Voetbal: een Brouwerij Van Roy te Wieze: kwaliteit en traditie sedert 1866 ■■■MIR 'if Erwin Vanhoucke naar V.W. Hamme E. Aalst Jean-Paul Van Liefferinge wordt jeugdkoördinator Ml te 1 iET* «11* 30 -18.5.1990 - De Voorpost VOETBAL V.W. Hamme heeft met Erwin Van- houcke een tweede voetballer aan geworven. Hij is 25, vertolkt een aanvallende rol en was vier seizoen aktief bij Evergem. De overeen komst met Hamme overlapt één seizoen met optie. Eerder al werd Rik Van De Velde van Wielsbeke overgenomen. E.G. De 42-jarige Jean-Paul Van Liefferinge is niet langer provinciaal jeugdtrainer. Zijn job bij de Belgische Voetbalvond gaat hij ruilen voor een nieuwe funktie bij de tweede klasser E. Aalst. Hij wordt er jeugdkoördinator, met als extra-opdracht de nieuwe trainer Lazlo Fazekas te helpen met de voorberei ding van het fanionteam op het terrein. Vier jaar geleden werkte hij ook reeds onder het sportief bewind van Fazekas. Voor de huidige industrieel ingenieur bij het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap wordt het alleszins een nieuwe opgave, alhoewel hij met spijt in het hart de jeugdprospektie in de provincie Oost-Vlaanderen vaarwel zegt. De voetbalbond laat een cumul van een betaalde trainersfunktie en een job bij een ligaploeg niet toe. Vie decennium hun beginstadium hebben gekendnu stilaan naar bun hoogtepunt toegroeien. Vooreerst is er de verregaande vercommercialisering van het spelletje met de bal. Voor clubs die niet over de vereiste stevige steun van sponsors of ander weldoeners kan beschikken, wordt het steeds moeilijker om zich met een zekere kans op succes op de transfermarkt te begeven. Een speler als Van Basten, die minder dan driejaar geleden nog op de transferlijst stond voor 70 miljoen BF (gekwetst, dat wel) zal nu gemakkelijk het zesdubbele kosten. Niet verwonderlijk dus dat de grote kanjers allemaal naar het Zuiden vertrekken, waar het zoveel beter verdienen is. Het nog steeds in grote drommen opdagende publiek aldaar eist sterren, en is bereid om er de kosten van te dragen. In een land als Italië is het voetbal dikwijls de enige uitweg uit een troosteloos bestaan (vooral in steden als Napels danHet is trouwens zeer opvallend welke vruchten die Italiaanse "talentenjacht" beeft opgeleverd dit jaar. In twee van de drie Europese Bekers gaat de coupe al naar een Azurriploeg (Sampdoria bij de Bekerwinnaars. Juventus in de Uefacup). Toppunt is echter wel dat AC Milaan in de Beker der Bekerwinnaars ook nog vertegenwoordigd is (speelt de finale tegen de Portugese superploeg Benfica), zodat dit seizoen een triomftocht kan worden voor de Italiaanse clubs. Spelers als Francescoli, Allofs en Van Basten zijn zo astronomisch duur geworden dat de kandidaat-kopers bij een eventuele transfer noodgedwongen beperkt blijven tot de rijkste Italiaanse clubs, uitzondering gemaakt voor Real Madrid en Barcelona. Zelfs de kapitaalkrachtigste club uit België, Anderlecht, toch ook geen groentje op de internationale spelersmarkt, moet de topspelers aan zich laten voorbijgaan. Nu we toch in België aanbeland zijn, kunnen we het net zo goed even hebben over de situatie hier. De ettelijke miljoenen die voor Degryse en Van der Linden zijn neergeteld, bewijzen eens te meer dat een ploeg als Anderlecht een zo stevige stempel op de markt drukt, dat het gewoonweg de beste spelers van de concurrerende teams opkoopt. En hoewel deze topspelers nog niet echt hun vereiste rendement hebben gehaald (vooral Van der Linden dan), staan ze niet meer in dienst van Anderlechts concurrenten, Antwerp en Club Brugge. Ook het geval De Mos moet in die optiek bekeken worden. De wet van vraag en aanbod speelt in het voetbal meestal in het voordeel van de ploeg met de meeste kapitaalkracht. Toch kunnen ploegen als Mechelen, Brugge en Antwerp zich toch ook nog stevige spelers aanschaffen, zodat door een gelukkige samenloop van omstandigheden Anderlecht al eens van de titel kan worden gehouden (zoals dit seizoen is gebeurd met Club Brugge, zoals we allen weten). Hoewel Italiaanse clubs schijnen te bewijzen dat men wél een ploeg bij elkaar kan kopen, wordt dit in België dus niet echt bevestigd (de Italianen hebben natuurlijk ook erg sterke autochtone spelers, zoals een ViaUi of een Mancini). Voor een middenmotor wordt bet echter steeds moeilijker om valabele spelers op de kop te tikken (klinkt net als een veiling niet.'). Door hel gebrek aan financiële spankracht zijn de keuzemogelijkheden voor deze ploegen beperkt: voorerst moeten zij het hebben van een goede jeugdwerking (SC Lokeren is daarvan een mooi voorbeeld), waar meestal eigen spelers gevormd worden voor de eerste ploeg. Daarnaast gaan deze clubs ook op zoek naar onbekend voetbaltalent, de laatste jaren steeds meer op Afrikaans grondgebied. De reden biervoor is eenvoudig: de dikwijls zeer begaafde spelers (meestal zeer technisch aangelegd) stellen weinig eisen, en zijn dus voor een prikje te koop. Dat veel van die zwarte voetballers hier gewoon niet aan de bak komen, zal de clubleiders een zorg wezen. Dan hadden ze maar niet naar hier moeten komen, bedenken deze sociaalvoelende wezens.Spelers die het dan wel maken, denk maar aan Kalusha. worden dan ook weggekocht door grote ploegen als PSV. Zolang spelers behandeld worden als slaven, en de voelbalmarkt in het algemeen een doorslagje is van de internationale geldmarkt met al zijn haaien, zullen we de weg blijven opgaan die we de laatste jaren zijn ingeslagen. Daarom ook dat een initiatief als dat van Van Rossem zo geslaagd is: enerzijds toont het de belachelijkheid van het systeem zoals het nu bestaat aan en anderzijds zou zijn idee een verbetering betekenen voor de gemiddelde voetballer (vereenvoudigd komt het hierop neer dat Van Rossem een aantal spelers wil kopen, die hij dan uitleent - verhuurt zeg maar - aan belangstellende clubs). Zo is de voetballer tenminste verzekerd van een inkomen. De belangrijkstejunctie van de enorme transferbedragen is toch de volgende: de mensen laten geloven dat voetbal bigger than lifeis, hen met andere woorden een droom aanbieden (om dezelfde redenen worden ook in defilmwereld dergelijk astronische bedragen betaald). Voetbal wordt meer en meer (want het is dat natuurlijk altijd geweest) een vlucht uit de realiteit voor de supporter, een escapistisch festijn. De voetballers zoals ieder ander werknemer een bon uitbetalen zou dan ook neer komen op heiligschennis. Supervoetballers horen behandeld te worden als helden, meer nog, als een soort van twintigste eeuwse goden. Deze idolatrie neemt de laatste tijd steeds vervaarlijker vormen aan. Het is wachten op de eerste spor(figuur die zich kandidaat stelt voor een presidentschap... Dat politiek en sport onbsmakelijk met elkaar verweven zijn, weet nu zelfs de grootste naïeveling. De twee zijn eigenlijk altijd met elkaar verbonden geweest. Het komt de leidende politieke klasse natuurlijk goed uit, dat er zoiets als sport bestaat (het waarom laten we over aan de begrijpende lezer). Het beste bewijs voor deze stelling is natuurlijk de Olympische grap: sedert haar ontstaan in 1896zijn deze spelen steeds getroffen door boycots, aanslagen en meer van dal fraais. De spelen van '88 in Seoel vormden daarop weliswaar een beperkte uitzondering, maar u mag niet vergeten dat op die spelen ook de commercialisering van de Olympics is begonnen, een evolutie die zich op de volgende, in Barcebna gehouden verbroederingssessie, nog zal doorzetten. Het meest markante raakpunt tussen voetbal en politiek is toch ml het hooliganisme. Nog steeds zijn we ervan overtuigd dat het veel te simplistisch is om te stellen dat de clubs verantwoordelijk zijn voor bun gewelddadige supporters. Ook zonder het voetbal (natuurlijk een zeer hypothetische situatie) zouden bepaalde groepen in de maatschappij zich genoodzaakt voelen op een gewelddadige manier te handelen. In een vorig artikel hebben we al gesteld dal de oplossing ligt in hel verbeteren van de levensomstandigheden van die groepen. We zijn er ons van bewust dal een meerderheid van de bevolking geboft in een repressieve aanpak van dit probleem, maar men dient toch te beseffen dat geweld enkel geweld oproept, en dat dit niets, maar dan ook niets opbsl (er zijn bijvoorbeeld ook mensen die gebven in de doodstraf, terwijl toch al onomstotelijk bewezen is dat er geen verband bestaat tussen die doodstraf en de criminaliteitscijfers, m.a.w. het al dan niet instandhouden van de doodstraf heeft geen enkel, zelfs geen afschrikwekkend, effect). Wat op de laatste speeldag in Antwerpen en Mechelen is gebeurd, roept dan ook eens te meer vrij ernstige vragen op: kan het dat supportersorganizaties zich zo duidelijk profileren als sympathiserend met een politieke groepering? Is het nog wel verantwoord zogenaamde risicowedstrijden te spelen (waarom ze niet eenvoudigweg van de kalender schrappen)? Wie is verantwoordelijk voor de kosten van de ingeschakelde ordehandhavers? De centrale vraag is dan ook. hoe kan men het voetbal blijven verdedigen, wetende dat het dergelijke excessen met zich mee brengt' Na het nu at vijfjaar geleden Heizeldrama. is voetbal nooit meer hetzelfde geweest. Het was daar op die bloedige woensdagavond, dat het failliet van alles wat menselijk en redelijk was, op een dergelijk brutale manier werd bbotgelegd. Ondanks het feit dat men op de hoogte was van ettelijke tientallen doden, liet men de van jewelste hadden kunnen aanschouwen) kon men toch onmogelijk teleurstellen? Deze lichte simplifikatie (achteraf bleek dat de ordehandhavers vooral de verdere escalatie van de vervaarlijke supportershorden wilden voorkomendient vooral om duidelijk te maken hoe idioot de prioriteiten van hogerhand wel zijn. Nee, men moet het voetbal niet afschaffen omwille van het hooliganisme, maar men moet het gewoon kleinschaliger gaan aanpakken. Minder pbegen, minder geld. minder ordehandhavers, minder big business dus: dat lijkt ons de enige manier om uit de malaise te komen. In ieder geval zal op de komende Wereldbeker toch duidelijk worden op welke manier de overheid bet probleem van het hooliganisme wil aanpakken. Op het verre Sicilië (ben niet helemaal zeker - kan ook Sardinië) zal dan het gevreesde duel uitgevochten uvrden tussen de twéé meest gewelddadige supportersgroepen, de Engelse en de Nederlandse. De maffia zal haar oogjes nogal opentrekken. Tom DE BACKER van vc *1 Bier behoort lot de meest van zelfsprekende dingen van elke dag. Niemand denkt bij het openen van een flesje uit de koel kast aan de lange en precieuze fabrikatieperiode die eraan is voorafgegaan. Hoe groot de dorst ook is, weinigen vermoe den dat brouwen een kunst is, een kunst gebaseerd op traditie, voortdurende verfijning en vak manschap. De Brouwerij Van Roy te Wieze, één van de laatste Oostvlaamse zelfstandige brouwerijen, be heerst die kunst al meer dan een eeuw. Toen Petrus Jozef Van Roy in 1866 te Wieze zijn landbouwbe drijf omvormde tot een brouwe rij en daarmee een nevenaktivi- teit tot hoofddoel maakte, ont stond het familiebedrijf NV R. Van Roy Cie. Toen Petrus Jozef Van Roy in 1907 overleed kwam de brou werij in de bevoegde handen van zijn zoon Raymond. De brouwe rij had toen nog een lokaal karak ter maar door ae volharding, het vakmanschap en de kommercië- le aanleg van Raymond Van Roy oversteeg het bedrijf de plaatse lijke grenzen en werd een van de modernste familiebedrijven van het land. De omzet van een brouwerij wordt gemeten aan de storting van grondstoffen. In 1914 be droeg die 80.000 kg en ondanks WO I was die in 1921 gestegen tot 230.000 kg. Dan begon de grote doorbraak. Reeds in 1932 werd de storting van 1.000.000 kg gevierd (met bier uiteraard). Ondertussen was men ook aan diversifiëren gaan denken en in 1932 bracht de brouwerij een hoge gistingsbier op de markt, de 'Royal Ale'. Deze jonge telg kende een sukses zon der weerga. Ondertussen ging het met de brouwerij steeds maar in stijgen de lijn. In 1939 werd een stor- tingscijfer van 1.396.000 kg be reikt. Tijdens de tweede wereldoorlog kwam een dieptepunt. Toen werd amper 226.233 kg gestort maar de brouwerij was zo le venskrachtig dat zij reeds in 1948 het vooroorlogse peil bereikte. De heer Raymond Van Roy, de drijvende kracht achter deze stei le opgang, was ondertussen ook 26 jaar burgemeester van Wieze. Hij overleed echter te Munchen in 1951Weer werd een nieuwe periode ingeluid. Als waardige opvolgers zetten de heren Jan en Willy Van Roy zijn levenswerk verder. In 1955 werd de 2.000.000 kg storting overschre den om in 1976 een rekordstor- ting te bereiken van 4.312.000 kg- Wereldwijd Momenteel wordt het bedrijf ge leid door de heren Jan en Willy Van Roy, Paul Van Vinckt en E. Eeman en zij kunnen in deze kri- sistijd een storting van ongeveer 3.000.000 kg handhaven. Dat kan alleen maar door het nemen van talrijke iniiatieven om de groei en de afzet van de brou werij te verzekeren. Daarom werd het produktengamma be stendig uitgebreid volgens de zich steeds wijzigende behoeften want ook het bier is onderhevig aan veranderingen van smaak of modetrends. De laatste jaren bij voorbeeld zijn de luxe- en streek- bieren erg in trek. Op dit ogenblik bestrijkt het gam ma 11 biersoorten, gaande van tafelbieren tot luxebieren. Al de ze biersoorten worden met even veel zorg voor de kwaliteit bereid en dat werd fel geapprecieerd want de export naar Frankrijk, Nederland, Italië, Spanje en an dere landen werd een groot suk ses. Zelfs naar het Miaaen-Oos- ten werden belangrijke leverin gen gezonden. Momenteel be slaat de export 30% van de totale afzet. De kwaliteit van het 'Wieze-bier' werd officieel erkend toen het de eretitel 'beste bier van de Benelux' meekreeg. Ondertussen levert de zuster maatschappij NV Koningsbron nen te Brakel water en frisdran ken. De expansie 'van de Brouwerij Van Roy had zeker haar invloed op de tewerkstelling. Ondanks een ver doorgedreven automati sering werken er nog ongeveer 125 mensen in de brouwerij en haar nevendiensten. Een rijk gamma Naast de tafelbieren (blond, bruin, Dorpsbier, TV, Export)zijn er de luxebieren. Best bekend bij ons is de Wieze Pils, een pilsener type van zeer hoge standing met een bijzonder karakter. De edele grondstoffen, speciale zorg, aandacht en vak kennis waarmee deze pils wordt gebrouwen, maken er een bui tengewoon fijn kwaliteitsprodukt van. De jongste telg in de Wieze-fami- lie is een echt natuurbier dat 'in' is. Fitt, een alkoholarm bier, heeft niettegenstaande alles, de karakteristiek* viin een 'vol lage gistingsbier met een uiterst verfrissend gevoel. Ondervinding en studie hebben een 'Fitt' opgeleverd met een perfekte harmonie, waarop de meest ervaren expert terecht 'grote onderscheiding' kan plak ken. De Christmas is een 'troetelkind' van hoge gisting, ambachtelijk gebrouwen en langdurig gerijpt om uw ein dejaarsfeesten een warme en ge zellige sfeer te geven. Zacht als fluweel, met een hoog alkohol- gehalte, brengt dit donkerkleurig bier iedereen in vervoering. Kort om een 'geneugte' van grote klasse. Topkwaliteit is ook Salvator. Het is een abdijbier, lang gerijpt, met een zeer fijn aroma, volmondig en ...enig in afdronk. Het geheim ligt in het oorspronkelijk recept en prima grondstoffen. Een oude bekende is de Royal Type, een verkwikkend bovengistingsbier met Engelse flair gebrouwen, wat resulteert in een amberkleurig bier met een diepe, zuivere en volle smaak. Iets voor fijnproevers, wanneer smaak een kunst wordt... Het stokpaardje van de brouwerij is de Upper 19, een bier van rijke hoge gisting, ambachtelijk ge brouwen met als resultaat een smaakvol en persoonlijk karak ter. Een delikatesse dus waarvan de oorsprong wortelt in een ver verleden. De Wieze Kriek is een verankerd begrip, werkelijk verbonden aan de brouwerij, gebrouwen met de beste echte, onvervalste, Ie Brusselse Lambic, fraaie natuurlijke kl< persoonlijkheid die d* vente kenner tot dwingt. De Kriek is st en delikaat en zeker denken uit het gamml Faro Extra is een sp met sterke ondergrond. Het is vervaardigd met donkere super- kwaliteitsmouten en zoals het hoort...een traditionele lange rij ping. Het gevolg hiervan is een lekkernij voor een 'stevige' genie ter. Een uitblinker van formaat! Je hoeft dus helemaal niet ver te gaan om te genieten van de lek kere dingen des levens. Al deze voortreffelijke biersoorten zijn te verkrijgen bij elke drankenhan del die naam waardig. Niet eens zo ver van u vandaan. Het loont de moeite om eens op ontdek kingstocht te gaan in bierland en kennis te maken met de buiten beentjes van onze nationale eigenschappen drank. Een pittige ervaring!

De Voorpost | 1990 | | pagina 30