Lebbekenaar Leon Bosman kan rijmen en dichten zonder zijn gat op te lichten Grandioze modeshow van een school waarop Lebbeke fier kan zijn De overval 10 - 29.6.1990 - De Voorpost Leon Bosman, in augustus wordt hij tweeënzeventig, ontdekte zowat tien jaar geleden, tot zijn eigen verbazing trouwens, dat hij vaardig en vlot kan dichten. Geen ingewikkelde poëmen, waarin achter elk woord een tweede, zelfs derde dimensie verborgen zit, en de ene metafoor de andere verdringt, maar eenvoudige, recht uit het hart geschreven gedichtjes, die weliswaar geen literatuur zijn, maar aanspreken door hun zeggingskracht, hun anekdotiek, hun humor en de eenvoud van taal. Leon, die al jaar en dag langs de Stationsstraat woont, ruim dertig jaar lid was van de Koninklijke Fanfare 'Orpheus', is een adjunkt-kontroleur met rust bij de posterijen. Hij is bovendien levensgenieter en filosofeert op zijn manier. Het leven heeft hem niet gespaard. Enkele jaren geleden overleed zijn echtgenote na een slepende ziekte en hij bekent ronduit dat de eenzaamheid vaak pijn doet. Een mens is niet geboren om alleen te leven, onderstreept hij. Maar een ogenblik later stuurt hij een kwinkslag in de kamer en glinsteren twee pretogen achter evenveel brilglazen. Het buikske vol, in de'Casino' Alles begon, vertelt Leon - hij is Ging Albert naar huis, nam zijn velo. eigenlijk afkomstig uit de Opeens weer grote konsternatie 'Achterstraat', waar moeder Lizake Albert zag wit van alteratie! Wm°epvwinke|' rhhdÜ e" de T Fra°™e dacl" Uml werd - zowa" tie^iaar oeleden" Deed Pros zijn ""s' aan d' hand' wTL, Jaar Se,ed?n- "Pak deze velo jong, sukkel niet, We zaten met z n zevenen s m.d- Er is toch niemand die iets ziet!" dagsin de mess te eten, toen een van de kollega's, een meisje uit Ternat, Pros, op roek naar zijn geval' haar probleem op tafel wierp, een Hoorde hoe zijn zuster hem bestal, dochter van haar zuster was jarig en Doch FronSois, een serieus, integer man ze had iets nodig dat'rijmde'. Maakte spoedig een eind aan de roman. Iedereen aan tafel bekende geen Francois vond het fietsje in het gras verstand te hebben van gedichtjes Dit was het eind van de ambras. maken, maar al bij al werd toch Nu naar Albert, klaar voor de ruil, besloten dat iedereen het eens een Het harte licht, de handen vuil! keer zou proberen. De resultaten Daar was al telefoon van ons Francine werden achteraf vergeleken en una- Die duwde Maria 't harte in. nicm werd beslist dat mijn maaksel Deze dacht aan 't slechtste wat er kon zyn het beste was. Slikte op slag weer medicijn. En hij diept zijn eerste produkt uit En Proske daar aangepuft, eenbundelwaarvan we het aantal Bezweet, tong en longen uitgezucht, gedichten die hij bevat niet kunnen Wat denk je) Pros glas bier? schatten. We lezen. Nilcs van, geen pint, da ziede van hier! Lebbeke. Leon Bosmaneen gedichtje schrijven vraagt niet veel tijd (foto Guy tijdschrift van de Liberale Bonden voor Gepensioneerden, waarvoor Leon telkens een verslag in dicht vorm van sommige aktiviteiten pu- bij de 'Lootens', als kleermakers gast begonnen. Tot ik bij het leger ging. Ha de oorlog kwam echter de mot in de kleermakerij en heb ik bliceert. Of in het tijdschrift van 'De eksamen gedaan voor een job bij de Liberale Mutualiteit'. Posterijen. Daar ben ik op de laags- Ik probeer het altijd plezierig te te sport van de ladder begonnen, via houdeh, aldus Leon, hoewel ik ook tal van eksamens en het volgen van de tekst voor het bidprentje van schriftelijke kursussen heb ik het mijn vrouw zelf geschreven heb. gebracht tot adjunkt-kontroleur. Wanneer hij met de gepensioneer- Inderdaad, je zou kunnen zeggen den op reis gaat is hij ook de auteur dat ik gelukkig ben, maar ik ben ook Ons Mimi is jarig Ik voel me zo blij Ze is toch zo aardig Ook houdt ze van mij Van An en haar papa Veel wensen uit 't hart Voor de nu grote Melinda Een nieuwe goeie start 't Kwam toch in orde, alles OK Pros en Albert, gelukkig getwee. Maar wie is nu de echte dief? Wie gaf Albert Pros zijn gerief? Da's zonder twijfel de bazin In 't flikken daar is ze meester in. Maar kom, eind goed, ai goed We drinken verder, welgemoed! kreeg een ruim vervolg. Dal Leon zich ook laat inspireren Leon had blijkbaar de smaak te pak- door het wisselen der seizoenen en ken, want sindsdien heeft dat dich- bovendien over een boel mensen ten hem niet meer losgelaten. De kennis beschikt bewijst wat volgt: aanleidingen tot het maken van een gedicht zijn velerlei: een of andere Wordt lente- gebeurtenis in familie-, vrenden- of Ja'Ja> 'l wordt lente, 'k heb het gezien kennissenkring, een feit dat hem is Ean ^et no8 bewijzen bovendien, opgevallen, een anekdote die hij Lees, dan zal je met mij beamen hoort vertellen. Alles en nog wat Dat na de Enters steeds lentes kwamen! zetten hem aan tot de pen te grij- Men ziet en hoort dan ook de poezen pen. Die ruziën, krijsen, konkelfoezen. Veel tijd vraagt het schrijven van De vrouwtjespoes, ja de kattin een gedicht niet. Soms amper een Zit dan tussen die katers middenin, kwartiertje, legt hij uit. Sommige Zoals de spin loert in haar web schrijf ik meteen in het net, andere Bekijkt ze de katers en hun gemep. maak ik eerst in het klad. Kjest onderwijl de sterkste uit Wie erom vraagt krijgt altijd een Die dan mag vrijen met de bruid! kopie. Aj bij al vormt zijn oeuvre Aan dit alles dacht ik in't café van een 'roddelkrant', een krantje in dichtvorm waarin alle gebeurten issen een 'roddelkrant', een krantje in dichtvorm waarin alle gebeurten issen en fait-divers worden ver werkt. Vanzelfsprekend is dat al leen te begrijpen door de rechts treeks betrokkenen, relativeert hij zelf, maar hoofdzaak is dat het ver strooit en ze er plezier aan beleven. Ik heb daar zelfs al een tekst voor een liedje geschreven: 'Lente in Baronville', op de melodie van 'Wizze wizze wis bombom'. Dat vaak eenzaam. Je kan je niet voor stellen wat het is alleen te zijn. Als ik je vertel dat ik soms zeg: Milliaarde Dieëü! Die muren komen hiernaar me toe. Die gaan hier op mij vallen, hé! En die antwoorden niet, hé... Ik ben dan gelukkig nog zo goed bij mijn verstand dat ik mijn jas aantrek en dat ik weg ben. En dat kan zowel om 10 u. in de voormiddag gebeu ren als om tien uur 's avonds. Weg ben ik. Waar er licht is stap ik bin nen! Voor een vrouw lijkt me dat gemak- Leon Bosman volgt vanzelfsprekend ook de aktüaliteit op de voet. Toen Robert Peeters, woordvoerder van het aktiekomitee 'Veilig Verkeer Kouterbaan', onlangs van een belager klappen moest inkas- seren, schreef Leon volgend gedicht: Een miezerige Sinksen, een natte dag, Was de oorzaak dat mijn vriend in zijn zetel lag. Zijn siësta bracht rust, was zalig, echt goed. Omdat 't zwaar verkeer, door feestdag, aan geweld had ingeboet. Rond 16 uur klonk opeens de bel. Dwingend, rinkelend, luid en fel. Half soezerig op naar de deur. Stond daar een vent, nee geen charmeur! Zo 'n catcher met een zwaar karkas, Waarvan hij dacht dat het John Massis was, Zag er niet vredelievend uit. Kom, niet te vertrouwen, voor geen fluit! Mijn vriend was vriendelijk, wou binnenshuis praten Geloof me, dit had hij beter daargelaten. Die dolleman begon te roepen, te trappen en te slaan Was dit het einde? Was het met de kameraad gedaan? Nee, kreeg voor 't sluiten nog een geweldige schop ..Die deed geen deugd aan scheen en harteklop. Bij een voetballer zou 't been vermorzeld zijn Doch hijzelf, verbeet helse pijn. Eindelijk kreeg hij de woestaard buiten En bleef achter met zijn gekwetste kuiten. Tijd om dokter en politie te roepen En wapenschouw te houden van eigen troepen! Eigen troepen heeft hij zeker. Die dag niet bij de hand, zegde mijn spreker Wat baten herder, dobermann, bouvier In een hok achter tralies. Wat ben je ermee? Een schande wat daar is gebeurd. Het wordt door ons allen oprecht betreurd. Span u dan in, voor straat en gebuur. Dank blijft er niet over, wel een blessuur. Of toch. Door die laffe overval. Kreeg hij van schuin over hem een trouwe vazal. Die zal hem nu bijstaan wanneer wordt gepraat. Eerst met de Zwitsers, daarna met de straat. Ik wens mijn vriend totaal herstel Heel veel moed bij 't horen van de bel. Laat die kerel zwaar betalen Voor pijn en smart en andere kwalen. klinkt toch iedereen vertrouwd in keiijker Die gaat eens ergens in de maar die lopen mijn deur niet kapot blijven. Nu ben ik te oud om op- de oren. jUurt. ^*aPPen - over haar huishou- en ik die van hen evenmin. Dat blijft nieuw te beginnen. Zie je mij al met den, de kinderen en de kleinkinde- immers anders niet duren... een vrouw in 't bed kruipen... [®n* Alleen zijn... Een mens is niet ge- Maar een man... Let wel, ik heb een maakt om alleen te zijn. Mocht ik goeie rèlatie met mijn kinderen, jonger zijn, ik zou niet alleen willen Pierre Van Rossen een kroniek van wat hij de voorbije tien jaar beleefd heeft en wat in Lebbeke in die periode gebeurd is. Een voorbeeld: Bij 't drinken van een kopje thee. 'k Zag zo dat poesje voor mij staan Met de twee katers nevenaan. Dat poesje was een heel mooi kind De gestolen mini-fietsen J^et b°tjes, hagelwit getint. Mijn goeie vriend Pros ging nog eens buiten r-nf; enn ®<^ed.tei^,taa' nm 7nropn pn bmm.r ,7i, l chLn Ellfin' Vr0UW e" J0V,aal- Zij zat in de hoek, daar op de bank om zorgen en kommer uit te sluiten. Als altijd miniflets, onder de 'prot' dat is zijn ware, zijn echte mascotte! Zag een paar vrienden in 'De Ton' Fiets tegen de muur en 't spel begon. Want een paar kleine, bruine apen Zat het veioken aan te gapen. Zonder al te veel misbaar Maakten ze van Pros ne wandelaar. De mini weg, iedereen op zoek Gelijk dat gaat, met 'n dikken vloek! Intussen. Aan de 'Casino' Stond Albert zijn mini-velo. Nog fijn in orde, proper, subliem Dat hadden die zwarten ook gezien. Velo van Pros tegen de muur Weg met Albert zijn apparatuur. In gangsterstijl, 't was goed gevonden Zo worden 't kleine vagabonden. Bij de immam op de hoek Ging men toch eens op bezoek. Die timmerde daar een paar kapoenen De zolen van hun voeten! Met 'n portootje als drank. De katers links en rechts aan 'n tafel Streelden hun baard, roerden hun wafel. Olivia, om ze niet bij naam te noemen Mocht kiezen uit die sterke bloemen, 'k Weet niet of z'haar keus heeft gemaakt Anders, ik hoop dat ze zich goed hebben vermaakt! Zie je wel dat 't lente wordt Dat de kriebels koipen, binnenkort. Dieren en mensen, ja allemaal Geraken in deze periode op de dwaal! Pubiikaties Ook een optimist kan vaak eenzaam zijn Inderdaad, je kan me een optimist van nature uit noemen. En ik heb, ook al ben ik met pensioen, tijd tekort. Om zeven uur sta ik al op. Na het ontbijt begin ik aan de voorbe reiding van mijn middagmaal. Zo wordt het vlug half tien, tien uur. Tijd om links of rechts een 'kommissekken' te doen-en om al tijd wel iemand tegen het lijf te lo pen die zin heeft in een gesprekje bij een frisse pint. Gewoonlijk breng ik 's morgens ook een bezoek aan het kerkhof, om de bloemen vers water toe te dienen... Om goed twaalf uur ben ik opnieuw thuis. Ik hoef enkel het vuur onder de pannen te steken, want alles staat al klaar. Na de middag 'kap ik me wat af. Niet te lang. Dan neem ik mijn fiets en rijd de wijde wereld in. Waar ik naartoe peddel weet ik van tevoren niet. Waar het me aanstaat of waar wat gebeurt, stap ik af en bekijk ik de mensen, de wereld rondom mij. Wanneer het weer meevalt durf ik me ook een treinkaartje schrijven en voor een dag naar de kust of naar Luik sporen. Dan stap ik daar af, zoek naar een gezellig terrasje en observeer vanuit die post de men sen en wat er met ze gebeurt. Vroe ger ging ik ook vaak naar Brussel, Zondag 24 juni was de gigantische zaal van "Ons Huis" volledig ingeno- leven langs hun bevallige vcrschij- men voor de modeshow van de Lebbeekse Beroepsschool voor meisjes. Het ning. De feeërieke klcurenschakc- is zowat een jarenlange traditie geworden dat de leerlingen van hun school ring die de ploeg van Incar aan het hun eigen werk over het hele schooljaar op een fijne, hoogstaande manier geheel gaf, bracht sfeer en geest- presenteren. De jongste jaren echter wint de show aan fatasie, kleurenspel drift op het podium en bij het pu- en mooie soberheid die het aksent duidelijker legt en het oog boeit voor de bliek. modieuze kleding die zovele meisjes (van 12 tot 18jaar) voor het Incarvoet- De algemene leiding berustte zoals vorige jaren in de bekwame ervaren handen en gedachten van Lucrcce Sieben. Toneelmeester Hugo Pee ters had alweer gezorgd voor een sober fijn dekorzwierig en licht in een krans van veelkleurige bloemen en groen... Hij werd daarin terdege bijgestaan door de leerkrachten en de leerlingen van de afdeling me chanica. Een pluim voor die jon- licht brengen. Getuige daarvan: de massale op- Meisjes en jongens worden er begc- komst, niet alleen van de ouders, leid door vakbekwame en ervaren maar evenzeer van allerlei mensen leerkrachten uit Lebbeke en omgc- die heel belangstellend komen kij- ving. ken en genieten van het droom- schoon schouwspel. Fusie De "Belgische Mode en Kleding" neemt immers een steeds sterker Een supergarantie is bovendien dat „1IM„1VU. HIUIIII ¥WI UIW JUU- wordende positie in op de interna- de school gefusioneerd is en onder gcns. Het sterke team vrouwelijke tinnalo markf Het hcrnpncnnHor. hnpHp pn IpiHinn ctnf vin Unn ri .i i tionale markt. Het beroepsonder- hoede en leiding staat van de Han- wijs biedt vandaag de dag een waai- delsafdeling van het Heilige er aan-mogelijkheden om onze Maagdcollegc te Dendermondc. jeugd Tc bekwamen en haar een Vele leerkrachten geven deels in te geven in het rolpatroon Dendermondc en deels in Lebbeke leerkrachten zorgde ervoor dat alle meisjes foutloos mooi, los en zwie rig voor de voetlichten konden evo lueren. 6 "viv »aan naai ui U39U1, i o - v.. 11 L^ons poëtische ontboezemingen maar dat heb ik enige tijd geleden van de hedendaagse maatschappij, les. Het VTI Lebbeke nllivpn nipf allppn hpu/aarH in -71" in _r1. r. 11 1 1 1 -i I4nt ic rlnnrki! nis.» r. UiU 1.1. „I::i. „„11»:. 1 DE 3 KLOKKEN v»n langenhovestraat 1 st. gillis, dandermonde Uitslag van de winnende paren op donderdag 21 juni Richting noord-zuid 1. Jan De Ridder en Andre De Saeger; 2. echtpaar Christiacns; 3. Paul Veldeman en Paul Van Dam me. Richting oost-west 1. Jeanne Dierick en Lucienne De Vis- scher; 2. Godelieve Van Nuffel en Magda Weymans en 3. Her man De Cuyper en Mare Ver- eecken. Bridgeavond elke donderdag om 20.00 uur stipt in het lokaal De Drie Klokken, Van Langen hovestraat 1 te Sint-Gillis Den- dermonde. blijven niet alleen bewaard in zijn map, ettelijke ervan zijn ook reeds gepubliceerd. Zo o.a. in het 'Tijd schrift der Belgische Posterijen', waarin naar aanleiding van een aan tal oppensioenstellingen van post mannen van het 10de Gewest - Leon was één van hen - een ge dicht van zijn hand gepubliceerd werd. Of in 'Courant' het driemaandelijks afgeschaft. Ik heb schrik gekregen in die stad. ^s Avonds "kijk ik televisie. Ik heb keuze te over, want ik beschik over 'Filmnet'. Verslaafd ben ik er echter niet aan, want ik kan makkelijk het toestel uitschakelen, een boek ter hand nemen en lezen tot twee, drie uur 's nachts. Neen, ik heb niet altijd bij de Post gewerkt. Ik ben, na mijn schooltijd is geen Aan de eindstreep Het is daarbij niet altijd gemakkelijk "apart" schooltje, maar kadert en .dd daar:n een weg .b!°eiLin scholengemeenschap Zes jaren inzet en studie van de te vinden voor hun kinderen. van het vrij onderwijs van Dendcr- Het beroepsonderwijs geeft daarin monde en omgeving' een klare lijn en een sterk uitgete kend programma voor meisjes die de aanleg en het verlangen in zich Show van eigen werk dragen om hun toekomst te maken oudste meisjes, de achttiencrs, moet je kunnen terugvinden in het zelfstandig uitwerken van een kle dingstuk. Eenvoudig en klassiek. Maar toch kan het maken van deze jurk je veel kopzorgen geven. De moderne, snel evoluerende maat schappij heeft het bedrijfsleven meer dan ooit behoefte aan be kwaam en goed geschoold perso neel. Want kleding biedt toekomst. In de basisopleiding van deze toe komstige werkneemsters voorziet het VTI Lebbeke, door aan haar leerlingen een goede beroepsoplei ding en een sterke vaardigheid (naast een degelijke opvoeding) mee te geven. Er is in de Leo Duboisstraat voor meisjes van 12 tot 18-19 jaar de be roepsafdeling kleding en mode, voor jongens is er 4 jaar mcchanica- clcktriciteit. Lebbeke is een gemeente met een stedelijk karakter. Wat men ervroc- gerc jaren de "vakschool" pleegde te noemen, is met de jaren uitge groeid tot een zeer degelijke techni sche- en beroepsschool met de meest moderne technische appara tuur. Lebbeke kan en mag daar fier op zijn. r uu i i n r- r De school biedt bovendien een Lebbeke. Leon Bosman. Een mens moet er af en toe eens tussenuit (foto Guy) hoogstaande degelijke kennis aan van algemeen vormende vakken. langs het bedrijfsleven. En in een De vitale turnlerares Bie Michcm modeshow van het VTI Lebbeke is heeft wellicht vele buitenschoolse weeral voorbij. Voor een jaartje, uren besteed aan de ritmiek en de Toch niet! Na de grote vakantie be- elcgantie waarmee alle meisjes op ginnen ze er weer aan. De lecrlin- het mooie ruime podium defileer- gen en de leerkrachten. Ze doen het den. Toch bleef de hoofdtoon so- samen doorheen het hele school- ber. Zo ging de aandacht van het jaar. In VTI Lebbeke blijft onder- publiek in de eerste plaats naar hun wijzen: het wonder wijzen. En op- fraaie werk dat de meisjes deden voeden: het wonder hücdcn. Lebbeke. Modeshow Technische school. In zaal Ons Huis verzorgde het Vrij Technisch Instituut een modeshow. De allerkleinste mannequins (foto guy)

De Voorpost | 1990 | | pagina 10