Turnsport moet jeugd blijven boeien en aantrekken Er is te veel geld mee gemoeid Grembergse Turnkring Morgenrood vierde veertig-jarig bestaan De Voorpost - 29.6.1990 - 23 korps, net als de heer Nooteboom uit Brugge die de trommellessen gaf. Ere-voorzitter Frans Vermeir betreurde het dat men er nooit in geslaagd is om naast het trommel korps ook een trompetterskorps op de been te krijgen. Men heeft daar toe wel inspanningen geleverd. Hij herinnerde eraan dat de bestuurs vergaderingen bij Morgenrood een tijdlang ziin ingezet met trompetge schal, al kwam dat voort van een plastieken trompetje van een of an der kermiskraam. Rond de zeventigerjaren was Mor genrood ook betrokken bij heel wat organizaties en demonstraties. In 1968 onder meer bij de Oost- en Westvlaamse gouwfeesten waaraan meer dan 1000 turners deelnamen, de gewestelijke turnfeesten op de linkeroever en de organizatie van een gewestelijk turnfeest in Hamme met 600 deelnemers. Een hoogte punt vormde ongetwijfeld het beha len van de eerste plaats door de Grembergse turnsters op de Bonds- feesten van 1974 in Antwerpen. Uit die groep van turnsters zijn zeer goede en bekwame leidsters naar voor gekomen Martine Scholliers, Martine Van Muylder, Linda Van Elzen en Betty Mertens. Morgen rood heeft ondertussen ook een groep van veteranen die op alle turnfeesten de show steelt. Hun schalkse optreden bij het traditio neel galafeest is al vele jaren een vast nummer op het programma. André Roosenboom was de groeps- overste en Eric Waterschoot de ver bindingsman met het bestuur en verantwoordelijk voor het adminis tratief werk. Het bestuur onderging weer enkele wijzigingen. Frans Ver- meir, ondertussen schepen van Grembergen geworden en provin cieraadslid, moest wegens de al te drukke politieke bedrijvigheid zijn funktie in het bestuur opgeven. Hij werd opgevolgd door Patrick De Landtsheer die na het aftreden van Willy Heuninck om gezondheidsre denen, de nieuwe voorzitter zou worden. Het sekretariaat werd toen achtereenvolgens waargenomen door Willy Van der Veken, Hugo Jacobs en Patricia Veldeman. Nu vervullen Eddy De Meester en Mar leen Waterschoot de taak van se- kretaris. Andre Cornelis, de onverwoestba re, is vele jaren de bode gebleven. Hij trotseerde niet alleen regen en ontij, maar ook de moeilijke perio de rond de jaarwisseling. Aan hem werd ook het financieel beheer van de kring toevertrouwd. Als alge meen leider werd hij bijgestaan door Eddy Reyns, Marcel Peelman en Mark Van Haut. Nu vervullen Luc Van Haut en Paul Mertens en zeer recent ook Staf Geerinck be langrijke technische pionnen bij de mannenploeg. Vormend karakter Morgenrood is een turnvereniging en dat betekent dat men mensen moet vinden die bereid zijn zich als ontspanning in te spannen. Dat is niet altijd weggelegd voor de jonge ren van vandaag. Dat maakt dat Morgenrood het soms moeilijk heeft om te blijven overleven. Daar om werd gezocht naar nieuwe vor men van turnen, van bewegen. En onder leiding van Rita Leybaert werd meer aandacht geschonken aan het ritmisch aspekt van turnen. Deze vorm van turnen spreekt velen aan. Daalde een poosje het leden aantal, ondertussen is die kurve om- geboven en kent men nu weer een gestadige aangroei. Volgens de ere-voorzitter komt het erop aan dat iedereen volgens zijn mogelijk heden een inspanning levert om Morgenrood levenskrachtig te hou den. Alleen op die wijze wordt en blijft de vereniging de goede weg bewandelen. Morgenrood blijft ge loven in de menselijke waarden en dat is van het allergrootste belang, besloot ere-voorzitter Frans Ver- meir zijn toespraak. Ook voor schepen van sport Jan Van Damme is net vormend karak ter van een vereniging zoals Mor genrood van belang. Hij bracht eerst hulde aan de stichters, de be stuursleden en de leden van de jubi lerende kring om er vervolgens op te wijzen dat de moderne tijd nieu we inzichten heeft teweeg gebracht. De tijd van de groepssport lijkt voorbij te zijn, we worden allemaal individuele sporters. Dat laat zijn sporen na. Vooral de jeugdsport lijdt onder dit nieuwe wereldbeeld dat groeit en waarin vooral de fi nanciële impakt van de beoefende sport van doorslaggevende aard wordt. Morgenrood roeit nu al 40 jaar tegen de stroom van individua lisme op en moet die strijd ook dur ven volhouden, aldus de schepen die zei dat hij binnen zijn beleid financiële en materiële steun wil ge ven aan de verenigingen. Hij bena drukte nog dal Morgenrood gedra gen wordt door onbaatzuchtige mensen en ook dat is van belang voor een club. En wat de jongeren betreftde jeugd moet zich kunnen aangetrokken voelen door de ele gantie van de tumsport, het is aan Morgenrood om op dat gegeven in te spelen. Valerie De Rop uit Gijzegem is reeds van kindsbeen af aktief in de duivensport. Al die tijd speelde hij op Quiévrain en Noyon. Daarin behoort hij trouwens tot het kransje der grote kampioenen. Hijzelf vindt het een enorm verschil tussen beide vluchten. In zo'n snelheidsrace komt het op sekondjes aan en het grootste ongeluk dat Valerie kan overkomen is dat zijn duiven niet onmiddel lijk binnenvallen en nog een beetje op de nok van het dak zitten. Zelf vindt hij dat de duivensport niet ten gunste geëvolueerd is. Jonge liefhebbers kunnen hun hobby niet meer op eigen kracht aanleren omdat te veel geld mee gemoeid is. Als je de top wil bereiken dan vergt dat een grote financiële inspanning en dat staat hem wat tegen. (da) Liefhebbersvoetbal. FC Welkom werd kampioen van haar reeks in Walivo. Uitaard moest deze Hamse ploeg op het gemeentehuis ontvangen worden (vh) mpioenstitel "Morgenrood heeft naast een maatschappelijke ook een sportieve verant woordelijkheid en die bestaat erin de jonge mensen weerbaar te maken. Al veertig jaar lang neemt Turnkring Morgenrood in Grembergen die belang rijke taak op zich". Op die wijze bracht schepen van sport Jan Van Damme zondag hulde aan de jubilerende turnkring die op het gemeentehuis werd ontvangen. Voordien hadden de voorzitter Fernand Pensaert en de ere voorzitter Frans Vermeir van de turnkring, de aanwezigen toegesproken. De viering op het gemeentehuis werd afgerond met een receptie, maar dat was nog lang niet het einde van de dag, want in de namiddag volgde er nog het traditionele openlucht turnfeest van de leden. Burgemeester Dierick verwelkom de het bestuur en de schare leden van Morgenrood en gaf het woord aan voorzitter Fernand Pensaert die vaststelde dat het zeer goed gaat met Morgenrood, althans afgaande op de belangstelling voor de akade- mische zitting. Er is ook een andere zijde de turnsport brengt niet veel op, tenzij een beker en een medail le. In vergelijking met andere sport en niets dus. En toch moeten er om aan de top te komen, enorme in spanningen worden geleverd. Hij vroeg meer waardering van ieder een voor die inspanningen en dan niet alleen voor de turner zelf, maar ook voor het bestuur. Hij verwel komde de stichters en de oud-ge- dienden en zei dat veertig jaar Turnkring Morgenrood meer is dan een geschiedenis. Aan ere-voorzitter Frans Vermeir werd de taak overgelaten om de geschiedenis van de turnkring te be schrijven. Veertig jaar terug, we schreven dus 1950, werd Morgen rood opgericht. Het zal niemand verwonderen dat wijlen Gaston Reyns de eerste voorzitter was en dat de ondertussen overleden Mar cel De Maesschalck de eerste alge mene leider werd, bijgestaan door zijn dochter Fabienne. Zij liggen aan de basis en hebben ervoor ge zorgd dat Morgenrood al van in de eerste dagen en maanden van zijn bestaan bekendheid verwierven tot buiten de beperkte grenzen van de eigen gemeente. Turn vlam blijft branden Zolas dat in elke vereniging het ge val is, was het niet altijd koek en ei in Morgenrood. Er waren momen ten van bloei en ogenblikken dat het minder goed ging. Maar precies uit die mindere perioden werd de kracht geput om verder en beter te gaan doen. De turnvlam werd nooit gedoofd, ze werd altijd brandend gehouden, zo zei de ere-voorzitter die zelfs heel persoonlijke en aller beste herinneringen heeft aan Mor genrood. In 1965 zat men in de put en Robert Cleemput verwoorade na een bestuursvergadering van de plaatselijke SP afdeling wat ieder een verlangde, maar niet hardop durfde te zeggen "Een turnkring als Morgenrood mag niet verdwij nen." Hij deed een oproep om er wat aan te doen. "De oudsten op de groepsfoto met de stichters hebben ondertussen al kinderen en zij zelf kunnen best een goed bestuur vor men", zo formuleerde hij zijn idee. Zo gezegd, zo gedaan. Er werden afspraken gemaakt en Morgenrood kreeg een nieuwe impuls. De respons was enorm, zodanig zelfs dat Morgenrood door de toe vloed aan nieuwe leden, in lokaal- nood geraakte. Men verliet het ver trouwde zaaltje van 't Ros Beiaard en week uit naar de Sint-Elooi- straat, waar men twee leegstaande klaslokalen kon gebruiken als turn zaal. Het was de tijd van de verou derde kolenkachels die voor heel wat problemen hebben gezorgd. De verhuis was voor sommigen er teveel aan en de bestuursleden Cle ment De Man en Robert Cleemput haakten af. Willy Heuvinck, onder tussen ook al overleden, werd de nieuwe voorzitter en Frans Vermeir kreeg de taak van sekretaris. Andre Cornelis werd bereid gevonden de funkties van bode-penningmeester en algemene leider op zich te ne men. Eddy Reyns zou hem tijdelijk bijstaan. Deze ploeg kon rekenen op een aantal entoesiaste en bereid willige bestuursleden en op vaardig geschoolde leiders en leidsters. De turnkring ging het toen voor de wind. Trommelkorps Er kwamen in het lokaal nieuwe uitbaters en binnen de turnkring groeide vrij snel de vraag naar een trommelkorps. Dat kwam er ook. In 1970 werd dat korps opgericht on der leiding van Achiel Colson die helaas wegens gezondheidsredenen vroeger dan voorzien van deze funktie moest afzien. Hij werd op gevolgd door Etienne Brisaert en later door Fernand Pensaert. Ook Jeroom Hamme had een voorname inbreng in de uitbouw van het Zaalvoetbal. De Hamse zaalvoetbalploeg Van Huyghem-De Blende werd wegens het behalen van een ontvangen op het gemeentehuis (vh) Dendermonde. Veertig jaar Morgenrood. Heel wat turners en bestuursleden waren present op de akademische zitting (vh)

De Voorpost | 1990 | | pagina 23