Kunstschatten en bibliotheek te bezichtigen at Feestprogramma St.Bemardusparochie viert weer kermis De Voorpost - 18.5.1990 - 27 Het fraaie koorgestoelte (arch) De kamer met allerhande relikwieën, zegels en gebruiksvoorwerpen foto Fred Van Nieuwenhove) De cisterciënzenorde beschikt in Bornem over prachtige gebouwen met een weliswaar sobere buitenar- chitektuur, maar het interieur daar entegen biedt rijke kunstschatten, een uitzonderlijke bibliotheek en heel wat waardevolle religieuze voorwerpen. En ook het koorge stoelte uit .1891de oude steendruk kerij en de boekbinderij zijn een be zoek overwaard. Al dadelijk moet het voor de overblij vende monniken duidelijk geweest zijn dat ze nooit meer naar Hemik- sem zouden terugkeren. In 1836 werd immers het oude Engels Kolle ge aangekocht drie jaar na de komst van de paters in Bornem. Naast de kontemplatieve leden legden de abdijbewoners zich ook toe op het parochiewerk. In de top jaren verbleven er 50 tot 60 paters Elke abdij moest zichzelf bedruipen, daarom ook beschikten ze in Bor nem over een grote boerderij en heel wat landerijen in pacht. Mo menteel verblijven er nog acht mon niken Evenveel anderen doen aan zielezorg en verblijven in hun paro chie. Binnen de orde heeft iedereen zijn taak. Twee paters houden zich intensief bezig met de grote tuin, een andere is dan weer gespeciali- seed in het boekbinden op de alou de manier. De oudste delen van de huidige Sint-Bernardusabdij dateren uit 1773. Zo zie je aan de Klooster straat een klassicistische vleugel van zeven traveën lang, drie breed en evenveel bouwlagen hoog. De bepleisterde gevel is met brede Franse voegen geritmeerd en de raamopeningen zijn typisch steek- boogvormig ingelijst. Dit laatste kenmerk is ontleend aan de aanver wante rococo architektuur. De ove rige delen van de abdij zijn door een hoge omheiningsmuur grotendeels geprivatiseerd en aan het zicht ont trokken Het bestaat uit twee aan eengeschakelde rechthoekige komplexen, waarvan de samenstel lende delen rond een centrale bin nenkoer gevestigd zijn, de zoge naamde kloostergangen. Het aan vankelijk uniform klassicistisch De vermaarde bibliotheek van de Bornemse abdij: een van de belangrijkste in z'n soort (foto Fred Van Nieuwenhove) Vrouw", dat zich in het koor van de kloosterkerk bevindt, is een kopie van P. Beaifaux (1829)1904) van het gelijknamige werk van grootmees ter Rubens. De Crayer (1582-1669) en Herreijns (1743-1827) zijn er eveneens aanwezig met enkele prachtstukken. Het koorgestoelte uit 1891 stelt taferelen voor uit het leven van de Heilige Bernardus. Onlangs zond de KRO nog een montage uit na dagenlang filmen te Bornem, in de serie "Abdijen der Lage landen" Enkele weken gele den kwam de Sint-Bernardusabdij aan bod. Later dit jaar wordt het op de BRT (co-produktie) eveneens uitgezonden. (Pirre) Test-Aankoop van de maand mei heeft het over de hygiene in de zwembaden. Het resultaat van het onderzoek is vrij positief maar er kan nog heel wat verbeteren. Test- Aankoop is verkrijgbaar op het adres Hol landstraat 13 te 1060 Brussel (021 536.64.11.) De taalkursusorganizatie Flanders en VTB- VAB J- Tours hebben twee uitzonder lijke bestemmingen in het Spaanse binnen land Santo Domingo de la Calzada en' Burriana waar kurussen Spaans worden gegeven. Voor meer informatie Sint-Ja- cobsmarkt 45-47 te 2000 Antwerpen klooster onderging nadien enkele verbouwingen. Zo heeft de kerk (1840) hoofdzakelijk een neo-klas- sicistische gestalte, maar de toren met miniatuurbekroning is gedeel telijk neo-gotisch. Deze kerk fin geert sedert 1974 ook als wijkkerk van de Sint-Bernardusparochie BIBLIOTHEEK De bescheidenheid van de huidige buitenarchitektuur wordt ruim schoots gekompenseerd door de artistieke waarde van de kunst schatten die het interieur stofferen. De bibliotheek wordt beschouwd als de rijkste verzameling van na slagwerken omtrent de cistercien- zenorde. Hiertoe behoren hand schriften en oorkonden uit de 14 de eeuw. In totaal beschikt men over zowat 31.000 ruggen. Tevens is er een rijke verzameling hedendaagse werken, tijdschriften, naslagwerken en een scriptorium. Deze boeken verzameling werd opgebouwd door generaties. Het begin was het over schot dat van Hemiksem gekomen is. De paters hadden de Franse Omwenteling zien aankomen en hadden heel wat kunstschatten on dergebracht bij vrienden. Op een avond werden zelfs diverse sche pen die volgesjouwd waren met waardevolle voorwerpen bestemd voor het Louvre in Parijs, terug leeg gehaald door de monniken. Bezoe kers krijgen maar een glimp te zien van de boekenpracht. Er staan di verse werken bij in kleiner formaat en het zou zonde zijn dat enkele stukken zouden verloren gaan door onvoorzichtigheid en een te groot vertrouwen in de gasten. Verder kan men er prachtige reli gieuze voorwerpen in zilver, tin en porselein bewonderen. Het schil derij "Hemelvaart van Onze Lieve Zaterdag 19 mei is er in de kleine feestzaal (geheel vernieuwd) drankgelegen heid met daarbij gelegenheid tot het nuttigen van de échte Bornemse trappist. Bovendien is er doorlopend barbecue en wandelgelegenheid in het abdijpark. Er is tenslotte ook een rondrit voorzien met ezeltje. Het zaterdaggebeuren start te 17 uur. Zondag 20 mei is er vanaf 14 uur Opendeurdag (50 fr. per persoon) in het kader van 900 jaar St. Bernardus. Ook zondag doorlopend barbecue, rondrit met ezeltje en wandelgelegenheid in het abdijpark. Maandag 21 mei is er de herhaling van het zaterdagprogramma vanaf 17 uur. De opbrengst van deze driedaagse komt integraal ten goede aan het Restauratie fonds van de abdijgebouwen. En elk steentje is er eentje' De abdi/gemeen- schap heet allen hartelijk welkom op deze welfeestelijkedagen. Prijsvraag. Omtrent de renovatie van de St. Bernardusabdiwordt op zondag 20 mei een prijsvraag ingericht Na de rondleiding tijdens de opendeurdag kan men het antwoord in een urne deponeren. De vraag is 'Welke poot heft deze visser omhoog?" De gegeven hint. "Aan de oever zoek ik mijn voedsel!". De winnaar krijgt alvast een gratis etentje voor twee personen in het chalet van de Palingboys te Mariekerke ter gelegenheid van de Vis- Folkloredagen in Mariekerke. Het beeld van Sint-Bernardus op de binnenplaats (arch) Het weekend van 18 tot 21 mei staat de Kloosterstraat weer op stelten. Het plaatselijk kermiskomitee heeft ook dit jaar weer voor een klassiek programma gezorgd waarbij heel wat variatie te noteren valt De kaarters zullen dit jaar echter in hun schik zijn, want vrijdagavond wordt een kaartwedstnjd ingericht door de in zaal Kloosterheide gevestigde KWB-afdeling "St.BernardusNa twee jaar play-back en een yaartje kwissen is dit de vierde vrijdagmanifestatie in bijna 20 jaar Kloosterheide-kermis. Zaterdag 19 mei is er vanaf 17 uur, met officiële opening te 19 uur door prominenten en harmonie en de avondmarkt. Elk jaar nog grootser en méér bezoekers lokkend. In zaal Kloosterheide is er vanaf 20 uur Kermisbal met discobar Maarten d'Hollander. Zondagnamiddag kunnen de amateurkaatsers weer aan de slag ter hoogte van café Amerika voor de traditionele kaatslutte tussen de reeds bekende streek- ploegen Het tornooi duurt de ganse namiddag en vangt aan te 13.30 uur. Einde vermoedeli/k rond 19 uur. Te 18.30 u. is er dan kaarten (slagwiezen) in zaal Kloosterheide Alweer staat de KWB-afdeling borg voor een feilloos verloop en puike prijzentafel Maandag 21 mei is er de 18de jaarmarkt voor kleinvee en huisdieren en dat vanaf 16 uur. De deelnemers wenden zich tot het kermiskomitee, al wordt jaarlijks ook propaganda gevoerd via scholen Vooral kinderen voelen hier zich erg toe aangetrokken en kunnen steevast op een deelnameprijs rekenen. Prijsdeling volgens traditie omstreeks 20.30-21 uur. Te 20 uur is er dan het grote sluitingsbal met discobar Maarten d'Hollander. Pirre Het kermiskomitee verwacht weer de grote toeloop (Pirre)

De Voorpost | 1990 | | pagina 27