Davidsfonds Herdersem 0- onthulde gedenkste "Galgeveld" Huisvuilverwerking selektiever en grootschaliger aanpakken Stadssekretaris Schampheleer voorzitter arrondissement Aalst Lede nog maar aan derde raadszitting SP-Aalst: "Géén verbrandingsoven in Zottegem" De Voorpost r i'fliansluitend bij de Provinciale Konfrontatiedag te Aalst in het Volkshuis leeft de SP-Federatie Aalst een aantal konkrete arrondissementele beleid- kmjopties uitgewerkt in verband met ophaling van huishoudelijk afval en met Ie verwerkingervan. Ze richtte zich daarmee o.m. naar de Interkommuna- e,8% "Land van Aalst" bij monde van volksvertegenwoordiger Jacques Tim- nermans. Wellicht krijgen we op de door deze Interkommunale op 30 juni ^g^eorganiseerde perskonferentie enig standpunt daaromtrent te horen of Heitlleszins de kans om erheen te vragen. De door de SP-Federatie Aalst elnepgenomen standpunten na dat de SP ook op het vlak van het Vlaams Sewest studiedagen en hoorzittingen over deze materies had aanvaard. ken|en van (*e milieuproblemen dat dringend aan een oplossing toe is, is hderdaad dat van de afvalstoffen. "Iedere Vlaming is jaarlijks goed voor en berg van b(jna 300 kg afval en dat kan onmogelijk zo verder", stelde acques Timmermans. Iet voorkomingsbeleid moet meer gierecyclage en tot schon andacht krijgen. Zoniet zal de af- logieën, produktprocédé H# 'Jfe1-*'- «I ut ai- iwgiccii "ralberg steeds vergroten en zal de dukten. louti- schone techno- 's en pro- •urger meer moeten betalen voor Selektie ophalen en recycleren tenatie verwijdering ervan. Dat vergt Vanaf dit stadium hebben lokale en lan wel een radikale ommekeer van regionale instanties wél een zware Bug iroduceren en van konsumeren. In- verantwoordelijkheid. Er moet een vat ormeren en sensibiliseren op lo- selektief inzamelcircuit worden op- lom aal en regionaal vlak is dan ook gezet met onderscheid tussen klein en noodzaak. Aan de vervuiler chemisch afval, natte frakties noet een kost worden aangerekend (groente, fruit- en tuinafval) en dro- lie niet enkel de kosten voor de ge frakties. Daarnaast moeten an- 'erwijdering van het vuil dekt, maar dere mogelijkheden als container- >ok de maatregelen bekostigt die parken optimale kansen krijgen. Noodzakelijk zijn voor de preventie. Ook bij selektief ophalen hebben 8et)p basis van onderzoek van de hele gemeenten en interkommunales ider- jroduktie- en afvalketen moeten een belangrijke rol in het informe el eiinaatregelen getroffen worden die ren, sensibiliseren en recycleren istig eiden naar grondstoffen- en ener- Wetende dat het afvalbeleid begint it in in de bedrijven in winkels en in keu kens en niet aan de poorten van de verbrandingsovens moeten de op brengsten van milieuheffingen in een eerste fase integraal gebruikt worden voor ondersteuning van het voorkomingsbeleid en voor de recy clage en niet voor storten of ver branden. Van komposteren naar verbranden Het gescheiden ingezameld huisvuil moet naar regionaal gespreide komposterings- en selekteringsin- stallaties. De natte fraktie wordt verwerkt tot kompost. De droge gaat naar een selekteringsinstallatie waar de nog bruikbare delen wor den gerecycleerd. Wat nog over blijft moet naar een van de 4 of 5 verbrandingsovens. Dat impliceerd dan ook dat slechts 4 of 5 intercom munales zullen instaan voor afval in gans Vlaanderen. Voor het arron dissement Aalst betekent zulks dat ons arrondissement zal moeten op genomen worden in een groter ge heel van minimaal een provinciale omschrijving. Provinciegrenzen zouden daarbij niet absoluut door slaggevend zijn. Dat betekent te vens dat de inplanting van een ver brandingsoven te Zottegem niet Vervolg op blz. 4 Roger Schampheleer heeft duidelijk de wind in de zeilen. Als Hofsladenaar was hij vóór de fusie van gemeenten gemeentese- kretaris aldaar. Bij de fusie werd hij sekretaris van burgemeester Louis D'haeseleer en later fungeerde hij jaren langals adjunkt-stadssekreta- ris te Aalst. Toen stadssekretaris Christiaan Willcms overleed werd Roger Schampheleer bevorderd tot titelvoerend stadssekretaris. Bij de jongste samenkomst van de Federatie van Gemeentesekretaris- sen van het arrondissement Aalst dat 10 gemeenten telt, werd Roger Schampheleer met unanimiteit van stemmen verkozen tot voorzitter van die vereniging. Hij is daar de opvolger van eregemeentesekretaris van Ninove Jozef De Mol die in 1958 de van Moorsel afkomstige femccntesekretaris De Meyst in die funktie opvolgde, n het najaar volgt dan het jaarlijks kongres van de Provinciale Federatie van Gemeentesekretarissen. Dat zal nu plaats hebben te Aalst. LH De gemeenteraadszitting in Lede, nog maar de derde sedert begin van dit jaar, startte in een ietwat grim mige sfeer. De oppositie was er niet over te spreken dat dit pas de derde gemeenteraadszitting was sedert 1 januari 1990, dat daardoor de agen da overbeladen is, dat beslissingen worden genomen waarvan de ge meenteraadsleden geen weet heb ben, dat de dossiers onvolledig zijn en dat de door de oppositie toege voegde punten (en aat waren er 6) nu na de punten in de geheime zit ting aan de agenda toegevoegd wer den, zodat de indruk werd gewekt dat de toegevoegde punten van minder belang zijn en ook al omdat men weet dat -doordat de agenda overbelast is- de belangstelling naar het einde van de agenda afneemt. Het kasnazicht (verantwoord ver mogen 74.479.926 fr) werd zonder Aalst. Een massa wandelaars nam in Herdersem deel aan de inhuldiging van de gedenksteen van het Galgeveld (foto Guy) zoekingen van Jozef Vermoesen die ook reeds een boek aan de geschie denis van Herdersem wijdde. En technisch gezien door de medewer king van de vervoermaatschappij "Dender en Schelde nv Schoon- aarde" op de onthulling vertegen woordigd door Frans Van Haute en van "Kraanwerk Sarens nv Steen- huffel-Londerzeel" vertegenwoor digd door Hendrik Sarens. En voor de uiteindelijke afwerking zorgden Willem Willems en Herman Beeck- man. Op de steen werd een gedenkplaat aangebracht met "GALGEVELD, Herdersem 1990", een herdenking aan de Heerlijkheid van Herder sem. Met bovendien het wapen van Herdersem aan Herdersem ver leend door Gaspar de Valdez nadat diens heerlijkheid in 1620 door aartshertogen Albrecht en Isabella tot baronie werd verheven. Valdez voerde als wapen een schild van zil ver met drie dwarsbalken van lazuur vergezeld door tien koeken van sa bel. Vervolg op blz. 4 kommentaar goedgekeurd. De door de provinciale overheid aan gebrachte wijzigingen aan het huis houdelijk reglement van het OCMW, een reglement dat nog door het vorige bestuur werd opge steld, werden goedgekeurd. Als derde punt op de agenda stond de goedkeuring van de OCMW dienst jaarrekening 1989. De oppositie stipte bij dit punt aan dat zij deze jaarrekning goed zou keuren, zij is imemrs de weergave van het in de vorige legislatuur verrichte werk, maar had wel enkele bedenkingen over de huidige werking. Vooreerst zijn er de problemen in verband met de verhuis van de administratie naar een nabijgelegen woning die door het OCMW bestuur werd aan gekocht, maar waarbij het dossier blijkbaar niet grondig werd bestu deerd. Pas nu immers ontdekt men dat er een erfdienstbaarheid is voor een aanpalend huis. Ook was het geld voor de aankoop niet ter be schikking. En er komen zoveel aan passingen en verbouwingen aan te pas dat het duidelijk wordt dat deze aankoop een miskleun is. De ver huis van de OCMW administratie naar het aangekochte pand is dus nog niet voor morgen. Ondertussen blijft de aanpassing van de dagprijs in het OCMW rustoord achterwe ge, waardoor de begroting niet meer gevolgd kan worden en de le veranciers 3 tot 4 maanden op beta ling van de fakturen moeten wach ten. De aanvulling aan het reglement met betrekking tot de belasting op de frituurkramen die door het pro vinciale bestuur opgelegd werd en betrekking had op wanbetaling werd eenparig goedgekeurd Onder een schitterende zomerzon huldigde Hugo Bogaert, voorzitter van gehouden door tentoonstellingen de Herdersemse Davidsfondsafdeling, verleden zondagnamiddag de ge- a's o m- Ken uw DorP in 1978. denksteen "Galgeveld" in. Een granietblok afkomstig uit steengroeven bij j)e gedenksteen Zinnik van zowat anderhalve meter hoog en met een gewicht van 3.721 kg. Met deze nieuwe realisatie toont de afdeling die duidelijk de wind in de Dit inderdaad uitzonderlijk zwaar zeilen heeft zich andermaal de behoedster en beschermster van het socio- "monument" kon slechts gereali- kultureel en historisch patrimonium. seerd worden na de historische op- VRIJDAG 22 JUNI 1990 43* JAARGANG Nt. 25 - 44 f At. Historisch erfgoed Met de gedenkplaat, onthuld aan zijn geboortehuis in 1928 en het la tere borstbeeld, huldigde Davids fonds Herdersem een figuur van in ternationaal formaat in de persoon van Alfons De Cock. Deze roem rijkste zoon van het "dorp der Mei- viskoppen" werd er inderdaad ge boren in 1850 en werd er de stichter van de wetenschappelijke folklore in Vlaanderen. Terecht wordt hij genoemd "de bewaarder van het huis der Vlamingen, de konservator van de Vlaamse vertellingen, van de Vlaamse volksliteratuur en van Vlaamse spreekwoorden en zegs wijzen". DF-Herdersem hield hem in eer, o.m. ter gelegenheid van de 100ste en 125ste verjaardag van zijn ge boorte. Ook de neef van de volkskundige, priester Jozef De Cock, scheerde hoge toppen. Hij was hoogleraar aan de Leuvense Alma Mater en samen met professor Scharpé de voorman van de Vlaamse studen tenwereld. Zijn wetenschappelijke aktiviteiten en zijn letterkundig werk vormen een van de hoekstenen van de kul- turele grootheid van Vlaanderen. Bij de 100ste verjaardag van zijn feboorte plaatste de DF-afdeling lerdersem in 1977 een gedenk steen op zijn graf op het oud kerk hof in de straat die de naam van zijn oom draagt. En toen in 1976 de oude Sasbrug wegens werken aan de Dender zou verdwijnen en tot schroot herleid zorgde DF-Herdersem ervoor dat ze met hulp van het leger kon wor den bewaard voor het nageslacht en een andere bestemming vond bij de "Wiezèbrüg" die eigenlijk op Her- dersems gebied ligt en er een toeri stische trekpleister is. En bovendien werd heel wat in ere malst. In het Volkshuis werd druk van gedachten gewisseld over de huisvuilverwerking (a) Aalst. Eerst werd er gewandeld in Herdersem (foto Guy Aalst. De steen werd plechtig onthuld foto Guy)

De Voorpost | 1990 | | pagina 1