ze toch nog sloot met een ruim algemeen overschot. Maar strukturele ingrepen zijn niet te ontgaan. Aalst moet saneren, besparen. Met een personeelslast van circa 58% is ae situatie onhoudbaar. Voeg daarbij de zowat 30 miljoen leningsdelging en er blijft slechts een peulschil over om te kunnen werken. En een huishouden zonder geld rechthouden is een zware karwei. Wat reeds wat betreft doorlichting van de dienstverlening door de stad betreft noemt de minister gewoon een eerste stap. Er moet kordaat worden ingegrepen. Een aantal dienstverleningen die wettelijk niet verplicht zijn komen allicht op de helling te staan. Ook de begroting van het OCMW werd onder de loupe genomen. In een periode van onvermijdbare sa nering wordt het bouwen van nieu we rusthuizen niet haalbaar. Dat zou de leningslast van de stad nog met tientallen miljoenen 's jaars be- Ook de tekorten van het ASZ moe ten worden weggewerkt. 'Wat niet van dringende aard is zal als werkjaar moeten naar betere ja ren doorgeschoven worden' zegt de minister. Alvorens nog enige wijziging te brengen aan de begroting moet vol gens Van Den Bossche het meerja renplan herwerkt en aangepast zijn aan de nieuwe maatregelen. Het schrijven van de minister zal tijdens de eerstvolgende gemeente raadszitting op dinsdag 29 mei wor den voorgelezen. LH Aalst. Hulp van anderen is een noodzaak

De Voorpost | 1990 | | pagina 1