Na de brief: «Aalst met gebonden handen onder curatele» De Kerpel: «Aalst moet Aalst kunnen blijven» Achterstand arro Aalst teruggedrongen ASLK computer voor vrije lagere school Stedelijke speelpleinen werden of worden nog in orde gebracht 4 - 18.5.1990 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 De bevolking van Aalst die in '77 nog 81.422 personen bedroeg nam in '88 af met 328 eenheden. Elders in het arrondissement was de afna me eerder zeer gering. In Herzele, Zottegem en Geraardsbergen is er zelfs lichte aangroei. Wat betreft tewerkstelling zijn de meest recente gegevens van de Rijksdienst voor Sociale Zekerheid (RSZ) bijna twee jaar oud. Toch geeft de statistiek een duidelijk beeld van de heropleving van de ekonomie te Aalst sinds 1983. In totaal waren er in het arro Aalst in '88 56.241 werknemers. In vergelij king met 1983 zijn er dat 6605 meer. In de industrie waren er in '8819.567 werknemers, in de bouw 3498, in de diensten 33.019 en in de landbouw 162. Meubelen, machines, metalen en papier kenden de hoogste aan groei. Enkel chemie kende ietwat terugval. Aangroei van tewerkstel ling is er in de sektoren machine bouw, voeding, genotsmiddelen, hout, papier, drukwerk, plastiek, horeca, vervoer, verkeer, banken, verhuur, overheid en onderwijs. De tewerkstelling loopt enigszins terug in de elektronica, de textiel, de schoenen en de kleding. Aalst kende qua werkloosheid een spektakulaire verbetering van de si tuatie. Volgens de VDAD liep het aantal volledig gerechtigden op uit kering van werkloosheidsgelden met 997 personen. Vrouwen blijven de grootste groep werklozen vormen. Liefst ruim 65%. Twee op drie werklozen is een vrouw. Waar er in '88 22% jongeren tot 25 jaar werkloos waren is dat aantal gedaald tot 18%. Opvallend wel de kleinere daling bij de manne lijke dan die van de vrouwelijke werkzoekenden. Mevrouw De Coene, direktrice van de gemengde vrije lagere school Sint-Vincentius in de Geraardberg- sestraat 90 te Aalst, mocht van de ASLK een computer met uitgebrei de mogelijkheden in ontvangst ne- gen aan de school, men. Regionaal afgevaardigde van de dienst micro-informatica van de 0°^ mevrouw Boeykens, direktri- ASLK, Hilde van den Eede over- ce> de heer De Proft direkteur en handigde de computer met genoe- Godelieve Vastenavond, sekreta- resse, mochten van de ASLK een computer met uitgebreide moge lijkheden in ontvangst nemen. Ook hier overhandigde Hilda Van den Eede, regionaal afgevaardigde mi cro-informatica het geschenk aan de direktie van de school. Omdat de CVP-fraktie van de gemeenteraad vreesde dat op de gemeente raadszitting van dinsdag 29 mei de brief van minister van Binnenlandse Aangelegenheden gewoon zou voorgelezen worden zonder bespreking nam ze tijdens een perskonferentie verleden woensdag het woord. Fraktieleider Maurice De Kerpel zegde dat het moeilijk zwijgen is als men gelijk heeft en gelijk krijgt. Volgens hem zal na de brief van minister Luc Van den Bossche «Aalst nooit meer zijn zoals het was». Aalst staat volgens spreker onder curatele en heeft de handen gebonden. Toch wil de CVP, ten dienste van de bevolking die het slachtoffer kan worden van deze situatie waarbij saneren de boodschap is op de toe stand positief inspelen. Eventueel een pact sluiten met de meerder heid om te trachten met vereende krachten uit het slop te geraken. De voorhistorie is gekend. De SP-PW-VD-koalitie talmde met het voorleggen van een begro ting. Er kwam eerst een «intentie verklaring». Heel wat later kwam er de begroting doch de bespreking ervan liet eveneens op zich wach ten. «Men had in de meerderheid duidelijk moeilijkheden om het eens te worden. Over de uitgaven alleszins. Maar vooral over de be sparingen. Waarop zou men bespa ren? Het neergelegd ontwerp van begro ting vertoonde een negatief saldo van 71 miljoen voor dienstjaar 1990 en volgens de vooruitzichten zou het de volgende jaren nog slechter gaan. Tegen het einde van de be stuursperiode zou zich een put van ruim 400 miljoen aandienen. Dit al hoewel van de direkteur van de dienst Financiën werd vernomen dat het vorig bestuur een spaarpot van liefst 750 miljoen had achterge laten. Maurice De Kerpel vraagt zich af hoe men na drastische verho ging van de belastingen en met een solide spaarpot als startkapitaal zo diep de put kan in geraken. Goedkeuring, beroep, goedkeuring maar... De bestaande deputatie keurde na lang dralen de begroting van Aalst goed. Ze was in handen vooral van Aalst. Het Davidsfonds organizeerde een kwisspel over Aalst. De jury hier in druk overleg (a) deputee De Mol uit Lebbeke. Maar de gouverneur ging dadelijk in be roep. Minister Luc Van den Bos sche zou uitsluitsel geven. Deadline voor zijn beslissing was 5 mei 11. Precies op die dag stuurde hij een brief naar de gouverneur waarbij de begroting finaal toch goedgekeurd werd doch waaraan heel wat voor waarden werden gekoppeld. Saneren De minister schreef: «Sinds 1987 wordt de begroting telkens inge diend met een belangrijk tekort op het dienstjaar. Een stijging van dat tekort van 160 naar 213 miljoen ligt aan de basis van nieuwe problemen. Er moeten zonder uitstel maatrege len worden genomen om de/finan ciën gezond te maken en tekorten te vermijden. Het meerjarig financieel beleidsplan moet daarbij het instru ment bij uitstek zijn». Herwerken De minister heeft dan ook beslist dat het beleidsplan moest herwerkt worden uiterlijk tegen de eerstvol gende begrotingswijziging. De gou verneur kreeg daarbij de opdracht nauwkeurig toe te kijken hoe Aalst reageert en desgevallend in beroep te gaan tegen begrotingswijzigingen in 1990 en tegen de begroting 1991. De minister wil aldus een vinger in de pap houden. In het herwerkt beleidsplan moet het stadsbestuur rekening houden met de werkelijke uitslag van de rekening 1989. Aalst wordt aldus onder curatele geplaatst. De voogdij van deputatie en gouverneur wordt zelfs onvol doende geacht. In Aalst kan tot einde 1991 niets gebeuren waarte gen minister Van den Bossche niet zou kunnen optreden». Een toestand die niet vergelijkbaar was met de saneringslening. Die was er bijna overal en een sane ringskommissie keek nauwkeurig toe. Finaal werd het doel bereikt en had de saneringskommissie haar doel bereikt. Toch keurde nu minister Van Den Bossche de begroting uiteindelijk goed mits er strukturele wijzigingen worden ingevoerd. Personeelsuitgaven De CVP verwonderde er zich over dat het organigram liefst 45 statu taire personeelsleden meer voor ziet dan in de nagelaten bezetting. Men had er eerder 45 minder ver wacht. Tijdens de jongste vier gemeente raadszittingen werd er 99 miljoen gespendeerd aan openbare werken en werden er 82 miljoen fr. geleend. De Kerpel had liever gezien dat men prioriteiten zou hebben ge steld. Vervroegde op pensioenstel lingen zullen boter aan de galg blij ken te zijn zo de personeelskaders niet worden ingekrompen. Werkingskosten: De Titanic zinkt maar het orkest blijft spelen. De CVP had liever een vermindering van de werkingskosten met 10% ge zien. En de kilometervergoeding van de leden van het college werd sterk verhoogd. De Kerpel vraagt dan ook dat de situatie van het wagen park eens zou worden doorgelicht. De Kerpel hekelt de manier van doen om na het afschaffen van toe lagen aan verenigingen zogezegde hulpverstrekkingen te bieden die vaak zwaarder uitvalt dan de initiële subsidiëring. De drie nieuwe rusthuizen... Minister Van den Bossche acht het bouwen van nieuwe rusthuizen niet haalbaar binnen de grenzen van een financieel saneringsplan. Het stadsbestuur plande met het OCMW een klein rusthuis te Hof- stade, een klein te Moorsel en een groter aan de Albrechtlaan ter ver vanging van Sint-Lieven; Ook het ASZ moet zijn tekorten wegwerken overeenkomstig de richtlijnen. Ieder jaar dient 75% van het tekort van vorig dienstjaar te worden ingeschreven; Toch is er dringende nood aan rus thuizen. De oplossing met de 400 en 500 aan Hertshage is slechts een lapmiddel. En er zijn steeds meer mensen die borg vragen. Bejaarden in andere dan stedelijke rusthuizen kosten de stad dan ook meer dan in eigen huizen. En ook Hopperank en Sint-Job zijn dringend aan aanpas singen toe. Of er nog iets komt van het rusthuis te Hofstade met flats voor 90 bedden blijft een vraag al hoewel de grond reeds werd aange kocht. Momenteel is dat echter nog steeds landbouwgrond. De 86 bedden te Moorsel zijn mo menteel weinig meer dan toekomst muziek. Er werd nog niets over be slist. Zelfs niet de vestigingsplaats. Verantwoordelijkheid opnemen Toch wil de CVP, ook in de minder heid, de bevolking niet in de kou laten staan. Ze reikt de hand aan het stadsbestuur om tot een oplos sing te komen. Eerder diende ze reeds 4 amendementen in in die zin doch die werden van tafel geveegd? De Kerpel zegt dan ook te willen komen tot een samenwerkings vorm, tot een «pact». «Aalst moet Aalst kunnen blijven» wenst hij. LH Aalst. Het Davidsfonds organizeerde in de Werf een kwisspel over Aalst (a Twee afgeschafte en twee nieuwe Stedelijke speelpleinen lagen er nogal eens verwaarloosd bij. Speel tuigen waren, vaak wegens vanda lisme, dermate teogetakeld dat ze reële gevaren voor argeloze gebrui kers inhielden. Door inspanningen van schepen voor o.m. de sport Pa trick De Smedt en permanente aan maningen van de Jeugdige Waker is de toestand ten goede gekeerd. Nog niet optimaal uiteraard. Alleszins reeds heel wat beter. Tewerkgestel de werklozen herstelden op tal van speelpleinen een en ander. Fietsers, bromfietser en honden werden door het aanbrengen van borden van de terreinen weggehouden. Afgeschafte en nieuwe speelplei nen Omdat gronden in gebruik werden genomen door de stedelijke dienst openbare werken werd het speel plein aan de Beukenlaan te Erem- bodegem-Terjoden afgeschaft. De toren gaat naar Denderdal, de zit bank naar Hofstade en de zandbank naar Herdersem. Wegens aanpas- singswerken aan de Moorselbaan verdween ook 't Slotje. De speeltui gen waren niet meer te herbruikerv De wipjes gaan naar Ten Rozen en Osbroek. Er komen ook twee nieu we speelterreinen. En in de Gijze- gemse Mimosawijk waar nieuwe toestellen komen: zitbanken, wip pen, een schommel, een zandbak, een vogelzwerm en een kombinatie- toestel. Nieuw ook op Horebeke- veld met schommels, 2 wippen, een scheepsmast en een kombinatietoe- stel. Er komen verder een zandbak, doeltjes voor mini-voetbal en voor zieningen voor voley- en basketbal. Plus een wegneembare hindernis op het verhard gedeelte. Herstelde speelpleinen - In Denderdal Erembodegem zijn het Museum voor het Kostuum en de speeltuigen nog aan herstelling toe Kant in de Violetstraat 6 te 1000 Brussel en moeten ander nog geplaatst wor den. De werken moeten uitgevoerd worden door de opzichters van de sporthal. Voor de afsluiting lang sheen de Dender werd de bevoegde instantie aangeschreven. - In het stadspark Aalst zijn alle toestellen hersteld. De storm heeft er wel weer schade in aangebracht. Rond de speeltuigen werd dolomiet aangebracht. De onderdelen van de zandgraafmachine werden besteld. - Ook in het Astridpark Aalst wer den de toestellen hersteld en werd dolomiet aangebracht. - In Beukenhof aan de Langestraat te Aalst werden de dringende her- ligt stellingen uitgevoerd. Voor ver- weg< nieuwing van net speelplein is het zich wachten op betoelaging. Eens het dossier afgehandeld komen er wip pen op veer, een grote wip, een scheepsmast, een schommel, een klimtoestel en een kombinatietoe- stel. - In Ten rozen Aalst werden alle toestellen hersteld en ingewreven. Er kwam een wipje bij en rond de speeltuigen ligt dolomiet. - In de Brouwerijstraat Nieuwer- kerken werden de toestellen her stel! en ingewreven, ligt er zand rond de toestellen, werd het gras femaaid, kreeg het terrein een op- napbeurt en. werd de chalet hcr- schilderd. Ook hier werden onder delen van de zand-graafmachine besteld. - Op Kerrebroek Aalst eveneens toestellen hersteld en ingewreven, dolomiet aangebracht en gras ge maaid. Met de spoorweg wed de afsluiting gerealiseerd. Spijtig ge noeg zijn er tijdens de paasvakantie weer vandalen aan het werk ge weest. - Te Herdersem op de wiik Harding werden de nodige werken uitge voerd. In de zandbak moet er nog zand gebracht worden. - Te Gijzegem in het rekreatiecen- trum zijn de speeltuigen in orde en ligt er dolomiet. Eén toestel moest wegens de slechte staat waarin het zich bevond worden weggenomen. Eens de betoelaging verzekerd ko men er 2 wippen op een vogelzwerm en een kombinatietoestel. De vuil nisbakken moeten hersteld worden en zitjes, katrol, klimtouwen en ka belbaan zijn besteld. - Ook op Sint-Anna te Hofstade zijn de speeltuigen in orde en ligt er dolomiet. De vuilnisbakken ontbre ken nog. De aanvraag om op dat terrein een autoschool te laten evo lueren werd door het kollege afge wimpeld. - En te Ressebeke - Erembodegem is alles okee. LH In de BBL Galerij aan de De Keyserlei 14 te Antwerpen expozeert Jan Montyn zijn akwarellen, tekeningen en etsen. De ten toonstelling is geopend tot 1 juni en is toegankelijk op woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 18.00 uur. kan men verzameling zien aan waaiers. De kollektie neemt twee verdiepingen van de tentoonstelling in beslag. Het is de eerste keer dat ze wordt getoond. In haar atelier aan de Provinciale Baan 36 te Vrasene expozeert Ultruda Tilleman van 12 mei tot en met 10 juni haar werk. Men kan er terecht van 14.00 tol 20.00 uur of afspraak op het nummer 03/775.98.50.

De Voorpost | 1990 | | pagina 4