Vlaanderen moet in Europa van morgen zijn eigenheid bewaren ^ini LimBERaen i van liftte - liimii in lihiMütPiil Leedse dames met Europese allures f U>" Voor wie iets beter zoekt HUWELIJKLIJSTEN PORSELEIN GESCHENKEN MEUBELEN DECORATIE Daensdag: 'Vlamingen houden alleen been stijf in het gips' De Voorpost Slechts een paar weken geleden deden allerlei roddelpraatjes de ronde in en te behoeden voor het nageslacht verband met de pastorjj van Mere die eens het voorwerp was van deklasse- opdat men hetzelfde wat men in ring of afbraak, herklassering en restauratie. Men wees zelfs met de vinger eigen huis bezit niet moet gaan be naar een bepaalde vereniging die wel ijvert voor monumentenzorg maar kijken ergens een paar honderd km die met de zaak hoegenaamd niets te maken heeft alhoewel haar doelstel- hier vandaar, lingen alleszins gericht zijn op het behoud van het waardevol dorpspatri- pastorjj monium. Alle geruchten werden wellicht gelanceerd toen het college zich voornam om dit beschermd monument te laten restaureren. Na jaren Jarenlang zijn de pastorijen het aanslepen is het eindelijk zover en heeft de gemeenteraad beslist om een ontwerper aan te stellen. middelpunt geweest van pastorale bijeenkomsten. Ten tijde van Alph. de Berghes, aartsbisschop van Me- chelen m de tweede helft van de 17e eeuw, werden dekreten uitgevaar digd in verband met het zedelijk gedrag der gelovigen, het katechis: musonderricht en reglementen Sinds het monumentejaar 1975 is de tenzorg als men weet dat de drie belangstelling voor monumenten- beschermde monumenten in Mere en landschapszorg stelselmatig ge- in verval zijn. Het vervolgverhaal stegen. Niet dat iedereen zich be- van de unieke houten windmolen is wust is van een zekere bescher- algemeen bekend en gelukkig start mingsproblematiek maar het is een men zeer binnenkort de restauratie voor maandelijke konferenties op veel besproken onderwerp gewor- van de Dikke Kapel. de pastorijen, den dank zij een sensibiliserings- Toch wordt er door sommige men- In de pastorie te Mere had de eerste campagne van semi-officiële instan- sen en verenigingen voortdurend konferentie plaats in 1749 toen Va- ties en privémensen die ijveren voor aangedrongen om het weinig mooie lerius Jacobs pastoor was. In 1740-41 het behoud van waardevolle gebou- dat we op dat gebied bezitten, van «lil Vervolg op blz. 4 wen, belangrijke omgevingen of rij ke natuurgebieden. Het was in 1931 dat er een juridische regeling tot stand kwam inzake be- scherming van het patrimonium. jgHSyg Dit werd aangevuld door een paar Wt- decreten in 1972 en in 1976 en drie '.'MM llSf dorpsgezichten' een vooraanstaan- de rol spelen, dit echter zowel in de Ertie-Men. De pastorij van Mere staat er nog onverzorgd bij, maar eerlang negatieve als in de positieve zin. Als kn>~ de opknapbeurt (jv) argument wordt dikwijls aange- Jö r r wend dat er niets is dat een bescher ming verdient, of dat men de recht- en van de eigenaars niet wil beper ken. Men tracht maar al te vaak een drogreden te vinden om de zaak in de diepvries te steken. In Erpe-Mere heeft men er vroeger evenmin veel werk van gemaakt zo dat het beschermd patrimonium in de acht deelgemeenten aan de kari ge kant ligt. In vijf van de acht deel gemeenten is er trouwens niets be schermd, noch geklasseerd. Naast de Engelsmolen en de Sint-Niklaas- kerk van Aaigem, koor en kerkto ren van de Sint-Pietersbandcnkcrk van Erondegem moet men de rest in Mere gaan zoeken. Een erbarmelij ke situatie op gebied van monumen- HOOGSTRAAT 28 - AALST - 053/21.33.22 VRIJDAG 15 JUNI 1990 43- JAARGANG NR. 24 - 449 De eerste Daensdag na het grandioos Daensjaar en de eerste onder het den. Het geloof is daarvan een van voorzitterschap van Herman Slagmulder kristalliseerde zich rond de de pijlers. Naar de mis gaan op zon- figuurvan historicus Frans-Jos Verdoodt, die voorde tweede maal de Prijs dag is geen alleenzaligmakend mid- van het Priester Daensfonds in de wacht sleepte. Maar ook uitspraken van del om het geloof te bewaren. Wel is burgemeester De Maght, van voorzitter van de Vlaamse Koepel Richard het zo dat niet naar de mis gaan Celis en van voorzitter Herman Slagmulder tekenden de dag. Niet minder makkelijk leidt naar verliezen van was dat het geval met de homilie van pater Adriaan Aemouts. elk geloof. De dekanale Sint-Maartenskerk liep traditioneel quasi vol doch on der de vele misgangers scholen er ook heel wat die met de Daensdag weinig of niets te maken hadden. Toen na de mis de optocht werd ingezet naar het monument van de gebroeders Dacns, bleken zowat 150 belangstellenden present te zijn. Het bleek vooral een reünie. Een wederzien van oude getrouwen waarbij de jeugd duidelijk verstek liet gaan. Het initiatief van het nieuw bestuur om alle Aalsterse scholen aan te schrijven kreeg dui delijk weinig respons. Het overdra gen van het Daensistisch ideeën goed naar de komende generatie wordt alleszins een prioritaire op dracht voor het Priester Daens fonds. Het VNJ-trommel- en trom- petterskorps vormde wel een geluk kige uitzondering. Bij het monu ment waar men duidelijk vergeten was het aanwezig groen en het on kruid te verwijderen, was er geen toespraak. De toespraken zouden Blaatshebben in kultureel centrum 'e Werf. Wel tromgeroffel en Vlaamse Leeuw met onder de aan wezigen Willy Kuypers en Aalsterse VU-raadsleden. Voorloper en profeet Voor pater Aernouts was Priester Dacns een voorloper en profeet. De doelstellingen die hij zich stelde werden pas generaties later verwe zenlijkt. De bitterheid van de kon- troverse met Monseigneur Stille mans wilde hij relativeren door het gebeuren te stellen tegen de achter grond van de klassestrijd die zich ook binnen kerkelijke strukturen openbaarde. De .vertaling van de ideeën van priester Daens zag Pater Derde en Vierde Wereld Burgemeester Anny De Maght stel de Daens als voorbeeld in zijn strijd tegen herkenbare armoede. Aan ons de taak die armoede eveneens Aalst. Daensdag. Luc Delaforterie (in het midden) een en al aandacht (a) Aernouts in onze strijd tegen het materialisme en voor behoud van het volkseigene. Daens zelfwas een man die vervolgd werd tot in zijn graf. Vlaanderen moet zich binnen de nakende Europese Gemeen schap manifesteren door het door drukken van zijn typische eigenhe- Aalst. Daensdag. Aan het standbeeld van de gebroeders Daens werden bloe men neergelegd (a) te zien in de derde wereld en in de vierde wereld dicht bij ons en vooral er iets aan te doen in een wereld van vooruitgang op tal van materiële vlakken. De vele tegenkantingen ten spijt en fysisch ten dode opgeschreven bleef Daens zeer lang moreel ongebro ken. Slechts heel even mocht hij proeven van enkele schuchtere po gingen om de sociale toestand van velen te verbeteren. Pas na zijn dood zou zijn strijd tastbare resulta ten voor de werkende klasse opleve ren. Verschillende generaties kon den profiteren van wat het Daensis- me mee op gang had gebracht maar beide wereldoorlogen kwamen roet in het eten gooien met tussenin de ekonomische krisis. Na de hoogkonjunktuur der golden sixties kwam een ontnuchterende recessie met massale werkloosheid. We beleefden 'de nieuwe armoede' en na de 'derde wereld' in ontwikke lingslanden greep vlak bij ons 'de vierde wereld' in. Een armoede waarmee men meestal niet te koop loopt doch waarover men zich schaamt. Ze past immers niet in het 'paradijs' wat we voor onszelf ge- kreëerd hebben. Weelde maakt ons wel eens blind voor de armoede rond ons heen. We razen hen in onze strijd voor het leven voorbij in snel tempo zonder ons écht om hun situatie te bekommeren. Gesprek ken tussen mensen worden steeds zeldzamer. Velen voelen zich dan ook totaal geïsoleerd. Priester Daens zag die armoede wel; nam er de handschoen tegen op maar won de strijd pas postuum. 83 jaar na zijn dood blijft Adolf Daens nog steeds een lichtend voor beeld voor al wie zich het lot der minderbedeelden werkelijk aan trekt. In de euforie van de technologische vooruitgang, in de triomf van mens elijk vernuft en in het zicht van de enorme uitdagingen moet, in het spoor van Daens, optimale hulp ge boden worden aan wie die daadwer kelijk nodig heeft. Vervolg op blz. 4 Lede. Van links naar rechts.-Lena die voorzitter is, Carine, Frieda, Marie-Paule, Lena, Monique en Monique fur j In talrijke handelscentra en dekenijbesturen vormen de mannen de meerderheid. In Lede ligt dat wel even anders. In de Nieuwstraat zijn het de vrouwen die de leiding hebben genomen. Met een volstrekte meerderheid dan nog wel En de dameswerken ook hard, dat geeft iedereen grif toe. Zij pakken zelfs uit met Europese ideeën. Dta blijkt uit het programma van de zesde braderiefeesten die tijdens het weekend van 29 juni tot en me; 1 juli in de Nieuwstraat worden gehouden. De feesten worden op vrijdag 29 juni geopend om 14.00 uur. Dat voor wie er vroeg wil bij zijn, want de officiële en plechtige opening is pas voorzien om 18.00 uur. Dan zal het schepencollege van Lede uitgebreid aanwezig zijn evenals keizer Padova, Prins Karnaval en de- Jeugdprins van België. Na de openingsplechtigheid volgt de traditionele receptie, waarna men kan meedoe» aan een belotwedstrijd in cafe Soetekin. Om 20.00 uur is er muziek en gelegenheid tot dansen op hc Pastorijplein. Zaterdag 30 juni worden om 10.00 uur de stands opnieuw geopend. Om 14.00 uur begint er een rommel markt die zal geanimeerd worden door kunstenaars van de Gentse akademie. Om 15 C" kanswaj van het gen bij een partijtje simultaan schaken in cafe Soetekingen Duo Belgreco op het Pastorijplein. uur kan men zijn om 20.00 uur is er een optreden voorzien Op zondag 1 juli worden de stands om 10.30 uur geopend. Om 11.30 uur staat er een paeritiefkoneert op het programma. Om 14.00 uur is er een demonstratie kantklossen en kantbewerkingen om 17.00 uur heeft de aankomst plaats van de rally "De 9 Provincies", waaraan een 120 oldtimers moto's deelnemen. Om 18.00 uur begint de one-man show van Papa Chico en dat is de gekste clown van het hele land. Om 19.00 uur volgt nog de trekking van de tombola met als hoofdprijs een reis naar Lloret De Mar. (da)

De Voorpost | 1990 | | pagina 1