Tien jaar BuSO Don Bosco in Sint-Kamielstraat 'Op de agenda staan alleen 'prioritaire punten' zegt Edgard Hooghuys Ook Aalst mag woonnoodgebieden afbakenen Geslaagde kattenshow in de Keizershallen Een uitkomst voor velen Verwervingspremies haalbaar De Voorpost - 8.t Het Don Bosco-instituut voor Buitengewoon Sekundair Onderwijs (BuSO) is tien jaar aktief. Sinds de oprichting in september 1980 telde het 324 leerlingen. 90 ervan slaagden erin één of twee kwalifikatiegetuigschrif- ten in de wacht te slepen. Maar even belangrijk als het afleveren van studie-attesten is in het buitengewoon onderwas de opvang, de opvoeding, het bybrengen van de zin voor zorg, goedheid, zelfredzaamheid en zovele andere aspekten meer in het maatschappelijk leven. Toch is men in Don Bosco onvoldaan. Enerzijds is er de konkurrentie en het meer beperkt wervingsgebied omdat het vrij onderwijs vroeger startte en anderzijds draagt het Biezonder Onderwijs nog steeds bij velen een 'stempel'. Die houdt heel wat ouders tegen hun kind aan Don Bosco toe te vertrouwen. Buitengewoon onderwijs, zeker het sekundaire, leeft nog steeds in een taboesfeer. De resultaten bewijzen het tegen overgestelde. Ook op de arbeids markt waar heel wat oud-leerlin gen, meisjes en jongens zich wisten te integreren in het arbeidsproces. In Don Bosco leren de leerlingen de eigen grenzen te verleggen. Tussen hun 'gelijken' gaan ze immers niet langer door als 'sukkelaars'. Dat heeft een gunstig effekt op hun ge drag en hun sociaal leefpatroon. Tien jaar Aanvankelijk was de Sint-Makiel- school een lagere school onder di- rekteur Van Heuverzwijn, wel eens Sukse Fix genoemd. Tal van jongens uit de regio die na hun lager onder wijs zich wilden bijscholen liepen er naschools, ook zondags onderwijs. Aalst. Jongens aan het werk in de metaalafdeling van het Don Bosco Instituut (a) Aalst. Pannekoeken bakken vergt wel wat vaardigheid (a Vaak met veel sukses. Toen de school dermate veel leer lingen kreeg dat de behuizing on voldoende werd liet Deken De Vos, hoofd van de inrichtende macht er préfabgebouwen plaatsen, goed voor 180 leerlingen. Maar ook die werden te klein en er kwam een nieuwbouw naar eigentijdse nor men. In 1980 werd de situatie onhoud baar en kwam men tot twee autono me scholen: het lager onderwijs dat verhuisde naar de Meuleschette- straat en het biezonder onderwijs dat in de Sint-Kamielstraat bleef en de naam Don Bosco ook bleef be houden. Van gewoon Buitengewoon Lager Onderwijs (BLO) werd overgestapt na uiteindelijke toelating naar Bui tengewoon Sekundair Onderwijs (BuSO). Momenteel heeft het BuSO 99 leer lingen en 33 personeelsleden zijnde 1 direkteur (A. De Vos), 1 huismees ter, 1 logopedist, 1 werkman en de rest leerkrachten. Deels voor alge mene vakken en deels voor speciale vakken. Verleden donderdag was het er opendeurdag en direkteur De Vos wees de ouders op het belang en de mogelijkheden van het Don Bosco- instituut waarna een rondleiding werd gedaan doorheen de diverse lokalen in volle aktiviteit. Achteraf konden vragen worden gesteld aan direktie, aan leerkrachten en aan de PMS-mensen. Aanvankelijk gesticht door Zusters van Crombeen Gent namen de zus- li ters van Sint-Vincentius de taak over waarna het kwam tot een vzw met als inrichtende macht de De ken, momenteel deken De Smedt, J.M. De Bruyn, Leo Wauters, nota ris Eeman en de heer Bosteels. Het VTI stond het BuSO bij met de no dige apparatuur bij de aanvang. Is BuSO wel nodig? Buitengewoon beroepsonderwijs blijft een must ook al is er de kon kurrentie van deeltijds onderwijs en trachten goedmenende mensen meisjes en jongens met een lichte mentale handikap toch op te van gen in het gewoon onderwijs. Buitengewoon onderwijs heeft een meer individuele aanpak met spe ciale aandacht voor het karakter van het moeilijk lerende kind. Bui tengewoon onderwijs wil tevens verhinderen dat leerlingen in het gewoon onderwijs gewoon 'verzuipen' en in de grote groep dreigen ten onder te gaan. Buitengewoon onderwijs wil daar enboven een sfeer kreëren waarin de leerlingen zich kunnen thuisvoe- Met een dozyn openbare werken op de agenda komt Aalst na de brief van minister Van Den Bossche in een moeilijk parket. Het beschikbare geld voor openbare werken is reeds zo klein en eventuele begrotingswijzigingen zullen onder de loupe worden genomen. Eventueel zal de gouverneur er op last van de minister beroep tegen aantekenen. Ordenen van de totaliteit der werken en stellen van prioriteiten dringt zich dan ook op. CVP-fraktieleider Maurice De Ker- pel heeft dan ook vraagtekens over de opportuniteit van een aantal op de agenda prijkende projekten. Zo plaatst De kerpel o.m. vraagtekens achter het projekt van de automati- satie waarvoor nieuwe lokalen moe ten worden ingericht en nieuwe ka- blering aangelegd. Dit in een lokaal van de tweede verdieping boven de dienst 'bevolking'. Een werk ge schat op 1.050.000 fr. In de huidige situatie gaat het niet meer op na reeds een pakket van 100 miljoen te hebben opgenomen voorwerken al lerhande nu er nog eens 40 miljoen hij te nemen. De Kerpel weet wel dat de werking van de stadsadministratie niet mag verlamd worden en dat automatisa- tie wel geld kost, doch anderzijds bedoeld is om uitgaven te beknot ten. 'Wat moet gedaan worden moet uiteraard gebeuren', zegt hij. 'Vraag is wat er nu juist voorrang moet krijgen'. Als er geen prioritei ten gesteld worden, vraagt men van de gemeenteraad een blanco- chèque'. De Kerpel stelt dan ook voor eerst de prioriteiten te bepalen en pas daarna de punten te behan delen. Anders gezegd vroeg hij om deze punten te verdagen naar een volgende zitting. Maar schepen Openbare Werken stelde dat er geen enkel punt op de agenda komt dat niet vooreerst voldoende is doorgelicht, o.m. op zijn haalbaar heid. 'Wat op de agenda komt is alleszins prioritair' verzekerde hij. Van Mossevelde zou later stellen dat elk projekt op zich zelf be schouwd als prioritair kan worden aangezien doch dat stellen van prio riteiten e jimineren impliceert waar bij men finaal enkel overhoudt wat werkelijk hoogdringend is. Maurice De Kerpel vraagt een kor te onderbreking waarvan schepen Hooghuys dan gebruik maakte om de gestelde punten op hun drin gendheid door te lichten. Blijkbaar met sukses want na ruggespraak in de CVP-fraktie werd besloten de vraag naar verdaging te laten vallen. Wat betreft de automatisering zegt dat de kost (1 miljoen) veel is maar ook niet veel. 'Wat is nu nog een miljoen? Men legt er amper 20 me ter gewone weg mee' roept hij uit. Goedgekeurd Na de onderbreking werd de auto- matisatie unaniem goedgekeurd. Dat werd ook het geval zonder eni ge vorm van bespreking, met het ontwerp van wegenis- en riolerings werken in de Eerdegemstraat te Baardegem waarvoor gehoopt wordt op een trekkingsrecht van 5 miljoen. Aan de Lokerenveldstraat zullen verbeteringen worden aan gebracht ter waarde van bijna 8 mil joen. Over de aankoop van een mini-trek ker met aanhangwagen ter vervan ging van een soortgelijk voertuig werd wel gepraat. Deze aankoop zou een half miljoen bedragen te financieren met de opbrengsten van vroegere verkopen. Voor Danny Denayer is het Aal- sters materiaalpark te uitgebreid. En het gebruik ervan te weinig ra tioneel. Materialen aankopen die weinig gebruikt worden heeft geen zin. Denayer zag dan ook liever een bijkomende vuilniswagen aanko- Ken wat meer dringend is. laar als schepen Hooghuys zegt dat het te vervangen voertuig ae leeftijd van 17 jaar bereikt heeft en te Erembodegem niet kan gemist worden krijgt het punt goedkeuring. Men zal ook de vuilniswagen aan kopen. Zulks bij de Centrale Aan- koopdienst te Brussel waar de aan koopprijzen gunstiger liggen. Raadslid Paul Stockman (CVP) brak tenslotte nog een lans opdat voortaan alle aankopen gecentrali seerd zouden worden doch Edgard Hooghuys zegde dat een aantal ge voeligheden bij sommige perso neelsleden zulks wel eens in de weg staan. Er werd nog besloten over te gaan tot de aankoop van 70 riooldeksels voor 334.000 tr. Riooldeksels wor den immers voortdurend bescha digd en die 70 vormen slechts een peulschil in de totaliteit, zegde Hooghuys. lh len en dan ook tot ruimere ont plooiing kunnen komen. En tenslotte worden door dit bui tengewoon onderwijs leerlingen onttrokken aan allerlei nefaste in vloeden van de straat. BuSO Don Bosco met brede waaier mogelijkheden Don Bosco biedt opleidingen hout bewerking, metaalbewerking, schil derwerk en gezins- en nijverheids technieken. Jongens en meisjes van minstens 12' jaar zijn er welkom zo ze door het PMS met een passend attest naar het- BuSO werden verwezen. Het betreft leerlingen met een lichte mentale handicap of met een karak- teriële stoornis. Het eerste jaar van de opleiding is een observatiejaar waarop dan vier vaktechnische jaren volgen. Leerlingen worden gerekruteerd om konkurrentie uit te sluiten en om vrije schoolkeuze van de ouders te waarborgen in volgende gebie den. Voor de afdelingen metaalbewer king en houtbewerking Binnen de veelhoek: Opbrakel, Mi- chelbeke, Zottegem, Oombergen, Bavegem, Serskamp, Uitbergen, Dendermonde, Buggenhout, Asse, Ternat, Wambeek, Roosdaal, Den- derwindeke, Waarbeke, Viane, taalgrens, Opbrakel. Voor de afdeling schilderen, behan gen, garneren, stofferen Binnen de veelhoek: Massemen, Aalst. In het Don Bosco Instituut had een voorlichtingsvergadering plaats voor de ouders (a) Burst, Aspelare, Waarbeke, Tol- lembeek, taalgrens, Heikruis, Kes- ter, Leerbeek tot Malderen, Den dermonde, Wetteren, Massemen. Voor de afdeling gezins- en nijver heidstechnieken Binnen de veelhoek: Denderleeuw, Denderhoutem, Nederhasselt, Burst, Oordegem, Serskamp, Schoonaarde, Oudegem, Moorsel, Essene, Teralfene, Denderleeuw. Voor type 3, leerlingen met karak- teriële stoornis, is Don Bosco Aalst vrijwel de énige vrije school in beide Vlaanderen voor hout- en metaal bewerking. Dat 31 leerlingen stage lopen be wijst dat er nog kleine nijveraars en dienstencentra zijn met een hart die, ondanks de rendabiliteit van deze leerlingen lager ligt, toch de boodschap hebben begrepen. Het toont bovendien aan dat na school tijd integratie in een werkmidden geen ijdele hoop is. Uit de resulta ten blijkt trouwens duidelijk dat leerlingen die echt mee willen vaak op de arbeidsmarkt aan hun trek ken komen. Wat Don Bosco te bieden heeft 25 jaar ervaring in buitengewoon onderwijs. Individueel, aangepast onderwijs in kleine groepjes door bekwame per soneelsleden. Gratis leerlingenvervoer. Warme maaltijden aan lage prijzdn. Kinesisten en logopedisten om uw kind nog beter te begeleiden. Een toegewijd PMS dat uw kind blijft volgen. Een aangename kristelijke sfeer. Aangepaste stages voor de 2 laatste jaren waar uw kind de nodige erva ring opdoet. Kwalirikatiegetuigschrift na het be ëindigen van de 5 jaar durende op leiding. Een prima samenwerking met onze zusterschool BLO Meuleschette- straat Aalst. Nadere informatie bij A. De Vos, Esplanade 11 1/3, 053/70.01.66 of Don Bosco-instituut, Sint-Kamiel straat 85, 053/78.85.25. Inschrijvingen kunnen gebeuren het hele jaar door tijdens de schooluren en tijdens de vakantie op de zaterdag van augustus van 10 tot 12 u en de laatste twee weken van augustus iedere dag van 10 tot 12 en van 17 tot 19 u. LH Samen met Gent werd recent ook Aalst door de Vlaamse Regering aange- ken verwezenlijkt zi.'n- 264non/TT"'°0dgel],ed-D?' lmP.llccert a verwervingspremies van minimum 40 pet. ian de partiku- 265.000F en meer volgens de gezinstoestand kunnen worden bekomen. Here woningen wordt bewobnde Gent en Aalst kunnen dan ook elk op hun grondgebied een woonnoodge- door een huurder- bied afbakenen waar de verkrotting hoogtij viert. minimum fin «w' a »-i ^"rKl"r"."^^,ïï!in.?utodieslaatover «ere woningen is gebouwd vóór 700 wongingen by de minst bevoordeligde bevolkingslaag. In de jongste gemeenteraadszitting vroeg Danny Denayer dan ook dat het stadsbestuur van deze tenvolle gebruik zou maken en spoed zetten achter de aanvraag teneinde niet achter het net te vissen. Reeds aan gang gen 5^^ zjjn ten mjnste 4 bouw_ Schepen Patrick De Smedt stelde percelen met recht van opstal gedu- Denayer gerust. 'We zijn er reeds rende ten hoogste 27 jaar ter be- mee bezig. Reeds in september schikking te stellen van een initia- werd een werkbezoek georgani- tiefnemer zoals bedoeld in artikel seerd samen met het OCMW en hef 1946; minimum 60 pet. van de partiku- liere woningen heeft een bewoond oppervlakte kleiner dan 85 m2; minimum 60 pet. van de partiku- Iiere woningen heeft geen volledige comfortuitrusting; minimum 20 pet. van het aantal inwoners is 65 jaar of ouder Hiertoe werd ondertussen door het o iiuiotMiu( College een werkgroep van ambte- Coördinatiekomitee voor weïzijns- de,voor het bouwen vrn'nartikuHe naren samengesteld, dewelke trou- hplmrt in tPnpnumnrHinhfliH „on «z. UF C WenS deze namiddao nno VProarW. of meer van de volgende kenmer- wens deze namiddag nog vergader de met de Heer Danny Claeys (pro- jektleider van de Administratie voor de Huisvesting) inzake ons on derzoek naar de woonsituatie in on ze stad). De definitieve afbakening zal van zelfsprekend moeten gebeuren op basis van de onderzoeksresultaten en na ruggespraak met de betrokke nen. LH ïn het 80 1 of 4 van de Huisvestingsco- Izijns- de, voor het bouw< beleid in tegenwoordigheid van ge- re huurwoningen, meenschapsminister Louis Walt- - Het eigen patrimonium aan parti- mel. Er werden huisvestingsproble- kuiiere huurwoningen van openba- men met de minister besproken en re besturen of instellingen is dan die bracht zelfs een bezoek aan de 10% van het totaal aantal partiku- eigen Aalsterse sociale woningen, liere woningen. Hij kon zich dus de visu van de - De bevolkingsdichtheid per ha. heersende noden overtuigen. tenminste 50 bedraagt, met uitslui- Ondertussen namen stadsbestuur ting van de leegstand en de beschik- en OCMW reeds een aantal initia- bare percelen voor invul- en ver- tieven in verband met deze toestan- vangingsbouw, en waar tevens twee den. Zo werd een belasting op de leeg stand ingevoerd die ruim 2,5 mil joen in de stadskas bracht, werd vanuit het OCMW een sociaal ver huurkantoor opgestart en worden OCMW-dossiers voorbereid voor een nieuw centrum voor begeleid zelfstandig wonen van mentaal ge- handikapten samen met dossiers voor bejaardenflats en rusthuizen. I Met kansarmoedefondsen van mi- V nister Van den Bossche worden ei- jfÊÊ met de nieuwe aanpak ^aat dat ver- ordening, wordt nu een overleg met v f opgestart en te Gi^egemwoSt Iet intenties de toelagen te oriënteren g naar kleinschalige projekten en bie- 1 f):- 5 zondere aandacht te verlenen aan A fjj j woonnoodgebied vanAalst nu een Kriteria In de Keizershallen organizeerde waarbij ook de schoonheid vooraan Het gaat over woonbuurten die vol- "Bcigiccil" een niet alledaagse stond. Er kwamen naast deelne- doen aan volgende normen- w' belangstelling stonden mers uit eigen land, ook poesjes uit - Openbare besturen of iiistellin ongeveer 500 katten die deelnamen Nederland, Duitsland en Frankrijk, aan uiteenlopende wedstrijden, (da)

De Voorpost | 1990 | | pagina 3