Onderwijs en bedrijfswereld werken steeds nauwer samen Tendenzen spelen in de van Aalst kaart Erik Van Neygen op 11-juliviering te Erpe-Mere Nieuwe direkties in stadsscholen Avondonderwijs, deeltijds leren, alternerend leren en werken De Voorpost - 18.5.1990 - 5 Deeltijds, alternerend leren Aalst. Johan of het kloppend hart van het Vredesatelier (a) Prof. Anselin: "Graag de snelweg Aalst-Leuven" Professor Marcel Anselin (RU Gent) die de leerstoel Survey en Ruimtelij ke Ordening gestalte geeft en ook aktief is stelde tijdens de jaarlykse algemene vergadering van de Kamer van Koophandel Aalst en Gewest dat de geografische streek "De Denderstreek" uiteenbrokkelt en dat Aalst een belangrijke funktie te vervullen krygt in het aantrekken van bedryven uit het Brusselse. In tegenstelling met wat wel meer- west Aalst vóór Mons, Oostende, maals gedacht werd is Vlaanderen Verviers, Namur en La Louvière. steeds een industrieel en ekono- Aalst heeft wel nog veel te doen met misch zwaartepunt in België ge- pendel doch de tewerkstelling ter weest. Het verstrekte trouwens ver- plekke neemt toe. Dat blijkt trou- der die positie. In 1947 was 47% van wens uit de 2,4% van de toegevoeg de industrie van België gevestigd in de waarde. Vlaanderen. In 1986 was dat aange- groeid tot 65%. Vlaanderen steunt Groeitendens zich meer op de industrie dan op de Cijfers over het verleden leren ons tertiaire sektor, de dienstverlening, veel. Maar belangrijker is dat Aalst Uit balansen van 120 bedrijven blijkt een groeiende tendens toe is. Daar nu duidelijk dat waar de industrie waar de Denderstreek uiteenvalt vroeger in handen was van zowat wegens onvoldoende ontsluiting en 150 families ligt de ekonomische gebrek aan snelle verkeerswegen zit kracht in de regio's. In die balansen Aalst in de lift. Aalst presteert alles- zit 55% van het Belgisch Nationaal zins veel beter dan de andere regio's produkt en 72% van alle investerin- van de Denderstreek en dan Zuid gen in ons land. Dus wel duidelijk Oost-Vlaanderen, relevant. Met amper een vierde van VTI-direkteur, ondervoorzitter CBO Jan Roeland, belicht deeltijds en alternerend leren. Voorlopers op het vlak van maximale flexibili teit. Dergelijke systemen brengen vaak soelaas bij leerlingen die het eigen lijk niet meer zien zitten, die de schoolse betutteling moe zijn. Met een systeem van één dag teorie, één dag praktijk in de school en drie dagen in de industrie als helper, als het Belgisch territorium hebben de stadsgewesten 80% van de Belgi sche ekonomische omzet in handen. Aalst wel stadsgewest "Equity" of "efficiency"? Prof Anselin stelt "efficiency" vóór "equity", daadwerkelijk en doelma tigheid boven billijke rechtvaardig heid. Voor hem heeft het geen zin Vóór 15 jaar was daar geen sprake impulsen in gelijke mate over het van. Nu is Aalst wél een stadsge- grondgebied te spreiden wat zou west. Met bijna 1% van de totale kunnen equitabel, rechtvaardig ge- Belgische omzet komt het stadsge- noemd worden doch geen of weinig resultaat zou opleveren. Voor spre ker moeten de inspanningen gecon centreerd worden op plaatsen waar er meest kansen tot groei zijn. Het heeft geen zin de werkloosheid spe ciaal gaan te bestrijden waar er veel wekloosheid is. Want die werkloos heid is er omdat er geen bedrijven zijn en die bedrijven komen er niet omdat ze zich op bepaalde plaatsen niet in hun sas voelen. Vooral qua verbindingen. Administratie waterhoofd In vorige eeuw pendelden er zowat 17.000 mensen naar Brussel. Nu zijn er dat 300.000. Brussel is immers uitgegroeid tot een administratief waterhoofd. Onvermijdelijk geeft dat aanleiding tot ellenlange files. Decentralisatie is volgens prof. An selin dan ook aangewezen. Hij neemt het niet dat de Vlaamse rege ring in Brussel zit en zag die liever in een grote Vlaamse stad. Daarmee staat hij dan lijnrecht met zii die opteren voor "wij laten Brussel niet los, Brussel is vlaamse grond". Het verkeersprobleem willen oplossen door het aanzwengelen van het openbaar vervoer is niet haalbaar. Nu reeds rijdt er op de spitsuren op bepaalde lijnen om de drie minuten een trein. Technisch gezien kan daar geen trein meer tussen ge- prengd worden zonder nodeloze risico's te creëren. Daarenboven is het openbaar vervoer veel te duur. Toen in 1977, onder impuls van de vzw Vlaams Centrum Mere een 11-julikomitee opgericht werd, heeft men nooit kunnen voorspellen dat men bijna het derde lustrum kan vieren. In 1990, op zaterdag 7 juli beleeft men de 14de uitgave in de feestzaal van het klooster waar niemand minder dan Erik Van neygen zal te gast zyn. Zijn optreden zal voorafgegaan worden door de traditionele Guldensporenmis in de kapel van het klooster om 19 uur. Het komitee was oorspronkelijk sa mengesteld door afgevaardigden van diverse kulturele verenigingen maar alhoewel bepaalde groeperin gen intussen verdwenen, zijn de le den toch gebleven en een tiental mensen met Vlaamse overtuiging zetten zich sinds jaren in om de 11-juliviering zo goed mogelijk te doen slagen. Aanvankelijk trachtte men de viering afwisselend in een andere deelemeente te laten door gaan maar na een par jaar moest men van de idee afstappen, vooral dan om praktische redenen: mees tal ontbrak de infrastuktuur of had men te weinig ruimte om een groot publiek te ontvangen. Het huidige komitee streeft er naar om boeiende maar tegelijk kultu- reel hoogstaande programma's op de affiche te plaatsen om de Vlaam se feestdag de nodige luister bij te brengen. Volgens het komitee kan een vie ring slechts dan een goede respons hebben als er een bekende naam op de affiche staat en op gebied van de kleinkunst zijn er al enkele bekende figuren naar Erpe-Mere gekomen: Tine Ruysschaert, Jan De Wilde, Jef Burm, jef Eibers, 't Kliekske, Vredon, Miel Cools, Zakdoek, Jo han Vernimmen en talrijke ande ren. Men maakt soms het verwijt dat het komitee te veel geld zou beste den aan artiesten met grote naam maar de organisatoren vinden hun handelwijze noodzakelijk omdat men naar kwaliteit streeft ook al bereikt men daarmee geen echte 11-juliviering in de ware zin van het woord. Zonder de opmerkingen in de wind te slaan trachten zij het repetitieve karakter in stand te hou den en tot nog toe is dit een sukses geweest. Maar hun sukses is daarnaast ook nog afhankelijk van het gemeente bestuur dat zij als hoofdsponsor be schouwen ondanks de afzwakking van de kuituurtoelagen in het alge meen. Maar daaraan niet alleen is het sukses van de vieringen te dan ken: «Het sukses van de voorbije 13 uitgaven is voor een groot deel te danken aan de a-politieke en neu trale houding die de organisatoren strikt volgen. Het vieren van 11 juli door alle Vlamingen, ongeacht de filosofische of politieke overtui ging, blijft de centrale gedachte ach ter het hele opzet van het komitee. De leden zijn afgevaardigd door de diverse socio-kulturele vereni gingen van Erpe-Mere en maken er een punt van eer van om deze tradi tie in ere te houden». Het programma dat in feite aan vangt om 19 uur met een euchari stieviering in het teken van 11 juli, is zeer gevarieerd. Het sermoen en de dienst worden verzorgd door E.H. Am. Sunaert die bijgestaan wordt door koncelebrator EH. Marcel Decubber. Elke misganger zal zoals voorheen een gedenkenisprentje meekrijgen. Om 20 uur voorziet men het optreden van Erik Van Neygen en de muzikale animatie wordt gebracht door de groep Czar- da. Voor de feestrede heeft men beroep gedaan op F.J. Verdoodt van het Priester Daensfonds die als thema gekozen heeft: «De trage fang van Vlaanderen». 'enslotte roepen de organisatoren de inwoners van Erpe-Mere op om deel te nemen aan de bevlaggings- aktie, dit op de dag van de viering zelf en uiteraard zeker op woensdag 11 juli. Kaarten voor deze traditionele Vlaamse feestviering kosten 100 fr. en zijn te verkrijgen bij de werk groep of telefonisch bij voorzitter J. Colen (053/62.67.98) of bij L. Cop- pens (053/80.54.14). JV Autostrade Aalst-Leuven leerlingen en stages in bedrijven wél in de lift. En in verband met aanwer ven van nieuwe personeelsleden ko men de vragen naar de schooldirek- ties menigvuldig voor. En bedrijven stellen steeds meer en meer de ei gen dokumentatie en tewerkstel lingsmogelijkheden voor aan scho len. De toenadering is dus weder zijds al moet worden gesteld dat dergelijke tendens meer voorkomt in grote dan in minder grote bedrij ven. De CBO, Contactgroep Bedrijfsleven-Onderwijs arrondissement Aalst, organiseerde andermaal een informatie-avond. Mensen uit de bedrijfswe reld en het onderwijs vulden dan ook de ruime lokalen van het zetelgebouw van de Generale Bank te Nieuwerkerken. Aan de orde waren vooral de samenwerkingsinitiatieven tussen onderneming en onderwijs in de Den derstreek. Een probleem dat gesteld en toegelicht werd door CBO-voorzit- ter Luc Bernard, personeelsdirekteur van nv Honda Belgium. Hij deed dit o.m. aan de hand van de resultaten van een enquête. Momenteel is de tendens om ener zijds arbeidskrachten naar een nij- verheidssektor te sturen en ander zijds die ter plekke praktisch op konkrete situaties in te sturen, stij gend. Federaties van diverse sekto ren spannen zich daartoe positief en resoluutin. Zo o.m. Fabrimetal, Febeltex, Febelgra en noem maar op- In de Denderstreek is dergelijke sa menwerking geen dode letter geble ven. Om er maar een paar te noe men, NV Amylum en transportfir ma De Dijcker hebben daarop kon- kreet ingespeeld. Nu wil het CBO een databank op zetten, de gegevens verzamelen, toespelen aan potentiële belang hebbenden en er de mogelijke be sluiten uit distilleren. De Kamer van Koophandel Aalst Gewest wil daar positieve medewerking aan verlenen. Enquête Bij alle bedrijven die meer dan 10 personen te werk stellen werd geën quêteerd. Althans in het arrondis sement Aalst. Er werden vragen ge steld naar dergelijke samenwerk ingsinitiatieven, naar het opzetten van vormingsprogramma's door de bedrijven zelf ter plekke en naar het betrekken bij deze operaties van de Vlaamse Dienst voor Arbeidsbe middeling de VDAB. De respons was weinig denderend. Slechts één vierde van de bedrijven gaf enig antwoord en van dat vierde was amper 30% betrokken bij soort gelijke samenwerkingsverbanden. In concreto dus 7,5% van de totali teit van de aangeschreven bedrij ven. Een aantal bedrijven speelt de bal wel door naar hun respektievelijke federatie die zelf geen initiatieven neemt. Anderzijds zitten bezoeken van Een eigen bedrijfsschool Enkele bedrijven in de Denders treek hebben reeds een eigen be drijfsschool. Dat is o.m. het geval met de firma De Dijcker in Vlierze- le en nv Gilbos in Herdersem. An dere firma's hebben duidelijk nog nood aan voldoende informatie al vorens gemotiveerd en met kennis van zaken met dergelijke samen werking van wal te steken. Voorlo pig doen die dan zo nodig beroep op pnvé-opleidingskrachten of om trainingsorganismen. Avondonderwijs In ons arro zijn er liefst 16 instellin gen die avondonderwijs verstrek ken. Men noemt het dan wat inge wikkelde OSP of Onderwijs Sociale Promotie. Men kan er terecht voor een veelheid van vormingsfacetten en kursussen: praktische zaken als opleiding tot kok of kapper maar met minder taallessen, rekenen, se- kretariaat, boekhouden en fiskali- teit. Interessant daarbij is dat hierbij het modulair systeem met kapitaliseer- bare eenheden kan worden ge bruikt wat optimale flexibiliteit op timale kansen aanreikt. tijdelijk personeelslid of gewoon als stagiair komen ze vaak in een betere situatie en krijgen meer motivering. Te Aalst is dergelijk systeem in voe ge bij het VTI dat werkt met een tiental studenten in nv Amylum en met het HRITO dat zulks doet met de Vlierzeelse firma De Dijcker wat betreft opleiding tot vrachtwagen chauffeur. Als men de folder ziet is men verbaasd wat daar allemaal kan komen bij kijken. Personeelsdirekteur Amylum Rudi De Hainaut drukte zijn volledige tevredenheid uit over het experi ment Alternerend Leren en Wer ken waaraan zijn firma meewerkt. Alternerend leren en werken past prima voor Amylum omdat het on derwijs niet dermate gespecificeerd kan zijn dat het volle krachten die direkten aan de taak kunnen gaan kan afleveren. Men gebruikte wel een eliminatie systeem waarna tien kandidaten de finitief aan de bak kwamen. Mensen tussen 18 en 25 jaar die een arbeids- kontrakt kregen van onbepaalde duur. De teoretische opleiding ge beurt met een programma waarin zowel het VTI als Amylum inspraak hebben. De teorie wordt door VTI- krachten in Amylumlokalen aange bracht en de praktijk wordt uiter aard in Amylum door praktijkmen sen begeleid. Ariane De Latte, stafkoördinator van VDBA stelde dat haar dienst individuele en kollektieve opleidin gen en voltooiingsstages in bedrij ven organiseert en Erik Theunisse van het Callebaut Training Center Wieze zegt dat zijn centrum oplei dingsmogelijkheden aanreikt voor het eigen personeel doch ook voor personeel van buiten de eigen fir ma. LH Tijdens de jongste gemeenteraads zitting werden twee nieuwe direk ties in stadsscholen tijdens de beslo ten vergadering benoemd. Dat we gens het met rust gaan van direk- teurs Omer De Saedeleer te Erem- bodegem en Louis De Meyst te Her dersem. Te Erembodegem viel de keuze op Frans Hereman uit Moor- sel die airekteur was te Baardegem. Omdat die school tijdens dit school jaar de nodige leerlingen niet haal de kon geen nieuw schoolhoofd worden aangesteld. Volgens ge ruchten zit de kans er dik in dat Baardegem wordt samengevoegd met Herdersem. Te Herdersem kwam eveneens de plaats van schooldirekteur vrij wegens het op rust gaan van Louis De Meyst. Francine De Schrijver, lerares zes de leerjaar o.m. aan de Binnens traat te Aalst werd er tot schoolbe stuurster benoemd. De gemeente raad gaf haar de voorkeur boven meester De Quick. Ook mw. Wailly en Kris Van Geert hadden er hun kandidatuur gesteld. Spreker verwees naar vroeger ge suggereerde oplossingen. O.m. naar de realisatie van een snelweg van Aalst naar Leuven ten noorden van Brussel. Dat zou de E40 reeds voor een groot stuk ontlasten. Uit Aalst is veel (zwaar) verkeer naar Antwerpen en dat zou er mee ge diend zijn. Voor Dendermonde zelf zou het een heilzame invloed uitoe fenen op haar ontsluiting. Aalst moet zich informeren en aanpassen aan de huidige situatie. Voor Aalst zit er alleszins muziek in. Na vijf jaar het voorzitterschap te hebben waar genomen gaf Eric Huylebroeck de taak over aan Georges Dons van bvba Aë.o Ventilation. Eerstdaags hebben we een babbel met de nieu we leidsman. LH Aalst. Enkele Aalsterse scouts in vendelformatie (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 5