Problemen met glascontainers Na grandioos Daensjaar een nieuwe start Dorpsplein van Nieuwerkerken wordt verfraaid OCMW-Aalst begaan met woonproblemen van vier doelgroepen Uit de gemeenteraad DAENSFONDS De Voorpost - 8.6.1990 - 5 Aalst. Zo kan het natuurlijk niet. Lege blikjes horen niet in een glascontainer A r, thuis (a) Aalst. Voorlopig wordt het glas niet meer opgehaald (a) thuis (a) Sedert kort is de ophaalfirma ge stopt met het leeghalen van de glas- containers in Aalst. Niet alleen in Aalst trouwens, want ook in andere steden en gemeenten zijn er heel wat problemen met het ophalen van eisch glas niet van de allerbeste glas. De firma zegt dat men in de kwaliteit voor hergebruik. In de containers zoveel ander afval vindt, containers vindt men onder meer dat men het glas onmogelijk kan ook blikjes van frisdranken, recycleren. Bovendien is het Bel- Worden de containers voorlopig niet geledigd, het opstapelen al dan niet in dozen van flessen, potten en ruiten, is ook geen oplossing, (da) 'Paster' Daens is niet dood! 1989 was een grandioos Daensjaar. Feestroes en plechtigheden allerhan de. Niet in het minst de erkenning van Priester Daens door de Kerk bg monde van vikaris-generaal Temmerman. Een Erembodegemnaar die van wanten weet. Duidelgk is gebleken dat de grote voorman sporen heeft achtergelaten. Niet alleen gevisualiseerd in foto's, toneel, panelgesprek- ken en reportages. Vooral in zgn gedachtengoed dat boven enge partg- grenzen heen bg velen is blijven doorleven. Niet zo vaak gebeurt het dat kriste- lijk geinspireerden, liberalen, socia listen, kommunisten en Volksuni- ërs zich rond één figuur kunnen scharen. Dat kon Daens dus wél. Althans achteraf. Waar eerder van heel wat van zijn ideeën door vooraanstaanden brandhout werd gemaakt blijken die nu heden ten dage nog steeds brandend aktueel te zijn. Het werkvolk van destijds is er nog steeds. Ziin het niet meer 'de weverkenshet zijn nu die van Amvlum en van de industriezone. Zieken en bejaarden zijn er nu nog meer. En van velen is de huisvesting er niet zodanig op verbeterd. Daen- sistische toestanden bestaan nog. Marginalen worden ook nu nog steeds met een scheef oog bekeken en migranten moeten het vaak on terecht ontgelden. En wat er ook over gezegd wordt, ons eigen leefmilieu is er niet op verbeterd niettegenstaande de we tenschappelijke en technologische mogelijkheden die niet altijd ade- kwaat worden aangewend. Jaren terug stelde deken De Vos dat Brussel nog zou komen tot in... 'Mazel', het huidige Mazenzele. As- se heeft een tijdlang als Vlaams bas tion de Brusselse olievlek weten te gen te houden. Maar via Hekelgem bereikt nu eerlang ook Aalst... 'Een prioriteit die geen 'prioriteit' is' zegt Van Mossevelde Herstellingswerken aan het Dorpsplein te Nieuwerkerken dringen zich op. De gemeenteraad moest er zich in zijn jongste vergadering over uitspre ken. De geraamde prijs bedraagt L687.000 fr. Nieuwerkerkenaar raadslid René Schelfhout stelde in zgn maidenspeech vast dat met het nieuw bestuur het tg in Nieuwerkerken duidelijk gekeerd is. Nieuwerkerken kreeg recent een nieuwe polyvalente ontmoetingsruimte en nu wordt werk gemaakt van dorpskemherwaardering zg het dan voorlopig nog alleen in een mini-uitvoering. Voorzitter Herman Slagmulder op teert dan ook voor een vernieuwde aanpak, een vernieuwde start. In het spoor van Priester Daens, een illustere zoon van Aalst, moet onze regio een boegbeeld worden waar het gedachtengoed van Daens, rechtvaardigheid en een menswaar dig bestaan voor iedereen, geen utopie blijft. Daensdag A.s. zondag 10 juni wordt iedereen dan ook opgeroepen tot deelname aan de Daensdag te Aalst met vol gend programma. Te 09.15 u: Bloemenhulde op het kerkhof bij de graven van de familie Daens en de stichters van het Daensfonds. Te 10.00 u: Plechtige herdenkings mis in de Sint-Marti- nuskerk. Homilie door pater Aernouts. Litur- fische gezangen door et Sint-Martinuskoor. Vlaamse liederen door het koor van de Vlaam se gepensioneerden van Groot-Aalst. Te 11.00 u: Optocht naar het monu ment van A. Daens op de Werf en bloemen hulde. Te 11.45 u: Feestzitting in de studio van het kultureel cen trum De Werf. Wel- komsgroet door burge- 1839 - 1907 meester (of schepen) van Aalst. Gelegen heidsrede door R. Ce- lis, voorzitter van de Vlaamse Kulturele Koepel. Uitreiking van de Daensprijs 1990. Slottoespraak door de voorzitter van het Daensfonds. Het ge heel wordt opgeluisterd door het mannenkoor Cantate uit Aalst. LH Volgens spreker heeft de fusie van Nieuwerkerken weinig goeds ge bracht. De wegen zijn minder goed onderhouden, de putten erin wor den met de dag talrijker en onkruid tiert er welig. 'Een tijdlang zal Aalst duidelijk Nieuwerkerken niet goed liggen. Maar het tij keert'. Schelfhout wees op de gevaarlijke verkeerssituatie op de hoek Dorps plein - Dorpstraat waar het niveau verschil op bepaalde plekken tot 30 cm. bedraagt met alle gevolgen van dien. Het plein: een asfaltvlakte met een bevrijdingsboom erop, heeft nood aan enige groenbeplanting... Hij vraagt verder dat de wekelijkse markt van Nieuwerkerken zou wor den overgeheveld van het Dorps plein naar het voormalig kaatster- rein achter de kerk. Het drukke ver keer is de doorgangsweg Dorpstraat zou aldus én de klanten en markt kramers minder last bezorgen. Maar voor Danny Denayer kan dit werk wel interessant zijn maar alles zins niet als prioritair worden aan gezien. Supplementaire reden voor zijn afwijzing is alleszins het feit dat op de planning geen parkeer plaatsen) is voorzien voor anders validen. Maar schepen Hooghuys, oud-bur gemeester van Nieuwerkerken, dringt aan. 'Deze vraag leeft duide lijk bij de Nieuwkerkenaren en bo vendien betreft het hier een oud dossier. Het Dorpsplein heeft dui delijk nood aan enige verfraaiing'. De partijen keurden het projekt tenslotte goed. De VU uitgezon derd die tegenstemde. 'Dit is duide lijk een voorbeeld van een projekt Wat betreft het woonbeleid te Aalst richt het OCMW zich tot vier duidelijk onderscheiden doelgroepen. Het gaat meer speciaal over ouden van dagen, daklozen, marginalen en mentaal gehandikapten. Voor iedere groep sleutelt het OCMW aan mogelijke oplossingen. De bner van minister Van Den Bossche waarin stadsbestuur en OCMW gedwongen worden de buikriem aan te spannen en te saneren zal uiteraard roet in het eten gooien. - Met ingang van 1 mei 11. werd aan Aimé Provost eervol ontslag verleend uit zijn ambt van hoofdpolitiekommissaris te Aalst. Hij werd ertoe gemachtigd de eretitel van zijn ambt te voeren. - De restauratie van de Begijnhofkerk verliep tot hiertoe met toela gen van het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap ten bedrage van 596.000 fr. en de provincie voor 198.000 fr. - De stadsschool te Hofstade krijgt een modulair gebouw bestaande uit 7 combi's voor een totale oppervlakte van 192 m2. Die wordt inderdaad afgehuurd vanaf december 11. De aankoopprijs bedraagt 1.758.000 fr. - De overeenkomst tussen Intergem OCMW en stadsbestuur wordt tot 1994 verlengd wat betreft te voorkomen dat gezinnen in noodsi tuaties zouden afgesneden worden van het gas- en elektriciteitsnet. - Het voorontwerp van een nieuw rusthuis ter vervanging van het oud rusthuis Sint-Lieven moest door de gemeenteraad worden aan vaard. Een oud dossier dat andermaal wegens de precaire situatie van de stad op de helling dreigt te geraken. Wat betreft de inplanting zelf toont Danny Denayer zich weinig gelukkig. Hij prefereert duidelijk bejaardenflats, dichter bij de bevolking. Voor fraktieleider Maurice De Kerpel moet er, na de door minister Van Den Bossche die krasse taal sprak in verband met de drie geplande Aalsterse rusthuizen een debat in de gemeenteraad ko men over deze materie. 'Dat kan er komen als de OCMW-voorzit- ter in de gemeenteraad verslag uitbrengt over de staat van zaken in het OCMW zoals trouwens gebruikelijk is', zegde de burgemeester. De VU wil bij het tot stand komen van infrastruktuur voor bejaar den haar steun brengen. Dit konkreet punt goedkeuren kan de VU echter niet wegens de slechte keuze die gedaan werd qua inplanting. Maar rusthuizen moeten er alleszins komen. De VU onthield zich op dit punt. - Teneinde op een hoek van de Gentsestraat nieuwbouw mogelijk te maken hechtte de gemeenteraad zijn goedkeuring aan de voorlopi ge aanvaarding van het rooilijnplan voor een deel van buurtweg 16 'Vijverstraat' te Aalst. - De gemeenteraad ging principieel akkoord met de aanvraag tot subsidiëring van de uitbreiding met 20 bedden van rusthuis Hoppe rank te Erembodegem. - De huurovereenkomst van de stad met 'Jeugdcentrum Klakson' in de Rozendreef werd verbroken wegens ontbinding. Eigenlijk liep het kontrakt tot 31 augustus 1993. De nog tot eind februari '90 verschuldigde huur bedraagt 10.143 fr. - Het gewezen spoorweghuis in Langestraat 131 groot 719 m2 wordt openbaar te koop gesteld. De minimale instelpnjs bedraagt 900.000 fr. - Een lot van de KMO-zone te Lion d'Or wordt door de Stedelijke Regie voor Grond- en Bouwbeleid verkocht aan bvba 'Jollux' voor fabricage van deuren, rolluiken, veranda's, e.d.m. 2802 m2 voor 2.381.000 fr. - Anderzijds gaat de geplande verkoop van een lot niet door omdat de koper zijn vraag introk. - Lot 19 van Le Lion d'Or werd dan wél verkocht aan B.V.B.A. 'beheersmaatschappij W. J. Wiedemeyer B. V.' voor handel in mate rialen, grondstoffen, hulpstoffen en installaties voor bouw- en aanverwante nijverheden. 1722 m2 voor 1.464.000 fr. - Alle kerkfabrieken sloten af met een batig saldo. Hierbij de bedra gen: St.Martinus Aalst 531.753 0 2 217.379 O.L.Vr. Bijstand Aalst 142.615 H.Hart Aalst 614.648 St.Anna Aalst 74.773 St.Antonius van Padua Aalst 373.933 St. Jan Evangelist Aalst 482 St.Paulus Aalst 101.721 Protestantse Kerk 28.891 St.Margaretha Baardegem 31.551 O.L.V. Hemelvaart Erembodegem 245.535 St.Jozef Erembodegem 91.689 St.Martinus Gijzegem 183.223 O.L.V. Herdersem 145.738 O.L.V. Hemelvaart Hofstade 8.815 St.Walburga Meldert 781.069 St.Martinus Moorsel 1.730 O.L.V. Hemelvaart Nieuwerkerken 62.787 Samen een boni van 3.638.332 fr. - Verkavelingsvergunningen worden duurder: nieuwe 1000 fr., wijzi gingen 500 fr., met wegenis bijkomende belasting van 2000 fr. - Bij aanvragen tot bouwen, herbouwen of verbouwen wordt een aanvraag van een brandpreventieverslag verplichtend gesteld. Voorwerken van geringe omvang is er een forfait van 1000 fr. Tot 1000 m3 bouwvolume forfait van 2500 fr. Van 1001 tot 5000 m3 5000 fr. Meer dan 5000 m3 10.000 fr. forfait. - Er werden aankopen gepland van meubilair en didaktisch mate riaal, o.m. voor het oprichten van een zevende klas in de kleuter school aan de Oude Gentbaan maar bij de stemming onthield de VU zich. 'We hebben reeds lange lijsten benodigdheden horen aflezen doch zijn allerminst ervan overtuigd dat die allemaal priori teit verdienen'. - Teder jaar geeft Intergem prachtige brochures uit. Wat minder luxe en wat meer eenvoud zou niet misstaan' zegde Danny Denayer tijdens zijn interpellatie in de jongste zitting van de Aalsterse gemeenteraad. Hij vraagt dan ook dat het stadsbestuur via zijn afgevaardigden bij Intergem - en dat zijn er verschillende - zou aandringen om meer eenvoud. Vooral in een periode dat gevreesd wordt voor een verhoging van Intergemtarieven. Prachtige illustraties op weelderig papier en in schitterende kaften zijn voor niets nodig stelt Denayer. Schepen Hooghuys repliceert dat die van de busmaatschappij nog heel wat mooier zijn terwijl die dan toch een verlies boekt van 8 miljard... LH dat geen enkele prioriteit verdient' argumenteerde Willy Van Mosse velde de neenstem van zijn fraktie. LH Toenemende vergrgzing Aanvragen voor opname in een rusthuis stapelen zich op. Dit van zelfsprekend wegens de toenemen de veroudering van de bevolking. Er komen minder geboorten en men sen leven gelukkig maar langer. Bo vendien voert de nationale over heid een politiek aan déshospitali- satie. Een antwoord daarop wil het OCMW realiseren door het vervan gen van rusthuis Sint-Lieven door een nieuwbouw aan de Albrecht- laan, door het uitbreiden van het Erembodegems rusthuis Hoppe rank met 20 bedden en door het bouwen van bejaardenflats te Hof stade en te Moorsel. Voor dit laats te projekt is men nog aan de plan ning toe. Te Hofstade zijn er reeds konkrete afspraken. Doch uitgere kend deze geplande realisaties wor den door het schrijven van minister Luc Van Den Bossche op de helling gezet. OCMW-voorzitter Eddy Dierickx is de mening toegedaan dat verblijf in een bejaardentehuis voor de gemiddelde bejaarde niet meer betaalbaar is. Mensen ziin ver plicht een eventueel eigendom te gelde te maken om de kosten van het tehuis te kunnen betalen. Een positieve financiële ingreep van de nationale overheid en van de Vlaamse is dan ook niet te ontgaan. Krisisopvangcentrum voor daklo zen Voor daklozen wordt gedacht aan het oprichten van een basisopvang centrum waar gegadigden kunnen worden opgevangen tot zich een meer geschikte gelegenheid voor doet. Maar niet alleen moeten ze er op vang vinden, ze dienen ook te wor den geleid in een speurtocht naar een meer geschikte woongelegen heid en ondersteund worden in nun problemen op het vlak van de finan ciën, de sociale problematiek en de psychologische ingesteldheid. Naast de bewoners van Groot-Aalst zou het krisiscentrum ook open staan voor gewezen gedetineerden, voor kandidaat en voor erkende po litiek vluchtelingen ingeschreven in de Aalsterse bevolkingsregisters. Sociaal verhuurkantoor In samenwerking met het Coördi- natiekomitee voor Welzijnsbeleid werkt het OCMW-Aalst aan de rea lisatie van Sociaal Verhuurkantoor. Dit om de huisvestingssituatie van marginalen een positieve wending te doen inslaan. Het OCMW wil woningen afhuren, er de broodnoodzakelijke sane- ringswerken aan uitvoeren en de dan ter beschikking stellen van al leenstaanden of van zwakke gezin nen. Ook OCMW-klanten en resi denten in instellingen kunnen er voor in aanmerking komen. Begeleid zelfstandig wonen Voor mentaal gehandicapten wordt een projekt opgestart in samenwer king met vzw De Dorpel. Hiervoor komen in aanmerking licht men- taalgehandikapten die enig eigen inkomen hebben om in hun eigen levensonderhoud te voorzien. De begeleiding wordt verzekerd via een hulpverleningsprogramma in een tramingsh.uis en/of via ambulante begeleiding. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 5