Frans Polfliet verzamelt wapenmakkers in Lebbeke Up with People te gast in Hamme JDK Medleyband vierde eerste lustrum 32 -18.5.1990 - De Voorpost De Ros Beiaardommegang zal het zonder Lebbekenaar Frans Polfliet moeten stellen. Op zondag 27 mei verwelkomt hij immers zijn wapenmak kers van de 6de Kompagnie van het 14de Linie, mannen die samen met hem in 1934 het leger binnenstapten en gekazerneerd waren in het Kamp van Beverlo. Van de zowat tachtig soldaten die van de 6de kompagnie deel uitmaakten, zal hij er een twintigtal rond de feesttafel krijgen. Tevoren, op het middag uur, wordt het gezelschap ontvangen door het Lebbeekse kollege van burgemeester en schepenen. Het eetmaal dat volgt is trouwens niet van zo'n belang, oordeelt Frans. Het komt er vooral op aan dat we opnieuw eens samen kunnen zijn, herinneringen kunnen uitwisselen, ons wedervaren in het na-soldaatse leven aan elkaar kunnen vertellen. Hamme. De ploeg van Up with People aan het werk De internationale kulturele organizatie "Up with People" is op 21 mei e.k. te gast in de sporthal De Wuiten te Hamme waar ze hun nieuwe show "Face to Face" presenteren. Foto in de krant Ja, mijmert de 76-jarige Lebbeke naar die langs de Kardinaal Car- dijnlaan woont. Hoe begin je daar aan? In de krant -ik lees 'Het Laatste Nieuws' - had ik al vaak foto's gezien van groepjes soldaten, met daarbij de oproep van één van hen kontakt op te nemen. Dat leek me wel een keuk idee, nog eens samen te komen 'met de jongens van vroeger' en in de loop van vorig jaar heb ik de knoop doorgehakt. Ik ben er ook aan begonnen. Vooral ook omdat ik nog nergens een foto bemerkt had van de klas '34. Ik beschikte echter alleen nog over een foto waarop een achttal leden van de 6de kompagnie voorkwa men. Die foto werd gepubliceerd en de dag van het verschijnen kreeg ik al een telefoontje van een Limbur ger, iemand die tegen de Duitse grens aanwoont. Zo is de bal begin nen rollen. Er werd een korrespon- dentie opgestart en de man in kwes tie bezorgde me ook een foto van de voltallige kompagnie. Ik kende die mannen wel allemaal van gezicht, maar waar woonden ze? Waren ze nog in leven? Vragen die ik beantwoord probeerde te krijgen via diverse wegen. Zo wist ik al van tevoren, van Albert De Clerck uit Baasrode, iemand die dergelijk initiatief ook al had geno men, dat we mochten vertrekken van de zekerheid dat 50% van de mannen van toen al overleden wa ren. Dat bleek trouwens achteraf het ge val te zijn. Je mag immers niet ver geten dat wij allen rijpe zeventigers zijn en sommigen die, ingevolge stu dies, later in de dienst waren ge stapt, nog ouder. Ik heb het trouwens zelf kunnen ervaren hoe vlug alles op onze leef tijd kan gaan: we slaagden erin - Frans had middelerwijl hulp ge kregen van Albert Stofs uit Hever- lee - iemand in Tervuren te lokali seren. De man was bereid op onze samenkomst aanwezig te zijn, maar een drietal weken geleden ontving ik via zijn vrouw het bericht dat hij overleden was. Stapje voor stapje Op zijn weg naar het verzamelen van de manschappen van toen, kreeg Frans Polfliet o.a. hulp van de Lebbeekse burgerlijke stand. Wat de gemeenten betreft die over een Lebbeke. Frans Polfliet, op zoek naar oude wapenmakkers (foto Guy) komputer beschikken, verloopt dat opzoekingswerk vrij vlot, legt hij uit. Naam en voornaam van hij die ge zocht wordt volstaan. Via via kwam Fons, samen met Al- bert Stofs, ook op de BRT terecht. In het seniorenprogramma 'Op het terras' van 1 mei jl. mochten beiden hun verhaal doen. Ekstra-reaktie heeft hij achteraf echter niet meer gekregen. Ook op de archieven van het Minis terie van Landsverdediging deed de Lebbekenaar een beroep, hij drong zelfs door tot de Nato, maar veel hulp konden beide instanties hem niet meer bieden. Al bij al slaagde hij erin een dertigtal van zijn wapen makkers te lokaliseren. Een twintig tal zal op de samenkomst present zijn, want niet iedereen is nog even goed te been. Feestprogramma De feestelijke reünie staat gepro grammeerd voor zondag 27 mei. Om 11.30 u. verzamelen de deelne mers bij het Lebbeekse gemeente huis. Een "half uurtje later wordei ze ontvangen door het kollege vat burgemeester en schepenen. Om 13 u. volgt dan, in zaal Casino langs de Laurierstraat, een eetmaal Ongetwijfeld zullen daar de herin neringen bovengehaald worden. Vrolijke en wellicht ook minder vrolijke, want de klas '34 werd na het afzwaaien - hun 'term' duurde toen twaalf maanden - op het eind van de dertiger jaren gemobiliseerd. Bij het begin van de oorlog bevond de kompagnie zich in het kamp van Beverlo (Leopoldsburg), kamp dar door de Duitsers gebombardeerd werd. We zijn toen altijd terugge trokken, tot Sleidinge, herinner! Frans zich. Toen was de oorlog ge daan. We zijn daar nog drie weken verbleven en toen kregen we van de Duitsers papieren die ons toelieten naar huis te gaan. Wedden dat tijdens de samenkomst ook over deze periode, die precies vijftig jaar in het verleden ligt, uit voerig zal worden gepraat? Pierre Van Rossem De groep die bestaat uit 120 jonge mensen uit verschillende landen uit alle werelddelen, voert een twee uur durende spetterende show op. Het is een dynamische produktie waarin populaire en originele lied jes en dansen worden gebracht. De professionele koreografie en regie hebben de voorstellingen van Up with People over de hele wereld bekendheid gegeven. De show werd al gepresenteerd in meer dan 3.200 steden in 48 landen. De jongens en meisjes van Up with People hebben opgetreden met de meest bekende orkesten en groe pen. In ons land onder meer met het Nationaal Orkest van België. Ook optredens met The Boston Pops Esplanade Orchestra en het Ameri kaans Nationaal Orkest waren bele venissen. In de loop van de voorbije jaren hebben 12.000 jonge mensen van 18 tot 25 jaar uit 65 landen deelgeno men aan Up with People sedert 1968. Er zijn vijf internationale groepen die elk bestaan uit onge veer 135 jongeren met hun staf. In elke groep vindt men gemiddeld 20 nationaliteiten terug. Gedurende een jaar legt elke groep om en bij de 51.000 kilometer af. Elk jaar nemen er aan Up with People 600 studen ten deel met verschillende sociale en kulturele achtergronden. Ze worden geselekteerd uit 10.000 aan meldingen. Hoewel muzikaal talent wordt aanbevolen, wordt een stren ge selektie doorgevoerd waarbij een persoonlijk gesprek de doorslag geeft. Ook de motivatie, de graad van volwassenheid, de belangstel ling voor de wereld en het kommu- nikatievermogen zijn enkele vaar digheden waaraan veel aandacht wordt besteed. Up with People geeft studenten de mogelijkheid samen deel te nemen aan een uitwisseling van waarden en ideeën, met de mensen in de steden die ze bezoeken. Door optredens en bezoeken aan scholen en universi teiten, ziekenhuizen, gevangenis sen, bejaardentehuizen en centra's voor gehandicapten krijgen de stu denten begrip voor hulpbehoeven den in de gemeenschap. De studen ten nemen deel aan speciale colle ges, workshopw en diskussies met werkgevers en werknemers, leer krachten, zakenlieden, ambtena ren, redakties van kranten, sociale werkers en studenten. Het doel van Up with People is jon ge mensen leerrijke ervaringen ge ven die hen voorbereiden op een snel veranderende wereld. De show die de groep brengt is een uitdruk king van hoop op en entoesiasme voor de toekomst, een oprechte bij drage tot wederzijds respekt en be grip in de wereld. Wie deze jonge mensen aan het werk wil zien, wordt verwacht in de sporthal De Wuiten op 21 mei. Toe gangskaarten kosten 450 fr voor vol wassenen en 400 fr voor studenten. Dendermonde. Jong en minder jong, het maakt niet uit, de JDK Medleyband brengt muziek voor en door alle leeftijden (foto piet Hermans) Dendermonde. De JDK Medleyband in volle aktie (foto Piet Hermans) Al vijfjaar brengt de JDK (Jozef De Koning) Medleyband ter gelegenheid van Baasrode kennis een koncert. Voor de band die amper enkele maan den ouder is, betekent het ieder jaar een hoogtepunt in de werking. De JDK Medleyband heeft zich tot doel gesteld betere muziek te brengen, af te stappen van de uitgesproken fanfarenummertjes, maar meer bekende en goed in het oor klinkende melodieën te brengen. Geen gemakkelijke opgave. Daar is de dirigent Jozef De Koning zich ook tenvolle van bewust. Hij is evenwel een man boordevol entoesiasme en dat weet hij ook over te brengen op de 24 leden die de band telt. Onder hen ook drie, jawel, drie jonge dames die best hun mannetje kunnen staan in dit gezelschap waarin men mensen van allerlei leeftijden terugvindt. Zaterdag mocht presentator Roger Medleyband. In een mooie en bloe- Troch heel wat gasten verwelkomen menrijke versierde zaal, werd het op het lustrumkoncert van de JDK een muzikaal feest van jewelste. De band opende met z'n kenwijsje en dat hoort ook zo. "A string of pearls" is daarvoor uitermate ge schikt. Het was het begin van een wereldreis die ons meenam naar verschillende landen en dus ook uit eenlopende muziekstijlen. Zo werd het mogelijk dat heel wat leden van de band konden soleren en dat ook prima deden. Veel plezier beleef den we aan "The Muppet Show them" en aan "Oldies for Dancing". Natuurlijk ook aan de suksessen van Glenn Miller, een figuur die Golden Years te Wieze Nostalgie troef tijdens de vorige zaterdag en zondag in de Wieze Oktobers- hallen georganiseerde 'Golden Years'-beurs, waar zowel de handelaar, de geïnteresseerde verzamelaar, als hij of zij die de fifties of sixties in het hart draagt, terecht konden. Curiosa uit de tijd toen zich nog geen gat in de ozonlaag manifesteerde en iedereen een gouden toekomst voor zich had, waren er bij de vleet: geëmailleerde publiciteitsborden - het Belga-meisje met de zwarte hoed en de gele sjaal kon toen nog ongehinderd reklame voeren voor de sigaret-, bierglazen, schenkbladen, een Singer-naaimachine, de eerste bolronde kauwgomautomaten, enz. enz. Alles viel er te bekijken en was er te koop voor wie de nodige centen te voorschijn toverde. Nostalgie kost inderdaad geld. Prachtige juke-boxes jaren mee bezig zijn en een voor- In sterke mate present waren de raad opgebouwd hebben. De kisten juke-boxen. Toestellen waarrond - zo wordt een juke-box in het jar- Lebbeke. Golden Yearbeurs in Wieze; Belangstelling van de jeugd voor Marilyn decennia geleden al tieners en gon genoemd- waren vroeger Monroe (foto Guy) twens zich de ziel uit hun lijf rock- meestal uit eigen land en de nabuur ten, twistten of slowden, apparaat landen afkomstig. Nu is er veel im- op de muziek waarvan menige ro- port uit Amerika en o.a. uit Grie- mance ontstond. kenland. Hoewel de ene Wurlitzer al knap- Inderdaad uit Griekenland, omdat per opgesmukt was dan de andere dit land ingevolge uitvoerbeperkin- Ami, stonden ze vaak rug aan rug te gen lange tijd gesloten bleef en pas pronken en uit enkele klonk de mu- sinds de toetreding tot de EEG de ziek van o.a. 'Mr Sandman' of 'II eksport versoepelde. Silenzio'. De prijs? Die varieert van een paar Van Jan Limbourg, van 'Juke Joint duizend frank tot... Spendeer je 10 a Belgium', die o.i. de oudste, maar 15.000 F, heb je al een 'kist' uit de tegelijk de mooiste en de meest gave jaren zestig. De prijs kan o.a. naar- toestellen te koop aanbood, kregen gelang de 'leeftijd' van de juke-box we tekst en uitleg omtrent de rage zeer snel de hoogte ingaan, naar de die er momenteel blijkbaar in be- 100.000 toe en meer. Let wel wat de staat je interieur met een juke-box kisten betreft uitgerust met 45-toe- te verfraaien: ren plaatjes. Ben je verlekkerd op Wanneer je hier in één stand veel een apparaat dat nog funktioneert juke-boxen verzameld ziet, zijn dat met 78-toeren platen, kom je in de Lebbeke. De Golden Years in Wieze. Juke boxen en nostalgie (foto Guy) ongetwijfeld handelaars die er al bedragen terecht met enkele nul len... Zeker, het komt voor dat om één goeie juke-box samen te stellen, stukken uit twee of drie andere ge bruikt worden. Dat zou ik overigens geen bedrog noemen. Met de old-ti mers (wagens) gebeurt dat ook. Bo vendien wordt de klant daarvan op de hoogte gebracht. Indien niet, dan is het resultaat ervan altijd be vredigend. Aan het echt kopiëren zal denk ik, niemand zich wagen. Het zou onbetaalbaar zijn, je zou voor de diverse onderdelen mallen moeten vervaardigen enz. Feit is wel dat Wurlitzer nu in Duitsland een kopie maakt, maar die kopie is door iedereen gekend. De rage is in België in volle eksplo- sie. De zaken komen hier nu maar pas echt los. In Nederland is dat al een paar jaar geleden gebeurd. Deze beurs is trouwens de eerste in het land op het vlak van nostalgie en juke-boxen. In ons land zijn zo'n tiental mensen, die over een han delsregister en een BTW-nummer beschikken in deze branche aktief. De overigen zijn hobbyisten. Aan vankelijk hebben laatstgenoemden ons wat schade berokkend, mede door de typisch Belgische omstan digheden kwa wetgeving. Maar nu is dat voorbij. Ook in deze branche, net als in elke andere business, wint uiteindelijk de professionaliteit. Pierre Van Rossem niet weg te denken valt wanneer men het heeft over bekende melo dieën die de tijd hebben doorstaan. En wat te denken van "Tales from the Vienna, woods" en 'Tango Meeting" dat misschien een tikkel tje te traag werd gespeeld. Het zijn allemaal prachtige stukken en waar bij alleen maar de dansvloer ont breekt. Want we kunnen ons best voorstellen dat heel wat mensen bij het horen van deze schitterende muziek gebracht door de JDK Med leyband de danskriebels in de benen krijgen. Zanger Alfons Vermorgen leek ons dit jaar in een minder goede doen. Zijn interpreatie van Paul Anka en later van Roy Orbison en in het tweede deel ook nog van Elvis Pre sley had niet de uitstraling die men van hem gewoon is. Was de geluids installatie niet helemaal in orde -la ter op de avond diende men een mikro te vervangen- of had Fons last met de keel, we weten het niet. Maar we hebben hem al veel beter gehoord dan zaterdag. Het tweede deel van de avond bracht ons naar Moskou, Italië, het land van de pol ka en natuurlijk terug naar de Ver enigde Staten, de bakermat van zo vele helse ritmes. Als de rock and roll die niet op het programma ont brak. Tussendoor had schepen Hermans hulde gebracht aan de dirigent Jef De Koning die hij een schaal van de stad overhandigde en in zijn hulde betrok hij ook presentator Roger Troch, die met eenzelfde kleinood werd bedacht. De vele toeschouwers konden ook meedingen naar een gratis prijs kamp. Twee vragen werden gesteld de gezamenlijke leeftijd van de JDK Medleyband en als schiftings- vraag, het belangrijkste instrument dat Jef De Koning bespeelt. De in zet de zes mooie bloemstukken die te pronk hingen in de zaal en een meesterwerkje waren van Vermci- ren en Gordyn en Hofman. Voor de sobere maar efficiënte dekoratie van de zaal en voor de belichting zorgde Saraga Fccstverhuring.

De Voorpost | 1990 | | pagina 32