Selektieve glasophaling on-ver-mij-de-lijk te Aalst en elders Aalsterse trouwzaal liep boordevol kampioenen Milieugroepen Denderstreek tegen verdere industrialisatie "Weer-Werk" nu ook in Aalst Baggeren in de Dender Amnesti International voert aktie voor China De Voorpost -1.6.1990 - 5 .frvwrtciAs- Tijdens de jongste perskonferentie van het Aalsterse schepencollege trok leefmilieuschepen Dirk De Meerleer aan de noodrem en stond direkteur- generaal van Glas Recycling Lummen, Michel Van Swartenbrouck, aan de klaagmuur. Dit in vertiand met de broodnoodzakelijke sensibiliserings- kampagne voor selektieve glasophaling. Volgens GRL kan het zo niet ver der. De 44 waarvan 40 gratis contai ners van Aalst kosten aan de firma per maand elk 833 fr. of samen zo wat 400.000 fr. op jaarbasis. Het kontrakt met de stad loopt tot eind september en dat wordt alleszins gehonoreerd door GRL. Dramatisch is wel dat GRL geen afnemer meer vindt voor ons glas. Belgisch glas is, in tegenstelling met het glas van de ons omringende lan den, duidelijk niet gegeerd. Dit we- fens de vele onzuiverheden die het evat. De firma worstelt dan ook met een stock van 30 miljoen en die situatie blijft enkel houdbaar zo lang de bank haar gewillig is. Aalst is duidelijk nog steeds op zoek naar de passende formule om de Aalsterse sportbeoefenaars die het tot kampioen brachten te huldigen. Eerder was het om de haverklap de huldiging van een of.andere klub of kampioen. Steeds met een receptie uiteraard wat dan wel dieper in de kas greep. Men heeft dit willen voorkomen door een gezamenlijke viering te organiseren wat minder tijd en vooral minder geld zou kosten. De meest geschikte manier van doen vinden blyft echter een uitdaging. De Keizers- hallen bieken quasi vanzelfsprekend te groot, weinig gezellig en de huldi ging duurde vooral veel te lang. Dit jaar werd geopteerd voorde trouwzaal maar die bleek nu weer te klein. Blijft dan nog het vinden van de meest passende dag. Is zondag voormiddag al dan niet best geschikt. Aan de opkomst te zien zou daarvoor wel met reden kunnen geopteerd worden. Van-alles... "In onze containers vinden we let terlijk van alles", zegt Michel Van Swartenbrouck. Uiteraard glas van elke soort, formaat en kleur maar ook plastiek, papier, resten van groenten, lompen, allerhande ap paraten en noem maar op. Zelfs een dood hondje werd er reeds in ge vonden. De bevolking, althans een deel ervan, mist duidelijk elke vorm van burgerzin. Wat hier reeds vermeld werd als ongewenst is echter niet onover komelijk. Absoluut slecht zijn ech ter porselein en aardewerk. Ook spiegels. Porselein en aardewerk smelten niet. Ook niet bij hogere temperaturen dan 177° Celsius. Ze verbrokkelen wel, fragmenteren tot uiterst kleine deeltjes maar vertroe belen achteraf het glas dermate dat onze Belgische glasafval niet (meer) verkocht kan worden. Selektief ophalen noodzakelijk De direkteur-generaal brak dan ook herhaaldelijk een lans om te komen tot selektief ophalen. Kera miek en porselein kunnen in de re- cyclatie enkel geduld worden a rato van 20 tot 50 gram per ton... Flessen moeten ontdaan zijn van hun stop, van hun etiket en liefst geledigd van elke resterende inhoud. Men zou moeten kunnen komen tot een tweeledige ophaling: wit en groen glas enerzijds. Anderzijds bruin glas maar dat komt meest van de industrie. Als de ophaling blijft zoals nu moet de firma er vroeg of laat mee stop pen. En ze is in ons land enig in haar aktiviteiten. Finaal zou bij gebrek aan voldoende selektiviteit de kost op de gemeen ten en dus op de bevolking worden geschoven. Aalst een sportstad Burgemeester Anny De Maght stel de dat de sport in Aalst duidelijk bloeit. In het voorbije (werk)jaar haalden liefst tien klubs in allerhan de disciplines een kampioenentitel en op het individueel vlak mochten er 17 kampioenen in de bloemetjes worden gezet. Aansluitend bij de sportieve prestaties verwees de bur gemeester naar het hooliganfeno meen dat een aantal sportevene menten bedreigt. Voor de overheid is hier een belangrijke maar moeilij ke taak weggelegd om ontmoetin gen en fairplayTp kunnen laten ver lopen en néfpzegde "Sport is tof' geen geweld aan te doen. Zuiver op de graat Sportschepen Patrick De Smedt had woorden van felicitaties voor de vele aktieve sportbeoefenaars die erin slaagden het hoogste scha votje te mogen beklimmen. Hij wees op de vele inspanningen die het stadsbestuur, de sportdienst en de adviesraad zich getroostten om de sportbeoefening te Aalst te stimule ren en zette zich af tegen een ande re kwaal die de sport bedreigt: het gebruik van stimulerende middelen waarbij de overgang van soft naar hard zo makkelijk is. Huldiging Bij de individuelen zijn kampioen Erika Buyle (veldlopen pupillen), Francois Cornelis (veteraan lopen, 100 en 400 m en derde op het we reldkampioenschap), Ilse Cleem- put (indoor kadetten 200 m), Dirk Ledegen (kampioen van Vlaande ren alle kategorieën indoor pols- stokspringen en nationaal kampi oen alle kategorieën sprint, ver springen, kogelstoten, hoogsprin gen, horden, polsstok en 1000 m), Godelieve Roggeman (veteraan, lo- Werken met een systeem van "sta tiegeld" zou volgens de heer Swar tenbrouck alleen maar een tijdelijk verschuiven van het probleem zijn. Meer ophaalbeurten Volgens schepen Hooghuys blijft de firma wel enigszins in gebreke bij de ophaling. Vuil deponeren naast de container is in heel wat gevallen het gevolg van het feit dat de container overvol zit. Er werd dan ook door GRL beloofd een derde ophaalwa gen te zullen inschakelen. Lagere containers inschakelen zo dat ook kinderen met een bood schap er hun last in kwijt raken is niet haalbaar. De ophaalcamions zijn inderdaad op dit formaat con tainers ingericht. Sinds 1980 inve steerde GRL immers reeds ruim 60 miljoen in de aankoop van appara tuur. "Als het kontrakt ten einde loopt hebben zowel GRL als de stad Aalst de handen vrij. Dan staat de markt weer open met zelfs verplichte aan vraag van prijsoffertes. Gehoopt wordt dan ook dat maat regelen kunnen getroffen worden door GRL en door het stadsbestuur en vooral dat de bevolking dermate fesensibiliseerd is dat ze voldoende urgerzin kan opbrengen om selek tieve ophaling mogelijk te maken. Een burgemeester uit Limburg die met een gedeelte van zijn gemeente een experiment waagde kwam tot de konklusie dat zulks mogelijk is als de bevolking voldoende milie uvriendelijk werd gesensibiliseerd maar dat deze manier van ophaling alleszins zeer duur uitvalt. De wereld van het glas Glas is zo oud als de straat. Eerst als sieraad, daarna qls gebruiksvoor werp. Nu in de meest gevarieerde aanwendingen. Tussen de afvalpro- dukten neemt glas dan ook een steeds toenemende plaats in. Glas maakt men met zand, kalkdo- lomiet, bariet, veldspaat en soda. Energiekosten om te verwarmen tot 1700° C lopen hoog op. Een oven kost van 600 miljoen tot 1,4 miljard en heeft een slechts beperkte le vensduur. Anderzijds is het mogelijk oud glas te recycleren. Voor nieuw glas kan men 70% nieuw materiaal en 30% gerecycleerd glas gebruiken. Dat laatste doet inderdaad de prijs da len. GRL levert dan ook 100% ge zuiverd glas dat voldoet aan de strengste normen. De recyclage is weinig arbeidsintensief: een lader en een ongeschoolde werkkracht. Recycleren gaat verspilling te keer, maakt grondstoffen goedkoper, bespaart energie, verbetert het leef milieu, geeft hogere winst en brengt een oplossing voor stockeerproble- men. Dopjes in plastiek, metaal, stoppen, labels en elk ander metaal moeten verwijderd worden. Dat kan met sterke magneten en windstralen. Stenen, keramiek, aardewerk en porselein zijn echter moeilijk te ver wijderen. Wat GRL in de containers meest vreest zijn dan ook stenen, aarde werk, keramiek, porselein, bloem potten, kruiken, tegels en dergelijke meer. Ze vernielen gewoon het eindprodukt. LH pen 800 m), Frans Van der Hoeven (provinciaal kampioen lopen plus 65, ook kogelstoten en diskuswer- pen en nationaal kampioen kogel stoten) en Jurgen Van Royen (pro vinciaal kampioen juniores 60 m horden indoor). Judokampioenen in onderscheiden disciplines en ka tegorieën zijn Vicky Bellon, Johan De Meester, Karei De Smedt, Ewein jacobs, Trui Lanckriet, Dirk Peirlinck, Bart Vermeiren en Bart Van den Meerssche. Op de 1000 m schoolslagzwemmen werd Marijke Sonck dameskampioene in de leef- tijdskategorie plus 25. Kampioenenclubs Bowhngclub Alloo werd kampioen en gaat over naar ereafdeling, de reserveclub van Okapi werd kampi oen in tweede nationale en de mi- krobenploeg van Okapi werd voor de tweede keer provinciaal kampi oen. Atletiekklub Eendracht Aalst won de provinciale kampioenenti tel 4 keer, 200 m senioren met Ste- faan Van der Stichelen, Dirk Lede gen, Thierry Van Impe en Gert Cleemput. Nog van Eendracht Aalst won Ann Van Eetvelde, Hilde Cleemput, Els Van den Eede en Elke Van Overwalle de 4 maal 800 m kadetten. In waterballet haalde het duo Griet Flips - Isabelle Cor nelis de titel bij de kadetten. Samen met stadsgenoot Muchaël De Rid der wonnen ze ook in het teamver band. Kampioenentitels waren er verder voor de miniemenploeg van SK Erembodegem, voor ae scholie ren van SK Herdersem. Ook nog v dracht Aalst en voor de nationale miniemen eveneens van Eendracht Aalst. LH Tijdens een perskonferentie in de Driesleutelstraat, "het Milieucen trum", stelde Siegfried Van Nuffel namens het Samenwerkingsver- bond Milieugroepen Denderstreek (SMD) dat voor de Denderstreek de reeds op het gewestplan als dus danig aangegeven industrieterrei nen voldoende zijn, zelfs op middel lange termijn, om aan de behoeften van de regio te voldoen. Wil men echter van Aalst een groei pool maken als de Kanaalzone, als Zeebrugge, als Antwerpen of als het Albertkanaal dan is de indu striële reserve uiteraard onvol doende. Er dient dus een maatschappijkeu ze te worden gemaakt. In het arrondissement beschikken we volgens Siegfried Van Nuffel over voldoende reserves want er is geen overdreven werkloosheid meer en pendelen naar Brussel of Gent kan nog nauwelijks pendelen worden genoemd. Nog meer indu strie aanlokken zou leiden naar ver dere verloedering van het leefmi lieu. Aalst zou beter opteren voor ekologische expansie en zich afzet ten tegen ons eigen ekonomisch egoïsme. Steeds de expansie bij ons promoten en ons geweten sussen met enige gift aan Derde Wereld landen, waarom niet liever ons te vreden houden en industriële voor uitgang gunnen aan Derde Wereld landen of aan landen uit het Oost blok als men ze zo nog noemen kan. Ook minister De Batselier is van oordeel dat Aalst over voldoende industriereserves beschikt. Ruim 145 ha waarvan 18 ha bouwrijp zijn en de rest uitrustbaar. Er zijn inder daad de KMO-zone Lion d'Or, Er- pe en Wijngaardveld 2. Ook te Den derleeuw, Iddergem, Herzele en Ninove en de onbezette delen van de industrieterreinen van Zottegem en Schendelbeke. "Gaan we nu arbeidskrachten naar Aalst lokken uit vreemde landen en daarna stellen dat we opgezadeld zitten met migranten?" LH De bestrijding van langdurige werkloosheid verloopt in diverse fasen. Momenteel loopt dit projekt van gemeenschapsminister Roger De Wulf in een eerste stadium in vier centra; pilootcentra van het projekt. Nog deze maand wordt dat "experiment" uitgebreid tot 16 centra in Aalst. In de Werf organizeerde het Kantatelier Rosemarijn een opendeurdag Vlaanderen. Eén ervan is Aalst. Als alles naar verwachting verloopt zoek zijn naar een job begeleid, wordt het projekt veralgemeend en Weer-Werkklanten nemen op vrij- ingevoerd over heel Vlaanderen. willige basis deel waar mogelijk aan Dat deelde de gemeenschapsmini- enig arbeidsproces en worden door ster mede te Aalst bij zijn werkbe- de projektverantwoordelijken be- I zoek aan het nieuw OCMW-hospi- geleid bij het zoeken naar werk. II taal, het ASZ ofte Aalsters Stedelijk Weer werk hebben is de uiteindelij- la Ziekenhuis. Voorheen heette dat ke bedoeling. In de eerste fase, de pilootfase, slaagden reeds ruim 552 deelne mers erin terug aan arbeid te gera ken. Dat op een totaal aantal deel nemers van 1.164. 50% zeg maar. Te Aalst zal het Weer-Werkteam zich vestigen in Geraardsbergse- steenweg 15. Daar kan U dan alle informatie krijgen. Die krijgt U ook reeds nu via 053/ ook "Sint-Elisabeth" doch met de nieuwbouw werd deze laatste bena ming weggelaten. In de tweede helft van juni zou "Weer-Werk" te Aalst operationeel worden. "Weer-Werk" impliceert uiteraard het weer verschaffen van werk. Maar anderzijds zit in de be naming vervat het zich weren, het zich verzetten, het tegengaan van de werkloosheid, de gesel des tijds. Via dit projekt worden werkzoe kenden die langer dan één jaar op 53/77.88.40. Aalst. Een van de lesverantwoordelijken van het kantatelier, waar een nieuwe kursus van start'gaat op 18 september. Inlichtingen op het nummer 053/ 70.03.11 of053177.08.27(a) Aalst. In het Kulturecl Centrum De Werf had onlangs een tweedaagse fototen toonstelling plaats. Het onderwerp "Karnaval Aalst 1990" (a Op 3 juni zal het precies één jaar geleden ziin dat de vreedzame po ging van Chinese studenten om de- mokratische hervorming door te drukken, op de meest brutale wijze de kop werd ingedrukt door de Chi nese autoriteiten en het leger. De Aalsterse groep van Amnesti Inter national herdenkt deze gebeurtenis door een "nachtwake" te houden op de Markt van Aalst op zondag 3 juni vanaf 20.00 uur. Iedereen die zijn sympatie wil betui gen met de mensen in China, die nu nog gevangen zijn, gefolterd wor den en/of op hun exekutie wachten, is welkom om aan deze aktie deel te nemen. Voor meer informatie kan u terecht bij Lokale Groep 149 Aalst, Florent Kerremans, Vennepark 47 te 9290 Berlare (052/42.31.58.) Een in 1987 aangegaan onderhoudskontrakt voor uitvoeren van bag- gerwerken in de Dender loopt ten einde met volgende resultaten. Een antwoord van minister Johan Sauwens aan Agalev-volksvertegen- woordiger Jo Cuyvers. Er werd een totale hoeveelheid specie van 242.342 m3 specie uitgebag gerd voor een som van 26,1 miljoen. De baggerspecie werd gestort deels op het slibstort van Sint-Gillis Dendermonde en deels op dat van Erembodegem waar onlangs cadmium werd gesignaleerd. Deze twee terreinen hebben een vergun ning en staan qua uitbatingsvoorwaarden onder toezicht van OVAM, de Openbare Vlaamse Afvalmaatschappij. Voor het bekomen van deze vergunning werden in 1984 analyses uitgevoe'rd op het baggerslib. Daaruit bleek dat het ging om een minimaal verontreinigde baggerspecie. Wat betreft lood vond men te Dendermonde 211 ppm (parts pro millième) te Aalst 171 en te Denderleeuw 233. Voor cadmium waren dat respektievelijk 12,1,12,2 en 12.4. Ter vergelijking: de toegelaten maximale verontreining bedraagt door lood 500 en door cadmium 15. In de omgeving van beide stortterreinen gebeuren halfjaarlijks kon- troles van het water in peilputten. Dit door het laboratorium voor analytische en agrochemie van de fakulteit landbouwwetenschappen van RU Gent. Deze peilputten gaven aan dat er geen bijkomende verontreiniging is. Voorlopig zijn geen verdere baggerwerken gepland. Wel worden agiatiebaggerwerken uitgevoerd aan de monding van de Dender. Toch werd onlangs heel wat cadmium in het slibstort te Erembode gem gevonden. U leest er meer over elders in dit blad. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 5