Nieuwe hoofdpolitiekommissaris te Aalst <De Loods», redplank voor wie uit de boot valt Buso-kwalifikaties in Don Bosco Aalst VTI-Bouwgroep Aalst gaat werken in Polen Werkgewoonten aanleren... Vriendenkring De Levensboom met druk programma «De Loods», een leer-werkplaats loodst langdurig werklozen naar een plaats op de arbeidsmarkt. Het gaat alleen over ongeschoolde, langdurig werklozen. «De Loods» die een jaar terug on derdak vond in door Amylum ter beschikking gestelde lokalen van de vroegere Dree-Dress aan de Aal- sterse Stoofstraat in de nabijheid van de oude Vismarkt wil de deel nemers via een aantal projekten op nieuw (of voor het eerstl een werk attitude bijbrengen. Zien zelf leren onderwerpen aan de discipline en het ritme van de arbeid zoals dat in dc realiteit het geval moet zijn. Dus alleszins niet opleiden tot enige spe cifieke werktak en evenmih ageren als een stantie te meer die aan her scholing doet. Nu «De Loods» een jaar aktief is wierp de motor van «De Loods», Willem Gees samen met Guido Os- semerekt een terugblik op één jaar aktiviteit. Eén jaar «De Loods» In september '89 ging De Loods van start met zes deelnemers. Dat van die zes er vijf reeds een plaats von den in het arbeidsproces wordt als uiterst positief ervaren. Wellicht zelfs met volgende sessies nog be zwaarlijk te evenaren. Dat de sfeer in De Loods optimaal is blijkt uit het feit dat tijdens de «viering» van de verjaardag een ex-deelneemster Willem Gees uit dankbaarheid met een bloemtuil bedacht. De «pio niers» werden geselekteerd door de VDAB en er waren er ook aange bracht door de Sociale Dienst van het OCMW, door HAK waarvan De Loods een onderdeel is en voor al door mondreklame van gewezen deelnemers. Conditie is langdurig werkloos te zijn en niet te lijden aan enige ver slaving. Projekten De Loods startte met als eerste pro- jekt het verfraaien van een oude wo ning aan de Ledebaan die zal wor den omgetoverd tot een opvangte huis. Momenteel is het eerste deel gerealiseerd. Zeven kamers op de verdieping. Deel 2 wordt een ach- terbouw met polyvalente ruimte, keuken, eet- en zithoek. De verf raaiing zeJf zorgde onder leiding van een architekt en bouwdeskun- digen reeds voor een zeer geva rieerde technische opleiding. Met de oesterzwamkwekerij wer den de deelnemers bij het opstarten ervan gekonfronteerd met diverse aktiviteiten: aanleggen van hoge- drukleidingen van de sproeiinstal- latie, van een verwarmingseenheid, van waterbestendige verlichting, van pasteurisatietonnen e.d.m. Het projekt werd door het Ministerie van Arbeid en Tewerkstelling vanaf 1 januari erkend zodat kon beroep worden gedaan op vier instrukteurs en één vormingswerker. Het projekt is tevens ingeschakeld in de «kansarmoedebestrijding». En bij het Europees Sociaal Fonds werd een aanvraag tot steun inge diend. Zo kon de deelnemersgroep wor den uitgebreid tot 10 en uiteindelijk tot 15 deelnemers. Flexibel Vanzelfsprekend heeft De Loods haar definitieve vorm lang nog niet bereikt. Op zeer flexibele wijze wordt gepoogd in te spelen op de behoeften van de doelgroep. Men sen die dreigen uit de boot te vallen en steeds achter het net vissen. Voor hen wil De Loods een vorm van innerlijke tewerkstelling zijn voor maximaal zes maanden. Reali- Aalst. Een zicht op de oesterzwamkweekruimte (a) stische werksituaties zijn daarbij een must. Een projekt als de oester zwamkwekerij is daar een treffend voorbeeld van. Langdurig werklozen die onge schoold zijn en er niet in salgen aan werk te geraken kunnen in De Loods terug. Boven hun stempel geld of bestaansminimum krijgen ze 40 fr. per uur voor een 38-urigeee arbeidsweek. Op maandag wordt het programma in détail besproken en kan iedereen aan de slag tot don derdagavond. De vrijdag is voorbe houden aan opleiding tot sollicite ren in alle mogelijke vormen. Stand van zaken De oesterzwamkwekerijbrengt per weerk zowat 100 kg op. Die worden verpakt en door de deelnemers zelf verkocht. Eerlang worden ze ook aangeboden op de markten. De op brengst dekt alleszins de produktie- kosten. In het metaalbewerkingsatelier worden fietsen en aanhangwagens hersteld en doorverkocht. Er wordt dus gesleuteld, gelast en geverfd. En in het houtbewerkingsatelier worden opdrachten uitgevoerd voor derden, o.m. houten wanden, tafels en rekken. Voor de opleidingen in De Loods staan volgende personen borg: Wil lem Gees als verantwoordelijke, Bart Rijckaert voor vorming, Pol De Schrijver voor metaalbewer king, Ludo Jansscns voor de oester zwamkwekerij, Raf Nijs voor hout bewerking en De Bats voor het bouwprojekt. Nadere informatie bij De Loods, Stoofstraat 15 te 9300 Aalst, 053/ '1.82.64. LH In opvolging van A. Provost legde A. Van den Broeck verleden dins dag in handen van burgemeester De Maght de eed af als nieuw hoofdpo litiekommissaris. De heer Provost ging inderdaad met pensioen. De nieuwe hoofdpolitiekommissa ris is geboren in 1931 (8.06). Hij huw de Godelieve Werbrouck en is va der van een zoon. Op 15 september 1955 trad hij in stadsdienst als politieagent-briga dier op proef. Op 15 september 1956 werd hij in die funktie vast be noemd. Op 1 juli 1973 werd hij be- I vorderd tot adjunkt-politiekommis- saris en na de fusie-operatie werd hij op 1 januari 1978 in funktie her benoemd. Op 12 augustus 1980 werd hij bevor derd tot politiekommissaris en sinds 29 mei 11. is hij de nieuwe hoofdpolitiekommissaris van de stad Aalst. O.l.v. de nieuwe hoofdpolitiekom missaris is het Aalsterse politie korps aan een herstrukturenng toe. In september zal de heer Van den Broeck die herstrukturering nader toelichten. Alben Manens uit Gent heeft voor zijn studie "Het klooster en de zusters Francis canessen Crombeente Hansbeke" de Oostvlaamse Provinciale Prijs voor Heem kunde 1990 gekregen. De Oostvlaamse Provinciale Pnjs vokale muziek 1990 was dit jaar voorbehouden aan een kompositie voor solozang en pia no. De jury verleende een eervolle vermel ding aan Joost Termont uil Gent voor zijn kompositie "Drie liefdesliederen voor mez zosopraan en piano op teksten van Hubert Van Herreweghen I Aalst. Een gids geeft toelichtingen bij het kweken van oesterzwammen (a) De Voorpost - 29.6.1990 - 5 Verleden zaterdag werden in het Don Bosco-instituut aan de Sint-Kamiel- straat 85 te Aalst tijdens een akademische zitting kwaiifikatiegetuigschrif- ten uitgereikt. Het betreft meer speciaal de Buso-afdeling, Buitengewoon Sekundair Onderwijs, vergelijkbaar met Beroepsonderwijs. Voorzitter van de inrichtende macht, deken Jozef De Smet, druk te zijn welgemeende tevredenheid uit over de behaalde resultaten en wenste de afgestudeerden het beste voor de toekomst en een spoedige opname in het arbeidsproces.. Als bevoorrechte getuige stelde Marcel Crombeen dat de huidige maatschappij heel wat meer kansen aan iedereen biedt dan vroeger het geval was. Hij drukte de scheidende studenten op het hart vooral in de eigen mogelijkheden te blijven gelo ven als basis van hoop op de toe komst. Kwalifikatiegetuigschriften De jury die over de al dan niet uit reiking van kwalifikatiegetuig schriften een oordeel moest vellen bestond uit voorzitter deken De Smet, direkteur Albrecht De Vos en leden Pierre Ardeyns, Kamiel De Berlangeer, Gustaaf De Brucker, Marcel Crombeen, Gudula Fran cois, W. Gees, Liliane Rosier en Pierre Wijnant. De kwalifikatiekommissie baseerde zich op het gemotiveerd verslag van de klasseraad, op de stageverslagen en op het adres van de gespeciali seerde PMS-instantie. Andy Tjoen van Hemelveerdegem haalde het kwalifikatiegetuigschrift in de afdeling Metaalbewerking, Auto-onderhoud en Kurt De Bodt uit Ninove het getuigschrift van ge dane studiën. In de afdeling Houtbewerking gin gen kwalifikatiegetuigschriften naar Petra Beke uit Wetteren, Frank De Craim uit Denderleeuw, Johan De Landsheer uit Aalst, Jean-Pierre De Wilde uit Erembo- degem en Gino Keselaer en Gun- ther Van Impe eveneens uit Erem- bodegem. In de afdeling Schilderen, behan gen, garneren en stofferen haalde Steve Van den Bremt uit Aalst het kwalifikatiegetuigschrift en Danny Goeman uit Erembodegem het ge tuigschrift van gedane studiën. En in de afdeling Gezins- en N^ver- heidstechnieken gingen qua gezins technieken kwalifikatiegetuig schriften naar Sandy De Prez uit Denderleeuw, Lieve De Vos uit Ap- Eelterre, Sandra Heymans uit Tol- :mbeek, Katleen Simal uit Hofsta- de, Ann Stuyck uit Denderleeuw en Marijke Van Daelen uit Moorsel. En in de kwalifikatie Groepskoken waren dat Marijke De Winne uit Burst en Petra Van den Broeck uit Meldert. Nazorg Buso-Sint-Kamiel begeleidt waar nodig ook oud-leerlingen bij het zoeken en vinden van een passende job. De kommissie "Nazorg" besteedt er onder leiding van Theo Van Gyse- ghem, "de rechte man op de rechte plaats", haar beste zorgen aan. Di rekteur Albrecht De Vos had nog woorden van felicitatie aan de ge- lauwerden en van dank aan de leden van de inrichtende macht, aan pro minenten als o.m. volksvertegen woordiger Jan Caudron en aan alle medewerkers. Niet in het minst aan het personeel van de school zelf. '"t Was een prachtig jaar. Doe in dezelfde geestes- en gemoedsge steltenis verder" besloot hij. Lerares piano aan de Aalsterse Akademie Yvette Van Tittelboom zorgde voor een aantal bravoure- stukjes op accordeon als "Lichte Cavalerie", een valse-musette, een csardas en 'The Atlantic Train" waarmede ze veel sukses haalde. LH Bijna dertig jaar is de Bouwgroep Ontwikkeling betrokken bij ver schillende bouwprojekten. De Bouwgroep is een groep studenten en hun leraars; ieder jaar maken er zo'n dertig studenten deel van uit. De meeste komen uit het Vrij Tech nisch Instituut Aalst. Een fijne ploeg De Bouwgroep Ontwikkeling werd gesticht door Z.R.P. Aernoudts; hij bracht de bouwgezellen verschillen de jaren na elkaar naar Tunesië, daar werd hulp geboden voor hui zenbouw. Adriaan Aernoudts bouwde de bouwgroep om tot een V.Z.W., met als voorzitter Jozef Van Herreweghe; deze steunt nu op de kracht van zijn technisch verant woordelijke, Arsène Verzelen. Zij oriënteerden zich, samen met de proost Z.E.H. Valeer Hyde, en sa men met de vele aktieve leden van de V.Z.W., voornamelijk op Zuid- Europa: de jongste jaren werden projecten in Oostenrijk en Italië uit gewerkt. Terug naar Polen In de maand juli 1990 gaat de groep voor de tweede maal naar Polen. Immers had de Bouwgroep een dringende oproep ontvangen van de werkgroep Oost-Europa, van de Internationale Bouworde. Men vroeg de Bouwgroep uit Aalst, om mee te werken aan de uitbouw van een centrum voor gehandicapte weeskinderen in Wroclaw, in West-Polen. De kinderen (75 in totaal) worden nu verzorgd door arme kloosterzu sters in hun veel te kleine klooster tje. Hulp in nood Een kolfje naar de hand van Bouw groep Ontwikkeling! Deze bouw groep is een unicum in Vlaanderen: anders dan vele Bouwgezellen, zijn de leden van Bouwgroep Ontwikke ling toekomstige bouwprofessione- len: hoofdzakelijk leerlingen en oud-leerlingen van de sektor hout en bouw, technisch of beroepson derwijs, aan het Vrij Technisch In stituut te Aalst. De Bouwgroep Ontwikkeling kan dan ook vrij grote projekten aan; het project voor de ze gehandicapten zal hier een zo veelste bewijs van zijn. De 30 bouw gezellen, die begeleid zullen wor den door hun leraren en hun proost, E.H. Valeer Hyde, zullen van maan dag 2 tot zaterdag 21 juli hun tenten in Polen opslaan. Ter plaatse zal een architekt hen opwachten, om hen leiding te geven. Materialen zullen voorhanden zijn om deze groep jonge Vlamingen hun bouw- talent te laten uitleven, voor het doel. Het goede doel Inderdaad: enkel voor het goede doel. Er bestaat immers nog steeds een grenzeloos idealisme in Vlaan deren. De bouwgezellen stellen niet alleen gratis hun tijd en arbeid ter beschikking; zij betalen zelf nog hun reis! Zij zijn er zich van bewust, dat zij op die wijze een hart onder de riem steken van medemensen, die hulp hard nodig hebben. Op hun beurt worden zij geholpen. De schooldirektie steunt de ganse onderneming, en staat in voor het noodzakelijke alaam. Milde schen kers dragen ook hun steentje bij voor een financiële onderbouw van dit belangrijke projekt (steun kan gestort worden op rekening 435- 0299996611-65 van Internationaal Hulpbetoon Caritas Catholica, 1040 Brussel, met de uitdrukkelijke ver melding: «Gif project 1990 Bouw groep Ontwikkeling Aalst»). Onvergetelijk Dit negenentwintigste bouwkamp wordt eens te meer een belevenis. Onvergetelijk, omdat samenwerken met idealistische jonge mensen een unieke ervaring is. Onvergetelijk, omdat de dankbaarheid van de mensen ter plaatse in het hart ge- grifd zal blijven. Onvergetelijk, om dat de dienende lijn van het verle den steeds maar verder gezet wordt, los van grenzen in tijd en ruimte. LH Aalst. De Lodderoeigen organizeerden hun jaarlijks eetfestijn en dat in hut nieuw lokaal (a) Vanaf september hervat de Vrien- om 20.00 uur in zaal De Koorn- kunnen na 18.00 uur bekomen wor- denkring De Levensboom haar pro- bloem (bij Van der Eist) aan de den op de telefoonnummers 053/ gramma helderziende waarnemin- Grote Markt te Aalst. Inlichtingen 77.62.12 of 053/80.18.16. (da) gen. Op de aktiviteitenkalender staan verder nog op 7 september IWKSSflli staan verder nog op 7 september spreekt Tinne Schellekens over psy chometrie voor levenden en overle- Coppens mét een bloemenseance. 'JÊL' Ook nu wordt van de deelnemers verwacht dat ze een bloemetje mee- VHHNNfti prfve^raadpfeging nad'en 'S er een Aalst. De Vriendenkring De Levensboom tijdens een van de aktiviteiten in het Alle voordrachten hebben plaats lokaal

De Voorpost | 1990 | | pagina 5