Krijgt Aalst 'De Orde van de Bedelstaf? S Vrije Demokraten aktief in het hele arrondissement Marathonzitting met barensweeën te Aalst ■m Nieuwe parkeerregeling zondag definitief van start Aalst met "Nacht van de Dancings" Samenvoeging van arro's Aalst-Oudenaarde... Al te lange proloog bederft de sfeer 4 -1.6.1990 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Is het sarcasme of niet maar is het in deze kontekst dat nog maar kort geleden de minister 'een nieuwe madolje' in het leven heeft geroe pen nl. 'De orde van de bedelstaf. Wij durven niet veronderstellen dat de situatie van Aalst hem daarbij heeft geïnspireerd. Volgens Van Daele heeft kuratele volgende verklaring: 'Voogdij ten aanzien van het beheer van middelen die wegens krankzin nigheid (dat zal toch niet, denken wij) zwakheid van vermogens (ook niet) of verkwisting zijn eigen belan gen niet kan waarnemen'. Zou het dit laatste soms niet zijn? Iemand onder kuratele stellen: 'Hem het vrije beheer van zijn zaken ontnemen' Zo ver staan wij dan. Wij hebben eigenlijk medelijden met de Schepen van zonder Finan ciën. Gedurende jaren heeft hij als frak- tieleider van de P.V.V., reeds voor de 4de legislatuur mede aan het be wind, voor het onheil gewaar schuwd. Maar nu is hij de uitvoerder van een Aalsterse begroting die naar de financiële guillotine leidt. Wij wachten alleen nog het ogen blik af wanneer de hakbijl valt. In dien de Schepen konsekwent naar vroegere uitspraken handelt dan had hij nu al ontslag moeten nemen. Over een hakbijl gesproken, zou het een overbodige luxe zijn moest er van hogerhand hier ook een hakbij- lkomitee opgericht worden. Want sommige departementen en Schepenen schijnen zich nog altijd niet bewust van de realiteit. Men zit aan het plafond van de be lastingen. Voor het personeelsbestand is men reeds lang door het plafond ge boord. En het is niet met het theatraal ge doe van vorig jaar omtrent de Ge- sko-ontslagen dat eerder een ves tzak-broekzak personeelsoperatie was, dat men aan echte sanering doet. Andere ingrepen dringen zich op en de schilderijen die de stad Aalst heeft zullen niet de nodige fondsen opleveren en bieden dus ook geen oplossing. Over personeel werd reeds heel wat gepalaverd. Het was gekakel met alleen maar windeieren. De derde fase De derdefase zou er wel komen daar dan in mineur. Geen afdankin gen. Alleen maar personen zetten op de plaats waar ze best diensten kunnen bewijzen. Toch willen de 76.000 Aalstenaars waar voor hun geld te krijgen. In de privé ware Aalst reeds lang opge doekt. Een zelfstandige kan derge- 'lijke handelswijze niet begrijpen. Hij kan dat dan ook van een open baar bestuur niet aanvaarden. Openbare besturen verwachten steeds heil van elders. Dat is ge woon struisvogelpolitiek. Eerder brachten de konsolidatie- en de sa neringslening soelaas. Er werd steeds van elders geld in de stad gepompt. Nu wordt het echter pom pen ot verzuipen. Men had reeds vele jaren moeten pompen. Maar men koos eerder voor langzaam verzuipen. En het handpompken van de jongste twee jaar zal niet meer kunnen helpen. Iedereen weet dat moet bespaard worden op personeel, materieel en materiaal maar men doet er niets aan. Bij dergelijke toestanden zou, net als een regering, een stadsbestuur moeten kunnen vallen. En het woord laten aan de kiezer. Voor andere en betere. Vooral betere. LH Ontstaan uit de CVP wegens onenigheid met de ACW-vleugel haalden de Vrye Demokraten Aalst bij de gemeenteraadsverkiezingen een opmerke lijk sukses. Dat leverde hen zelfs deelname aan de koalitie op. De VD die duidelijk afwil van het odium "scheurpartij" en een eigen gedachtengoed bezit en propageert wil nu ook doordringen in het hele arrondissement. Eventueel zelfs in het gebeurlijk nieuw arrondissement Aalst-Oudenaarde. v Er wordt dan ook gewerkt aan uitbouw van een arrondissementele struk- tuur. Dat werd alleszins gesteld tijdens een persmeeting door woordvoer ders voorzitter Ghisleen Willems en schepen André-Emiel Bogaert, de destijds "wakere burger". Aalst. Een raadslid en de fraktieleider van de Vrije Demokraten (a) De voorlaatste gemeenteraardszitting voor het reces werd te Aalst er andermaal een van het marathontype. Vijf uur vergaderen deed zelfs de allerlaatste belangstellende afhaken. Vooral omdat dermate werd doorge- boomd van bij de aanvang zodat men na bijna 150 minuten zitting nog doende was aan het tweede punt van de dagorde. Vanzelfsprekend werd voortdurend herhaald wat reeds in vorige zitting aan bod was gekomen. Toen schepen Redant zegde zowat voorde twintigste keer een bewering van CVP-fraktieleider Maurice De Kerpel te willen weerleggen kreeg VU-raadslid Danny Denayer het dermate op de heupen dat hij ostentatief zijn plaats verliet. "We hebben dat allemaal reeds in den treure aanhoord" slingerde hij in de zaal. besproken worden. Zo dat niet kon zou De Kerpel dan maar interpelle ren. Burgermeester De Maght stelde hem wat de tweede vraag betreft dadelijk gerust. "De brief' staat aan de agenda en wat aan de agenda staat mag besproken worden zeg de ze. Maar wat betreft de eerste begrotingswijziging ligt de timing anders. Het opstellen van een be grotingswijziging en vooral van het meerjarenplan dat door de minister foto's in de belfortzaal presenteer- gevraagd wordt vraagt tijd om te Moeilijke start Het wordt zowat een traditie dat de echte gemeenteraadszitting te Aalst voorafgegaan wordt door heel wat dat met de agenda niets te maken heeft. Brandweermannen komen er, al dan niet met hun waterlansen, hun eisen kracht bijzetten. Mensen van de groep "Park-eren" zingen er ludieke liedjes op hekelende testen. Nu was het Johan Heirman, de "jeugdige waker" die een dozijn de waarmee de verkrotting van ge bouwen te Aalst ten overvloede aangetoond werd. En vóór de toegangsdeur waren mensen van hetAalsters FORUM voor verkeersbeleid" present. Ze reikten er een brochure uit die de aktiviteiten tijdens het voorbije werkjaar belichtte en toonden op een aanhangwagentje eisen als "GEEN MASSAPARKINGS IN DE STADSKERN" en "ZONE 30 hier uit den boze zijn. HIER EN NU". Maar ook in de zaal was er voor aleer de zitting kon beginnen nog een samenkomst aan de Priester Daensfonds die ook ruim een kwar tier in beslag nam. komen tot een degelijke voorberei ding. Schepen Redant wil eerst dé tails vernemen over de evolutie van het Gemeentefonds en welke kor- rektiefaktor zal gehanteerd wor den. Het ligt in de bedoeling meer jarenplan en begrotingswijziging gelijktijdig op de agenda te brengen. Maurice De Kerpel drong aan om zeker niet te talmen want saneren moet dadelijk beginnen. Uitstel zou "Bij ordemotie" Toen de gemeenteraadszitting dan Half jaar... "Naar maandelijkse gewoonte vraag ik andermaal wanneer ik ant woord op mijn vragen zal krijgen" zegde Eddy Coeckuyt voor de zo veelste maal. "Het ligt op uw lessenaar" zegde de burgemeester. Een wijze van doen uiteindelijk zou kunnen beginnen waarmee Coeckuyt zich moeilijk kon de agenda nog niet worden aan- kon verenigingen. Ik kon het niet Raadsleden Maurice gevat. Raadsleden Maurice De Kenpel en Eddy Coeckuyt, beide CVP, gebruikten hun recht om het woord vooraf te nemen bij ordemo tie. Maurice De Kerpel wilde vooraf vernemen of de eerste begrotings wijziging zou plaatshebben einde juni en of de fameuse brief van mi nister Luc Van den Bossche, nota bene een Aalstenaar, zou kunnen inzien en kan dus niet spreken met kennis van zaken. Hij herinnerde aan de belofte van de burgemeester die stelde dat hij "eerstdaags" een antwoord zou krijgen. "Eerstdaags" is dan wel te nemen in een zeer brede betekenis want zijn antwoord kwam er een half jaar na zijn eerste vraag. De VD komt naar buiten met haar standpunten op het moment dat ACW-Aalst een oproep deed tot haar leden, lid te worden van de CVP. Maar met pomemieken tus sen politieke families wil de VD niets te maken hebben. Er wordt enkel aan de burgers gevraagd om met de VD aan politiek te doen "zonder maatschappelijke inlever ingen". Van partijkaarten wil de VD niet weten. Ze wil niet zomaar een partij zijn. Wel een politieke beweging. Recente evoluties in Oost-Europa tonen inderdaad aan dat "partijvaak inhoudsloos kan zijn. ópi oepen als die van het ACW om haar leden massaal een partij kaart van de CVP te doen nemen druist immers in tegen de stelling van de VD dat maatschappelijke vrijheid en ongebondenheid be langrijk zijn voor het bedrijven van een eerlijke politiek voor allen. Volgens de VD ligt dit aan de basis van de zwenking van de CVP die van standen- naar ledenpartij wil overschakelen in het besef dat het automatisme van eeuwig de groots te partij in het land te zijn duidelijk werld doorbroken. Aan leden van vakbond, ziekenfonds, socio-kultu- rele organisaties, koöperaties en fi nanciële instellingen vragen lid te worden van de CVP is voor de VD een paniekreaktie. Voor de VD impliceert de ACW- oproep een gevaar voor een glezon- de demokratie. Maatschappelijke druk op de mens van de wieg tot het graf is onaanvaardbaar. Ledenwer ving via maatschappelijke inleve ring is daarenboven verwerpelijk. De specifieke eigenheid van de VD, hun nieuwe benadering van de poli tiek en hun onaflatende inspannin gen om de maatschappij finaal te ontzuilen staat regelrecht tegen over het achterhaalde model van verregaande politisering van het maatschappelijk leven. En omdat a.s. woensdag 6 juni de raad van het ACW zich zou bezin nen over de nieuwe aanpak geeft de VD de boodschap mee 'een verwit tigd man is er twee waard, bezint eer ge begint". Prospektie in het arro Aalst Gewezen volksvertegenwoordiger Ghisleen Willems hield een pros- pektietocht doorheen het hele ar rondissement. Er was reeds een ver gadering met afgevaardigden uit elk van de 10 gemeenten van het arro Aalst. Er waren individuele personen bij maar eveneens afgevaardigden van gemeentelijke politieke formaties. Volgens Willems zou een verkie zing op parlementair vlak aan de VD dezelfde suksessen bezorgen als deze gehaald bij de jongste ge meenteraadsverkiezingen te Aalst. Toch wil men niet komen tot een traditionele uitbouw van strukturen wat verzuiling tegengaan blijft een hoofdaspekt van de gedragswijze van de VD. Naar samenvoeging van de arro's Aalst en Oudenaarde? Deze samenvoeging van twee be stuurlijke arrondissementen staat momenteel vaak aan de orde. De VD keert zich niet tegen dergelijke samenvoeging. Ze stelt wel dat niet elektorale belangen hierbij mogen doorwegen maar wel de belangen van de bevolking. Een Rundschau bij politieke forma ties leverde volgende konstataties op. Agalev is voor samenvoeging. Voor een kleine groep is samenvoeging elektoraal gunstig. In het geval Aalst-Oudenaarde ligt het veilig stellen tegen apparentering van de posities van Herman De Croo en Paul Tant echter aan de basis. Aga lev prefereert dan ook minstens provinciale kiesomschrijvingen. De CVP toont zich nu felle voor stander van dergelijke samenvoe ging. Beide arrondissementele CVP-besturen sloten reeds een sa menwerkingsakkoord. De apparan- tering heeft de CVP reeds al te veel parten gespeeld. "Hoe kleiner het kiesdistrikt, hoe labieler de positie van de kandidaten voor een kamer zetel." O.m. met Paul Tant. De PW was van bij de aanvang fer vent voorstander van samenvoe ging. De PW hoopt inderdaad op het De Croo-effekt. In het arr Aalst verschenen dan ook een veelheid van foto's van Herman De Croo reeds inspelend op een eventuele samenvoeding. Gehoopt wordt dat De Croo in zijn slipstream een aan tal andere kandidaten mee kan rek ken. Ook de SP is voor samenvoeging. Ze stelt zich wel de vraag waarom dat met Aalst en Oudenaarde nu dringend wordt wat niet het geval is met de kiesarrondissementen leper en Neufchateau-Virton waar ook slechts 2 kamerleden te verkiezen zijn. Alleen als gelijkaardige situa ties een gelijkaardige oplossing krij gen zal de SP de samenvoeging steu nen. De VU stelt gelijkaardige voorwaar den als de SP. Zie pleit alleszins voor de samenvoeging van leper met Kortrijk en van Virton met Neuf- chateau. En de Vrye Demokraten? De VD stemt vast dat volksverte genwoordigers niet zo zeer meer de natie dan wel een politieke partij en vaak nog een vleugel ervan verte genwoordigen. Inhoudelijke wijzi gingen dringen zich dan ook op. In deze situatie is het dan ook uit erst belangrijk dat het arrondisse ment de meest valabele vertegen woordigers naar Brussel afvaardigt om in eerste instantie 's lands poli tiek gestalte te geven. Op dat vlak is Aalst meestal weinig verwend geweest. De invloed te Brussel, enkele uitzonderingen niet te na gesproken, was omgekeerd evenredig met het aantal kamerze tels. De kleinere stad Dendermon- de had en heeft te Brussel heel wat meer invloed dan Aalst dat toch de tweede stad van Oost-Vlaanderen Kondities Voor de VD is samenvoeging van Aalst en Oudenaarde goed zo die een kwalitatieve verbetering van de afgevaardigden meebrengt en twee- dens zou zulks een meer eerlijke weergave van het kiesgedragvan de inwoners tot resultaat heeft. Belangrijkst van al is of de inwoners met samenvoeging gebaat zijn. Open vragen blijven: - is deze samenvoeging verant woord op grond van geografische en demografische gegevens? - bestaat er een natuurlijke band tussen beide arrondissementen? - kunnen de belangen van alle be volkingsgroepen hierdoor beter worden behartigd? - zullen de inwoners eventuele sa menvoeging positief ervaren of zullen ze vaststellen dat het enkel gaat om partijgebonden elektora le berekeningen? Tenslotte waarschuwde de VD niet te komen tot resultaten die de fusie van gemeenten heeft opgeleverd. Ook daar werd gegoocheld met elektorale berekeningen en moge lijke deelnames aan koalities. Rationalisatie, budgettaire nood zaak en bestuurlijk management waren toen vaak schijnargumenten. De VD wil dan ook omzichtig de problematiek benaderen en onder zoeken welke de gevolgen van een eventuele samenvoeging voor de in woners kunnen worden. LH Aalst. Voorzitter Ghislain Willems en schepen Bogaert van de Vrije Demokra ten (a) In de loop van het eerste kwartaal van 1990 werd door de parkeer wachters-hulpagenten kontrole uit- fevoerd op het gebruik van de par- eermeters en de parkeerscnijf. Hiervan werd een statistiek opge steld. In de eerste periode (8-1 tot 6-2-90) werden aan de parkeerme- ters/automaten 3.673 niet-betalers vastgesteld. Procentueel betekend dat 53% (automaten) en 46% (me ters) van de automobilisten die hun voertuig parkeerden niet hadden betaald. In een tweede periode (12- 2 tot 23-2) werd vooral kontrole uit- fevoerd op het gebruik van de par- eerschijf. Van alle in die parkeer- zones geparkeerde wagens waren 3.097 (of 62%) in overtreding. In de periode van 5 madrt tot 6 april wer den opnieuw de automaten/meters f;ekontroleerd. er werden maar iefst 8.538 inbreuken vastgesteld, of 47% (automaten) en 48% (me ters) van alle geparkeerde voertui gen. Gedurende neel die voorberei dende periode werden dus in totaal 15.308 overtredingen vastgesteld, die echter niet werden geverbali seerd. De inloop- en opleidingspe riode is nu achter de rug. In een laatste periode (23 tot 30-4) kontro- leerden de parkeerwachters-hulp agenten zowel het gebruik van de parkeermeters-automaten als van de parkeerschijf en bij het vaststel len van een overtreding werd nu en PV opgesteld: in totaal 148. Sinds dien wordt door de parkeerwach ters-hulpagenten bij elke vastge stelde overtreding telkens een PV opgesteld. Cijfers daaromtrent zijn nu nog niet beschikbaar, maar nu al blijkt dat dagelijks tussen 100 en 150 PV's worden opgesteld. Voorlopig wordt nog steeds de algemene gel dende verkeersreglementering ge hanteerd (parkeerovertreding 750 fr.) en nog niet de door het bestuur ingestelde reglementering waarbij aan foutparkeerders een parkeerretributie van 250 fr. wordt gevraagd. De parkeermeters/auto- maten zijn immers nog niet aange past. De firma die daarvoor instaat, Bevestigde ons alvast dat dit tegen Pinksteren (3 juni) zal gebeurd zijn. Dus vanaf 3 juni e.k. geldt de nieuwe reglementering waarbij men de au tomobilisten de keuze laat tussen tarief 1 en tarief 2. Tarief 1: het eerste tarief bedraagt 250 fr. Hiervoor kan een voormid dag (van 9 tot 13u.) of een namiddag (van 14 tot 18u.) geparkeerd worden op alle betalende parkeerplaatsen. Dit bedrag moet de bestuurder niet in de parkeerautomaat of -meter stoppen: men kan zich ook (vooraf) het halve-dag-biljet aanschaffen om het zichtbaar aan de voorruit van de wagen te leggen. Dit parkeerbiljet zal verkrijgbaar zijn in het politie bureau, aan het loket van de ont- vangerij of bij de parkeerwachters. Dit tarief is speciaal ingesteld voor "langparkeerders. Tarief 2: de klassieke methode is voor kortparkeerders. Die betalen 20 fr. per uur of 5 fr. per kwartier met een maximale parkeertijd van 2 uur. Ook in tarief 2 is er te betalen tussen 9 en 13 en 14 en 18 uur. Zo U geen muntstukken in de parkeer- meter stopt wordt U verondersteld te opteren voor tarief 1. U krijgt dan van de parkeerwachters een biljet achter de ruitenwisser en dient bin nen de 3 dagen 250 fr. te betalen. Zoniet krijgt U een proces-verbaal. Uitgerekend op het moment dat tè Aalst, meer bepaald in de Korte Nieuwstraat, een aantal "dancings" zijn verdwenen werden de Kei- zershallen voor één nacht omgetoverd in een superdancing. Tijdens deze "Nacht van de Dancings" die moest representatief zijn voor de situatie in de regio Aalst en in een gedeelte van Brabant kwamen liefst negen diskoteken met het beste dat ze hadden naar de Dirk Martens- stad. Uiteraard was de verlichting navenant en werd gebruik gemaakt van de allernieuwste snufjes die de hedendaagse technologie bieden kan. Aalst is daarmee niet eerst. Vorig jaar had soortgelijke "nacht" plaats te Wieze in de Oktoberhalle. Toen was het op een doordeweekse dag. Nu werd geopteerd voor de vooravond van O.-L.-H.-Hemelvaart en voor Aalst wegens de betere bereikbaarheid en meer centrale ligging. Elke deelnemende dancing was er met een eigen, inventief opgestelde stand en met vier prima kellners. Bovendien kreeg elke dancing fedurende 45 minuten de kans om zijn beste DJ aan bod te laten omen en zo mogelijk de "konkurrentie te laten overtreffen. Klap op de vuurpijl: Alain Proost, niet de formule één-renner, wél de Belgische kampioen sound-mix. De deelnemende dancings waren "Fix" uit Aalst, "Ckomilfoo" uit Dendermonde, "L'Orange Mécanique" uit Affligem, "Tropicana" uit Geraardsbergen, "Plazauit Beveren, "Blitz" uit Herzele, "Cadillac" uit Sint-Niklaas, "La Strada" uit Schepdaal en "Dibango" uit Merch- tem. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 4