Groots openluchtkoncert besluit "Deense Muziekdagen" van Dendermondse Gemeenschapsonderwijs Stoomspoorlijn Dendermonde-Puurs weer paraat 10 - 6.7.1990 - De Voorpost Vanaf het weekend van 7 en 8 juli is de stoomspoorlgn Dendermonde- nus-station van de museum- Puurs weer in dienst Dat weekend wordt in Puurs trouwens het "Weekend spoorlijn en is vandaar eveneens be- van de trein" georganizeerd. Vervolgens wordt er elke zondagnamiddag reikbaar. Op zaterdag 7 juli wordt er van juli en augustus gereden met verschillende traktievormen. In regel bovendien van 10.30 tot 17.00 uur wordt een stoomlokomotief uit 1907 met rgtuigen uit de dertiger jaren een ruilbeurs voor modeltreinen en ingezet, alsook motorwagens en diesellokomotieven uit de vijftiger jaren, toebehoren georganizeerd. De volledige dienstregeling staat op bladzijde 402 van het Spoorboekje. Dendermonde. Een goed gevulde tribune voor het optreden van de schoolharmonies (foto Piet Hermans) t Het was een indrukwekkend moment toen vrijdagavond even over half elf weinig terrassen. Ook de zittribune de^brede klanken van het "Afscheidslied" of het "Should auld acquaintan- die opgesteld was tegenover de bei- ce" over de Markt te Dendermonde weergalmden. Vier muziekkorpsen de podia, waarop de vier muziek- onder de leiding van de heer S. Ongenae besloten hiermee gezamenlijk het korpsen zouden musiceren, bleek openluchtkoncert dat een punt zette achter de Deense Muziekdagen, veel te klein om de vele aanwezigen ingericht door de Vrienden van Stukad. een plaatsje te bieden. Onder de toehoorders bemerkten we uiter- Deense Muziekdagen Openluchtkoncert aard de diverse direkties van de Toen muziekleraar Sylveer Ongen- De Vrienden van Stukad, onder scholen van het Dendermondse Ge- enschapsonderwijs, maar ook lator O. Van den Broeck uit Leb voorzitterschap van de heer Willy Van Laere, die zowat het bestuur vormen van het Stukad-Harmonie- orkest, organiseerden als apoteose van deze Deense Muziekdagen een openluchtkoncert op de Dender mondse Grote Markt met niet min- der dan vier orkesten. Ze kregen Vermeulen, direkteur van lopnc Inctitiint \rr\r\r e\e* Hum meen senator O. beke, volksvertegenwoordiger F. Verberckmoes uit Dendermon de, burgemeester Dierick, schepen van kuituur P. Meulebroeck, dhr. inspekteur van het muziekonder- het hierbij de steun van de Dienst Kul tuur en Toerisme van de stad en het geheel ging onder de auspiciën van het Muziekverbond van België en R.O.M., de organisatie van het Ge meenschapsonderwijs dat de mu- ziekaktiviteiten koördineert. Door de weergoden bedacht met een schitterende zomeravond die Sylveer Ongenae, het koncert ope- uitnodigde om het einde van weer nen. Zij had een zeer verscheiden een schooljaar buiten te vieren, programma samengesteld met mochten de organisatoren zich ver- marsen als "When Johnny comes heugen in een grote opkomst. Bij marching home", een traditional in een dergelijke gelegenneid en bij een arrangement van Ernest Majo zo'n heerlijk weertje telt de Den- en "Ons Banier" in een bewerking dermondse Grote Markt veel te van J. Baeck; een "Gospel Rhapso- Deens Instituut voor de Benelux mw. M. Van Lookeren. Stukad-Harmonieorkest - Dendermonde Om 19.30 uur mochten de gasthe ren van de avond, het Stukad-Har monieorkest onder de leiding van ae nu zes jaar geleden een leerlin genorkestje oprichtte om het tradi tioneel Zomerfeest van de Rijks scholen aan de Dendermondse Zuidlaan - nu de Scholengroep Atheneum Zuidlaan 3 van het Ge meenschapsonderwijs geheten - ook wat muzikale luister bij te zet ten, zal zelfs hij wel niet gedacht hebben dat dit bandje zich luttele jaren later zou ontwikkeld hebben tot een heus, kwalitatief hoog staand en veelgevraagd harmonie orkest. STUKAD was geboren: STUdenten Koninklijk Atheneum Dendermonde. Twee jaar geleden zocht mw. Mi- cheline Van Lookeren, direkteur van het Deens Instituut voor de Be nelux, koncertplaatsen voor het Hadsund Skole Orkester, een Deense schoolband die een toernee door West-Europa maakte. Vermits het K.A. van Dendermon de, waarvan ze trouwens oud-leer- Iing was, zelf over een schoolorkest beschikte, was de keuze snel ge maakt. De jongens en meisjes uit Hadsund traden enkele malen op aan de Dendermondse Zuidlaan. En er werden vriendschapsbanden gesmeed en afspraken gemaakt... Vorig jaar, tijdens de paasvakantie trok het Stukad-Harmonieorkest voor een koncerttrip van een week naar Denemarken. De leden lo geerden bij gastgezinnen, er werden koncerten gegeven op diverse plaat sen en uiteraard werd ook het toe ristisch aspekt niet vergelen. Voor de deelnemers een onvergetelijke gebeurtenis! En vorige week kwam dan het te genbezoek uit Denemarken. Er was een druk programma voor hen sa mengesteld: woensdag koncerteer- den ze te Blankenberge en bezoch ten de stad zelf en Brugge; donder dag koncerteerden ze in de Tuin bouwschool te Melle en bezochten Gent; vrijdag stond een bezoek aan Dendermonde op het programma met een ontvangst van een beperkte delegatie door de burgemeester; in de namiddag luisterden ze de pro- klamatie in het Koninklijk Athe neum muzikaal op en 's avonds was er het groots openluchtkoncert op de Dendermondse markt; zaterdag bracht men een bezoek aan Antwer pen en musiceerden ze op de kiosk in de Zoo waarna er in het Athe neum te Dendermonde een gezelli ge afscheidsbarbecue gehouden werd; en zondagmorgen vatten ze - na wat afscheidstraantjes natuur lijk - de terugreis aan naar Dene marken. Uitwisselingen tussen scholen als deze verruimen zeker en vast de horizon voor leerlingen, waar schijnlijk veel meer dan alle grote speeches en teoretische bespiege- lingen i v m de Europese eenwor- Dendermonde. Jeugdharmonie Dynamic was ook van de partij (foto Piet dinj». Hermans) dy" van Pi Scheffer op tema's als "Nobody knows", "Down by the ri verside", "Oh, dem golden slip pers", "Deep River" en "Swing low, sweet chariot"; en ook een potpour ri met bekende schlagers van James Last, door Vlad. Kabec gebloem leesd tot "Happy Music with James Last". Aan een oordeel over het gepres teerde werk gaan we ons niet bezon digen; het klankbeeld van een uit voering in openlucht is immers to taal verschillend van wat in een zaal te beluisteren valt. Jeugdharmonie "Dynamic" - Dendermonde De Jeugdharmonie Dynamic is voor onze lezers zeker geen onbekende. Dat zij in weinige jaren, onder de dynamische en jeugdige leiding van hun dirigent Geert Baert, geëvolu eerd zijn tot een van de beste bands in hun genre, weet wellicht iedereen die het muziekleven in onze streek een beetje volgt. De programmakeuze lag in de lijn van net ensemble zelf: jong, spette rend en kleurrijk. Na hun ken-tune "Dynamic Signature" van O. Van Driessche vertolkten ze achtereen volgens: "Odyssey" van Jay Chatta- way, "Flashdance" van Giorgio No- rodor, "Easy Pop Suite" van Dizzy Stratford, Star Wars" van John Williams, "Glasnost" van nog eens Dizzy Stratford en tot slot "Music" van John Miles. Koninklgke Oude Gemeenteharmonie - Heusden Uit Heusden bij Gent koncerteerde de Koninklijke Oude Gemeente harmonie, een van die vele eerbied waardige harmonieorkesten in Vlaanderen met een rijke traditie en een gedegen muzikale kwaliteit. Hun programmakeuze is zowat de norm voor onze blaasorkesten: marsmuziek afgewisseld met tradi tie én nieuwe klanken: "Forchte- nauer Marsch" van Hans Kliment, de science-fiction fantasie "Space Man" van Jean Kesteman, een Tsje chische dans "Musik aus Böhmen" Dendermonde. Het Hadsund Skole Orkester aan het werk (foto Piet Hermans) Hamme. Het voltallig personeel van het GITO bracht hulde aan Pierre Van Kersavond (zittend derde van links) die afscheid nam als leraar (vh) De automobielclubs en de beroepsvere- over het rijbewijs met punten. Daaruit geen mening en verwerpt de meerderheid nigingen van de automobiel heeft een en- blijkt dal 24 van de ondervraagden het bijhouden van de strafpunten geduren- quete uitgevoerd onder de automobilisten voorstander is van hel systeem, 15 heeft de drie jaar. Belangrijks is de overeenkomst met de NMBS waardoor de toerist aan werkelijk extra voordelige voor waarden de Stoomspoorlijn Den dermonde-Puurs kan bezoeken. In elk Belgisch station is een zoge naamd gekombineerd evenement biljet verkrijgbaar. Dit biljet geeft recht op een heen- en terugreis op de museumlijn. Voor volwassenen kost dit biljet 330 fr, voor kinderen 260 fr. Het evenement draagt het codenummer 171. Weekend van de trein Het "Weekend van de trein" in Puurs op zaterdag 7 en zondag 8 juli omvat een grote spoorwegtentoon stelling met deelname van de NMBS, van de spoorwegmaat schappijen van de buurlanden, van de invoerders van miniatuurtreinen en van prive-personen die hun ver zameling te kijk stellen. Deze ten toonstelling heeft plaats in de ge bouwen van het Sint-Jan Berch- mansinstituut aan de Schuttershof- straat 17 (rechtover de brandweer kazerne) te Puurs. De speelplaats van de school p -alt aan het termi- De NMBS stelt modern spoorweg- materieel tentoon in het station van Puurs dat slechts een boogscheut verwijderd is van het terminus-sta tion van de museumlijn. In de wachtzaal van het station zet de NMBS een infostand op. De treindienst op de museumlijn wordt fel uitgebreid. Tussen de ge wone treinen zijn er pendelritten met de stoomtrein tussen Puurs en Oppuurs. Vertrekken in Puurs 13.45,15.55,17.10en 18.20uur. Rit jes met publiek op de stoomlok zelf zijn ook voorzien. van Zdenëk Jonak, "Suite Interna tionale" van Willi Löffler met be roemde tema's als "Feria in Sevil- la", "Tempeldans", "Melodie der Prairie" en "Lied en Czardas". Zij besloten hun optreden met de eer biedwaardige evergreen van de marsmuziek "Mars der Medici" van John Wichers. Dirigent was S. On genae. Hadsund Skole Orkester - Hadsund Denemarken Deze in 1932 opgerichte brassband groepeert leerlingen uit het eerste tot het tiende jaar van de basis school van het Deense stadje Had sund. Een basisschool is in Dene marken uiteraard wel wat anders dan bij ons... Na een tamelijk strenge selektie en muziekstudies aan de school zelf en aan de plaatselijke muziekakade- mie worden ze na een proeftijd van twee jaar toegelaten tot het orkest. In tegenstelling tot hun collega's in Dendermonde, "repeteren" de Deense muzikanten uit Hadsund tijdens de schooluren. Naast de tra ditionele koncerten in de school zelf en in Hadsund en omgeving, wordt er tevens jaarlijks een koncertreis ondernomen. Dit jaar dus België en natuurlijk Dender monde! Onder leiding van dirigent Jdrgen Otte vertolkte het Hadsund Skole Orkester een programma, dat niet zo veel verschilt van het repertoire dat bij onze Vlaamse blaasorkesten uitgevoerd wordt: "Fest der Freu- de' van Hans Hartwig, "Dixie Para de" van Willy Lomer, "Russisk Dagbog" opnieuw van Hartwig, "Theme from New-York New- York" van John Kander, nog eens Hans Hartwig met "Folksong Med ley", "Fashinating Drums" en ten slotte "Art am See" van Hansjörg Römer. Met een samenstelling van alleen maar kopers benadert dit ensemble vrij dicht de échte, strikte brass band-sound; iets dat voor een open luchtkoncert natuurlijk dankbaar der en klankrijker is. Vier op een rij Wie dacht dat de muzikale kous was, vergiste zich. De vier ensem bles stelden zich naast elkaar o| voor de gezamenlijke uitvoerin van een drietal nummers. Om beurten gedirigeerd door ee van de drie "chefs", smolten di klanken van de vier blaasorkeste samen tot een monumentaal, bree gedragen afscheid. En toen na he "Tiroler Abschied" vanop de torei van het Dendermondse Stadhui: solistische trompetten en bazuinei de sonnerie inzetten als inleidinj tot het Ros Beiaardlied, ging er na tuurlijk een rilling door de vele hon derden toehoorders op de Groti Markt. Het openluchtkoncert wen tenslotte besloten met het "Af scheidslied" ofte het "Should Auld Acquaintance be forgot". Het talrij ke publiek dankte muzikanten en dirigenten met een ovationeel plaus. Receptie De Dendermondse stadsmagistraat nodigde dirigenten, muzikanten en genodigden uit op het stadhuis voor een zeer informele receptie. Uiteraard waren er de nodige toe spraken. Mw. Van Lokeren van het Deens Instituut, Willy Van Laere als voor zitter van het organiserende Stu kad-Harmonieorkest, Patrick Meu lebroeck als schepen van Kuituur van de stad en de voorzitter van het Nationaal Muziekverbond van Bel gië. Allen hadden woorden van lof voor het initiatief, bewondering voor het gebrachte programma en natuurlijk woorden van dank voor elkaar en voor de muzikanten. En erwaren de herinneringspresen tjes: van het Muziekverbond een wimpel voor de vier korpsen; van de stad een schaal voor de drie dirigen ten én een herinneringsmedaille voor alle Deense muzikanten. Terwijl de receptie, uiteraard met kopvlees, nog wel een tijdje duurde, keerden wij - moe maar tevreden, zoals dat genoemd wordt- naar huis. L.

De Voorpost | 1990 | | pagina 10