LOD met "Chansons des Rues" in De Werf Roemeense Theaterschool te Aalst Filosofe Rita Muiier in "Filkaf Aalst Voor weeshuizen voor Roemeense kinderen «Les Funambules» toch in De Werf Erembodegem Herdersem Meldert 14-1.6.1990 - De Voorpost Op het programma van KWB Teijo- den Op vrijdagavond 1 juni organizeert KWB Terjoden zijn Pinksterkaarting in de pa rochiezaal, Geraardsbergsesteenweg, om 19.30 u. Er is een prijzenpot van 3.000 fr voorzien plus de inleg en een beker. Ook niet-leden en niet-kaarters zijn wel kom! Om het werkjaar af te sluiten maakt KWB Terjoden op 16 juni 1990 een een- dagsreis naar Zeeland. Vertrek om 8 uur aan de St. Jozefkerk van Teijoden. Op het programma:b ezoek aan de katholie ke kerk van Breskens, de vissershaven, de vismijn en het visserijmuseum, een boottocht, een bezoek aan een typisch Nederlandse kaasboerderij en een rond rit door de streek. Deelnameprijs voor KWB-leden: 500 fr, voor niet-leden: 600 fr. In deze prijs is ook het middagmaal begrepen. De inschrijvingen worden voor 9 junf verwacht bij de KBW-wijk- meesters of bij Daniël Van Cauwenberg- he, Beukenlaan 10, Erembodegem-Ter- joden, tel. 053/78.74.29. Invullen belastingaangiften Te Erembodegem-Teijoden: op zondag 10 juni vanaf 9 u in het parochiecentrum van Terjoden. Te Erembodegem-centrum: op zondag 17 juni van 10 tot 12 u in de ACV-CM-lo- kalen, Kaai, Erembodegem. Tweede Teijodense Sinksen- en Sportparkfeesten Vrijdag 1 juni 1990 19.30 u: optocht met de fanfare De Ter- jodenaren naar de installaties van voet- balklub SK Teijoden, Damstraat. 20 u: opening van de feesten opgeluisterd door de muziekmaatschappij De Terjo- denaren. Gezellig samenzijn met pitjes- bak naar panklare haantjes. 20.30 u: jeugd- en junioren TD met discobar DJ Naranjo (Radio Del Sol). Zaterdag 2 juni 1990 14 u: kindernamiddag met The Rosies, internationale klowns, goochelaars, il lusionisten. Inkom gratis. 21 u: groots promotiebal in het teken van de promo vering van SK Teijoden naar derde pro vinciale met de alomgekende showband The Goebby's en met als gastvedette Michael Jackson (imitator Patr. De Coninck) and The Groovies, nooit ge zien op Teijoden! Gezellig samenzijn is er in de bar. Zondag 3 juni 1990 10.30 u: plechtige eucharistieviering in de feestzaal van SK Teijoden voor de afgestorven leden en simpatisanten. 12 u: gelegenheid tot aperitieven en het restaurant is open. 15 u: algemene repe tities met orkestbegeleiding The Goebby's. De inschrijvingen voor de zangwedstrijd worden beperkt tot 15 u. 19.30 u: tweede internationale reuze zangwedstrijd met orkestbegeleiding showband The Goebby's en presenta tor-animator Marso (Mark Van de Vel de). In de bar is er gezellig samenzijn. - Het restaurant en de frituur zijn ge opend. Maandag 4 juni 1990 14 u: rommel-, prondel- en speelgoed- markt. In de namiddag opstijging van warme luchtballons met mogelijke luchtdopen. 15 u: grote belotwedstrijd, lotensgeval 3000 fr vooruit inleg beker. 18 u: gerrebolling voor de dames naar beker en prijs voor elke deelneem ster. 20 u: gezellig samenzijn met sluiting van de feesten in de bar. Tentoonstelling Etienne Le Compte De Vlaamse Kring Teijoden en de VTB-VAB Erembodegem-Terjoden nodigen u vriendelijk uit op de tentoon stelling Etienne Le Compte van vrijdag 8 juni '90 t.e.m. maandag 18 juni in de parochiezaal van Terjoden, Geraards bergsesteenweg 79, Erembodegem-Ter joden. Openingsuren: werkdagen van 14 tot 19 u, zaterdag en zondag van 10 tot 12 u en van 14 tot 19 u. Op vrijdag 8 juni om 20.30 u wordt de tentoonstelling geopend door Herman Roels. De tentoonstelling omvat schil derijen, gouaches, bronzen en zilveren sculpturen en sieraaddesign. Schoolfeest RBS Schoolfeest van de Rijksbasisschool Erembodegem (Leuvestraat, Erembo degem) met gevarieerd feestprogram ma, op 8, 9 en 10 juni a.s. Steiner-opendeur Op zaterdag 9 juni '90 houdt de Steiners- chool Michaëli in de lokalen aan de Brusselbaan 300 te Erembodegem een opendeurdag. De school kan bezichtigd worden van 13 tot 19 u. KVLV daguitstap Heb je reeds gehoord van Riemst en Kanne met hun onder- en bovengrondse kampernoeliekwekerijen? Daarheen gaat de daguitstap van KVLV Erembo degem op dinsdag 26 juni a.s. Vertrek aan de OLVrouw Hemelvaartkerk om 7 uur. In Riemst wordt de groep verwel komd door een plaatselijke gids en wordt koffie en gebak aangeboden. Tij dens een toeristische rondrit wordt een bovengrondse kampernoeliekwekerij bezocht, 's Middags wordt samen het middagmaal gebruikt: een warme maal tijd met (hoe kan het anders) kamper noelies. In de namiddag wordt Kanne bezocht: 'de parel van de Jekervallei' met zijn mergelgrotten met wandschil deringen, fossielenmuseum en onder grondse kwekerij. Nadien gaat de dag uitstap naar Maastricht. De terugkomst te Erembodegem is voorzien rond 22 uur. De kostprijs bedraagt 850 fr. Zin om mee te gaan? Schrijf dan in bij de KVLV wijkverantwoordelijke voor 9 juni a.s. Voor meer inlichtingen bel gerust naar het nr. 053/21.70.87. Steunfonds Kerksken Op 9 en 10 juni wordt in de parochiekerk herdersem een omhaling gedaan ten voordele van het steunfonds opgericht voor de vernielde kerk vna de parochie Kerksken. Er kan ook rechtstreeks ge stort worden op rekening 145- 054.44.44-42 van het Steunfonds St.- Martinuskerk, Van Heumissenstraat 6 te 9451 Kerksken-Haaltert. Reuze barbecue Ten voordele van de jeugdspelers "Italy Cup '90" heeft op zaterdag 9 juni op het terrein van Thor Kakerij, Molenstraat een reuze-barbecue plaats van 16.30u. tot 23u. Met matchen Knapen Italya Cup 1990 - Scholieren Italy Cup 1990 te 16.30u. en te 18u. Jeugdbestuur tegen K.L.Achterhaag. Parochiecentrum Ontvangt U dit weekend: Etienne Van Nuffel, volgende week: Frans en Julien ne De Coninck. Naar Scherpenheuvel Tot vandaag 1 juni kan U "Bij Ingrid", Dorpstraat 36, inschrijven voor een be devaarttrip naar Scherpenheuvel met start te 8u. 's namiddags stop in de Halve Maan te Diest. 300 fr., foor inkluis. Gevonden Tussen "Bij Ingrid" en Mireille werden sleutels gevonden, o.m. een met een Mercedeskernteken. Af te halen bij vel dwachter Cornelis in het dienstcentrum. Zonnebloem In "Zalen A" van het kultureel centrum Affligem heeftop 2 en 3 juni de tentoon stelling "Zonnebloem VIII" plaats. Kunst- en hobbywerk van minder-vali- den uit de regio aanleunend bij de KBG. Museum Dom Joris Vertonghen Het Museum van Dom Joris zal geopend blijven tot de voorlaatste zondag van oktober. Het volgend jaar heropenen wij, met een ander deel van zijn omvang rijke kruiden- en zadenverzameling. Men kan ook terzelfdertijd het Archeo logisch Museum bezoeken, dat in de zelfde gebouwen van het Kultureel Cen trum is ondergebracht. Voor groepen, tijdens de weekdagen kan de bar ge opend worden, mits afspraak (053/ 66.70.25). Similes gespreksavond Hoe reageren kinderen in een gezin met een psychische zieke? Deze gespreks avond richt zich tot de familieleden van psychische zieken en heeft plaats op woensdag 20 juni te 19u30 in zaal 2 van de vierde verdieping van het cultureel centrum De Werf, Molenstraat 51 te Aalst. Op donderdag 7 juni te 20.30 u. presenteert de Gentse groep "LOD" als laatste produktie van dit seizoen "Chansons des Rues". Een kreatie opgezet in samenwerking met kultureel centrum De Werf Aalst die na P'ceni speelt Zonderling" en "Z'Bibop" als derde produktie door een teatermaker geënsceneerd wordt Toegang: 250 fr. Reservatie in De Werf: 053/76.13.12 LOD treedt met "Chansons des Rues" nog op op 24 juni te Antwerpen in Hessenhuis, op 17 juli in de spiegeltent van de Gentse Feesten bn Sint-Ja cobs te 21u., op 21 juli tussen 12.30 en 16u. op de Korenlei eveneens tijdens de Gentse Feesten, op 27 september te Enschede en op 28 september te Ges (nog in optie). Aalst. Op stap met liedjes uit de tijd van toen LOD bouwt nu ruim een jaar mu- ziekprodukties uit. Realisaties door een artistieke kern professionele muzikanten. Muzikanten die getui gen van een "frisse", "zoekende" inspiratie. Produkties die gecreëerd worden met akoestische instrumen ten. 1990 betekent voor LOD een nieuwe stap in de kreatie. Muziek en beeld worden gekombineerd. We leven in een tijdperk waar het beeld centraal staat. Getuige daar van de kruciale rol van het theater als lokatie voor het kulturele gebeu ren. Muzikanten hebben zelden oog gehad voor de beeldende dimensie van hun projekten. Onverzorgde beeldvorming (kledij, plaatsing en storende elementen op scène, geen oog voor belichting...)leiden er al te vaak toe dat goede produkties slecht onthaald worden of niet op hun volle waarde worden getak- seerd. Met zijn produkties wil LOD het beeld laten samenvallen met de muziek. Alle produkties worden geënsceneerd en/of geregistreerd door beroepsmensen uit het theater of beeldend kunstenaars. Met het projekt 'Chansons des rues' wil LOD het beeld laten samenvallen met de muziek. Hiervoor werd Mia Grijp aangetrokken. Haar werd ge vraagd de bedoelingen van de muzi kanten te artikuleren in het beeld. Weemoed en melancholie 'Chansons des Rues' is weemoed en melancholie. Catherine Delasalle zingt, enkel begeleid door akkor- deon, over de weemoed van de straat. Chansons gedrenkt in de me- lo-dramatiek van de jaren dertig. De innerlijkheid wordt gezongen en bezongen. Gevoel wordt muziek en muziek gevoel. De grondstof voor deze kreatie: liederen gecreëerd door Damia, Frehel, Bert Sylva en liederen gekomponeerd van Artisti- de Bruant, Montehus en Charles Trenet. 'La vie en bleu's', de vorige produk tie van Catherine Delasalle, was de direkte aanzet tot 'Chansons des Rues'. Dominique Trachet (Het Nieuwsblad) schreef toen "Met een warme, rokerige stem riep ze herin neringen op aan vergeten Franse zwart-witfilms uit de jaren vijftig, prenten van verlaten Noordfranse straten waar de hunkerende nostal gie naar een lang vervlogen liefde wordt gewurgd tussen een vergrijsd industrieel dekor en de existentiële uitzichtloosheid van de langzaam wegtikkende tijd. Op andere mo menten pikt ze dan wel weer in op de geneugten des levens, het plezier van het moment, maar dan toch steeds met die afstandelijke glim lach, het beschouwende oog van de schrijver, het besef dat alles tijdelijk en vergankelijk is. Blijkt uit 'La Vie en Bleu's' bovendien nog maar eens wat een heerlijk rijke taal het Frans is, hoe de woorden fonetisch spon taan verstrengelen met muziekno ten, hoe veelkleurig een uitdruk king als "je t'aime" oogt. Medewerkers aan "Chansons des Rues" Catherine Delasalle Parisienne werd geboeid door de recente heropleving van het Franse chanson. Ze maakte een eigen pro gramma met oud Franse liederen die ze a capella bracht. Tijdens een eerste verblijf in België zong ze in de poep Manana. Sinds enkele jaren koos ze definitief voor België. Ze verbeterde haar zangstijl en bouw de een chansonprogramma op met Koen de Cauter onder de titel 'La Vie en Bleu's'. Ivo Vucelja Akkordeonist. Hij verblijft sinds een drietal jaar in België. Vucelja (Joegoslaaf) is zoals zovele zigeu nermuzikanten een selfmade-man. Sinds zijn verblijf in Gent volgt hij les (harmonie) aan de conservato ria van Gent en Maastricht. Met zijn eigen groep Czarda en met de Roe meense groep van André Scerban speelt hij "folkloristische" zigeu- nermuziek. Vucelja is een veelge vraagd begeleider op toernee in Eu- apa. Dick Van Der Harst is van zijn geboorte af met muziek omringd en dus echt "nourrie dans le sérail". Hij speelde reeds vroeg viool, slagwerk en doedelzak. Aan het Amsterdamse Sweelinck Con servatorium studeerde hij gitaar. Dick Van Der Harst speelt klassiek, zigeuner-jazz, jazz, flamenco en j Zuid-Amerikaanse muziek. Dicks j scherpe oor en gevoelige handen maakten hem tot vaste begeleider van een aantal zangeressen. Voor Piceni schrijft hij alle arrangemen ten en speelt bandoneon en gitaar. Dick schreef verder alle bewerkin gen voor de BRT-produktie 'Swing-jazz' en voor diverse pro dukties van stichting Popmuziek (Nederland). Mia Grijp volgde een opleiding bij Studio Her man Teirlinck. Ze werkte sindsdien als free-lance aktrice bij o.a. BKT, Act-Vertikaal, Malpertuis, Onfijl- baar Produkties en De Vooruit, Met 'De Maanval' (regie Erik De- volder) zag ze in 1989 het eerste deel van haar trilogie over relaties gerea liseerd. Ze werkte voor film en TV; o.a. in volgende produktie: 'the Bo- ran Case', 'Zonde dat het een hoer is'. 'Hoe Bernard het trompet spe len verleerde'. 'Same player shoots again' en 'Langs de kade'. Dit sei zoen is Mia Grijp aktief bij Theater Malpertuis, De Korrekelder, De Zwarte Komedie, Eva Bals Speel- theater en LOD. Het "Filosofisch Kaffee" nodigt in Vredeshuis, Esplanadestraat 8 te Aalst op maandag 18 juni te 20 u. Rita Muiier uit. Dit in de reeks "Ontmoetingen" waarbij filosofen, teologen en soms doodgewone wel denkende mensen van gedachten komen wisselen over een belang wekkend onderwerp. Op maandag 18 juni is dat Rita Mu iier, filosofe van opleiding en sticht ster van vzw Omschakelen. Zij was er bij toen te Antwerpen de filosofi sche klub "Klub van Antwerpen" werd opgericht. Het is dan ook over de beginselen die aan de basis liggen van deze klub dat ze het te Aalst wil hebben. De filosofie heeft zich vandaag tot taak gesteld ervoor te zorgen dat het denken uit de valstrik van de taal blijft. Teveel betekenissen wer den aan woorden gegeven en de redding uit de wirwar van de filoso fische problemen, zoals die in de traditie is ontstaan, kan enkel wor den gevonden door ze door te lich ten en de taalspelletjes te cataloge- ren. "Iedere uitleg is uit den boze, alleen beschrijving moet ervoor in de I plaats komen" zei Wittgenstein. Het zijn slechts luchtkastelen die wij ontwerpen en wij leggen zo de taaifundamenten bloot waarop zij stonden. De filosofie is dus niet de uiteenzetting van achteraf bezien toch onoplosbare problemen. In l werkelijkheid is zij zuiver descrip- j tief' aldus Wittgenstein. Iedereen is welkom op deze avond. De toegang is trouwens kosteloos, j De smakelijke pint uiteraard niet. LH Tijdens een tiendaags bezoek aan ons land, is de Nationale Theaterschool van Boekarest te gast te Aalst in De Werf, Molenstraat 51, morgen zaterdag 2 juni te 20 u. Er wordt "Jacques ou ia soumission" van Eugene Ionesco gespeeld te 20 u. De opbrengst gaat naar het projekt "Weeshuizen Boekarest" waar in mensonwaardige toestanden na de val van het Ceauce- scu-regime wezen werden aangetroffen in niet meer te noemen kondities. Beelden van met aids-besmette baby's schokten de openbare opinie. Het projekt voorziet het optrekken van weeshuizen die voldoen aan de eigentijdse eisen qua gezondheid en komfort. De toegangsprijs voor het bijwonen van dit stuk bedraagt 250/200 fr. Het gezelschap Institutul de Arta Teatrala Bucure- sti, de Nationale Theaterschool van Boekarest, is de enige theaters chool in Roemenië. De akteursop- leiding loopt over 5 jaren, is zeer veeleisend en wordt Begeleid door alles wat naam heeft in de Roe meense theaterwereld. Na het beëindigen van hun studies worden de akteurs verspreid over de bestaande theatergezelschappen in geheel Roemenië. Het zijn de 10 laatstejaarsstudenten die naar België werden uitgenodigd. Het stuk de familie Jacques (ouders, groot ouders en kinderen Jacques en Jac queline) zijn bijeen om de weers pannige zoon Jacques terug in te lijven in het door de familie vastge stelde levenspatroon. Het is aanvankelijk niet duidelijk wat van Jacques verwacht wordt. Hij blijft zwijgen en wordt door zijn vader uit de familie gestoten. Jacqueline kan hem er tenslotte toe brengen om de zin uit te spreken die de familie van hem verwacht: "J'adore les pommes de terre au lard" (ik ben dol op aardappelen met spek). Iedereen is door het dolle heen en de vader herroept zijn woorden. Voor de moeder is dit het ogenblik om Jacques uit te huwelijken aan Roberte I, de enige dochter van de familie Robert. Met tegenzin stemt Jacques ten slotte toe, maar als blijkt dat Rober te I slechts 2 neuzen heeft wil Jac ques een bruid met minstens 3 neu zen. Geen nood, vader Robert heeft nog een enige dochter, Roberte II, met 3 neuzen. Jacques weigert omdat ze niet lelijk genoeg is. De vader verdenkt Jacques ervan gelogen te hebben: "De werkelijk heid is: gij houdt niet van aardappe len met spek, ge hebt er nooit van gehouden. Ge zult er nooit van hou den!!!" Boos worden Jacques en Jacqueline alleen achtergelaten. Met enkele vreemde verhalen over een Guinees biggetje (cochon d'Inde) en het verdronken dochter tje van een molenaar weet Jacqueli ne Jacques te verleiden om met haar te trouwen. Het stuk kan in drie gedeelten inge deeld worden. Het eerste, tot aan de verleidingsscène, wordt geken merkt door de burleske toon: de liedjes van grootvader, de steeds weerkerende vraag van grootmoe der ("Wilt u een raad?'^, de hele enscenering rond de verschijning van Roberte I. Het tweede gedeelte omvat de ver leidingsscène. Het is als een poëti sche droom, in scherp kontrast met het burleske eerste deel. De atmos feer is helemaal onwezenlijk: het verhaal van het Guinees biggetje in een badkuip, de baby die verdrinkt in een vijver, de ontvlammende hengst, Roberte II met 3 neuzen en 9 vingers. In het laatste gedeelte is er geen sprake meer van geartikuleerde taal. De gebaren van alle personna- ges zijn belachelijk. De verbale zot ternij is overgegaan in een visuele. Ionesco schreef dit stuk als een "na turalistische komedie", en men hoeft er niets anders in te zien, als men niet wil, dan een karikaturaal spel. Dit stuk 'absurd' theater is echter minder absurd dan het lijkt. Verslingerd zijn op aardappelen met spek betekent de gedragsregels van de familie aanvaarden. Anders staat de eer van de familie op het spel, en dus komt die in het geweer om de verloren zoon te rekupere- ren. Vader Jacques verpersoonlijkt de burgerlijke maatschappij. Het hu welijk is de basis zelf van die maat schappij, en dus het uiteindelijk te bereiken doel van de familie. De naam die normaal verwijst naar een individu wordt hier enkel gebruikt als het aanduiden van een familie band. Jacques geeft pas zijn motief van weerspannigheid vrij nadat Rober te II zijn vertrouwen gewonnen heeft. Hij vielt zich door iedereen en alles belogen. Alles is leugen, en uit die leugenachtige werelcrwil hij ontsnappen. Dit zal echter niet luk ken, want ook Roberte II blijkt een machinatie te zijn van de leugen. De auteur Eugene Ionesco Geboren in Slatina (Roemenië) op 26.11.1912. Studeerde letteren in Boekarest, en wordt daar leraar Frans. In 1941 ontvluchtte hij het rechtse regime en vestigt zich voorgoed in Frankrijk. In 1950 schrijft hij "La cantatrice chauve". De kern van het stuk was het automatisme van de taal. Samen met twee andere inwijkelin gen, Beckett en Adamov, wordt hij als stichter van het absurde theater beschouwd. In minder dan 10 jaar volgden de stukken: "La legon", "Les Chaises", "Victime du devoir", "Jacques ou la soumission" en nog een zevental andere werken. De verdienste van Ionesco is dat hij Nadat de voorstelling twee keer door onvoorziene omstandigheden diende uitgesteld te worden, zullen «Les Funambules» nu toch optre den in De Werf. De voorstelling gaat door in de Schouwburg op mandag 4 juni ek. om 15 uur. «Skidding» is een woordloos spek takel van Joseph Collard en jean- Louis Danvoye, twee uitzonderlijke Waalse klowns. Gewapend met een sterke mime-techniek en een grote podiumervaring storten ze een wa terval van onweerstaanbare gags over het publiek en laten ze een stoet van wonderbare personages de revue passeren. De show ontrolt zich als een «live» tekenfilm, die ritselt van effekten en breekt met klassieke patronen als de Dikke en de Dunne, de macht en de under dog. Alle scènes leiden via herken ning naar de humor. Een greep uit het repertoire: «De verloren limo nade» of hoe een amateur van strip verhalen een wonderlijke kriigslust gebruikt om zijn dorst te fessen, «De vrolijke houthakkers» of een absurde en gekke manier om bomen te hakken en «Pantin en Pantin», hij die wou beetnemen wordt beetge nomen. Deze twee klowneske heren staan farant voor een flitsende en dol- omische show voor het hele gezin! Een toegangsticket kost voor kinde ren 100 BF, voor volwassenen het dubbele; reserveren kan op nr. 053/ 76.13.12. L AalstLes Funambules die men in de Werf aan het werk kan zien een toneeltaai heeft bedacht die aan zijn tijd aangepast is. De pers onages spreken onsamenhangend en langs elkaar heen. De tekst heeft geen logika, maar wel een dramati sche konstruktie. Met "Tueur sans gages" (1959) en "Rhinocéros" (I960) begint een nieuwe fase in het theater van Ione sco. Er komt een centraal persona ge, en tekst en handeling worden minder humoristisch en meer poë tisch. Het thema van het verzet te gen het totalitarisme komt sterk naar voor in alle volgende stukken. "La soif et la faim" (1965), "Le roi se meurt" (1962), "Jeux de massacre" (1970), Macnett" (1972), "Ce for midable bordel" (1973). LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 14