Corsica, lie de beauté HUM!" IT'I" ij"* Leerlingen van het Gemeenschapsonderwijs reizen doorheen Corsica De Voorpost - 1.6.1990 - 11 Vanaf het kerkterras heeft men een mooi uitzicht over de Golfe de Sa- gone. Langs de hellingen van het ondiep dal, naar het centrum van het dorp; bemerkten we de exoti sche pracht van de rijpende dadels, vijgen, citroenen, sinaasappels en clementines. Rond 17 uur sloegen we in Ajaccio de tenten op. 's Avonds bezochten we de stad. Bij het binnenrijden, wist je meteen dat Ajaccio een mondaine, toeristische stad is: een schril contrast met de rest van Corsica. Ajaccio is de geboortestad van Na poleon. Het is duidelijk dat de Cor- sicanen hierop zeer trots zijn. Bijna elke straat of elk plein herinnert aan deze man door de naamgeving of door de aanwezigheid van een en orm standbeeld. Na een wandeling langs het strand keerden we rond 23 uur terug naar onze tenten. Moe, maar zeer tevre den over de voorbije dag sliepen we zeer snel in. Trip van Ajaccio naar Sartene Door: Christel, Tanja en Didier - RMS te Zele Filatosa was onze eerste stopplaats. Het is de belangrijkste vindplaats van de megalietische kuituur op Corsica. Men treft er zowel over blijfselen van een Torreaanse ves ting als van nog oudere beschavin gen, daterend uit het 7de millenni um voor Kristus. De menhirs en Ijeeldmenhirs die men hier aantreft, vertonen grote overeenkomsten met deze die men terugvindt in Eng eland en Ierland. Dit zou volgens de historici wijzen op het kontakt dat reeds in die tijd zou bestaan hebben tussen de verschillende beschavin gen. Van de Torreanen vindt men hier ook nog overblijfselen van "de tor- re". Dit is een bijenkorfvormig bouwsel hoogstwaarschijnlijk be stemd voor rituelen zoals offer- brenging en krematie. De middag brachten we door op het strand en na de lunch konden we weer even in zee of op het strand zonnen. In de namiddag werd één der zwa velhoudende warmwaterbaden "Source de Caldane" bezocht. Het water met een temperatuur van 38° C. Konstant opgewarmd door de aardwarmte en rijk aan minera len, maakte onze huid zeer zacht. Even buiten Sartène sloegen we in de late namiddag onze tenten op. In het stadje heerste een drukte van jewelste. Stromen toeristen en Cor- sicanen zakten nu reeds af met het oog op de Catenacciu of boetepro cessie die jaarlijks op Goede Vrij dag plaSts vindt en aan Sartène gro te gekendheid bezorgd. Tydens het afgelopen jaar haalde Corsica meer dan eens de pers. De nieuwsfeiten waren niet van die aard om toeristen aan te zetten hun vakantie op Corsica door te brengen. In de maand juni was er grote sociale onrust met een rumoerige staking. Juli en augustus was de periode van de grote bosbranden en alsof dat niet volstond, kreeg men begin september overstromingen. Voor wie echter ooit op Corsica was, vormen dergelijke negatieve berichtgevingen geen hinderpaal om terug te keren. Corsica is namelijk een wereld op zichzelf. Zowel ecologisch, sociaal als kultureel is het een unicum. Als berg midden in zee biedt Corsica op een beperkte oppervlakte een grote verscheidenheid aan reliëf, klimaat en vegetatie. Het centraal gelegen gebergte met bossen en maquis is nauwelijks 25 km van het kustgebied met zyn mediterane begroeiing verwijderd. Ook op kultureel vlak heeft Corsica heel wat te bieden. Door de eeuwenlange bezetting en kolonisatie van verschillende volkeren als Torreanen, Grieken, Romeinen, Moren en Genuezen, heeft Corsica tal van invloeden ondergaan. Dit komt vooral tot uiting in de historische gebouwen en monumenten en in de sinds enkele decennia archeologische vondsten. De geschiedenis van Corsica heeft ook haar stempel op de bevolking gedrukt. De Corsicaan is een zwaarmoedig, nostalgisch, trots en vriendely k mens die gastvrij is voor elke bezoeker die de eigenheid van het land kent en weet te appreciëren. Het hoofdingrediënt van Corsica blijft echter de natuurlijke omgeving: woest, mooi en vol afwisseling en dat maakt van Corsica de topbestemming voor de natuurliefhebber. Sinds enkele jaren richt de vzw Natuur en Wetenschap, een jongerenorganisatie werkzaam in het Gemeen schapsonderwijs, dan ook jaarlqks verschillende kampen o.a. te Corsica in. De hoofddoelstelling van de organisatie omvat enerzyds jonge mensen op een aangename manier te sensibiliseren voor het milieu en de natuur en anderzijds door rechtstreekse kontakten met de plaatselijke bevolking de kuituur van andere volkeren te leren kennen. Ook tijdens de voorbye paasvakantie werd door de vzw Natuur en Wetenschap een werk-vakantiekamp op Corsica ingericht. Ditmaal werden de deelnemers gerekruteerd uit het Gemeenschapsonderwijs van Zele, Mechelen, Kampenhout, Dendermonde en Maldegem. Gedurende het tiendaagse verblyf, reisden een 28-tal jonge mensen het eiland rond. Dat Corsica en de Corsicanen op hen een diepe indruk nalieten, kan men vaststellen in het reisverslag dat dagelijks door de leerling-deelnemers werd bijgehouden. Voor inlichtingen over vzw Natuur en Wetenschap kan men terecht by D'Hoey-Lauwers: Tel. 052/21.87.36. Zele. Rotsformaties uit Bonifacio die indruk maken den vorige eeuw tot één van dichtst Tussendoor brachten de leerlingen bevolkte en welvarendste gebieden van zele een muzikaal intermezzo van Corsica. Dit was vooral te dan- wa^ 0p applaus onthaald werd. ken aan de uitgestrekte kastanje- Als apotheose gaven Chantal en Ju- wouden, die het basisvoedsel, het ije> eveneens uit Zele, een staaltje kastanjemeel, voor de hele Corsi- van hun ritmisch en lenig kunnen caanse bevolking voortbrachten. ten beste, onder de vorm van salto's Thans is de kastanjeteelt, gedeelte- en andere krachtsprongen. lijk wegens de immigratie van de Ronc] 24 uur besloot de leiding dat jonge bevolking naar het Franse het hoog tijd werd om naar bed te kontinent, in verval geraakt. gaan. Er werd afscheid genomen Parallel met de kastanjeteelt loopt van je Duitsers en de Fransen, de varkensteelt. De volgende dag begon de trek- Die is uitsluitend bestemd voor ei- tocht, gen konsumptie en verloopt op Cor sica op een neel andere manier dan Trip van San Lurenzu naar Ajaccio bij ons. De dieren, ook koeien, lo- Door: Yves - KA Dendermonde; pen vrij rond en voeden zich uitslui- Sammy, Angelo en Franky - KA tend met wat ze vinden. De varkens Maldegem voeden zich hoofdzakelijk met de De eerste dag van de trektocht be- afgevallen kastanjes. Dit zou, vol- gon reeds vroeg in de morgen, gens de Corsicanen, hun vleeswa- Na uitgebreid van Jean-Paul en zijn ren de unieke smaak bezorgen. familie afscheid genomen te heb- De doelstelling van ons verblijf op ben, verlieten we San Lurenzu met Corsica was tweeledig. bestemming Ajaccio. Enerzijds kwamen we het eiland Eens de vallei van de Tavigniano verkennen, anderzijds wilden we verlaten, kwamen we spoedig weer ook de Corsicaan leren kennen. Dit jn het gebergte. Via de Scalla di kon op geen betere manier gebeu- Santa Regina, een 8 km lange kloof ren dan via het tweedaagse werk- me{ ongeveer 500 m hoog hoog rei- kamp waarbij we samen met de Cor- kende vertikale rotswanden, berek- sicanen hun dagelijkse werkzaam- ten we het Asco-dal omgeven door heden uitvoerden. hoge bergketens en passen. Onze opdracht was zwaar: de ma- Na ggn bezoek aan één van de wa- quisvegetatie vanonder de kastanje- terkrachtcentrales en een korte bomen verwijderen zodat in het na- stop aan een tafoni, een door che- jaar de kastanjes sneller konden ge- mische verwerking in de graniet raapt worden. ontstane reusachtige holte, zetten Samen met Jean-Paul, zijn zonen en we de rit verder zodat we tegen de de plaatselijke bevolking trokken middag het aan de westkust gelegen we dinsdagmorgen, beladen met havenstadje Porto bereikten, hakmes, bijl, houweel en zeis de Porto ligt op de plaats waar de Por- berghelling op. Na ongeveer 15 mi- to-rivier in de Golfe de Porto nuten klimmen, bereikten we een stroomt. Het haventje ligt aan de uitgestrekt gebied met kastanjebo- voet van een rode, in zee stekende men, toegewezen aan Jean-Paul. rotsformatie waarop een vierkante Na een dag zwaar labeur keerden Genuese toren staat. Dit type van we rond 16 uur moe, maar tevreden toren, die vroeger dienst deed als met het bereikte resultaat, huis- uitkijktoren bij de verdediging, zou- waarts. den we nog vaker op het eiland aan- De frisse duik in het bergriviertje en treffen. een stevige maaltijd verschaften ons Het veelkleurige strand, van granie- opnieuw voldoende kracht om later tkeien, vormt een fel kontrast met op de avond samen met Jean-Paul de helderblauwe zee, die met wilde en zijn vriend, een herder uit de golfslag het water tot ver op het bergen, uit volle borst Corsicaanse strand en tot hoog tegen de rotsen liederen te zingen. stuwt. De woensdag ontving onze gastheer Na een lekker hapje, maakten we nieuwe gasten. Een groep jongeren van de gelegenheid gebruik om een van "Jeunesse et Sport", beslaande duikje in zee te wagen en 011s in de uit Fransen en Duitsers, kwamen zon te laten drogen, logeren. Even buiten Porto kwamen we in de Toen we 's avonds vanonder de ka- Calanche, een gebied met grillig ge- stanjebomen weerkeerden, werden erodeerde rotsen. Zonder al te veel we door Denise, onze gastvrouw, fantasie herkent men in sommige verrast op een feestmaaltijd. Later rotsen een menselijke of dierlijke vond de verbroedering van het in- vorm. Men kan duidelijk een hon- ternationaal gezelschap plaats, dekop herkennen. Elke aanwezige stelde zijn streek In de namiddag deden we Cargèse van herkomst voor. Hiervoor werd aan. Dit dorp werd in 1774 door zowel door de Duitsers als door ons Grieken afkomstig uit de Pelopon- "het beste Frans" bovengehaald, nesus, gesticht. De Grieks-orthodo- Voor de Fransen lag het enigszins xe kerk, rijkelijk voorzien van iko- gemakkelijker! nen, is hiervan nog een overblijfsel. Zele. In Pisa geweest en de scheve toren niet gezien, dan kan toch niet Zele. Even rusten tijdens de voorbereidende werkzaamheden voorde kastanje- pluk in San Lurenzu Reisverslag Corsica-Paasvakantie '90 door de leerling-deelnemers Heenreis: Door Chantal, Cindy en Julie - RMS te Zele. Zaterdagavond, rond 19 uur, ver trokken we aan de RMS te Zele met de bus naar Haacht waar de andere deelnemers aan het kamp werden opgepikt. Na een lange nachtrit doorheen Lu xemburg, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en Italië kwamen we zondagmiddag te Pisa aan. Tijdens ons kortstondig verblijf in deze stad bezochten we de Campo dei Miracoli met zijn 3 prachtige historische gebouwen. Het meest besproken, de Campani le, beter gekend als "de scheve to ren" en de niet minder indrukwek kende Dom en Baptisterium leer den ons iets meer over de befaamde Pisaanse bouwstijl en kunst. Deze bouwstijl kwamen we tijdens ons verblijf op Corsica nog vaak tegen. Na nog een poosje genieten van de zon en vakantiestemming, die op de plaatselijke marktjes rond de Cam po hing, werd om 16 uur de reis verder gezet. Op weg naar La Spezia werd halt gehouden in één der marmergroe ven van Carrara. Hier stelden we vast hoe de wereldwijd gekende wit te marmer werd ontgonnen en ver werkt door de plaatselijke beeld houwers. Na het eten van een grote lekkere pizza scheepten we om 22 uur te La Spezia in, koers Bastia te Corsica. Daar kwamen we de maandagmor gen om 7 uur aan en namen we een stevig ontbijt. Gedurende de ganse voormiddag kregen we een rondleiding door heen Bastia, één van de grootste havensteden van Corsica. In de citadel, nu een museum, gaf een gids ons van het eiland een hi storisch en geologisch overzicht, dat als rode draad gedurende ons ver blijf op Corsica zou lopen. Op een van de marktpleintjes maak ten we reeds voor een eerste maal kennis met de vermaarde Corsi caanse charcuterie. Een oud Corsi- caans vrouwtje bediende ons gul met coppa, lonzu en figatelli, delica tessen afkomstig van in het wild rondlopende varkens en naar smaak zeker niet te vergelijken met vleeswaren afkomstig van varkens uit vetmesterijen. Tegen de middag zetten we de reis verder. Voor het middagmaal wer den we immers verwacht bij onze astheer, Jean-Paul Vincensini te an Lurenzu, waar we gedurende twee dagen zouden verblijven. Tijdens een bergrit van ongeveer 1 uur, San Lurenzu ligt in het ge bergte van de Haute-Corse, geno ten we van de woeste omgeving, ei gen aan het maquis. We werden door Jean-Paul en zijn familie op een vriendelijke en gastvrije manier verwelkomd, die zoals later zou blij ken, eigen is aan het Corsicaanse volk. Zele. De zeelse groep gefotografeerd in Bastia Verblijf te San Lurenzu: Door Yves en Erika - KA Dendermonde; Bernard - RMS I Dendermonde San Lurenzu is een bergdorpje, van 30 inwoners, temidden van de Cas- tagniccia of kastanjestreek op enke le kilometers van de hoogste top van de streek, de Monte San Petro- ne. De Castagniccia behoorde tot mid-

De Voorpost | 1990 | | pagina 11