Eisenpakket moet het Regenwoud redden Heemkundige kring met drie eeuwen geneeskunde te Erpe Hanteert men twee maten en twee gewichten?... Honderden jogden te Meldert met De Stofwolk k 6 - 18.5,1990 - De Voorpost Scholierenparlement vergadert te Mere Van de acht deelgemeenten is Mere de meest bedrijvige en dit op velerlei gebieden. De kulturele en de sportraad bewijzen het duidelijk dat er beweging is in Mere, zonder echter de prestaties van de andere entiteiten te minimaliseren. Het middelpunt van de onderwijsbedrijvigheid moet men daarenboven vaak gaan zoeken in de Sint-Jozefschool waar men er niet op kijkt om ook andere aktiviteiten te laten doorgaan... een open school in de ware zin van het woord. Vorig weekend vond er trouwens de slotzitting plaats van het scholierenparlement dat in de regio georgani seerd werd. Een parlement doet ons uiteraard aan andere dingen denken ook al zijn de onderwijsinrichtingen grotendeels afhankelijk van de bevoegde minis ter. Maar het kind moet een naam hebben en daarom werd de tijdelijke vereniging van scholieren uit een vijftal scholen in de regio Aalst zo maar genoemd. Het procedee is nieuw want nooit voorheen hebben scholieren op die manier gewerkt. In zekere zin hiel den deze bijeenkomsten maar wei nig verband met het typisch onder wijs. Dit blijkt ook uit de kleine be zetting vermits slechts vijf scholen hun medewerking verleenden: het Instituut Dames van Maria, het Ko ninklijk Lyceum, het Sint-Jozefscol- lege, het Sint-Martensinstituut (alle uit Aalst) en uiteraard het Sint-Jo zefsinstituut van Mere waar de slot zitting van dit scholenparlement plaats had. Men werkt op het ogen blik nog meestal regionaal wat niet wegneemt dat er in de Aalsterse regio heel wat belangstelling be staat. Voor het voorbije reces waren zelfs 110 leerlingen ingeschreven, gerekruteerd uit de laatste twee ja ren van het secundair onderwijs. Dit betekent dat het Aalsters parle ment zich tot de grootste in Vlaan deren opgewerkt heeft, daar waar ongeveer een zestigtal scholen ak- tief waren in 1989-90. In de zittingen moesten alle scholen hetzelfde te- ma behandelen en dit was toege spitst op het probleem van Brazilië en meer speciaal op het Amazon egebied. Begeleiding Niet dat de leerlingen onmondig zijn maar toch kregen zij technische steun en bijstand van de vzw Aalst 2000 die de logistiek verzorgde. Daarnaast bleven de leerkrachten in de buurt om het geheel in goede banen te houden. De schoolgaande jeugd kent evenwel de problemen want dagelijks zelfs hoort men er over praten maar toch is het wat anders als men zelf als «parlements lid» aan een simulatiespel moet deelnemen. De rol die men dan speelt moet levensecht zijn en de werkelijkheid zo strikt mogelijk be naderen zonder de steeds wijzigen de aktualiteit uit het oog te verlie zen. het moest een getrouwe na bootsing zijn van wat het probleem omvat en van wie er zich mee bezig houdt om een door iedereen aan vaardbare oplossing te vinden. De verschillende groepen leerlin gen vertegenwoordigden op die ma nier delegaties van de UNO, ABOS, EG, Japan, de Braziliaanse rege ring, de landloze boeren, de Ama zone-indianen, de Wereldbank, de VSA en de KWIA. Niet dat de mo derne turnzaal van de Sint-Jozef school zich uitstekend leent tot par- lementsruimte, maar toch werd ze, dank zij het optreden van de leerlin gen, omgetoverd tot een internatio nale vergaderruimte die er sterk op geleek ook al miste ze de overtollige lukse van de ons gekende traditio nele conferentiezalen uit de diverse landen, al dan niet onderontwik keld. Gelukkigstellen de leerlingen, die ijveren voor dergelijke gebie den, zich met minder tevreden dan de echte parlementsleden die het in feite voor het zeggen hebben en ho pelijk toch oor zullen hebben voor het scholierenparlement. Nabootsing Een van de taken van de aanwezige groepen was het kiezen van een be paalde rol waarbij ze de werkelijk heid moesten stimuleren, maar dan alleszins aangepast aan de aktuali teit. Op die manier gaven ze gestalte aan de verschillende organisaties tema's in de belangstelling ook al was het in de turnzaal van de kloos terschool te Mere waar weinig «gro te heren» zich zullen aan storen. Toch was het voor de leerlingen zelf een ervaring die meehielp om meer inzicht te krijgen in aspekten die wereldwijd bekend zijn. Daarbij hadden zij de morele steun van P. Ghijsels, die zich jarenlang met het probleem van de ontwikkelingslan den bezig houdt. Als vertegenwoor diger van ABOS-informatiedienst wees hij terloops op de naamveran dering van de organisatie waar men niet meer spreekt over ontwikke lingssamenwerking maar het in de toekomst zal houden bij interna tionale samenwerking waar door de benaming ABIS wordt. Onder de vroegere benaming was het maar zwak gesteld met de zogezegde sa menwerking en ook intern was er weinig reden om te juichen want in twintig jaar tijd moest er zelfs meer dan jaarlijks een nieuwe verant woordelijke aangesteld worden. Hierbij kwam hij tot een logisch be sluit «dat er geen eenheid zit in het departement van Ontwikkelingssa menwerking en het is dan ook niet verwonderlijk dat door de opeen volging van andere bazen het ge woon een hutsekluts is geworden». Regenwoud Naar het voorbeeld van alle parle menten heeft ook het scholieren parlement een slotresolutie gefor muleerd. Met veel inzet hebben de deelnemende scholen het thema behandeld en centraal stond het be dreigde Amazonegebied waarvoor men nu speciale aandacht vraagt om het toch te vrijwaren. Vooraan staat de eis om dit regenwoud tot niet-nucleaire zone te laten uitroe pen en in een eisenpakket wil men de ecologische misdrijven bekam pen en sommige toestanden laten herstellen. Slotresolutie Tijdens het afhandelen van de pun ten voor het opmaken van een defi nitieve slotresolutie stemden de ne gen «verantwoordelijken» slechts één keer unaniem een punt goed; voor alle andere stemden ze ver deeld maar toch was er telkens een overwegende meerderheid om de voorgestelde punten in het eisen pakket op te nemen. Dit betrof der tien eisen van een bijzondere kom missie-milieu van de Verenigde Na ties en ook een voorstel van motie door de Wereldbank. Het scholierenparlement van de re gio Aalst kon zich overtuigen van een milieubewustzijnsproces dat zich geleidelijk aan ontwikkelt bij de leerlingen en verdere akties kan teweegbrengen. Dat het geen gewone schoolse akti- viteit was bewijst de ernst waarmee de deelnemers het milieuprobleem wensten te behandelen. Vroeger wist men maar weinig meer dan op pervlakkige dingen over het milieu maar eank zij het deelnemen aan dit scholenparlement zijn vele scholie ren heel wat wijzer geworden en hebben een beter inzicht gekregen in alles wat deze problematiek om vat. Het heeft veel werk gevergd voor de deelnemers maar toch zijn ze algemeen akkoord dat ze met de opgedane ervaring nu alleszins we ten waarover het gaat. JV Als we nu over de geneeskunde handelen blykt dit een doodgewone zaak en genezen vinden we doodeenvoudig. Dit was echter niet het geval een paar eeuwen terug toen men nog van chirurgijns en zelfs van kwakzalvers sprak. Zijn er nu in elke gemeente een of meerdere dokters dan was dit zeker vroeger niet het geval en men moest dus vaak beroep doen op een genezer die vaak veraf woonde. Om hun belangrijke rol in de maatschappij te onderstrepen heeft bestuurlid D. De Boeck een onderzoek gemaakt en gepoogd een overzicht te geven van de geneeskundige verzorging te Erpe gedurende de drie voorbije eeuwen. Aalst. Elke week heeft er in de Binnenstraat een vinkenzetting plaats (a) Zijn bijdrage heeft de auteur ge splitst in twee perioden die de ge neeskunst vóór 1800 en deze erna beslaat. Hiervoor steunt hij zich op een paar duidelijke overwegingen zoals het verschil in opleiding en de verschillende aard van de geraad pleegde archiefstukken. Wat de eerste periode betreft wijst hij voor al op de enorme kindersterfte en de stelselmatig voorkomende epide mieën. Aan de hand van grafieken en tabellen geeft hij een overzicht van de overlijdens per leeftijdgroep en het geheel wordt gekleurd met archiefteksten. Hij maakt duidelijk het onderscheid tussen dokters en chirurgijns, hun opleiding en hun specifiefce taken in de gezondheids zorg. In een afzonderlijk hoofdstuk be handelt D. De Bocck de chirurgijns die te Erpe gevestigd waren zoals Louis Bartel en de zeer goed geken de familie Kluyskens. Ook waren er nog de dokters en chirurgijns uit het omliggende die in Erpe geneeskun dige zorgen verstrekten zoals Chr. Van den Broecke, J. Van Mulders, Boonaerts, Schellekens, J. Claes en talrijke anderen. Het artikel is zodanig gestoffeerd dat het aan een vervolg toe is in het volgend nummer de mededelingen van de Heemkundige Kring. Het aprilnummer wordt vervolle digd met een artikel van W. De Swaef over een archeologische vondst te Mere, een oude foto met de Zandstraat te Erondegem, de voortzetting van de dialektwoorden door Em. Minnaert. De steeds weerkerende rubrieken kringleven, dorpskroniek en heemschut beslui ten het tweede nummer van de der tigste jaargang. Zomerreis Zoals elk jaar organiseert de heem kring een zomeruitstap en deze keer gaat het naar Geel, Mol, Postel en Olen. In Geel brengt men een bezoek aan het gasthuismuseum van Sint-Dimpna. Het middagmaal wordt genomen in het domein van het Zilvermeer te Mol, een onbe grensd warm buffet voor de prijs van 400 fr. In de namiddag brengt men een bezoek aan de abdij van Postel die slechts mag bezichtigd worden onder leiding van een gids. Daarna neemt men een kijkje in de boerderij, de kerk en de andere bij gebouwen zoals de kaasmakerij en eventueel de bibliotheek. Op de terugweg kan men nog even verpozen op het dorp te Olen waar de enorme potten te bezichtigen zijn. Wie wil meereizen met de heem kundige kring op 1 juli a.s. betaalt 450 fr. voor de bus (gidsen en in komgelden inbegrepen) en 400 fr. voor het middagmaal (kinderen tot 12 jaar eten voor halve prijs). De inschrijvingen moeten voor 20 juni binnen zijn bij een van de bestuurs leden. JV Scouts De Hopduiveltjes met huifkar De Meldertse joggingklub De Stofwolk kreeg voor haar tweede lustrum- stratenloop 525 mannelijke en vrouwelijke deelnemers. Veel stof werd er echter niet opgejaagd want de weermaker was organisator Willy De Valck en zijn staf dit jaar minder genadig. De Meldertse stratenloop zit duidelijk in de lift en zijn bekendheid reikt tot ver buiten de provinciegrenzen. Er waren deelnemers uit liefst 55 verschillende gemeenten. Ook uit Brussel. Rond Jansens De ronde 'Rond Jansens' meet 700 m. De afstand die te lopen was door 9- en 10-jarigen. Kleinere deelne mers liepen een kleinere afstand. Ouderen deden 2 of meer ronden. Op de 400 m waren er niet minder dan 45 deelnemers en de kortste afstand moest worden betwist in tien reeksen. Bij de veteranen die 4 ronden te verwerken kregen was Anderlech- tenaar Frans Van Gucht de oudste van de 38 deelnemers. Hij had 16 minuten nodig om de 28(H) m te overbruggen. Alleszins een behoor lijke prestatie voor een zeventigjari ge- Rond de Molenvijver Voor de omloop van telkens 3300 m meldden zich 267 sporticvelingen. Achttien vrouwelijke deelnemers onder wie vijf plaatselijke schoon heden namen het tegen de mannen op. Thierry Van Exaerde werd de verdiende winnaar. De 6600 m zag Aalstenaar Paul Van Besien als overwinnaar vóór Frans Van der Hoeven uit Welle. Op het brons legde Meldertenaar Benny Van den Eede uit de Huizekens- straat beslag. In deze reeks liep ook organisator Willy De Valck mede die het deed in een matige tijd: 40 minuten of circa 10 km/u. Hij kon daarbij als sportieve verontschuldi ging inroepen dat hij reeds had deelgenomen bij de veteranen op de 2800 m. Laurent Vranckx uit Baasrode werd winnaar op de 9900 m en Noël Van de Maele uit Ninove won het klap stuk op de 13.200 m vóór Jan Thisse uit Buggenhout en Gina Braecke- veldt uit Lebbeke. Gehuldigd Was Frans Van Gucht de oudste deelnemer, Jenny Clauwaert die 66 jaar minder lentes telde was de jongste. Verder werden Jos Man- nacrt en Willy De Valck in de bloe men gezet. Allebei waren ze 10 jaar na elkaar onafgebroken in de run ning. Bij de jongeren was de vrije ge mengde basisschool sterkst verte genwoordigd. Liefst met 55 deelne mers. Bij de omloop rond de Molen vijver ging die verdienste naar Jog gingklub Mollem voor Faluintjes- joggers Moorsel, Mazenzele en Grembergen. Een speciale vermelding verdienen alleszins de Meldertse Scouts De Hopduveltjes. Die liepen de om loop rond met een publicitaire huif kar. A.s. zondag kunnen de joggers terecht op twee plaatsen. De keuze zal allicht vlug gemaakt zijn. Er kan inderdaad gelopen worden te Moorsel en... te Kopenhagen. Op zondag 27 mei volgt dan de 20 km van Brussel en op zaterdag 3 juni de halve marathon georganiseerd door SMI Aalst op de omloop Zandberg Aalst - Abdij Affligem. Op zaterdag 23 juni zijn joggers en sympatisanten andermaal welkom bij De Stofwolk, maar dan bij een gevleugelde barbecue in de hovin gen Bij Herman, Dorp 1 te 9392 Meldert. In de nazomer volgt dan nog de tweede uurloop van de Meldertse Achterstraat in samenwerking met de organisatoren van Achterstraat- kermis. LH Namens de Liberale Jongerenraad verspreidden voorzitter Johan Stij lemans en ondervoorzitter Herman Morel een persmededeling in ver band met de beslissing van de Waal se minister van Binnenlandse Za ken Cools (nu Van der Biest), om de inhaalbonifikaties van 12.000 fr. in de Waalse gemeenten uit te betalen onder de vorm van cadeaucheques. Eind '89 werd een CAO afgesloten waardoor gemeenten die niet in fi nanciële moeilijkheden verkeerden aan hun personeel 12.000 fr. moch ten toekennen, boven op de 3% loo- nopslag van de ambtenaren. Uiteraard kon geen enkele gemeen te zich de luxe permitteren deze bonifikatie niet toe te staan. Ook in Aalst waaiden de diskussies hoog op. De CVP liet op de raadszitting wan neer een beslissing moest worden genomen die reeds op voorhand vaststond, een aantal personeelsle den opdraven om hun ongenoegen te uiten, alhoewel er enkele dui zendjes extra in hun loonzakje zou den belanden. De Liberale Jongerenraad keerde zich van meetafaan tegen de rege ling. Niet tegen de bonifikatie zelf. Wel tegen de wijze waarop. Terwijl de gemeenten voor dc volle pot moesten opdraaien, bleef ervoor de genieters van de premie na aftrek ken allerhande, amper dc helft over. De LJR kantte zich tegen dc stelling van minister Van den Bos sche, dat deze premie een deel van het loon zou zijn. Bij de stemming over het punt verliet gemeente raadslid en voorzitter Johan Stijle mans dan ook dc vergadering daar mee gevolg gevend aan de vraag van het bestuur en van het politiek ko- mitee. De PS-ministers namen het duide lijk makkelijker dan hun Vlaamse collega's. Ook de Waalse vakbon den waren vlug ervan overtuigd dat 12.000 fr. netto heel wat anders is dan 12.000 fr. bruto. De bal ligt nu in het kamp van minis ter Busquin. En ook, de raad van State zou nog wel eens om het hoek je kunnen komen kijken. Pikant detail hierbij is dat de gou verneur van Oost-Vlaanderen een paar weken terug nog beroep heeft aangetekend tegen de beslissing van de gemeenteraad tot toekenning van die bonifikatie aan het perso neel juist omwille van de moeilijke financiële situatie van de stad. Worden in het semi-federale België twee maten en twee gewichten ge hanteerd? Of komt er een nieuwe vaudeville Vlamingen-Walen? Als de Walen het halen zijn de Vla mingen dc sigaar. En voor de Vla mingen is er geen weg terug moge lijk. Of zal bij de Walen het venijn zich veropenbaren in de staart? LH Op 9 juli geeft de Regie der Belgische Poste rijen een reeks speciale postzegels uit in hel kader van het toerisme. Daarbij een zegel gewijd aan de Ros Beiaardommegang van Dendermonde. De andere zegels handelen over Antwerpen met de sluis van Berend- recltt, Gerpinnes met Les Marches de Ge- rpinnes, het eeuwfeest van Lommei en de Sint-Clementiuskerk van Lommei. De voon'crkoop van deze postzegels heeft plaats op 7 en 8 juli van 10.00 tot 17.00 uur in het stadhuis van Dendermonde. Aalst. In Jebron werd een boekenbeurs georganizeerd met een ruim aanbod (a Aalst. In de Miskisklub kon men kijken naar "Cafe Terminal", anders dan anders (a) Aalst. Het Aalsters wegennet ondergaat een grondige vernieuwing (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 6