Aalst andermaal "Back to the Sixties" 'De Orde van de Bedelstaf? Cadmium vergif in slibstort te Erembodegem 30 juni "Beebopalula 3" en 15 juli "Chuck Berry" 'plaat: OPEN BI8LI0 In tegenstelling met wat minister Sauwens meldde in verband met het baggerslib op het stort te Erembodegem wees een analyse uit dat er een veel te grote hoeveelheid cadmium er zich in bevond. Dat stelde althans Luc Van Lierde, Agalev, tijdens een interpellatie in de jongste gemeenteraadszitting. Hij stelde de vraag welke maatregelen het bestuur gaat nemen om het veiligheids- en gezondheidsrisico's van de bevolking wegens deze milieuverontreiniging gaat nemen. Bovendien vroeg h(j dat de raad zich zou uitspreken over een motie over deze materie. Aalst. De OMP medewerkers (a) Bewust slibstort bevindt zich te Erembodegem tussen de Dender, sporthal Denderdal en de Korte- straat. Het stort heeft een vergun ning uitgereikt door de bestendige deputatie in 1985 en goed voor een duur van 10 jaar. Het gaat over een hinderlijke uitbating klasse 1 waar uitsluitend minimaal verontreinigd slib mag worden gedeponeerd. Een indikatieve analyse (weliswaar geen wetenschappelijke) toonde echter na onderzoek door professor Verloo van de RU Gent dat de door OVAM sinds 1987 gehanteerde normen ver overschreden zijn. Er is een lichte verontreiniging van lood en kwik maar een zware van cadmi um. Volgens Nederlandse normen valt de gemeten hoeveelheid cadmium (29,5 mg per kg droge stof) in de C-norm die staat voor ernstige ver vuiling waarbij sanering dringend noodzakelijk is. Cadmium is hoog toxisch en om ver dere verontreiniging te ontgaan is inkapselen van de cadmiumdeeltjes noodzakelijk. Cadmium breekt niet af en is qua giftigheid vergelijkbaar met dioxi nes. Het wordt makkelijk opgeno men door planten en komt zo in de voedselketen terecht met als moge lijke gevolgen: nieraandoeningen, ontkalking en kanker. In de industrie wordt cadmium ge bruikt om te cadmeren waardoor metalen weerstand bieden aan cor rosie. Ook in kleurstoffen en batte rijen en kunstmest. Cadmium dat in de Dender geloosd wordt verbindt zich vlug met orga nisch materiaal dat op de bodem van de rivier zinkt. Verontreiniging van het milieu kan zich dan ook ver van het lozingspunt voordoen wat het geval is met onze Dender. In Ath werden in 1988 piekwaarden genoteerd die 20 keer hoger liggen dan de norm voor oppervlaktewate ren... Er moeten dan ook door de indu strie inspanningen gebeuren om ge bruik van cadmium te doen dalen, 0.m. bij de aanmaak van kratten voor dranken, bij fabrikatie van speelgoed en kleurstoffen. Ondertussen zit men echter met een gevaarlijk slibstort voor spelen de kinderen waar tijdens de zomer maanden stof opwaait en waarbij de onderliggende plastiekfolie het kan begeven zodat het grondwater be smet raakt. De terreinen zijn drin gend aan afdekking in voldoende dikte toe. Luc Van Lierde vroeg dan ook dat de gemeenteraad zijn fiat zou verle nen aan volgende motie. Motie De Gemeenteraad van Aalst stelt vast dat ook Aalst niet gespaard blijft van ernstige Cadmiumproble- men. Deze problematiek is een gevolg van de ernstige vervuiling van de Dender door o.a. industriële lozin gen en moet dringend fundamen teel aangepakt worden. Daarom vraagt de Gemeenteraad van Aalst: 1. Aan de Staatssekretaris voor Leefmilieu, Mevr. Miet Smet, om een wet uit te vaardigen die een zo groot mogelijke reductie van het Cadmiumgebruik (en an dere zware metalen) in de indu strie beoogt. Door fundamentele en ingrijp ende maatregelen, namelijk be strijding van de vervuiling aan de bron en het toepassen van be staande milieuvriendelijke tech nologie, moet een verdere ver hoging van de hoeveelheid Cad mium in het leefmilieu verme den worden. I. Aan de Gemeenschapsminister van Leefmilieu, bevoegd voor OVAM, de Heer Theo Kelchter- mans, om regelmatige kontroles te laten uitvoeren en de passen de maatregelen te nemen ten aanzien van het slibstort te Erembodegem. Geen goedkeuring Volgens Leefmilieuschepen Dirk De Meerleer volgt de indu strie vaak de normen niet zo die er althans destijds reeds waren. Een inventaris maken van black points dient dan ook te worden opgesteld. Erembodegem is dui- delijk één van die vele zwarte punten. Er moeten preciese stortvoorwaarden worden opgé- steld. Met de door de bestendige depu tatie verleende vergunning aan het bestuur der waterwegen was het Aalsters stadsbestuur des tijds niet gelukkig. De vergun ning werd immers verleend op basis van een duidelijk onvolle dig dossier. Stadsbestuur, Wa terzuiveringsmaatschappij en Werkgroep Leefmilieu Aalst gingen ertegen in beroep. Zonder enig sukses echter. Voor schepen De Meerleer is een wetenschappelijk onderzoek van de specie noodzakelijk. In het indienen van een door de raad goedgekeurde motie ziet hij geen heil. "We krijgen gewoon bericht van ontvangst en de zaak wordt geklasseerd" zegde de burgemeester. Het gemeentebe stuur zal deze overtreding wel aankaarten bij de verschillende betrokken instanties. Een visie waarmee ook SP-raadslid Roger D'Hondt zich akkoord kan ver klaren. In tempore non suspecto, in 84, zette hij zich reeds af tegen baggerspecie met toxische ele menten. Dergelijke materie is echter niet oplokaal vlak te rege len. Dat moet nationaal, liever nog Europees behandeld wor den. LH OMP, Oiljsterse Muziekpromoties organiseert dit jaar liefst 4 muzikale reeds herhaaldelijk hebben gele happenings van belang. verd: "John Woolley and Friends" Met op 15 maart niemand minder dan Fats Domino werd hoog gescoord, en "The Falling Stones". Verder ook al bleef men lichtjes onder de verwachtingen. Einde dezer maand, op zijn er de formaties waarvan de zaterdag 30 juni, einde schooljaar en moment van voor sommigen "het naam niet meer te maken is: "The buizenbal" komt reeds de derde editie van "Beebopalula". En amper twee Searchers", "Marmelade", "The weken later komt de peetvader van de rock-and-roll "Chuck Beny" naar Troggs", "Chass Mac Devut't Skiffle Aalst, op zaterdag 15 juli. Het jaar wordt dan besloten met in het nqjaar Group", "Dozy, Deavy Mick «n nieuwe editie van Alleüong. Tich", "Herman's Hermits" en Willy Van Mossevelde en zy n staf zijn dus duidely k nog steeds enthousiast "Freddie and The Dreamers" in het organiseren van voltreffers. Dat wordt voor hen duidelijk een quasi De winst van Beebopalula 3 gaat nu permanente uitdaging. naar weeskinderen, naar de Belgi sche afdeling van "Foster Parents p^team^niè^d^m^ns^t^persoo^y- Nun&e?wordnen trilunes opge "3 in,.Br tHft?a' 'Aa,St 'S Maar men boeit Verder' 6 baa' - uc^ee„re«Wafbdfsn^S: Met dien verstande dat niemand chuck Beny... Hij brengt er zijn verder dan 35 m van het podium zal enig optreden in ohs land zitten. Een driedubbel podium dat ,n. plaats biedt voor een duizendtal zit- IC?arten'zowel ™or 30,um als voor van deze rockfestivals gaat naar "het goede doel", naar anders-vali den, naar instellingen voor hulpbe hoevenden allerhande en naar jon gerenorganisaties. Tot hiertoe kon Ujui - - tende personen. Maar daarenboven k°Stienttelkens u 5,° frYoor men mede met de medewerking zijn er nog zowat 2.000 staanplaat- fsta"nplaats voor het podium^ van de beneficianten, ruim 1,7 mil- sen v 1-000 fr. voor een zitplaats en 1.200 fr. voor een zitplaats vóór het podi- Programma um. Tijd, moeite noch kosten werden Y°Pr fn J^r^tie kan U te gespaard om het neusje van de zalm i^a'st M°'en~ naar de Keizershallen te brengen. straat ^1 (053/76.13.11), te Gent, Beebopalula van 30 juni wordt door Antwerpen of Brussel bij FNAC en ex-prins Antoine Van der Heyden 5Sjf Y'a. a voor een gepresenteerd. Op het programma, "52/21.32.79, of via fax de parking kwestie van kontinuïteit, twee Aal- 053/78.41.36. De situatie ontstaan na de brief van gemeenschapsminister voor BinAen- landse Aangelegenheden en Openbaar Ambt Luc Van Den Bossche waar- by de begroting aan dwingende maatregelen werd gekoppeld en het meerjarenplan afgewezen werd door de oppositie tijdens de zitting van verleden dinsdag op de korrel genomen. Uitgebreid maar ook met voorstel len tot hulp over de grens meerderheid - minderheid heen. joen uitreiken aan plaatselijke of regionale organisaties. Laatst na Fats Domino als medewerking aan de aktie "witte badge", een campag ne tegen drugverslaving. Zaterdag 30 juni Initieel werd geopteerd voor een tweedaags festival op van de Keizershallen met als her wisselstelling in geval van ongunstig weer de Keizershallen zelf. Om diverse redenen hebben de or ganisatoren geopteerd voor een ééndaags gebeuren en zulks in de zaal. Het publiek dat OMP ver wacht verkiest duidelijk een makke lijk zitje. Daarenboven kan de weer- maker hen rare parten spelen en vooral is er reeds twee weken later Chuck Berry. Back to the Sixties Momenteel is het zowat alom mu ziekfestival. In de eigen regio nog maar zopas te Affligem en iets vroe ger Denderleeuw en Lede om maar de dichtstbijgelegen festivals te noemen. Willy Van Mossevelde and his boys houden dan ook van specia lisatie om te kunnen overleven tus sen de vele koncerten. Ze blijven dan ook hun aanvankelijke optie trouw en zweren bij retro-muzick, muziek van de zestiger jaren. "Back to the sixties" blijft dan ook troef. Van enig winstbejag is niet de mins te sprake. Toch blijven de organi satoren met beide voeten op de grond en weten dat een koncert zo wat een budget van drie miljoen impliceert. Tweeduizend betalende bezoekers is dan ook een must. En dat is niet iets. Gelukkig heeft OMP reeds een welgekende renommée weten op te bouwen, spaart het zich in geen geval en brengt een tot in de sterse formaties die hun proeven Aalst. OMP verantwoordelijke Willy Van Mossevelde (a) Saneren is de boodschap Na heel wat dralen keurde de be stendige deputatie op de allerlaats te dag de begroting 1990 Aalst goed. De gouverneur ging er echter tegen in beroep. Maar minister Van Den Bossche wuifde het beroep van de gouverneur weg. Maar hij voegde aan zijn goedkeuring tal van stren gere voorwaarden. Stijgen van het tekort van 160 naar 213 miljoen ligt aan de basis van nieuwe moeilijkheden. De situatie moet gezond gemaakt worden. Te korten moeten vermeden worden. Een meeijarenplan kan daartoe een valabel werkinstrument zijn. Voor de eerstvolgende begrotingswijzi ging met het beleidsplan herwerkt zijn. De gouverneur zal daarbij nauwkeurig toekijken op elke po ging tot wijziging van de begroting en zo nodig in beroep gaan'. Alle maal voorwaarden die Van Den Bossche aan Aalst oplegt. Hij plaatst daardoor het stadsbestuur Suasi met gebonden handen tegen e muur. Onder curatele Maurice De Kerpel noemt dat een kurieuse brief, wat betreft de orthodoxie zo wel van het stadsbestuur, de Be stendige Deputatie als de gouver neur. Hij heeft daarbij dan ook drie vra gen: hoe is het zo ver kunnen ko men? Welke zijn er de konsekwen- ties van? en met welke inbreng kan de stad uit de knoei geraken? Tot een schuldvraag wil De Kerpel zich niet laten verleiden. Evenmin tot een polemiek. Wel stelt hij vast dat hij de schepen van niet-finan- ciën het nog niet zou doorgedron gen zijn dat een deficitaire begro ting niet meer mag worden inge diend. Vroeger tastte men af welke lasten men de bevolking zonder al te veel reaktie zou kunnen opleggen en daarna wat men met dat geld zou aanvangen. Dat was geen manage ment. Nu peilt men naar de behoef ten en onderzoekt daarna hoe daar aan een sluitende oplossing kan worden verleend. Het stadsbestuur heeft geen alter natieven. Belastingen verhogen zal het wellicht niet haalbaar vinden. Er moet dus bezuinigd worden. Op alle mogelijke posten. En dit zonder de dienstverlening aan de bevolking in het gedrang te brengen. Helpende hand reiken Voor De Kerpel moet samen ge zocht worden aan een oplossing om de uitgaven te beperken. Hij stelde eerder daartoe reeds amendemen ten te hebben ingediend die van tafel werden geveegd. Op het personeel wil hij 1% bespa ren in 90 en de volgende jaren tot 94 telkens 2%. Dat zou resulteren in een besparing van 303 miljoen. Bij natuurlijke afvloeiing kan met de nieuwe wet aangemoedigd worden op jongere leeftijd. Dat moet duide lijk onderzocht worden. Verder wil hij dat gesco's te werk zouden wor den gesteld in produktieve aktivitei- ten. Met hen kunnen maximale toe lagen worden binnengerijfd. Wat betreft investeringen kunnen de 348 miljoen er niet komen. Be snoeien met 15% van de werkings kosten moet mogelijk zijn. De CVP toont zich bereid mee te helpen zoeken waar konkreet kan bezui nigd worden zonder enig politiek opbod noch van meerderheid noch van minderheid. Op de werkingskosten 10% bezuini gen moet kunnen. Dat brengt 172 miljoen op. En als overbrugging voor 1990 kan 30 miljoen gebruikt worden van de waterdienst. Volgens De Kerpel zou dergelijke manier van doen voor de voogdij kunnen goedgekeurd worden. Hij waarschuwt wel tegen overdreven optimisme in verband met te ver hogen toelagen voor centrumste den als Aalst. Bij een toelage komen vaak ook meer uitgaven. 'Moest dat allemaal kunnen dan zou u einde 1994 de belastingen kunnen verlagen' zegde De Kerpel tot de meerderheid. Willy Van Mossevelde op de kathe der: Stad is failliet Wegens het belang van het ogenblik 'schreed' raadslid Willy Van Mosse velde, ostentatief naar het streekge- stoelte dat te Aalst slechts in zeer uitzonderlijke omstandigheden wordt gebruikt. Voor Willy was de situatie inderdaad uitzonderlijk want 'de stad is failliet'. 'De man in de straat begrijpt het allemaal niet meer. De stad is failliet maar men boert verder'. Hij heeft daarbij striemende woorden voor 'la politi que politicienne'. 'Het zijn altijd de anderen die het gedaan hebben. Van wat men zelf eerder deed heeft men geen weet meer. Naargelang men m de meerderheid of in de minderheid zit heeft men al dan niet geheugenverlies of stelt men 'moes ten wij er aan zitten, ge zoudt wat zien'. Politici worden ongeloof waardig. De burger distancieert er zich van. De 'Orde van de bedelstaf Wat wij reeds jaren aankondigen is nu bewaarheid. De stad is in weze failliet verklaard en is onder minis teriële kuratele gesteld. Men kan inderdaad 'Door de bomen het bos niet meer zien', enigszins geparafra seerd kan men wel zeggen, 'Door de schulden Van Den Bos wel zien' Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1990 | | pagina 1