I Muzikale moederhulde te Wieze Wiezenaar Pierre Cornelis gaf honderd keer bloed Wies is zot, Belle is bot en Lebbeek is e voddekot 'I Berlare Lentewandeling in Berlare Vedettenparade in Berlare 20 mei 1940: Het drama in Abbeville Wieze Lebbeke De Voorpost - 18.5.1990 - 31 Naar jaarlijkse gewoonte bracht de Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia van Wieze, tijdens de namiddagmis van vorige zondag een melodieuze hulde aan de moeders van Wieze. Om in de passende sfeer te komen las Georges Cornelis, bestuurslid, bij de aanvang van de eucharistie viering het treffend gedicht "Moe der" van Willem Gijsen, waarvan we hier de eerste strofe afdrukken "Ik min het lied van bloemen, van vliet en nachtegaal doch slechts uw naam te noemen klinkt schoner duizendmaal. Al stem ik mee hoevele zijn er niet 0 Moeder,goede Moeder, naar U gaat mijn verlangen, mijn schoonste lied Ter intrede speelde de fanfare o.l.v. haar talentvolle dirigent Noël Perdaens het stuk "Traume- rei" van Schuman, en naar het evangelie toe verklankte ze het ge- kende"Ave Maria No More". Ver volgens werden door lector Corne lis de namen gemomeerd van de moeders die sedert Moederskens- dag 1989 ter ziel gingen Godelieve Hendrickx, Maria Be ulens, Rosa Pieters, Elza Van Keer, Hortense Van der Stappen, Rosa Van Damme, Hortense Coe- ne, Elza Van Driessche, Christine Dierickx, Maria Colson en Jeanne Sanders Nadien wijdde E.H. pastoor Pae- linck de door Publi-Wieze mooi geschilderde vlag van "'t Harmo nieken", eigen een lentevers jeugdensemble dat in de schoot der Wiezefanfare St. Cecilia opge richt werd. Bij deze ceremonie fungeerden Hélène Van den Broeck en de heer Freddy Perdaens respectievelijk als meter en peter, wijl Erna De Wolf en Christiane Vercauteren als getuigen optraden. Voor de of ferande werden door een paar jeugdmuzikanten bloemenj aange dragen, terwijl de fanfare het ge bed uit "De Dageraad" van Euri- bin ten gehore bracht. Als kommunielied verklankten de Wiezer fanfaristen het moeilijke maar toch keurig uitgevoerde "Air for Winds" van A. Wagniese en daarna konden we luisteren naar een bezinning waarvoor het ge dicht "Moeders handen" van Mar- tien Beversluis door de lector voortreffelijk voorgedragen werd. De eucharistie werd dan muzikaal met de denderende mars "Wieze 150" van componist-dirigent Noël Perdaens, wijl de dames van de feestelijkheden R. Rasson en A. Perdaens aan alle aanwezige moe ders een fraaie ruiker lenterozen aanboden. De zoveelste attentie van de bloemisten van Wieze. En na de mis marcheerde de fanfa re voorafgegaan door tamboer majoor Albert De Smet al spelend naar het Oud-gemeentehuis waar alle musicofielen meteen natje en een droogje ter vervanging van de klassiek doopsuikerbonen ver wend werden... Het Moedersfeest groeide uit tot een heuglijke viering. J. Van Landuyt. KWB wandeling Op zondag 10 juni gaat KWB Bcrlarc wandelen naar Evcrgcm waar e.h. Baby- Ion pastoor is. Hij stond vroeger in Be rlare en de KWB brengt hem nu een bezoek. Van de gelegenheid wordt ge bruik gemaakt om te verbroederen met de KWB van Evergem. Informatie bij Karei Claus, Vcnncpark 98 te Bcrlarc 052/42.25.27. Info-avond bejaardenbeleid ACW Berlare organizeert op maandag 28 mei om 20.00 uur in het parochiehuis van Berlare een info-avond over bejaar denbeleid. Gastredenaar is gemeen schapsminister Lenssens die zal hande len over het 60 plus plan. Rerum Novarum Op zondag 27 mei viert ACW Berlare Rerum Novarum. Om 14.00 uur worden de sportieve leden en vrienden verwacht op het dorpsplein voor een fietstocht rond de gemeente. Om 15.00 uur begint er een gezellige namiddag met kaarten en gezelschapsspelletjes in de parochie zaal en nadien worden er pannckoekcn geserveerd. Tijdens het weckend heeft de jaarlijkse kerkdeuraktic plaats ten voordele van Wereldsolidariteit. Vorige maandag boekte de afdeling Wieze van het transfusiecentrum Aalst, althans in eigen ragne een mooi rekord. Een van haar vele do nors, nl. Pierre Cornelis, uit de Aal- stersestraat te Wieze presenteerde zich immers in het Ontmoetings centrum om voor de honderste keer bloed te geven. Een feit dat volgens het bestuur gepiloteerd door voor zitter Julien D Haese, niet onopge merkt mocht voorbijgaan en beslist op de gevoelige plaat moest komen. Wat dan ook gebeurde. Voor Pierre blijft het niet alleen bij bloed geven te Wieze. Want om de veertien dagen is hij ook nog donor in het plasmaferesecentrum te Op wijk wanneer uit het Akademisch Ziekenhuis te Jette een noodop roep komt voor het geven van bloedstaaltjes staat hij steeds pa raat. Pierre gaf al bloed van in het jaar 1963 in de Aalsterse centra aan de Esplanade en aan de Keizerlijke Plaats. Sedert de fusie van Wieze met Lebbeke in het jaar 1976 gaf Pierre regelmatig bloed in de pi lootgemeente maar tot er in 1979, onder impuls van Julien D'Haese te Wieze zelf een gifte-afdeling opge richt werd, is hij vier keer per jaar present op de inzamelingen in het Ontmoetingscentrum. Bij de 100ste gift aldaar bedacht hij zijn mede-do nors spontaan met een vriendelijke attentie in de vorm van een lekker De afdeling Wieze, die zich vorige maandag mocht verheugen in circa 100 bloedgiften, deelt derhalve ook in de eer die Pierre ten deel viel. want bloed geven is zich toch wel een beetje zichzelf wegschenken aan de anderen. Als dusdanig een humane en prijzenswaardige daad, waardoor vaak mensenslevens kun nen gered worden. De hedendaagse verkeersdrukte met soms nefaste gevolgen, en de toenemde heelkun dige ingrepen, immers in stijgende lijn de nood aan passend bloed. Een vaststelling die het nut en de noodzaak om bloed te geven onder streept, en die blijkbaar door Pierre Cornelis goed gegrepen werd en in daden omgezet. Daarom zeggen we Proficiat Pierre J. Van Landuyt. Lebbeke. Pierre Cornelis uit Wieze ge vierd voor 100 bloedgiften Onder impuls van de gemeentelijke sportdienst en in samenwerking met basisscholen van Berlare, werd er een lentewandeling georgani- zeerd, waaraan zowat 500 leerlin gen van het basisonderwijs deelna men. Vanuit de verschillende scho len werd er vertrokken met als be stemming de Nieuwdonk, waar alle kinderen een drnakje kregen aange boden. Ze konden er ook deelne men aan een ballonwedstrijd. De hele aktie gebeurde in samenwer king met de schoolsportfederaties, het Bloso, DDS, het rekreatiedo- mein Nieuwdonk, de Bond van Grote en van Jonge Gezinnen, het gemeentebestuur en de zuivelfa briek Sint-Blasius. Zaalvoetbalclub 't Zolderken orga nizeert voor de tweede keer een Vedettenparade. Op vrijdag 25 mei zijn in de expohallen van Herman De Hauwere aan de Bautenierswe- gel te Berlare vanaf 19.00 uur een hele resem vedetten te gast. Op het programma staan Willy Sommers, Luc Steeno, Erik Van Neygen, John Terra, Olga Rendy, Philippe Vin cent en Helmut Lotti. Verder is er een demonstratie van Yvans Body Center uit Berlare. De presentatie van deze showavond is in handen van Patrick Valain. Kaarten kosten in voorverkoop 200 fr en aan de kassa 250 fr. Kaarten kan men beko men in café 't Zolderken, Frankrijk- straat 1 te Berlare (052/42.24.19), Sporthal, Kerkwegel te Berlare (052/42.28.92); Café-restaurant Re- gina, Donklaan 143 te Overmere (091/67.55.71) en Myvaflor Bloe men, Frankrijkstraat te Berlare (052/42.23.33). Eerste grootlebbeekse aktualiteitenshow Elke rechtgeaarde Lebbekenaar kent hierbovenvermeld rijm. Een 'pure' voegt er nog wel 'En Dender- monde is den overschot' aan toe, maar dat slotvers lieten we gezien de precaire situatie waarin de stad in zijn ludieke strijd met Aalst ver keert, achterwege. Feit is dat Willy Van Hove, een geïmporteerde Lebbekenaar als we ons niet vergissen en Patrick Meirte -werd die niet in D'monde gebo ren? - dit volkse rijm aan de haak sloegen om hun 'ludiek, maar leer zaam programma rond de Lebbeek- se aktualiteit', dat op 19 mei, in zaal Toreken in première gaat en waar van ze dit jaar nog twee edities ge pland hebben, een kop mee te ge ven. Talrijke gasten zullen tijdens dit programma in de praatstoel plaat snemen of hun kunnen demonstre ren. Bovendien zorgen een rijke waaier aan videobeelden en foto's voor de nodige sfeer. Voor het presenteerwerk werd een beroep gedaan op Hilde Huyghens, Wim Van Hove, Patrick Meirte, Ann Sirou en Francis Lissens. Zij zullen een twintigtal Lebbeekse gasten verwelkomen. Daarnaast, worden een tiental video-opnamen vertoond. Wat staat er zoal op het program ma? Een zilveren regeringsmedaille voor David Kestens, de orgelkursus in de centrumkerk, een eerste single voor 'De Tekenen', Juul Keppens tachtig, de Kouterbaan in aktie, Jo- han Van den Abbeele Oostvlaams karatekampioen, karnaval in Wie ze, Jozef Uyttersprot veertig jaar koster in Belle, Lebbeke voor Lun- ca, Frans Polfliet en Beverlo 1934, 't Toreken barstensvol voor Leb beekse Interscholenkwis, Pyro maan te Lebbeke, 't Torekens strip bib suksesvol van start,... Jan met de Pet doet zijn beklag, Incar naar Rusland enz. Afspraak om al dit fraais te bekijken en te beluisteren, op zaterdag 19 mei te 20 u. in de vernieuwde zaal van 't Toreken, Pastoor De Buckplaats te Lebbeke. (pvr) Berlare. De kinderen konden hun hartje ophalen in de speeltuin aan de Nieuwdonk Berlare. Ontelbaar vele ballons werden opgelaten tijdens de wandeldag van de basisscholen in Berlare HET GEBEURDE 50 JAAR GELEDEN... De angst voor de 'vijfde colonne' heeft bij het uitbreken van de oorlog in België op 10 mei 1940 tot veel lijden en de dood van een aantal onschuldigen geleid. Met het voorbeeld van Noorwegen voor ogen, waar volgelingen van Quisling de vijand hand- en spandiensten zouden hebben verleend, werden in België bij de Duitse inval links en rechts 'verdachte' mensen gearresteerd en later naar Frankrijk gevoerd. Onder deze 'verdachten' uit Duitsland gevluchte Joden, communisten, leden van Verdinaso, Rex en buitenlanders Het drama van Abbeville is slechts één van vele. Wat er met de weggevoerden in Frankrijk is gebeurd, kan alleen bij benadering worden geschat, ondanks de verslagen die later van deze gebeurtenis zijn verschenen In Brugge werd ondermeer de leider van het Verdinaso, Joris Van Severen, aangehouden. Hij maakte deel uit van een groep van 78 arrestanten, w o. vier vrouwen. Ondanks pogingen van hoge Belgische gezagsdragers slaagde men er met in Van Severen weer op vrije voeten te krijgen. Stal De Clercq, leider van het Vlaams Nationaal Verbond, werd 24 uur vastgehouden, waarna hij in vrijheid werd gesteld. Het was op 15 mei dat de gevangene, twee aan twee met de handen aan elkaar gebonden, onder toezicht van rijkswachters naar Duinkerken werden gevoerd. In Duinkerken bleef Degrelle (hoorde ook bij de gevangenen) achter Velen hadden het vermoeden dat hij was doodgeschoten. Later zou blijken dat hij in Franse gevangenschap was geraakt en in juli '40 ontsnapte Van Duinkerken ging het naar Béthune waar de boeien werden losgemaakt. In de cellen moesten de gevangenen ook de vier vrouwen, zich naakt bij de deur van hun cel opstellen tot de Franse bewaker kwam. Op 19 mei ging de tocht verder. Toen de avond begon te vallen reden de Franse bussen Abbeville binnen. Hier werden de gearresteerden in de kelderruimte van een muziektent gedreven Eindelijk brak de (fatale) ochtend van 20 mei aan... In de namiddag kwam een Franse sergeant de keldertrap af. Samen met een soldaat vroeg hij vier vrijwilligers. In de verwachting voedsel te krijgen, kwamen een Belg en drie Italianen naar boven Even later weerklonken schoten. Ook de vier volgende ondergingen eenzelfde lot. Opnieuw ging het luik open. Nu daalde een luitenant de trappen af. Omdat niemand naar boven wou komen, werd een machinegeweer opgesteld. Vier slachtoffers werden naar boven gesleurd en neergeknald. Een soldaat gooide zelfs een handgranaat, die evenwel niet ontplofte. Joris Van Severen, die het niet langer kon aanzien, klom de trap op en probeerde Fransen op het onzinnige van hun optreden te wijzen. Het hielp niet. Jan Rijckoort. een Belgische oud-strijder, werd samen met Van Severen en een 61-jarige vrouw gedood Rijckoort was de schedel ingeslagen, de vrouw door bajonetsteken afgemaakt Toen al 16 mensen waren gedood, eiste de Franse luitenant opnieuw 5 man. Ook zij vielen onder de kogels van de buiten hun zinnen geraakte Franse soldaten. En toen werd het stil Ondertussen was een andere Franse luitenant aangekomen die bij het zien van de 21 moorden zijn ogen niet kon geloven, de verantwoordelijke luitenant op het onverantwoordelijke van zijn daad wees en de luitenant bij zijn onderdeel inlijfde. Daarmee kwam een einde aan een ellendige moordpartij die als 'Het bloedbad van Abbeville' de geschiedenis zou ingaan De reis van de overlevenden eindigde in Caen, waar ze door de Duitsers werden bevrijd. Op zondag 23 juni 1940 reden ze Brussel binnen, op weg naar huis... De Duitsers hebben de 'zaak Abbeville' onderzocht. De opdrachtgever van de luitenant is nooit gevonden. Hij had dehand aan zichzelf geslagen De luitenant en de sergeant onder wie de moorden waren gepleegd, werden door een Duitse krijgsraad ter dood veroordeeld en in het voorjaar van 1942 gefusilleerd. Later is in Abbeville een straat naar de door de Duitsers gefusilleerde luitenant genoemd. JM Vijftigers in feestzitting b(jeen Op zaterdag 19 mei vieren alle Wieze- naars, geboren in 1940 het feit van hun 50 jaar zijn. Voor deze gelegenheid stelde een feestcomité, bestaande uit Willy Bruylandt, Angclc Cami, Gilbert De Wolf, Louis Lambrccht (Bontegem), Marcel Vcrmcir en Alfonsine Vermoe- scn, volgend programma op: om 18 u: plechtige dankmis in dc plaatselijke St. Salvatorkcrk, om 19 u: eerste weerzien in het Brouwershuis te Wieze, om 20 u: receptie in dc feestzaal van het Wiczc- hof, waar nadien ook het feestmaal plaats vindt. Een fijne agenda als voor bode van een even toffe avond! Kaatsopslagen Dit weckend en op dc hoogdag van O.L. Heer Hemelvaart komen dc onderschei den vijftallen van Wieze Sportief als volgt tussen dc krijtlijnen. Eerste ploeg: op zondag 20 mei om 15 u: Wiczc-Idcgcm. Op donderdag 24 mei om 15 u: Wieze-Welle. Tweede ploeg: op zaterdag 19 mei om 15 u: Wieze-Baasrode. Op donderdag 24 mei om 15 u: Puurs-Wiezc. Pupillen: op zaterdag 19 mei om 14.30 u: bekerwedstrijd Tcrjoden-Wiczc-Ham- me St. Anna. Op zondag 20 mei om 10 u: Wiezc-Terjodcn. Op donderdag 24 mei om 10 u: Opstal-Wiczc. Junioren: op vrijdag 18 mei om 18.30 u: Wieze-Zele. Naar de Groene Provinciën Op zaterdag 19 mei gaan de volkstuin ders van Wieze op dagreis naar Namen en Luxemburg, met bezoek aan de mooie Maasvallei, het 'Nationaal park' en de grotten van Furfooz, de oevers van de Lesse, het schilderachtige Durbuy, de konfituurfabriek in Saint-Amour, het Ourthedal en een ambachtelijk brouwe- rijtje in Soy. Eerste kommunie Op de hoogdag van OLHeer Hemel vaart, donderdag 24 mei doen volgende 7-jarigcn hun eerste heilige kommunie tijdens dc hoogmis van 10 u: Arijs Sylvie, Aalstcrscstr. 71a; Bracke Kelly, Schoolstr. 29; Cami Ellen, Schroverstr. 64: Coppictcrs Fraukc, Wolvenstr. 17; Dc Vlieger Liesbeth, Rootjensweg 71, Grembcrgcn; I.uyten Bram, Korte Haagstr. 38, St.-Gillis-D., Mees Ilse, Nieuwstr. 48; Mceus Koen, Wolvenstr. 9a; Dierickx Jan, Rooien 54; Pacrewijck Filip, Schroverstr. 35; Pcirlinek Kevin, Kapittclstr. 21; Van Cakcnbergh Tim, Aalstcrscstr. 159; Puttcman Isabelle, Hoogstr. II, Denderbelle; Van den Bos sche Annclicse, Hocksken 12; Van den Steen Jessica, Gehuchtsveldstr. 3: Van Landuyt Annelies, Nieuwstr. 113; Ver tongen Tineke, Wolvenstr. 19; Wauters Doricn, Aartstr. 9, Herdersem; Putte- man'Kim, Visstr. 3, Denderbelle. Mededeling Ten gevolge van funkticwijzigingen bij de muziekfanfarc te Wieze wenst het bestuur dezer vereniging het volgende mede te delen. Het bestuur van dc Ko ninklijke Fanfare St. Cecilia Wieze brengt ter kennis dat haar voorzitter, de heer Norbcrt Willems, op eigen initia tief ontslag heeft genomen als voorzitter en bestuurslid van dc fanfare op 3 april 1990. Graag willen wc tegemoet komen aan alle aanvragen voor aktiviteiten in de mate van onze mogelijkheden. Hier bij enkele adressen die aanvragen in dc beste orde willen ontvangen. Perdaens Luc, Eikcnstr. 53, 9390 Moorsel, tel. 053/78.18.60 (sekretariaat), Dcvriesc Robert, Grote Baan 280, 9390 Herder sem, tel. 053/77.07.47 (voorzitter). Mevr. Van Roy Jan. Kapittclstr. 6, 9380 Wieze, tel. 053/21.44.12 (feestelijkhe den), Mevr. Alfons Macharis, Kcrk- hofstr. 6, 9380 Wieze. tel. 053/21.92.54 (feestelijkheden). Belottersclub Madeion Uitslag van dc bclotwcdstrijd van belot tersclub Madeion I. Leon Matthijs 4.359 ptn; 2. William Macs 3.995 ptn; 3. Marcel Cooreman 3.863 ptn; 4. Eticnne Van Wcijcnberg 3.790 ptn en 5. Rafaël Lambrccht 3.532 ptn. Dc volgende wed strijd heeft plaats op zaterdag 9 juni om 20.00 uur. Geboorten Thomas en Wouter Dc Jaeger, zonen van Bert en van Joke Callcns, Grote Snijverstraat 22 Jolien Van Wcycnbcrg, dochter van Marc en van Ingrid Mcrtcns, Dries 69 Vince Eerdekens, zoon van Hugo en van Hilde Dclie, Lange Brccstraat 57 Etienne Cruyplandt, zoon van Rudolf en van Marleen Van Stappen. Klein Antwerpcnstraat 97A Melissa Pouillard. dochter van Rony en van Anja Dc Batsclicr. Lange Brccstraat 31 Björn Dc Croock, zoon van Paul en van Erika Verborgt, Iristraat 2 Liesbeth Rubens, dochter van Christian en van Marieke Halftants. Baasrode- straat 89 Overlijdens Sidonie De Mol, 82 jaar, weduwnaar van Theophiel Vleemput, Onze Lieve Vrouwstraat 41 Juliana Willems, 73 jaar, weduwe van Adrianus Bockstacle, Dendermondse- steenweg 176 Louis Mcrckx, 82 jaar, weduwnaar van Leopoldina De Nys, Dries 15 Alphonsc Van der Vreken, 79 jaar, echt genoot van Martha Van Geit, Brusselse- steenweg 175 Huwelijksafkondigingen Eric Vreye, Poelstraat 6 en Claire Mi- chicls, Wasteynestraat 4 te Dendermon- de Etienne Groene en Hilda Hals, Kakc- manstraat 106 B Patrick Van Keer en Gundi Lauwcrs, Schrovcrstraat 15 Jacques Van de Wiclc. Tulpcnlaan 15 te Dendcrmondc en Anja Van Cautcr. Op- wijksestraat 94 Gunther Jacobs. Putstraat 15/G te Aalst en Hilde Uyttersprot. KLcine Snijders traat 7 Franky De Coster en Elsicn Verhelen. Dcndcrmondsesteenweg 224. bus 4 Eddy Putlaert, Brusselsesteenweg 5 bsl en Linda Mcrtcns. Binnenstraat 19 Mare Van den Ecde. Poststraat 15 en Hilde Coppcns. Brussclscstccnweg 301 Geert Hcyvacrt. De Naeyerstraat 43 en Karine Haltermans. Bloesemstraat 3 Mare Hofman en Tamara Cooreman. Fabriekstraat 54 Eric Callcbaut. Aalslcrsestraat 119 en An Van Dyck, Oude Heirbaan 4 te Den- dermondc Johan Dc Block. Wolvcrtemsestcenwcg 176 te Mcrchtcm en Christel Lovcric. Bcgonialaan 54 Kris Van Lierop, Heirbaan 23 te Opwijk en Anja Mocns, Hocksken 4 Mare Vcrmcir, Baasrodestraat 36 en Marie Mocns, Lange Breestraat 28 Guido Saercns, Klein Antwerpcnstraat 100 en Christicn Jacobs, Hancstraat 176 te Buggcnhout Rudi Vandcputtc. Ninovcstraat 54 te Opwijk en Linda Philips. Damstraat 4 Nicolas Van Campcnhout. Brusselse- steenweg 87/1 en Beatrice Vercauteren, Watermolenstraat 14 te Tcrnat Lebbeekse glascontainers tijdelijk buiten gebruik Wegens de slechte kwaliteit van het glas in de glascontainers weigeren de ver werkingsbedrijven nog langer deze con tainers op tc halen. Dc bevolking werd nochtans regelmatig gewezen op het verbod in deze glascontainers plastic flessen, buislampcn, spiegelglas, sluit- doppen, porselein of andere soorten vaat- of glciswcrk tc deponeren. Aan de inwoners wordt dan ook met aandrang gevraagd voorlopig het glasaf- val bij te houden en dus geen glas meer naar de containers tc brengen. Er wordt met nadruk gevraagd vooral geen glas achter te laten in en rond dc containers. Het gemeentebstuur onderneemt alle mogelijke stappen om voor deze toe stand zo snel mogelijk een passende op lossing te vinden.

De Voorpost | 1990 | | pagina 31