Deelgemeenten komen te weinig aan hun trekken Vlaanderen en Australië concerteren hier en ginder 0-miWh OCMW Hamme richt dagkliniek in Cantate Domino' en 'Canberre Youth Orchestra' De Voorpost - 29.6.1990 - 31 Er werd gepeild naar de behoeften van de kulturele verenigingen In opdracht van de kultuurraad peilde bestuurslid Geert Van Cleemput naar de behoeften van de verenigingen. Van de 233 waren er 84 die tijdig en 16 die verleden zater dag antwoordden op de vele kon- krete vragen. De percentages stoelen uiteraard op de tijdig ingezonden antwoor den. Volgens de vragensteller is de bekomen staalkaart representatief voor de totaliteit wat betreft grote en kleinere verenigingen, diverse disciplines en stad ten opzichte van deelgemeenten. - 70% van de verenigingen kent de doelstellingen van de kultuurraad. - Veel verenigingen wensen dat er in samenwerkingsverbanden zou worden opgetreden voor bepaalde manifestaties. - 60 van de 84 verenigingen maak ten nog nooit gebruik van de infra- struktuur van De Werf. Te duur, niet geschikt of te ver af waren aan gehaalde redenen. - 75% van de verenigingen wensen beter geïnformeerd te zijn in ver band met financiële en materiële Samen met The Canberra Youth Orchestra dat in zijn 'European Tou^ ook Vlaanderen inschakelt brengt de Aalsterse Schola Cantorum onder de leiding van dirigent Richard Mclntyre vier orkesten in Vlaanderen. Hoog tepunt ervan te Aalst op dinsdag 24 juli te 20 u. in de dekanale Sint-Marti- nuskerk. En vanaf woensdag 1 augustus is Cantate Domino te gast op een koncert tournee in India, Singapore en Australië by onze antipoden. Europea Tour The Canberra Youth Orchestra geeft op zijn rondreis doorheen Eu ropa achtereenvolgens concerten in London, Paris, Versailles, Sankt- Gallen; Wien, Eisenstadt, Brussel, leper, Gent en Aalst. Volgt nog Rotterdam. Hoogtepunt wordt al leszins Wenen waar deelgenomen wordt aan het Internationaal Mu ziek jeugdfcstival van 14 tot 19 juli. Reeds in 1985 maakte deze formatie ten rondreis 'oversea' en haalde de 'award' voor de beste radiopresta tie. Van de 75 leden die toen van het Canberra Youth Orchestra deel uit maakte werden 14 beroeps en ande ren bekleden leidinggevende posi ties in de muziekwereld. Van de 75 studeerden er liefst 55 verder mu ziek. Nu is een nieuwe generatie aangetreden die het even goed wil doen als haar voorgangers. Het zijn allen studenten tussen de 14 en 23 iaar, van muziekakademies in Can berra, de hoofdstad van Australië. De tournee door Europa opent voor hen allicht nieuwe muzikale perspektieven. Achttien maanden lang werd aan de voorbereiding van deze koncertenreeks noest en vol houdend gewerkt. Dirigent Richard Mclntyre haalde muzikale graden aan de universiteit van Canberra, is solist bij het Syd ney Symphonic Orchestra en lektor aan de muziekakademie Canberra. Hij speelde reeds in talrijke orkes ten van de Oostkust. Uitwisseling Hoofdelementen van het program ma zo in Vlaanderen als in Azië en Australië zijn de 'Imperial Mass' van J. Haydn en de 'Chinester Psalms' van L. Bernstein. In Azië en Australië wordt door de Schola Cantorum Cantate Domino Vlaams werk gebracht van stadsge noot Kristiaan Van Ingelgem. Diens 'Te Deum' werd te Aalst ge- kreëerd en kende veel sukses. En in Vlaanderen zal Australisch werk weerklinken, de 'Symphony number Two' van Carl Vine. Vine is een dertiger en een der voornaams te komponisten van de jonge gene ratie. Hij bespeelt zowat alle facet ten van de kompositie voor theater, shows en dans. De 'Symphony number Two' werd gekreëerd voor de 200ste verjaar dag van de Europese aanwezigheid in Australië. Ze vertoont duidelijk invloeden van komponisten als De bussy, Bartok en Strawinski. Voor Vlaanderen wordt het een merk waardige kreatie. Optredens in Vlaanderen Beide formaties treden samen op op de nationale feestdag zaterdag 21 juli te leper bij de Menenpoort waar de namen staan ingegritt van 6198 jonge Australische soldaten die het leven lieten tijdens de eerste we- vóór en 2 minuten na de 'Last Post' die op die dag traditioneel als ko ninginnestuk geldt. Te Brussel wordt opgetreden op ondersteuning. - Via de kultuurraad willen ze meer inspraak hebben in het stedelijk kultuurbeleid. - Gevraagd wordt dan een agenda met de kulturele manifestaties zou worden opgesteld en uitgereikt. - De kultuurraad moet de belangen van de verenigingen bepleiten bij het stadsbestuur. - Van de modaliteit 'onder auspi ciën van het stadsbestuur' werd slechts in 13% van de desbetreffen de gevallen gebruik gemaakt. 4 oogst te Delhi in het 'Kamani- - De lokalen van De Werf worden auditorium' en op 8 oogst wordt door verenigingen weinig gebruikt, opgetreden in de kerk van de Paters De feestzaal en de trouwzaal heel Scheutisten in Singapore gevolgd wat meer. op 10 oogst door een gala-koncert in - Aalst-Rechteroeverendedeelge- het 'Kallang Theatre' samen met meenten hebben weinig interesse het 'Braddell Heights Chorus' en voor De Werf o.m. wegens prijs en het 'Braddel Heights Symphony Orchestra'. ligging. richte verenigingen voor bepaalde - 36% van de verenigingen heeft manifestaties. een eigen informatieblad. LH - 75% van de verenigingen zijn be reid tot samenwerking met gelijkge- In Australië Van 13 tot 23 oogst is Cantate Do mino te gast in Australië. Er wordt SINT-MAARTENINSTITUUT AALST zondag 22 juli te 10 u. in de Sint-Mi- opgetreden in Melbourne en Sid- chielskatedraal en de zelfde dag nog ney. te Gent te 16.30 u. in de Sint-Mi- Ondertussen worden in India, Sin- chielskerk. gapore en Australië heel wat be- zienswaardigheden bezocht en is er Concert te Aalst ruime keuze van ontspanning voor Aalst kon met geprogrammeerd de leden van het koor. worden op maandag 23 juli'wegens Via Singapore landen ze finaal te het wielerkriterium'. Het koncert Zaventem op vrijdag 24 oogst. Als heeft dan ook plaats op dinsdag 24 aiies normaal verloopt te 9.25 u. juli te 20 u. in de Sint-Martinuskerk Good luck, onder de hoge bescherming van premier Wilfried Martens, voorzit- Naar Mexico! ter van de Vlaamse Exékutieve Volgend jaar gaat de Koncertreis Gaston Geens, onderwijsminister van Cantate Domino naar Mexico. Daniël Coens, gemeenschapsmini- Het wordt een verbroedering met ster van kuituur Patrick Dewael, het Knapenkoor van Puebla en Mo- gouverneur van Oost-Vlaanderen relli. Zowel het land van de Azteken Herman Balthazar en burgemees- als dat van de Inca's worden be ter van Aalst Annie De Maght. zocht. Op het programma: 'Imperial Mass' van Josef Haydn, 'Symphony num ber Two' van Carl Vine en de 'Chi chester Psalm' van Leonard Bern stein. Solisten zijn sopraan Diane Verdoodt, alten Ivan Asselman en Bart De Kegel, tenor Ludwig Van Gijsegem en bas Mare Meersman. Nadere info en kaarten (250F) bij koorleden en in het Sint-Maarte ninstituut Aalst via 053/21.13.86. Zingende globetrotters Voor de trip heeft Cantate Domino drie programma's: een met orkest begeleiding met de Imperial Mass en de Chichester Psalms alleen en een met orgelbeleiding met daarbij de Missa Papae Marcelli en het Te Deum van Van Ingelgem. Een derde programma is er een met pianobegeleiding en bevat 'Carmi- na Burana', Fantasia' van Beetho ven, uittreksels uit het 'Requiem' van Lloyd Webber en 'The Messiah' van Haëndel plus een aantal folk songs met als Vlaamse liederen tot slot 'Als lek U vinde' van Wael- ranthg en het immer aandoenlijk 'Gebed voor het Vaderland' van Gaston Feremans ooit direkteur van de Aalsterse Muziekakademie. De direktie berust telkens bij E.H. Michaël Ghijs en voor orgel- en pia nobegeleiding staat Tom Denecke- Het OCMW van Hamme gerugge- Tussen de medische staf van het steund door het gemeentebestuur ziekenhuis en de verwijzende huis wil overgaan tot de oprichting van artsen en/of geneesheren-specialis- een dagkliniek. De snelle evolutie ten moeten duidelijke afspraken ge- van de medische technologie, voor- maakt worden over welke ingrepen al in de chirurgie, gekoppeld aan de of onderzoeken voor de "dagkli- fel geëvolueerde operatie- en anes- niek" geschikt zijn. Een goede sa- thesietechnieken, maken dat het menwerking tussen huisartsen en verblijf in een heelkundige afdeling ziekenhuisartsen is absoluut nood- van het ziekenhuis steeds korter zakelijk. wordt. Het is zelfs zover dat voor Vooral orthopedische ingrepen (ar- steeds meer kleinere chirurgische troscopie, meniscus) kunnen in een ingrepen geen overnachting in een "dagkliniek" gebeuren. Om al die ziekenhuis meer nodig is. Daarom redenen heeft het OCMW van gaan meer en meer ziekenhuizen Hamme dan ook besloten een nieu- over tot de oprichting van "dagkli- we chirurg aan te trekken. Hij zal op nieken". Hamme wil daarin met 1 september in dienst treden als ver- achterwege blijven. antwoordelijke geneesheer-specia- Met "dagklmiek" bedoelt men een ijst van Hp HanHiniplzï' Uaf In hel Provinciaal Museum voor Moderne Kunst aan de Romestraat te Oostende loopt vanaf 30 juni een tentoonstelling met werken van Magritte. Daarnaast is er ook een juwelententoonstelling "American Dreams, American Extremes, sieraden uit de Verenigde Staten en een fototentoon stelling "Fantasies, Fables and Fabrica tions photo-works from the 1980's". medische eenheid van een alge meen ziekenhuis, waar de vooraf geplande medisch-specialistische behandeling (heelkundige ingreep of gespecializeerd onderzoek) ge paard gaat met een verblijf van een aantal uren verpleging. Voor de in richting van een "dagkliniek" gel den nog geen wettelijke erkennings normen. Toch gelden een aantal voorwaarden om een goede wer king van de "dagkliniek" te waar borgen. Er moet een verplichte funktionele binding zijn met een algemeen zie kenhuis met een operatiekwartier en een recovery-room. HeJ heel kundig ingrijpen onder narco se moet verplicht geburen in een ope ratiezaal. Er moeten minimum 4 bedden zijn voorzien (Hamme heeft er 6 voorzien). Er moet bie- zondere aandacht gaan naar de om geving, de gezelligheid, het komfort en de veiligheid en tenslotte moet er een kontrolepost zijn voor genees heer en het verplegend personeel. van de "dagkliniek". Het OCMW verwacht veel van deze jon ge en dynamische chirurg dr J.P. Moeyersoons die zich heeft gespe cializeerd in de sportgeneeskunde. Dit sluit evenwel niet uit dat ook andere geneesheren van de "dagkli niek" kunnen gebruik maken. Te vens wordt van de nieuwe orthope dische chirurg verwacht dat hij ook de bezetting van de afdeling heel kunde van het Fabiolaziekenhuis optrekt. Het is de bedoeling van het OCMW bestuur dat de uitbouw van de "dagkliniek" en het aantrekken van een nieuwe orthopedist zal bij dragen tot een algemene "imago- verbetering" van het Fabiolazie kenhuis, zodat de bevolking van Hamme en omgeving meer vertrou wen krijgt in het ziekenhuis. (HVC) Hamme. Schoolfeest in Zogge. Veel volk bij een echt zomers weertje (vh) reldoorlog. De Belgische-Australi- re in. Op 2 oogst wordt opgetreden sche formatie treedt op 20 minuten in het 'Tata Theater' te Bombay, op Hamme. Schoolfeest in Zogge. Ook de mannen aan de barbecue wisten een verfrissing te waarderen (vh) Hamme. Schoolfeest in Zogge. Het trio "Colletivo Pulcinella" zorgde voor dt muzikale omlijsting (vh) Aalst. Het "Canberra Youth Orchestra" gekiekt voor het parlementsgebouw van de Australische bondshoofdstad

De Voorpost | 1990 | | pagina 31