VTI-Aalst presenteert modelshow Technisch onderwijs vandaag en morgen Twee kinderen met sigarettepeukjes verminkt Kies voor een job in de textielsektor Infodag in Sint-Jozefscollege te Aalst Eerste afgestudeerden in graduaat konfektie Info-dag in V.T.I. Aalst "Pleegouders" op de vlucht.. Naar overwinningsbal Bodo I Palmyre I en Steven I 2 - 18.5.1990 - De Voorpost Enkele jaren terug had men het zich niet kunnen voorstellen. Het VTI met een modeshow. Niet te geloven. De tijden veranderen. Geleidelijk werd eerst het lerarenkorps en later het studentenkorps gemengd. Uiteraard opteren meisjes meest, maar niet altijd, voor afdelingen met enige vrouwelijke inslag. In bepaalde afdelin gen halen de meisjes zelfs bijna een kwart van het aantal leerlingen. Globaal genomen reikt dat echter amper tot zowat 2,5%. Graduaat konfektie Dit is dan een meer typisch vrouwe lijk gebeuren. Dit jaar komen voor het eerst afgestudeerden van deze tak. Dit graduaat een ruimere be kendheid bezorgen aan het publiek is dan ook één van de doelstellingen van deze modeshow. Voor bedrijven is er reeds een spe ciale show vandaag vrijdag 18 mei in het VTI te 18 u. Jan en alleman kan dezelfde show meemaken tijdens de Infodag morgen zaterdag 19 mei te 14 u. en te 18u30. Voor deze show zijn de studenten totaal verant woordelijk. Zowel wat betreft ont werpen en realiseren als voor het finaal presenteren van de show. Thema's Aan de hand van een diareportage wordt een overzicht gebracht van de verschillende vakken die het gra duaat konfektie omvat. In het eerste jaar wordt een kollek- tie rokken gebracht in kombinatie met T-shirts gerealiseerd door het derde jaar optie produktie. Als in spiratiebron kregen de leerlingen enkele sleutelwoorden aangereikt als hol en bol, geometrie, natuur en avant-garde. In het tweede jaar luidde de op dracht het maken van een hemd of blouse en pantalon, enerzijds kon den ze zich inspireren op drapages, anderzijds op strak rechte vormen tot nieuwe variaties op aktuele ten- denzen. En de finalisten van het derde jaar MODE en STYLING tonen er hun kleine individuele kollekties. A. De Clerccj haalt haar inspiratie uit de historische evolutie van de lingerie en kreëert een vlotte kol- lektie nachtkledii. K. Abbeloos zoekt het verband tus sen de ergonomie van het kind en zijn kleding. L. Van Biesen bestudeert de evolu tie van de konjunktuur sinds 1945 en parallel hiermee het modebeeld. Zij stelt haar eigen interpretatie van de 'nineties' aan u voor. S Adijns put haar ideëen uit het Belgische legeruniform A. De Wit geeft haar visie op het damespantalon E. Redant tracht de relatie tussen kind en mode te bewijzen A. Persoons is gefascineerd door de 'haute couture' Het derde jaar MARKETING heeft meegewerkt aan de publikatie en de lay-out van de diverse druk werken. Het geheel wordt gefinancierd door de Vereniging van studenten kon fektie 'Promotex' LH Morgen zaterdag 19 mei kan U van 9 tot 12 en van 14 tot 18 uur in het Vrij Technisch Instituut, ingang Vakschoolstraat 41 terecht voor een Open deurdag. Een Info-dag "Onderwijs Vandaag". U wordt er bij de ingang desgewenst wegwijs gemaakt in het grote kompleks. U kan er een kijkje nemen in labo's, tekenzalen en werkplaatsen in volle aktiviteit. Bovendien krijgt U alle nodige inlichtingen aan info-stands in verband met studiemo gelijkheden, inschrijven, jobservice en alle andere facetten van de werking. Voor jongeren die op zoek zijn naar de studierichting die het best bij hun mogelijkheden en verwachtingen aansluit, en hun ouders is dit dus een mooie gelegenheid. De leraren, studenten en leerlingen zijn er die dag om vragen van belangstellen den te beantwoorden. Ook ouderen die meer willen weten over de bij scholingsmogelijkheden binnen het Onderwijs voor Sociale Promotie, kunnen die dag meer vernemen over het ruime aanbod aan moge lijkheden. De oudleerlingen kunnen hun school nog eens bezoeken, het con tract met hun leraren hernieuwen en beoordelen wat er sedert hun schooltijd veranderd is. Mensen uit de bedrijfswereld zitten dikwijls met vragen in verband met de oplei ding. Ook zij kunnen op deze dag misschien een konkreet antwoord op hun vragen verwachten. En na tuurlijk opent de school zijn poor ten voor het ruime publiek. Velen weten immers wel dat het Vrij Tech nisch Instituut de grootste school in de regio is maar zijn misschien nieuwsgierigen naar wat er hier al lemaal gebeurt. Een school in volle aktiviteit. Een grote school met vele mogelijkheden, die probeert zijn leerlingen en studenten toekomst gericht te begeleiden. Tenslotte nog dit. 's Middags (12 tot 14) is het restaurant geopend. Bar en bodega zijn de hele dag open. In de lift. Met ruim 3000 studenten en 400 leerkrachten en met een steeds uit- breidingsgerichte visie zo naar nieu we takken als naar lokalen zit het VTI duidelijk in de lift. De verlen ging van de leerplicht is daar inder daad voor een niet onbelangrijk ge deelte verantwoordelijk voor doch er is heel wat meer. Het Vrij Tech nisch Instituut heeft in de loop der jaren een technisch onderwijs en beroepsonderwijs uitgebouwd waar zowat iedereen terecht kan. Binnen het avondonderwijs zijn er even eens pedagogische en ekonomische opties ingebouwd. Voortdurend wordt er verder gewerkt aan de uit bouw van een struktuur waarbij leerlingen de mogelijkheid geboden wordt, hun studietrajekt optimaal uit te zetten, eventueel hiervoor van de ene richting naar de andere over Aalst. Black and white together in het VTI Aalst. Kreaties van VTI leerlingen Omdat vastgesteld wordt dat de textielsektor nog steeds te kampen heeft met een eerder negatief imago wat kiezen voor deze sektor vaak leerlingen afremt wordt een sensibiliseringscampagne gevoerd. Het Komitee Textielindustrie - Onderwijs, gesticht in 1987, omdat verte genwoordigers van het bedrijfsleven, van de sociale partners, van het patroonsverbond en van de school, het VTI. Anderzijds zetten het Instituut voor Textiel en Konfektie in België en de patroonsbonden de bedrijven aan om samenwerkinsverbanden te aktiveren met textielscholen om te komen tot degelijk gekwalificeerd personeel voor de textielsektor. Daarenboven ervaart het publiek kleding en textiel niet als afzonder lijke entiteiten. De textielopleiding die gebaseerd is op een brede basiskennis van textieltechnologie, mechanica, elektriciteit en elek tronica is door het brede publiek helemaal niet gekend. Het omvormen naar een positief imago blijft een lange termijn proces. Daarom plannen wij dit werkjaar nog volgende acties om jonge mensen en hun ouders beWu^t te maken van de uitgebreide toekomst mogelijkheden na textielstudies. L Via de schrijvende en gesproken pers het brede publiek informeren en hen uitnodigen om kennis te maken met de textielsektor. 2. Een uitgebreide informatiestand wordt opgezet door regionale textielbedrijven n.a.v. de opendeurdag in het Vrij Technisch Insti tuut te Aalst op zaterdag 19 mei van 9 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 18 u. Dit met als doelstellingen: - de textielbedrijvigheid in de regio bekend te maken; - inhoudelijke informatie te verstrekken over bedrijven, gebruikte technologie en toekomstmogelijkheden in verschillende functies bereikbaar na een textielopleiding Een permanentie van bedrijfs- en onderwijsvertegenwoordigers wordt verzekerd zodat geïnteresseerde jonge mensen en hun ou ders deskundige informatie kunnen verkrijgen. 3. Een doelgerichte mailing aan 13- en 15-jarigen via een gepersonali- seerde brief in de maand juni De doelstelling is meer en betere textieltechnici te vormen en de overstap naar het bedrijfsleven, waar de vraag groot is te kunnen verzekeren. De wegen die eerst dienen bewandeld, zijn duidelijke informatie over de sektor en kwaliteitsonderwijs. Tijdens de opendeurdag van zaterdag 19 mei kan u liefst 13 stands meemaken van bedrijven die er de eigen tewerkstellingsmogelijkhe den voorstellen. te stappen of naar het hoger onder wijs door te stromen. De klemtoon ligt uiteraard op de technische op leiding en beroepsopleiding maar de algemene vorming wordt hierbij zeker niet uit het oog verloren. De leerlingen studenten leven immers in een snel evoluerende wereld, die vrij hoge eisen aan afgestudeerden stelt. In het voltijds secundair onderwijs zijn er momenteel 805 studenten in het beroeps- en 1094 in het tech nisch onderwijs. De verhouding technisch t.o.v. beroeDS is dus volle dig omgedraaid. En in het deeltijds secundair onderwijs zijn er 107. In het hoger onderwijs korte type vol gen er 160 de afdeling bouw, 95 kon fektie waar nu de eerste afgestu deerden zijn, 105 medisch secreta riaat (te Wetterenj en 170 elektro- mechanica dat wellicht de zwaarste afdeling wordt. In het onderwijs so ciale promotie (avondonderwijs) zijn er 375 in het sekundair en 22 in het hoger sekundair met de afdelin gen talen (Liedekerke), technisch en informatica (Liedekerke en Aalst) en hoger met pedagogische afdeling, technische en ekonomi sche (Liedekerke). Sekundair onderwijs Op dit ogenblik wordt de eenheids- struktuur het eerste jaar toegepast. Vanaf volgend schooljaar zal de vol ledige eerste graad (eerste en twee de jaar van het secundair onderwijs technisch, beroeps en industrieel wetenschappelijke) worden samen- febracht in één kompleks aan de int-Annalaan. Dit jaar zijn er 447 leerlingen in deze eerste graad. Een vrij recente ontwikkeling is dat na 7de jaren van het Beroeps Secun dair Onderwijs van de derde graad de leerlingen de kans krijgen een gehomologeerd getuigschrift te be halen. Dit biedt ze de mogelijkheid Hoger Onderwijs van het Korte Ty pe te volgen. Tijdens de info-dag verzorgt de afdeling Textiel een stand van de Werkgroep Textielin dustrie Onderwijs. Zowel de be drijfswereld als de school werken hieraan mee om aan te tonen dat het textielonderwijs inderdaad dui delijk gericht is naar de praktijk in deze toekomstgerichte bedrijfssek- tor. De Houtafdeling pakt uit met lasergestuurde en numerieke ma chines de afdeling Mechanica met haar computergestuurd Bewer kingscentrum. Hoger onderwijs korte type Dit jaar bestaat de afdeling Bouw 10 jaar. Het blijvend sukses van deze afdeling met haar 160 studenten be wijst duidelijk dat deze opleiding beantwoordt aan 'n reële nood. Volgend jaar wordt Vastgoed als optie binnen deze afdeling voor zien. Deze nieuwe studie richt zich tot jongeren, die zich op 'n loop baan in de immobiliënselctor voor bereiden. In de afdeling konfektie zijn er na drie jaar opleiding de eer ste afgestudeerden. Op de info-dag worden de eindwerken van de groep Modestudie en Styling ge showd. Deze werken werden uitge voerd door de groep Produktietech- nieken en de organisatie van het geheel berust bij de groep Marke ting en Verkoop. De afdeling Elek- tromechanica bestaat het tweede jaar. Vanaf dit jaar wordt naast Be- drijfsmechanisatie de optie Medi sche Instrumentatie voorzien. Hel medisch sekeretariaat te Wetteren stapt over van 'n tweejarige naar 'n driejarige opleiding sekretariaat management Talen met als optie medisch sekretariaat. Deeltijds onderwijs In samenwerking met Amylum werd de eenjarige opleiding tot pro- duktiëoperator georganiseerd. Via het stelsel van alternerend werken (3 dagen) en leren (2 dagen) krijgen de jongeren tussen 18 en 25 jaar de kans binnen het bedrijf zelf deze opleiding te volgen. Het Vrij Tech nisch Instituut zal een dergelijke sa menwerking met andere bedrijven uit de regio verder uitbouwen. Daarnaast nog diverse vormen van deeltijds leren en werken voor jon geren van 15 tot 18 jaar. Uit dit beperkt aantal voorbeelden blijkt dat een school als het Vrij Technisch Instituut geen statisch gegeven is. De gehele waaier - ope rationeel technisch onderwijs (Be roeps Secundair Onderwijs), theo retisch ondersteund technisch on derwijs (Technisch Secundair On derwijs), Hoger Onderwijs van het Korte Type, Onderwijs voor Sociale Promotie en Deeltijds Onderwijs - wordt voortdurend aangepast aan de eigentijdse en toekomstige be hoeften. De permanente aanpas sing en verbetering van dit aanbod blijven de uitdaging die het onder wijs zo boeiend maakt. LH Door het inbeuken van een deur kon een vader zijn twee kinderen terug zien, maar in welke toestand. Het zoontje vertoonde brandwonden over het hele lichaam. Wellicht veroorzaakt door brandende sigaretten. Ook het meisje had soortgelijke wonden alhoewel in mindere mate. De kinderen belandden in het Aalsters Stedelijk ziekenhuis. Op zaterdag 19 mei heeft in de Sint-Annazaal het grote overwinnings bal plaats van de prins van Oost-Vlaanderen 1990, Bodo I Meivis. Terzelfdertijd wordt het overwinningsbal gevierd van Palmyre I, prinses van Oost-Vlaanderen 1990 en Steven I Ajuinprins 1990. Alle maal van het gezin Meivis. "De Voorpost" reserveerde een aantal gratis toegangskaarten voor dit bal die men vanaf nu kan afhalen op het bureel in de Dr De Moorstraat 6 te Aalst. Omdat vader internationaal chauf feur is en moeder uit werken gaat, kunnen ze hun beide kinderen geen goede opvoeding en verzorging ver zekeren. Na een advertentie in een publiciteitsblad vertrouwde het Gents ouderpaar hun beide kinde ren toe aan een paar uit Aalst. Het meisje was vijf en het jongetje vier jaar. Met het weekend kwamen de ouders naar Aalst op bezoek. Reeds een paar weken kregen ze echter hun kinderen niet meer te zien. De pleegouders, in zoverre ze dergelij ke naam nog verdienen, wisten te zeggen dat het meisje en het jonge tje aan zee waren. Maar vader scheen het niet meer te vertrouwen en gebruikte grote middelen. De deur werd gewoon ingebeukt en de vader werd met beide kinderen ge- konfronteerd in een akelige situa tie. Het Aalsters "pleeggezin" was echter met de noorderzon vertrok ken. Beide kinderen zouden opzet telijk verwond zijn. "Waarom" blijft voorlopig nog een vraagteken. De politie maakte proces-verbaal op en de zaak is in handen van het ge recht. Onderzoeksrechter Walter Van de Sijpe ondervroeg de 23-jari- fe fabrieksarbeidster Ingrid uit de int-Jansstraat en haar 26-jarige vriend Patrick R. Het echtpaar vroeg enkele maanden terug een erkenning als onthaalgezin. Die werd echter geweigerd. Men zette dan maar zelf een advertentie en via via belandden Michaël en Joline in de Sint-Jansstraat. Uit de ondervra gingen zou gebleken zijn dat Patrick slaag uitdeelde en kinderen in een koele kelder opsloot. En Ingrid zou er niet voor teruggedeinsd zijn een kind dat zijn kledij bevuild had on der een hete douche te zetten. De kinderen zijn alleszins niet (meer) in levensgevaar doch de jongen moet in een steriele kamer verblij ven. Het duo kon worden opgepakt door de gerechtelijke politie, werd opgesloten en bekende de feiten. LH Zaterdag 19 mei kunnen van 14.00 tot 17.00 uur de belangstellenden terecht voor een info-dag in het Sint-Jozefscollege aan de Pont straat 11 te Aalst. Dit Jezuïetencollege met een tradi tie sinds 1621 wil hiermee zijn deu ren openstellen voor ouders met een zoon van het zesde leerjaar. Ook andere belangstellenden zijn van harte welkom. Voor het eerste jaar zullen de rich tingen latijnse en moderne worden voorgesteld. Voor het tweede jaar de Latijn-Griekse en de Latijnse af deling en de richting moderne we tenschappen. Naast deze algemene informatie kan men ook een kijkje nemen in de klaslokalen waar de leraren van het eerste jaar hun vak ken voorstellen en graag op alle ge stelde vragen zullen antwoorden. Een overzicht van de rijke geschie denis van het college zal hierbij niet ontbreken, evenmin als de parasco- laire aktiviteiten. In de ruime sport zaal kan men turn- en sportdemon- straties, bijwonen. Het gezellig praatcafc ot koffiesalon kan je mee pikken als een tussendoortje.

De Voorpost | 1990 | | pagina 2