tl te if Tien jaar priester Daensvrienden in Lede Mariamaand in Lede Bejaarden betrekken nieuwe gebouwen van rusthuis te Mere Meerse vinkeniers met reserven 2 -1.6.1990 - De Voorpost Begin 1980 werd in de zaai "Edelweiss" te Impe overgegaan tot de stichting van de vzw "Priester Daens," een vereniging die zich op het sociaal-kultu- rele vlak zou bewegen en van Vlaams nationalistische strekking was. Men wilde vooral op het kulturele en sociale vlak het Vlaamsnationalisme in Lede bevorderen. Dat was noodzakelijk, want de "Vlaamse Club" was hoogdringend aan nieuw bloed toe. Lede. Het mirakuleuze beeld in de Leedse kapel (a) In Lede is de maand juni uitgeroe pen tot de Mariamaand. Dan wordt er een noveen gebeden ter ere van Onze Lieve Vrouw van Zeven Weeën. De noveen begint op vrij dag 8 juni eindigt op maandag 18 juni. Het hoogtepunt van deze vie ring is de mariale processie; De noveen wordt plechtig geopend op vrijdag 8 juni met de uitstalling van het mirakuleus beeld van Onze Lieve Vrouw van Zeven Weeën. Dan volgt een kaarskensprocessie met een ommegang. Op zaterdag 9 juni om 17.00 uur wordt er een be- devaartmis opgedragen waarop het COV van Aalst zal aanwezig zijn. Verder zijn er eucharistievieringen om 18.00 en 19.00 uur. Op zondag 10 juni zijn er missen om 6.00,7.30, 9.00,10.0011.00 en 18.00 uur. Om 8.30 uur is er een ommegang voor zien gevolgd door de zegening van auto's, bromfietsen en fietsen. De mis van 9.00 uur heeft plaats aan de grote kapel en om 10.CK) uur is er de plechtige hoogmis. Maandag 11 juni wordt er om 19.00 uur een plechtig jaargetijde opge dragen voor de overleden parochia nen, gevolgd door een ommegang. Dinsdag 12 juni is er om 8.00 uur de bedevaartmis voor Smetlede en KBG gewest Lede en Mere hebben een bedevaartmis om 15.00 uur. Om 19.00 uur wordt er een bedevaart mis opgedragen voor Burst, Bam- brugge en Zonnegem en om 20.00 uur voor de bedevaarders van Impe en Wanzele. Woensdag 13 juni om 9.00 uur ommegang en om 10,00 uur bedevaartmis voor het Psychia trisch Ziekenhuis Zoete Nood Gods van de zusters Maricolen. Om 18.30 uur is er een bedevaartmis voor Oordegem en om 19.15 uur voor de bedevaarders van Eronde- fem, Vlekkem en Ottergem. Om 0.00 uur en 20.30 uur een bede vaartmis voor de gemeenten Wiche len en Gijzegem. Donderdag 14 juni is het Sakramentsdag. Om 8.00 uur is er een bedevaartmis voor de Franciskaanse leefregel; om 11.00 uur voor het Sint-Maartencollege; om 14.00 uur voor Oudegem; om 14.45 voor Stella Matutina; om 16.00 uur voor KBG Serskamp; om 19.00 uur voor Hofstade en Scnoon- aarde; om 20.00 uur voor Erpe en voor de Sint-Joriskantorij van Aalst. Vrijdag 15 juni om 9.00 uur bedevaartmis voor RBS Lede; om 14.00 uur voor de lagere afdelingen van het Sint-Maartencollege; om 19.00 uur voor Ziekenzorg en het rustoord Villa Letha. Om 20.00 uur een bedevaartmis voor Nieuwer- kerken. Zaterdag 16 juni om 18.00 en 19.00 uur avondmis. Zondag 17 juni missen om 6.00, 7.30, 9.00, 11.00 en 18.00 uur en om 8.30 uur bedevaart van de ruiters. Om 9.00 uur mis aan de grote kapel en om 10.00 uur een plechtige hoogmis. Om 15.00 uur start van de mariale processie. Maandag 18 iuni is dan de slotdag met een plecntige bede vaartmis om 9.30 uur en een omme gang met de priesters afkomstig van Lede. (da) Het verdwijnen van de "Reinaert" was een teken aan de wand dat het niet goed ging met de "Vlaamse Club De vzw "Priester Daens" wil de aan de vereniging een nieuwe en stevigere onderbouw geven. De ver eniging moest financieel onafhan kelijk van de leden kunnen werken en bestaan. Ook de vzw "Priester Daens kende hoogten en laagten, wat normaal is. Maar steeds heeft men zich kunnen herstellen van de klappen die men te inkasseren kreeg. En uit die ervaringen werd telkens weer nieuwe moed gehaald om verder en beter te doen. Een grote klap kreeg men toen het boeg beeld, de toenmalige burgemeester Jules Henderickx kwam te overlij den. Dat gebeurde op het moment dat de vzw een financieel risico was aangegaan met de inrichting en uit bouw van een Vlaamsnationali- stisch centrum. De burgemeester stond met zijn volle gewicht achter dit projekt. Hij heeft de officiële opening van het centrum niet meer mogen meemaken. Het centrum "Soeteking" werd feestelijk ge opend met een akdemische zitting rond het tema "Het Daensisme in ons arrondissement". Sprekers wa ren Roger Quintijn, Luc Delaforte- rie, Marcel de Bisschop, Jan Cau- dron, Jos De Geyter en Herman Slagmulder. Werking ontmoetingscentrum In de eerste plaats bestaat het ont moetingscentrum uit een café, de trefplaats bij uitstek voor iedereen. Er is een zaal die door iedereen kan gebruikt worden en waar allerlei feestelijkheden kunnen georgani- zeerd worden. In het gebouw aan de Nieuwstraat 32 zijn ook een aantal kamers ingericht, zodat men groe pen kan ontvangen. Dat zal eerlang het geval zijn met het bezoek van een Hongaarse minivoetbalploeg. Er zijn vergaderruimten en burelen voorzien en momenteel zijn er on derhandelingen aan de gang om er het Oostvlaams sekretariaat van FVK/Rodenbachfonds en het se kretariaat van de BMW-Motorclub Vlaams landsgedeelte in onder te brengen. Twee keer per maand heeft er ook een knutselavond voor vrouwen plaats. In het cafetariage deelte heeft ook de Dartsclub "Just nevest" een plaats gevonden, net als de spaarkas de Trekvogels en de kaartclub "Onder of Boven". Elke maand wordt er een verzorgd blad uitgegeven dat de titel "Berich ten" meelaeeg en waarin alle aktivi- teiten worden toegelicht. Vlaamse Franken Op vraag van talrijke verzamelaars om de kollektie Vlaamse Franken te vervolledigen besloot de vereni ging om een stuk van 250 Vlaamse Franken uit te geven. Het stuk zal volgens de planning op 1 juli van dit jaar van de pers komen. In tegen stelling tot ae vorige uitgiften die inwisselbaar waren gedurende zes maand in alle BAC kantoren van Vlaanderen, zal dit stuk slechts in een beperkte kring inwisselbaar zijn. De stukken zullen vanzelfspre kend op de tiende Handelsbeurs van Lede in omloop gebracht wor den en daar als betaalmiddel kun nen gebruikt worden. Op het stuk van 250 fr staat aan de ene zijde een afbeelding van de Vlaamse Leeuw, zoals men die ook op de andere munten aantreft. De waarde van het stuk staat tussen de klauwen. Aan de andere kant ziet men een afbeelding van de Zimmer- toren van Lier, het stadhuis van Brussel en de Halletoren van leper. Er staat ook een opschrift op "Vlaanderen 1990". De prijs voor een zilveren muntstuk bedraagt 1800 fr; voor een gouden 2.300 fr en voor een FDC 350 fr. Hierbij moet men telkens nog het BTW rekenen. In maart vorig jaar kondigde men de bouw van een nieuw rusthuis aan in het klooster te Mere. Dit klooster, het mekka van allerhande aktiviteiten zoals onderwijs, kuituur en bejaardenverzorging, was aan zyn zoveelste verbouwing en nieuwbouw toe. Gesticht in 1874 heeft dit klooster bijna niets anders dan voorspoed fekend en in de gemeente is 'het looster' vast een begrip geworden De laatste rit van de Meerse vinkeniers bleek er een van de reserven te zijn want met enkele uitzonderingen traden de vinkenzetters met hun 'tweede' vogel aan. Toch was K. De Pelsmaeker er weer bij met zijn Chipie die zich stilaan tot de meest regelmatige zanger begint te ontpoppen. Nu weer perste hij er 604 liedjes uit maar dat was niet genoeg om te winnen want Kathy van Y. Braem - die eveneens over een goede stal blijkt te beschikken - zong er maar liefst 40 meer. Daarnaast zongen ook Bram van L. Van de Sijpe (566) en Bingo van A. De Smet (514) zich aan de kop en zij werden gevolgd door Peter van S. De Waegeneer (502) Pif van P. Peerlinck (486), Calipso van O. Coppens (478), Osmond II van J.P. Van den Bremdt (462), David van W. Janssens (461) en Jacko van K. Van Impe (442). Bij de 'promotie' ging Michaël van K. Van Impe (272) Hector van A. De Frenne (269) vooraf. Spoel van O. De Groot heeft zijn dagklasse ment verbeterd met een score van 66 deuntjes. Lede. Het nieuwe vaandel van de vzw Daensvrienden a Lede. De aanwezigen tijdens de maaltijd op de Daensviering (a) in de loop der jaren. In hoofdzaak spitste de werking zich toe op on derwijs en bejaardenzorg. Voor bei de moest men zich de laatste jaren aan de steeds strengere normen aanpassen om van alle wettelijke voordelen te kunnen genieten of ten minste om in regel te blijven met de voorschriften. Daarom stichtte men in 1979 de vzw Dienstbetoon die sinds 1985 met nog andere problemen te kampen heeft wegens de steeds veranderen de normen. Begin vorig jaar besloot de raad van bestuur om voor de huisvesting van de ouderlingen een totale nieuwbouw op te trekken maar plaatsgebrek zorgde evenwel voor een technische moeilijkheid zodat men in twee fasen moest wer ken. Amper een jaar na de aankondiging van deze renovatie konden de ou derlingen naar hun nieuwe verblijf plaats verhuizen want in maart was de eerste fase van de geplande nieuwbouw klaar. Vermits men al leen van vleugel diende te verande ren gebeurde de verhuis me al het personeel van het rustoord. Zij wer den flink geholpen door familieden van de 'gasten' en ook een betrekke lijk groot aantal vrijwilligers kwa men helpen sjouwen. Alhoewel het slechts de eerste fase betreft, zoals trouwens voorzien was, heeft men alle verblijvende be jaarden in de nieuwbouw kunnen onderbrengen. Zij moeten het ech ter nog zonder de bijkomstige lukse stellen maar dit zal echter niet voor lang zijn want een paar weken na de verhuis startte men met de afbraak van het verlaten pand, het oude ver trouwde rusthuis. Op die plaats zijn de grondwerken al ten einde en is men al bezig met de uitvoering van de tweede fase. Hier wordt een po lyvalente zaal voorzien die samen met de administratie het gelijk vloers zal innemen. In de kelderver dieping wordt dan de keuken inge richt en de twee verdiepingen zullen ingericht worden voor eet- en zi thoeken met daarnaast andere voorzieningen. Men houdt zich dus terdege aan het vooropgestelde schema zodat men binnen enkele maanden het geheel plechtig zal kunnen inwijden. JV Lede. Een beeld van de eucharistieviering (a) Lede. Ook de Aalsterse afdeling was goed vertegenwoordigd op de Daensviering (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 2