Aalsters Forum voor verkeersbeleid Minister Jan Lenssens wil 5000 bejaardenflats subsidiëren in tien jaar Mieke Blommaert zet zich af tegen politieke zelflbewieroking Zestig jaar Werk der Volkstuinen te Herdersem Geslaagde fietstocht in Lede Dit jaar reeds 2000 voor vlugge aanpakkers Tijdens een toespraak in Ter Mael te Aalst voor het Mutualistisch Oplei dingsinstituut voor Bestuurleden (MOB) stelde minister Lenssens, o.m. bevoegd voor de welzijnszorg, binnen het decennium 5000 flats voor bejaarden te willen betoelagen. Dit jaar zelfs reeds 2000. Het komt er dus op aan de aanvraag ten spoedigste in te vullen zodat de nodige procedure kan starten. Deze avond kaderde in een reeks van vijf waarbij aan kandidaat-bestuurs leden van de Christelijke Mutualiteit getracht wordt de nodige basisoplei ding te bezorgen. De bereidheid een bestuurstaak te willen opnemen vraagt gedegen kennis van de materie in kwestie. Daarom dan deze basiskursus waarbij achtereenvolgens reeds aan bod kwamen 'Van onderlinge bijstand naar verplichte verzekering', 'De ziekteverzekering sinds wereldoorlig II', 'Het dienstenpakket van de CM' en 'Een bedrijfsbezoek by de verbondely- ke diensten'. Aalst een voorloper Minister Jan Lenssens had felicita tiewoorden voor het Verbond Aalst dat zich andermaal als voorloper heeft opgesteld. Alvorens de aksenten van het Vlaams Welzijnsbeleid toe te lich ten had de spreker enige vooraf- gaandelijke bemerkingen. Onze bevolking vergrijst. Er zijn (in 1960 minder geboorten (in 1960 17,2 duizend maar in '88 pas 11,49). Het aantal hoogbejaarden 85) zal van 47.500 nu groeien naar 115.000 over 10 jaar. Naast de veroudering worden ge zinnen steeds kleiner. In 60 telde men 3 personen per gezin, in 84 nog 2,7 en nu 2,5. Het aantal echtscheidingen blijft ondertussen stijgen en van de vrou wen tot 35 jaar werkt 78% buitens huis. Verdere faktoren waarop het wel zijnsbeleid moet stoelen zijn de af nemende invloed van het geloof en de kerk, de steeds zich uitbreidende vrijetijd met minder werkuren en vroege pensionering en de explosie van de wetenschap met de daaruit vloeiende konsekwenties o.m. wat betreft de genetica. Bovendien zijn er niettegenstaande de demokratisering van kuituur en onderwijs en de verlengde leer plicht steeds meer 'achterblijvers' en liet de zware krisis remmende faktoren na. De 90-fer jaren worden wellicht vergelijkbaar met de gol den sixties maar ons land laboreert toch aan een schuld van 8000 mil jard! Verdere tekenen des tijds zijn drie belangrijke geestesstromingen. De vredeswil die zich met die huidi ge evolutie iets minder manife steert, het milieubesef van de tot marginale gedoodverfde nu present is in alle geledingen en figureert in elk partijprogramma en de neo-libe- rale geestesgesteldheid. Men moet jong zijn, schoon en vooral produk- tief. We leven nu met een ander soort maatschappij, doch velen missen helaas de trein. 6% van de bevol king van Vlaanderen vormt inder daad onze eigen Vierde Wereld. Welzijnsbeleid Een op de realiteit stoelend wel zijnsbeleid moet rekening houden met al deze faktoren wil het niet in het ijle waren. Welzijn kan men noemen 'het zich materieel en immaterieel goed in zijn vel voelen in relatie met een bredere leefgemeenschap'. Het is verkeerd dat welzijnsbeleid enkel met marginalen zou te maken hebben. Vroeg of minder vroeg krijgt iedere familie er wel meteen of andere geleding mee te maken. Toch heeft welzijnsbeleid vooral op het oog het lot van ouderen, van zieken, van marginalen, van gehan- dikapten, van al wie uit de boot viel, door de mazen van het net slipte. Uitgangspunten Gemeenschapsminister Jan Lens sens stelt aan de basis van zijn beleid enerzijds het respekt voor die per soon ongeacht zijn status, huids kleur, beroep, leeftijd of situatie en anderzijds het recht van eenieder om maximale zelfontplooiing ook voor de jongeren, voor de bejaarde, voor de dementerende. En niet in het minst het recht op een eigen gezin. Welzijnsbeleid moet dus o.m. be vorderend zijn, gezinsondersteu- nend en als laatste toevlucht gezins vervangend in zovere zulks opti maal haalbaar is. In deze kontekst kadert dan ook de ministeriële belofte om binnen de 10 jaar te zorgen voor 5000 bejaar denflats. Uiteraard is dat slechts één van de vele facetten van het welzijnsbeleid. Te Aalst werden die gepland te Hofstade en te Moorsel. Of er, nu het stadsbestuur de buikriem moet aanhalen, in de nabije toekomst iets zal van in huis komen blijft wel een open vraag. Minister Luc Van den Bossche stelde daarenboven het tot standkomen van nieuwe rusthuizen duidelijk in vraag. Twee spanningsvelden In zijn beleid onderkent Jan Lens- Lede. Een verfrissing is steeds welkom na een fietstocht (a) De afdeling Herdersem van het Werk der Volkstuinen, één der meest aktieve, viert op zaterdag 30 juni te 16 uur een dubbel feest. Enerzijds wordt er gefeest wegens het zestigjarig jubileum. Dia mant is duidelijk niet voor iedereen weggelegd. Anderzijds mocht de vereniging het epitheet 'Koninklijk' ontvan- gen. Ruim voldoende voor een spetterend feest in lokaal 't Klubhuis, Kouterbaan 32 te 9390 Herdersem-Aalst. Na een verwelkoming door voorzitter Gustaaf Arts schetst sekre- taris Maurice De Sadeleer de historiek van deze bloeiende vereni ging die te Herdersem honderden leden telt. Bovendien zijn er toespraken door provinciaal voorzitter Jan Herreman en door burgemeester Anny De Maght-Aelbrecht waarna aan de bestuursleden diploma's worden uitgereikt. Uiteraard gevolgd door een receptie. sens duidelijk twee spanningsvel den: de relatie overheid - particulie re sektor enerzijds en anderzijds professionalisatie tegenover volun- tariaat. Voor Lenssens moet de overheid optreden waar de partikuliere sek tor de challenge niet aankan. Over heid moet wel aan de privésektor optimale kansen bieden. De kwali teit van de dienstverlening in de privésektor is meestel beter dan die van de openbare sektor. Lenssens zet zich verder prompt af tegen twee dreigende trends: enerzijds ver staatsing en anderzijds kommercia- lisering. Wat betreft het tweede spannings veld dringt professionalisering zich in deze tijd van high tech duidelijk op. Maar naast beroepskrachten blijft het voluntariaat onmisbaar. Vrijwilligers werken meestal met meer 'hart' dan professionelen. Krachtlijnen van zijn beleid Lenssens stelt als krachtlijnen van zijn welzijnsbeleid de kwaliteit van de dienstverlening, het verder zet ten van differentiatie zonder over dreven versnippering, het tijdig plannen van de programmatie en de materiële verbetering van de ver zorgende en verplegende sektor. Zonder valabele lotsverbetering van het die 'de witte woede' werden geheten komt er geen soelaas en worden krachten in die sektor steeds maar schaarser. 'Voor ekonomie is er altijd geld. Voor kuituur reeds heel wat min der. Maar de derde pijler van ons welzijn wordt al te vaak vergeten'. Het Instituut voor Informatica St-Louis, Verviersstraat 18 te 1040 Brussel organi- zeert binnenkort vormingskursussen infor matica. Voor meer informatie kan men terecht op hogergenoemd adres of telefo nisch op het nummer 02/230.71.35. In haar maidenspeech interpelleer de het VU-raadslid Mieke" Blom- maert-De Schepper, de echtgenote van de vroegere schepen en raadslid Toon Blommaert die de politieke opdracht aan zijn echtgenote over liet. Ze zette zich af tegen de toe spraak door de voorzitter van de stedelijke middenstandsraad. 'Wat die daar te berde bracht had niets te maken met de doelstellingen van de Topdag. Het was dan ook een schoolvoorbeeld van politieke zelfbewieroking' zegde Mieke. 'Wat een eventuele sluiting van de Ring, de bouw van een parkeerto- ren in volle stadscentrum met de Topdag te maken hebben mag Joost weten'. Volgens interpellante wordt de Topdag aldus politiek ge manipuleerd. 'Mijn kritiek gaat niet naar het in itiatief zelf. Ik heb alle lof voor sche pen Gilbert Bourlon. Ik viseer ech ter wie er misbruik van maakte'. De toespraak van de voorzitter vond ze alleszins ongepast. Mieke vroeg dan ook welke maatregelen het stadsbestuur gaat treffen om in de toekomst dergelijke officiële opening niet te laten afvlakken tot het niveau van een doordeweekse politieke meeting. Die moet een sa menkomst zijn waar elke burger zich kan thuisvoelen. Schepen Gil bert Bourlon stelde de misnoegd heid van Mieke alleszins best te kunnen begrijpen. Maar het hoort nu eenmaal tot de geplogenheden dat de voorzitter van de midden standsraad de aksenten en aan dachtspunten van de middenstand aanwijst en behandelt. Hij zal de opmerkingen overmaken aan de be trokken voorzitter die het trouwens allemaal had gehoord want hij zat in dc zaal tussen het publiek. Willy Van Mossevelde stelde dat het tot de gewoonten behoort dat de politiek optimaal uit de werking van stedelijke adviesraden wordt gehouden. Schepen Hooghuys die een lans had gebroken om tot een meer ludieke sfeer te komen in de soms sombere gemeenteraadszittingen van af en toe een grap in te bouwen stelde aan Mieke de vraag of Gilbert Bourlon haar voldoende bevredigd, had. Mieke kon er niet om glimlachen en antwoordde koel dat haar enig ant woord was geweest de zaal ostenta tief te verlaten. LH Aalst. Het NCMVorganizeerde een informatieavond rond het tema zelfstandigen in de distributiesektor (a) 4 - 8.6.1990 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Uit al wat voorafgaat blijkt duidelijk dat Forum zich kant tegen parkeersilo's in het stadscentrum en tegen een parkeertoren in de De Ridderstraat. Het aantal parkeerplaatsen onder het Rewa-gebouw moet berekend worden op basis van het aantal resi denten in het kompleks en eventu eel voor omwonende residenten die aldaar een parkeerplaats of garage zouden kunnen huren of kopen. Fietsroute in de Denderstraat De werken in de Denderstraat zul len wellicht in de komende lente aanvangen. Dus nog niet te laat om rekening te houden met ook de wensen van fietsers. Honderden fietsen er dagelijks door maar hun veiligheid is er allerminst gewaar borgd. Het wordt een kaarsrechte betonbaan van 300 m. met twee rijstroken, nodend tot hoge snel heid. Fietsers zullen er gewoon te gen de kant gedrukt worden. En van enig groen is geen sprake. Forum organiseerde dan ook een petitie als volgt: "De DENDERSTRAAT is een zeer drukke verbindingsstraat, waarvan het belang en de verkeers drukte eerder toenemen dan afne men: - naar en van het station, pendel- parking, Tragel (Intercom, Rol- lerland, sportcentrum); - tussen linker- en rechteroever; - druk autobussenverkeer... Dagelijks maken ook honderden fietsende stadsgenoten gebruik van deze straat... naar en van het station (fietsenstalling), de scholen, de stadskern, de H. Hartwijk... Waar autogebruikers soms de Ring als alternatief hebben, is de Den derstraat voor fietsers de gemakke lijkste en kortste verbindingsweg. Hun veiligheid is dan ook zeer be langrijk en mag niet aan het toeval overgelaten worden. Nu de Denderstraat VER NIEUWD wordt, vragen onderte kenden dan ook maximale beveili gingvoor fietsers. In DEZE straat is een volwaardig FIETSPAD, vol doende breed en veilig, in beide richtingen, de beste oplossing. Wij vragen dat de plannen in die zin worden herzien." Forum durft verhopen dat ook met de wensen van deze mensen reke ning zal worden gehouden. Boterstraat en Korte Nieuwstraat Forum herinnerde op 29 mei 11. aan een schrijven van 18.8.'89 in ver band met de verkeerssituatie in de Boter- en de Korte Nieuwstraat. De bewoners van de Dekenij Hop markt ergeren zich aan deze dub belzinnige situatie en zijn van me ning dat de plannen van de nieuw bouw bezwaarlijk als argument kun nen opwegen tegen deze toestand. De gemeenteraad stemde in met het veranderen van de rijrichting in de Boterstraat en het invoeren van dubbele rijrichting in de Korte Nieuwstraat doch deze beslissing werd nog niet uitgevoerd. Forum vraagt dan ook dat dit eerst daags zou gebeuren. Evenwel kan het realistisch zijn tijdens de werken aan het Imadec-projekt in de Korte Nieuwstraat enkel éénrichtingsver keer toe te laten vanaf de Hop markt. LH Naar jaarlijkse gewoonte organi- heel wat deelnemers verwelkomen, de deelnemers aan het Kantientje in zeerde ook nu Vakantiegenoegens De fietswandeling bracht de deel- de Kleine Kouter te Lede waar on- Lede op tweede Pinksterdag zijn nemers tot in Hofstade waar het dertussen een barbecue in gereed- fietswandeling. Ondanks "het min- keerpunt van de tocht wasvoorzien. heid was gebracht, (da) der goede weer mocht men toch nog Op net voorziene uur arriveerden Lede. Enkele deelnemers verloren er alvast hun humeur niet bij (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 4