'Dag van de burgemeester' gericht naar de toekomst? t 'Suksesvolle karrière, hier en elders' De Voorpost - 18.5.1990 -3 Verleden zaterdag, 'Dag van de Burgemeester van Aalst', kwamen de zware kanonnen van de P.V.V. naar de Keizerlijke Stede. Alhoewel een grauwe, miezerige morgen zich had aangediend was er daarvan binnenskamers in de stadsfeestzaal niets te merken. Daar stond het enthousiasme op het zenith. Een quasi eivolle feestzaal met een partijvoorzitter, een minister, een ex-minister, nationale en Europese gezagsdragers en P.V.V.-mandataris- sen van en van buiten de regio plus militanten en simpatisanten waren op post. Ook leden van Aalsterse koalitiepartijen. De 'Dag van de burgemeester' bracht een historiek van de jongste koalities met uiteraard de rol van Anny De Maght daarin en vedette. Maar hij opende ook perspektieven naar de toekomst. In nauwelijks verbloemde bewoordingen werden aan onze burgemeester verdere stappen op de politieke ladder voorspeld. Dat minister Waltniel haar een verdere suksesvolle karriè re toewenste, hier en elders', was nauwelijks mis te verstaan. 'Dag van de burgemeester' Meester Willy Muylaert, voorzitter PW-Aalst motiveerde het be staansrecht van een 'Dag van de burgemeester'. Een uniek gebeu ren. Althans te Aalst. De PVV organiseerde deze 'Dag' als blijk van waardering voor de twintigjarige inzet van Anny De Maght voor de PVV. Niettegen staande ze steeds hoger en hoger de politieke ladder beklom bleef ze toch dezelfde 'Anny'. Maar de burgemeester is ook be gaan met alle bewoners van Aalst en daarom wilde de PW-Aalst er alle lagen van de bevolking ongeacht hun politieke of filosofische over tuiging er bij te betrekken. Dat deed ze dan ook met in de namiddag 'Kinderanimatie in de Keizershallen met springkasteel, schminken en animatiefilms en voor de derde leeftijd eveneens in de Keizershallen een optreden van Freddy Grey, Kathy Varna en Ka- rien Gallée'. 's Avonds kwamen dan de iets min der jonge aan bod in een adembene mende Bump-party met een in- door-scooter, een optreden van Bingo en een video-music-lig- htshow in het oude gedeelte van de Keizershallen en in de 'blauwe zaal' volgde dan het 'Bal van de PW- mandatarissen' met Conny en Dan ny Fabry en de Aalsterse Big-Band. Meester Muyaert stelde dat deze 'Dag' ieder jaar zal herhaald wor den. 'Aalstenaars zijn nu eenmaal mensen die van feestvieren houden'. Voor hem is deze 'Dag' iets enigs in 'ons iëneg Oilst' in 'een unieke stad' met 'een unieke burgemeester'. De centrale figuur Voor volksvertegenwoordiger Wil ly Van Renterghem wekte dit nieuw PVV-initiatief enige nieuwsgierig heid. Het werd een innoverend ge beuren dat met medewerking van de partijtop uitgroeide tot een heuglijk PVV-gebeuren. Had de nieuwsgierige militant eerder vra gend de wenkbrauwen gefronst, het werd een sukses mede door de ge legde link. Enerzijds Anny De Maght als bestuurder en anderzijds Anny De Maght als partij-geënga geerde begaan met heel de bevol king. 'Omdat we als PW reeds zovele jaren in het stadsbestuur zetelen worden de vele inspanningen die daartoe noodzakelijk waren wel eens ondergewaardeerd. De blauwe stempel die de PW op het beleid kon drukken, is alleszins het resul taat van de dagelijkse inzet van AL LE PW-mandatarissen'. Aldus Willy Van Renterghem. Tussen de eminente gastsprekers die de impact van het liberalisme op de regio in de (blauwe) verf zetten, noemt hij Anny De Maght 'de cen trale figuur' die bij het beëindigen van deze bestuursperiode 18 jaar onafgebroken in net college zal hebben gezeteld waarvan ze gedu rende 6 jaar de burgemeesterssjerp mocht omgorden. De realistische politica Volgens minister Louis Waltniel was Anny De Maght reeds van bij haar geboorte voorbestemd om een vooraanstaande rol in de liberale partij te spelen. Ze schreeuwde zich, toen ze nog maar pas op de wereld was gekomen, reeds 'blauw'. Dat op 6 juni 1947. Ze werd regen tes, huwde Alfons De Maght ('onze Fong') wiens naam ze nationale be kendheid bezorgde en werd moeder van twee kinderen. Als hobby heeft ze buiten de politieke sport, wande len en vooral voetbal. Spreker noemt haar een vrolijk, gul, openhartig en doordravend iemand met tomeloze inzet. Reeds provincieraadslid in 1974 heeft ze goede relaties kunnen aan knopen met het provinciebestuur en voor een burgemeester is dat een reëel pluspunt. 'Jean Pede, destijds voorzitter van de provincieraad, heeft ervaren wat het betekent te worden gekonfronfeerd met de dy namiek van Anny De Maght als schepen Openbare Werken. Ook al gaat het dan tussen partijgenoten'. Toen ze zich op 76 voor de eerste maal kandidaat stelde voor de ge meenteraad haalde ze een massa naamstemmen en dat leverde haar het schepenambt Leefmilieu en Grondbeleid op onder de leiding van burgemeester Louis D'Haeseleer die als een der eersten het belang inzag van ons aller leef milieu. In 1982 werd ze eerste schepen en beheerde het departement Open bare Werken en Ruimtelijke Orde ning. Het wegvallen van Louis D'Haeseleer liet een grote leegte achter en dat vacuum wilde Anny De Maght vulling geven. Een tijd lang werd ze tijdens de ziekte van burgemeester Raymond Uytters- prot waarnemend burgemeester van de Keizerlijke Stede. Onder meer het afwerken van het achter ste gedeelte van de Keizershallen was voor haar een uitdaging die ze finaal binnen de gestelde timing wist te realiseren. Ondertussen voelde de eerste vrou welijke burgemeester van Aalst zich begaan met de voetbal: de Doggen van Erembodegem, Eendracht Aalst die haar een revanche schul dig is en de Vlugge Jongeren van Baardegem waar ze de voetbalfees ten niet alleen opluistert met haar aanwezigheid doch er zich als huis vrouw zeer verdienstelijk maakt bij het fornuis. Politica De Maght paart de noodza kelijke staatszin aan de openheid en het overleg. Ze weet van haar kun nen doch richt zich op de haalbaar heid ervan. 'Ze zit hier en krijg ze maar weg' zegde Waltniel met de glimlach. 'Alleszins blijft ze zich er beschik king houden van de PW, 'Hier en Elders' Vier maal PW 'Al zegt men wel eens dat ik meestal niet naar een antwoord moet zoe ken, nu voel ik me toch midden zoveel medestrijders vol dankbaar heid voor hun inzet en medewerking'. Aldus burgemeester De Maght die van huis uit als basise lementen heeft meegekregen steeds vriendelijk te zijn met iedereen waarbij hun wederzijdse vriend schap u zal ten deel vallen en steeds vol inzet te werken zodat ge mede werking zult bekomen. Mens blijven onder de mensen. Die principes wil ze ook in de politiek blijven waar maken. Ze voelt zich gelukkig dat de PW het beleid van Aalst die tot een cen trumstad is geëvolueerd heeft mo gen meebepalen. Als P W-er nam ze steeds haar ver antwoordelijkheden op. 'Misschien zullen sommigen ermee niet ak koord gaan maar het is mijn stelligs te overtuiging dat een gemeentelij ke mandataris voor alles oog moet hebben voor het bestuur van zijn gemeente. Pas daarna mag de poli tiek zich in het geding mengen'. Vier koalities met de PW In het laatste stadsbestuur voor de fusie had de PW één schepen. Gaston Van Den Eede die kuituur behartigde in een koalitie met CVP en VU. In 1977 kreeg de PW in een koalitie PW-SP-VU de burgemeester en drie schepenen. 'Nieuw-Aalst' telde 80.000 inwoners op een oppervlakte van 8000 ha. Het werd een groot schalige bedoening. Improviseren kon niet meer. Planmatigheid en management waren nu troef. De stad besturen werd onder het bur gemeesterschap van Louis D'Haeseleer een voltijds ambt. Aalst werd een stad met een hinter land met een half miljoen bewoners. 'Als centrumstad moeten we veel lasten dragen van niet-Aalstenaars (scholen, ziekenhuizen, bibliote- ken, sportterreinen e.d.m.). In Brussel beseft men dat (nog) niet. De wetten zijn voor Brussel. Maar de lasten die een centrumfunktie meebrengt zijn voor ons. Parlemen tair hebben daarbij een taak. Ener zijds moeten ze dicht bij de bevol king staan en hun oor te luisteren leggen. Maar anderzijds moeten ze de belangen van de gemeenten te Brussel verdedigen. Daar is nog heel wat werk te doen' In 1983 kreeg de PW 3 schepenen en de OCMW-voorzitter. Hard werken was met het wegvallen van Louis D'Haeseleer nu net parool. Openbare werken kreeg veel op drachten doch o zo weinig geld. Alle subsidiëringsmogelijkheden werden herhaaldelijk aangeboord. Bij heel wat excellenties hing ik voortdurend aan de bel met de in dringende vraag 'Geef ons wat geld terug van het vele dat wij aan belas tingen hebben betaald'. In 1989 werd de PW-fraktie iets groter. Niet té groot. We kregen de burgemeester en drie schepenen Mijn mooiste herinnering is nog steeds dat me het burgemeester schap werd aangeboden. Het is leuk als men weet dat men gegeerd is. Momenteel beleeft de koalitie moeilijke ogenblikken. Ze zinspeelt daarbij allicht op de problemen met de begroting en de steeds meer in dringende sanering. 'Maar later zal het stadsbestuur de vruchten pluk ken van haar doorgedreven colle gialiteit en haar sociale inzet'. Wat de toekomst betreft voelt Anny De Maght zich geen 'Madame Blanche' Evenmin een Lady That cher alhoewel ze zo wel eens beti teld wordt. Ze hoopt gewoon dat eendrachtig werken verder in de PW schering en inslag zal blijven en dat de jeugd zal zorgen voor nieuw bloed. Eerlijkheid rechtvaardigheid en openheid moeten de PVV blijven typeren ten bate van eenieder van Aalst. 'Ruimdenkend en op mens enmaat de stad blijven meebesturen moet onze bedoeling blijven. Als men het mij vraagt, ik sta steeds paraat' Geen 'Maagd' maar een 'Kreeft' Een 'ontkeelde, gegriepte' profes sor, volksvertegenwoordiger en oud-minister Herman De Croo toont zich tegen enige ziekte-symp tomen in toch een beheerser van het woord dat het luisteren tot een ge not maakt. De PW stelt het goed. Dank u. Ze heeft in het arrondissement 1250 mandatarissen en is in 7 gemeenten in de meerderheid. In Gent-Eeklo is er sterke vooruitgang. In Oude naarde behoort 42% van de manda tarissen tot de PW. Gemeenten ziet Herman De Croo als pijlers van de demokratie, als organen kort bij de bevolking. De afstandelijkheid die schaalvergro ting door de fusie van gemeenten samengebracht heeft kan enkel overbrugd worden. Burgemeester zijn, mooiste man daat Voor Herman De Croo is de burge meestersjeep het symbool van het mooiste mandaat. Nogjongwerd hij zelf burgemeester na een strijd tus sen 'de natte' en 'de droge'. Zijn partij haalde het met 5 tegen 2 in een klein dorpje, 's Namiddags werd het dak van een okkasiewagen inderhaast afgezaagd en in de 'dékapotable' werden hij en zijn winnende maats door het dorp ge voerd. Een spontane viering die hem steeds zal bijblijven en die hem duurbaarder blijft dan een minister portefeuille. Burgemeester zijn een schone maar moeilijke taak. Lokale besturen worden door de nationale overhe den met mondjesmaat zoet gehou den. Een PW-burgemeester en zijn be stuur moeten realistisch open en rechtvaardig besturen, kontakt houden met de bevolking, zin heb ben voor sociale toestanden en voor kuituur en het oor te luisteren leg gen naar wat de bevolking vraagt. Anny De Maght en haar staf kun nen dat: 'Ge hebt de geest en de wil. En vooral hebt ge ook het hart' zegt De Croo tot De Maght. Na vieringen te Diest, Ternat en Leuven en voor een jubileum en het openen van een PW-bal in de Zwalmstreek is PW-voorzitter Guy Verhofstadt te Aalst bij Anny te kunnen zijn. Verhofstadt is van oordeel dat bur gemeester De Maght wel een en ander gemeen heeft met de kreeft man uit de horoskopie maar zowat alles met de kreeftvrouw. Sterk, het gevaar niet schuwend, professioneel ingesteld en vol inzet. Met de Romeinse auteur zegt Ver hofstadt dat hadden de Keltische mannen de moed van de Keltische vrouwen gehad, de Galliërs nooit het onderspit hadden moeten delven'. In die zin noemt De Croo de Aalsterse burgemeester dan ook 'de dapperste van de dapperste Aal sterse Galliërs'. Wat momenteel te Brussel aan gang is noemt De Croo een karnaval. 'Ons land wordt momenteel be stuurd op een wijze die bij de PW zure oprispingen oproept. In onze instellingen is er geen klaar heid meer te bekennen. Die worden maar steeds ingewikkelder. Een kat zou er haar jongen niet in terugvin den. De burger weet niet emer tot wie zich voor een of ander probleem te moeten wenden. Er zijn reeds twee fasen van de staatshervorming voorbij. Aan de derde is men doen de. En er gaan zelfs reeds stemmen op voor een vierde fase... Begrijpe wie kan. We hebben in ons landje zes (6) regeringen en zestig (60) mi nisters. Voor problemen in verband met het verkeer moet men zich tot 4 ministers wenden, die dan vaak er een andersgerichte mening op na houden. Voor onderwijs zijn er ook 4 ministers bevoegd. Voor openba re werken zijn er dat negen. En voor militie liefst 18. Voor gezondheid ook achttien. Niet te geloven... De PW wil daarin verandering, vereenvoudiging, meer klaarheid brengen. Bijsturingen zijn absoluut noodzakelijk. De gemeentelijke au tonomie wordt uitgehold. De be voogding van gemeenten en OCMW's was nooit zo indringend als thans. De burger moet weer inzicht krijgen in onze instellingen en er terug ver trouwen in krijgen. Gemeenten moeten op hun niveau ijveren dat deze PW-doeleinden kunnen gerealiseerd worden. En tot burgemeester Anny De Maght: 'Anny, doe gewoon verder zoals ge reeds gedaan hebt. Ge zit op het juiste spoor'. De diverse toespraken werden afge wisseld met muzikale intermezzi door het Trio Strawinsky met aan de vleugel Renée Baré, op viool André Gousseau en op klarinet Aalstenaar Francois Schollaert. Ze brachten in feilloze, doorvoelde uitvoering werken van Khatsjatoe- rian, Bruch, Sjostakovch, Max Du bois en uiteraard van Igor Strawins- ky. Dat de vleugel nogal wat ontstemd was kon de stemming in de zaal niet temperen. LH van de Burgemeester. Een akademische zitting in het stadhuis mocht niet ontbreken a Aalst. Dag van de Burgemeester. Dit kwartet zorgde voor een g zitting (a) muzikale opluistering van de akademische Aalst. Dag van de Burgemeester. Burgemeester De A Keizershallen (a) t (in het midden) wordt begroet bij haar aankomst aan de

De Voorpost | 1990 | | pagina 3