m Abdijdagen te Bornem Dom Edmundus Van Dam 46ste abt van Bornem Sint-Bemardusabdij bezoeken Kaarttweedaagse in zaal Kloosterheide te Bornem 26 - 18.5.1990 - De Voorpost IN HET TEKEN VAN 900 JAAR SINT-BERNARDUS Geboren in het Nederlandse Mijdrecht op Kerstdag 1925, volgde Edmundus van Dam de latijn-griekse afdeling in het plaatselijk kollege Latere studies filosofie en theologie voltooide hij in de Bornemse abdij. Aangezien het bisdom geregeld kampt met een priestertekort om de parochies te bedienen, werden ook de paters van de abdij daarvoor aangesproken. Van Dam werd eerst onderpastoor in Hingene. Opmerkelijk was dat hij daar begon op 18 november 1955 en op dezelfde dag, maar precies 20 jaar later, afscheid nam. Als pastoor werd hij dan aangesteld te Lippelo. Tot april 1987 bleef hij in de Sint-Amandse deelgemeente- Dan werd hij demokratisch verkozen tot abt van de Sint-Bernar- dusabdij. Vroeger koos men een abt "ad vitam", voor het leven. Voor het eerst in Bornem, en waarschijnlijk als primeur voor heel wat abdijen, werd hij aange duid voor een periode van zes jaar. Daarmee is Edmundus Van Dam de 46ste abt van de Sint-Bemardusabdij. In de regio is de abt gekend als kunstliefhebber en kunstkenner. De Hingense kuituurkring De Casteleyn, die hij mee hielp oprichten, vraagt hem geregeld als gastspreker tijdens openingen van tentoon stellingen. Ter gelegenheid van Kloosterheide-kermis organiseert de KWB St.Bernardus van Bornem twee kaartprijskampen. Dat dan op vrijdag 18 mei te 19.30 en zondag 20 mei te 18.30 uur. Elke kaartwedstrijd is voorzien van waardevolle prijzen en daarbij zijn er klassementsprijzen te winnen over de twee prijskampen samen. Men kan voor elke prijskamp op de dag zelf inschrijven en dat telkens een halfuur voor aanvang. Pirre Het abdijkompleks vanuit de lucht bekeken (foto Fred Van Nieuwenhove) Wie de Sint-Bemardusabdij wil bezoeken moet dit wel schriftelijk aanvragen a«m abt Van Dam, Kloosterstraat 71 te 2680 Bornem Men werkt het liefst in groepen van 20 personen. Ruimere groepen kunnen opgesplitst worden met elk een gids Een rondgang duurt zowat anderhalf uur en kost 50 fr per persoon. In de beginfase werd aan een samenwerking met Graaf John de Mamix de Sainte Aldegonde gedacht, doch in de praktijk blijkt dit dubbelbezoek een te zware belasting voor de bezoekers. Men beschikt in de abdij over een verbruikszaal die pas gerenoveerd werd en waar broodmaaltijden worden aangeboden. Men kan er ook de Trappist van Bornem proeven. De monniken werken ook aan een tentoonstelling van oude handschriften. Naast religieuze lekt uur is er ook een prachtige atlas. Volgend jaar wil men het geheel nog meer struktureren. Intussen is er naast het KRO-BRT programma ook een boek verschenen"Abdijen en de mensen die er wonen" van Michel Van der Plas en uitgegeven bij Lannoo. Ook hierin is een ruime bijdrage aan de Sint-Bemardusabdij verschenen (Pirre) Op zaterdag 19, zondag 20 en maandag 21 mei worden in Bor nem "Abdijdagen" georgani seerd Niet toevallig samen met Kloosterheide-kermis natuurlijk. Middenin het foorgebeuren staat de trotse toren van de Sint-Bernardusabdij en daar wordt ook gevierd en wel om een speciale reden: men viert 900 jaar Sint-Bernardus (1090- 1990). Reden genoeg voor ons om de abdij eens in de kijker te plaat sen. DE CISTERCIENZENORDE De Cisterciënzenorde werd in Citeaux (Frankrijk) gesticht in 1098 door de be- nediktijn Robertus. De abdij van Clair- vaux zag het levenslicht in 1115. Sint-Be rnardus stichtte Villers la Ville in Brabant in 1146. Op 20 augustus 1237 bracht Villers de Sinte-Bernaerts voort. Als stichters erkent men Hendrik I van Bra bant en Aegidius II van Berthout, heer van Berlaar De orde werd door abt Hu- go Van Bierbeke begonnen in Vremde, nabij Lier. Op wens van Hendrik I nam ze de naam aan van "Locus Sti-Bernardi". Onder de tweede abt Gosuinus Drije- man werden de paters, om te ontkomen aan de dodelijk-giftige moerasgassen in Vremde, overgeheveld naar Hemiksem. De abdij veranderde niet van naam, maar zij symboliseerde haar hoop en vertrouwen in haar wapenschild; de vis sende reiger, met de majestatische -me ditatieve vlucht in de avondluchten, die huist m de geborgenheid van de Schel- deboorden en de wapenspreuk: "Ont rent den hover gheneer ik my" (Op de oever verover ik het leven) Uithoven werden gesticht in Vremde, Puurs, Moerzeke, Kastel, Hooidonk en Haldenbergen. men bouwde een refugi- um binnen de muren van Antwemen. In de 16 de eeuw werd de abdij tafelgoed van de bisschoppen van Antwerpen, die tegelijk abt waren Na allerlei strubbelin gen doorheen de eeuwen werden de paters uit hun gebouwen verdreven door de Franse revolutionairen. Hemiksem ging verloren In 1833 vestigden de over levenden zich in Bornem Hier zocht de reiger opnieuw zijn levensmogelijkhe den. De monniken van deze orde onder scheidden zich door gebed, soberheid en landarbeid. Ze waren erg verdienste lijk bij de ontginning van woeste gron den. In het ruige landschap varr de Scheldepolders konden ze baanbre kend werk verrichten. Belangrijk is ook dat de orde in 1892 opgesplitst werd in de "Strikte Observantie" of de trappis ten, en de "Gewone Observantie". De Cisterciënzers van Bornem behoren tot de laatste groep en vormen in die hoe danigheid het laatst overgebleven klooster van hun orde in Vlaanderen. VAN HEILIG KRUIS TOT EN GELS KOLLEGE In 1603 liet Pedro Coloma, weldoener van Bornem, een klooster bouwen dat in de aanvangsfase aan het Heilig Kruis, een relikwie, was gewijd. Geen enkele orde wou de gebouwen echte betrek ken, totdat in 1658 de Engelse dominika- nen hun Engels Klooster, of Engels Kol lege, in Bornem stichtten. Meteen had Bornem hoogstaand onderwijs binnen z'n muren. Na de beeldenstorm in 1578 vroeg pater Sedulius, een vaardig fransiskaans pre diker, aan Pedro Coloma een leslokaal om de ware godsdienst weer naar de mensen te brengen. De pater koos zelf de Dilftheide als plaats van inplanting Anderzijds had de heer van Bornem op 15 april 1588 van Anna van Berch, abdis van het klooster van Coninckxdorp, in het bisdom Keulen, een aanmerkelijk deel van het Heilig Kruis gekregen. Om de godsvrucht van deze relikwie te be vorderen, bouwde hij een klein klooster waarvan hij zelf de eerste steen legde in 1603. Deze steen is in 1899 in de zuid muur van de abdijkerk ingemetseld. De nieuwe stichting kreeg als naam "de ker ke van het Heilig Kruis" mee. Het klooster zelf echter bleef jarenlang onbewoond Pedro Coloma stierf in 1621 zonder dat hij zijn realisatie enig nut had zien bewijzen. Zijn zoon en opvolger bood de gebouwen aan aan de paters kruisheren, miniemen en benediktijnen Uiteindelijk betoonden de paters predik heren van Brussel interesse Zij droegen er regelmatig de mis op, maar ze woon den er niet. Coloma II wilde zijn domein overhevelen naar de dominikanen en verkreeg een koninklijke toelating op 12 juni 1646. Door de onderlinge ordestrijd werd het klooster pas bewoond in 1658, toen de Engelse dominikanen, die uit hun land verjaagd waren, zich in Bornem vestigden Thomas Howard, later kardi naal en vertrouweling van de Engelse troon, was de eerste prior. Een jaar later werd een noviciaat inge richt voor de orde. John Canning was de eerste die in Bornem zijn professie deed Hetzelfde jaar kwam er een school voor humaniora die door voorname Engelse jongens gevolgd werd. In eigen land was de jeugd door de strafwetten verstoken van een degelijk onderricht, de beste paters werden spoedig leermeesters. In de 18de eeuw verwierf het Kollege een Europese vermaardheid. De gebouwen waren klem en in een er barmelijke staat. Uitbreiding was nodig, maar ondanks de gulle som die de prior wou betalen voor de naastgelegen gron den, geraakte men het niet eens Met de graaf van Bornem kwam men dan toch tot een vergelijk. De gebouwen werden vergroot in de zomer van 1662. De gron den waren sompig en het was moeilijk om vloeren te leggen. Om het opborre lende water tegen te houden legde de verantwoordelijke pater een driedubbele laag van stengruis, mortel en cement In het laatste gat stopte hij een steen in vodden gewikkeld De lorren waren doortrokken van een mengsel dat uit kaarseneindjes, padde.n en zwavel be stond. De kelder bleef droog. In 1874 lichtte de toenmalige keldermeester, uit nieuwsgierigheid, deze steen uit het ge heel. Men had de grootste moeite om het water baas te blijven. Dorothy Compton, een begoede Eng-1 else weduwe, schonk financiële midde-1 len om een nieuwe kloostervleugel bij te bouwen. Het gebouw moest met het Kol lege een perfekt vierkant vormen De tuin werd in 1772 aangelegd en met wegen en paden doorsneden. Drie jaar later schaftte Paus Clemens XIV de' Jezuïetenorde af. deze stichting beheer de een heel deel van de Kolleges. Me teen was er onderwijsgelegenheid te kort. Het Engels Kollege kreeg ook enke le Vlaamse leerlingen. Op 25 juni 1783 moesten de paters vluchten voor de bezetter. Tien jaar later deden enkele monniken en lekebroe- ders een aanvraag om weer in het bezit te komen van het klosster en het lukte. De Engelse studenten bleven echter' weg. Het Kollege zat diep in de schulden en de plunderingen tijdens de Boeren krijg deden allerminst deugd voor de financiële middelen. Uiteindelijk werden alle eigendommen verkocht. Pater Au- gustinus Procter verliet Bornem in 1825. 167 jaar hadden de Engelse dominika nen het klosster van het Heilig Kruis in Bornem bewoond. Alle kunstschatten, boeken en het Heilig Kruis-relikwie wer den meegenomen naar Engeland

De Voorpost | 1990 | | pagina 26