DIRK MARTENS Onze Vorst in het zand Aalsters schepencollege moet inzagerecht raadsleden respekteren Aalst eert drukker- humanist Dirk Martens Vijf regeringsmedailles Dekenij Kattestraat over de parking-garage in de De Ridderstraat in akademie Aalst Kunstschilder Jean Roels in 't Faluintjeshof te Meldert DRUKKER - HUMANIST 14 - 6.7.1990 - De Voorpost Koning Boudewijn wordt zestig en is met een periode van veertig jaar koningschap de vorst met de hoogste anciënniteit in Europa. Reden om heel wat festiviteiten op punt te stellen. De 67-jarige leraar plastische opvoeding aan het Vrij Technische Instituut Aalst (VTI) Louis Persoons konterfeitte onze Vorst. En omdat het in de zandge- meente Hekelgem is deed hij dat in zand. Hekelgem heeft als zandta- pijtgemeente een reputatie opgebouwd die alleen door de komst van de E40 enigszins afslankte. Er waren een oud zandtapijt, een nieuw zandtapijt, een laatste nieuw zandtapijt, een modern zandtapijt en als vijfde die scone sandtapyte". Momenteel ziet U in café "Sportwe reld" op de hoek Gendarmeriestraat - Brusselsesteenweg een 6 m2 groot zandtapijt gerealiseerd naar een foto van onze Koning in burger. Heel wat bezoekers stonden reeds in bewondering voor dit kunstwerk. Vóór het koningsportret lag er dat van een andere populaire figuur van een ander genre: Jean-Marie Pfaff. LH Donderdag werd in het Belfort te Aalst een tentoonstelling geopend gewyd aan de meest bekende Aalstenaardrukker en humanist Dirk Martens die er zijn standbeeld heeft staan en in een straatnaam is vereeuwigd. De tentoonstelling is toegankelijk van 6 juli tot 9 september iedere dag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 uur en de toegang is geheel vrij. Het is stilaan een gewoonte gewor den tijdens de zomermaanden juli en augustus in het Oud Schoenhuis een tentoonstelling te organizeren, gekoppeld aan een uitgebreide en verzorgde toeristische stand over chief. Erg belangrijk is dat hier de uitgebreide verzameling Martens- drukken van het stadsarchief (een kleine twintig originele werken) in zijn totaliteit aan de geïnteresseer den getoond wordt. Tal van kaarten en plattegronden bieden de kijker een beeld van het Land van Aalst en de stad Aalst, zoals deze er tijdens Martens' leven moeten uitgezien hebben, terwijl portretten van tallo ze Aalsterse drukker tot leven bren gen. Ook de latere Martens-her- stad en gewest. Het opzet hierbij is ze humanisten de werkkring van de- steeds geweest het eigen stedelijk w1 patrimonium op deze manier bij een groter publiek beter kenbaar te denkingen komen hier aan bod, on- maken. Dit gebeurde onder meer der andere de oprichting van het reeds met tentoonstellingen als standbeeld op de Grote Markt (met "kunst in stadsbezit", "Valerius De originele ontwerptekeningen en Saedeleer", "Portretten van de Aal- v J- ga sterse burgemeesters". Dit jaar werd Dirk Martens als tema gekozen. Geen herhaling van de prestigieuze manifestatie van 1973, wel een evokatie van het werk, de persoon en het milieu van Dirk Martens als drukker en als huma- laquettes) en de vieringen in 1050 en 1073 (Dirk Martensjaar). Naast toeristische informatie, kata- logi van voorbije tentoonstelling en dergelijke meer, kan de bezoeker ook een afdruk bekomen van het groot drukkersmerk met leeuwen nist. Zo kunnen we zijn levensloop van Dirk Martens. Dit prachtig min of meer volgen, van zijn jeugd- staaltje van vroeg zestiende eeuwse jaren te Aalst, zijn opleiding tot drukker in Venetië, zijn eerste ate lier in Aalst met het eerste gedrukte boek in de Nederlanden, en ver volgens ateliers in Antwerpen en Leuven. Tenslotte sterft deze druk- ker-humanist in Aalst. Deze tentoonstelling wil het leven grafiek wordt afgedrukt op een ge restaureerde metalen pers van drie eeuwen later, die echter in grote lijnen funktioneert volgens de prin cipes van de oudere in hout vervaar digde persen. Katalogus en ten toonstelling bestaan uit vier delen Dirk Martens een Aalstenaar, Ant en werk van Dirk Martens evoceren werps atelier, Drukker van de Leu- aan de hand van archivalia, doku- vense universiteit en Dirk Martens mentair materiaal en kunstvoor- Herdacht, werpen uit stadsmuseum en -ar- LH De stedelijke akademie voor muziek, ballet en toneel Aalst zit duidelijk in de lift. Tijdens vorig schooljaar waren er 1814 leerlingen wat, gezien het feit dat vele leerlingen meer dan één kursus volgen, uitmondt in 2919 kursis- ten. Groot-Aalst telt 1337 leerlingen, Herzele 264 en Denderleeuw 213. De school beschikt over 70 leerkrachten, allen eerste prijzen van conservato ria, plus 11 leden van administratief of toezichthoudend personeel. Regeringsmedailles tijdens de jongste tien jaar lieft 45 Het strekt Aalst tot eer dat er bij het regeringsmedailles uit. Eeckhaut, Ferdinand Van Schuy- lenbergh, Gerard Brondeel, Tar- cienne Schollaert en Dominique Ki- noo. Als tweede grootste akademie van Oost-Vlaanderen reikte Aalst einde van het schooljaar liefst geringsmedailles konden worden uitgereikt. Dit aan leerlingen die in de graad uitmuntendheid 90% of meer der punten haalden. Dat zijn Piet Van Nuffel (piano), Anja De Meersman (klarinet), Hilde Jacob (zang), Els Roelandt (voordracht) en Marleen Brondeel (toneel). Stadsmedailles Wie in de hogere graad 90% of meer haalde, ontvangt de gouden stadsmedaille, wie meer dan 80 haalde de zilveren. Gouden stads medailles waren er voor Jeroen Darquennes, Erik Kieckens, Michel Supply en Geert Roskam. Zilveren stadsmedailles gingen naar Celine Colpaert, Lieven Van den Broucke, - Herbert Van de Moer, Peter Mer- desgewenst inschrijven op woens- lens, Remi Claes, Frans Van de dag 29 oogst tussen 14 ot 19uur, op Hoofdschool, w(jkscholen, afdelingen De hoofdschool is gevestigd Schoolstraat 19 te Aalst, wijkscho- len zijn er te Aalst in de Binnen straat 57, te Erembodegem in de Dorpstraat 28, te Moorsel in Kaal- berg 1, te Nieuwerkerken in de ge bouwen van de vroegere gemeente school en te Baardegem in Dorps straat 30. De akademie heeft ook twee nieuwe afdelingen buiten Groot-Aalst: Herzele in Tuinwijk 2 en Denderleeuw in Van Lierde- straat 27. Het geheel staat onder de leiding van direkteur Herman Van Santen. Momenteel is er vraag naar oprichting van een wijkschool in Erembodegem-Terjoden. U kan Over de wenselijkheid bij de Katte straat over te gaan tot het realizeren van een parking-garage is reeds heel wat inkt gevloeid. Ook de dekenij Kattestraat, uiteraard nauw betrok ken bij dergelijke planning, wil haar stem laten horen. Ze organizeerde daartoe en enquete bij alle hande laars van de Kattestraat. Vooreerst zet de dekenij zich af te gen de bewering van VU raadslid Danny Denayer als zou de Katte straat voorstander zijn van het be houd van de Heilige Geestkapel omdat zij er in de kerstperiode een levende kerststal zette. Ook tegen verklaringen van Agalev waarin werd gesteld dat handelaars van de Kattestraat bezwaar zouden heb- donderdag 30 tussen 16 en 19 uur en op zaterdag 1 september tussen 9 en 12 uur. Ook talrijke volwassenen volgen er kursus. U Drukker verkeer In bijkomende orde werd gepeild naar de mening van de handelaars in de Kattestraat in verband met het uiteraard door deze parking druk ker wordend verkeer. 64% heeft er geen bezwaar tegen, 23% is er juist voorstander van en 13% heeft wel een bezwaar. En de verkoop Of het nieuw parkeersysteem voor- of nadelig is voor de verkoop, bliikt nog geen uitgemaakte zaak. 64% heeft er inderdaad geen mening over, 23% vindt dat het voor de verkoop nadelig zal zijn en slechts 3% ziet er meer verkoopskansen in. Voor 10% zal het al dan niet reali zeren van de parking-garage geen enkele invloed hebben op de ver koop. Geprecizeerd wordt wel dat deze Aalst. Een van de typische werken van Jean Roels die in Meldert expozerde (al enquete blijkt dat slechts 2% enig enquete zich enkel richtte tot de bezwaar heeft tegen de realizatie handelaars van het voorste deel van van die parking-garage en dat dus de Kattestraat. 98% er voorstander van is. LH Aalst. Achiel Vemeiren leidde kunstenaar Jean Roels in te Meldert (a) CVP gemeenteraadslid Willy Bosteels interpelleerde in de Aalsterse ge meenteraad op 27 maart 11. in verband met het inzagerecht van gemeente raadsleden. Aalst. Kunstschilder Jean Roels (a) Bosteels stelde destijds door het stadsbestuur het inzagerecht te zijn geweigerd van dienstverslagen in verband met het einde stellen aan de arbeidsovereenkomst van 31 ge subsidieerde kontraktuelen. Hij had de vernietiging van deze beslissing gevraagd aan de gouver neur en geprotesteerd omdat hem inzage werd geweigerd. Op 15 maart 11. antwoordde de gou verneur zich niet te hebben verzet tegen de collegebeslissing docht stelde dat het inzagerecht van de dienstverslagen hem ten onrechte door het stadsbestuur werd gewei gerd. Door de gouverneur werd in derdaad gesteld dat "elk bestuurs- dokument moet vanaf zijn ontstaan, ongeacht de drager en ongeacht het stadium van de besluitvorming waarin het stuk werd opgemaakt overeenkomstig het reglement ter inzage moet zijn". Hij zegde verder het college te hebben aangemaand het inzagerecht van de raadsleden te respekteren. Deze argumentatie komt trouwens voor in de omzend- Tot en met donderdag 12 juli kan U in het Meiderts Faluintjeshof aan de Hoogstraat werken bekijken van kunstschilder Jean Roels. Een ach- tenvijftige Brusselaar die te Mel dert en omstreken belandde en in de volksmond 'Jeanke den Brusselaar' wordt genoemd. Litera tor Achiel Vermeiren was de gast spreker bij de vernissage verleden donderdag. Van in zijn jeugd was Jean in de greep van de tekenkunst en dat aan geboren talent koesterde hij verder en kweekte het aan in de akademie. Voor den brode werd hij huisschil der, doch algauw specialiseerde hij zich in Ietterschilderen. Naast schilderen zat ook de sport hem in het bloed. Met het aureool van trainer bij de jeugd en Ander- lecht belandde hij in de Faluintjes en leidde plaatselijke clubs naar ho gere klassen. Hij kon de mensen minzaam en lieftallig aanpakken doch hield wel aan regels. Discipli ne in een team noemde hij een on misbare voorwaarde om tot enig sukses te komen. Jean Roels toonde zijn werken reeds her en der. O.m. in Dender monde, Lebbeke, Moorsel en Affli gem. Eerlang ziet U zijn werken ooi te Meldert in het Parochiecentra! aan de Stevensveldstraat. Portretschilder Veelzijdig als hij is schildert Roel landschappen, stillevens, marines typische gebouwen, aardige hoek jes, interieurs, bossen en weiden Maar in wezen toont hij zijn be gaafdheid vooral in zijn portretten Heel wat portretten maakte hij dai ook reeds in opdracht en dat vai Pee Klak is dan wel een dat biezon der geslaagd is. Het leven van elke dag heeft hei niet steeds toegelachen. Vaak schil derde hij bij een klein kacheltje er minimale verlichting. Doch die pe riode heeft hij reeds lang vaarwel gezegd. Ook burgemeester Annie De Maght kwam Jean Roels feliciteren want ook zij is een vurige bewonder aarster van deze minzame volks schilder. LH brief van 19 januari 1990 van minis ter Tobback bevoegd voor binnen landse zaken. In zitting van 27 maart 1990 vroeg raadslid Bosteels dan andermaal in zage te verkrijgen in de stukken die hem eerder ontzegd werden en keerde zich tegen het moeten indie nen van een voorafgaandelijke schriftelijke toelating die een dui delijke beperking is van het inzage recht van de raadsleden. Willy Bosteels betreurt dat niette genstaande het schrijven van de gouverneur om het inzagerecht te respekteren hem dat inzagerecht bleef geweigerd. In een schrijven van 22 juni 11. dat dergelijke vooraf gaandelijke vraag tot toelating van inzage in strijd is met de wettelijke bepalingen. En het college van bur gemeester en schepenen werd aan gemaand die regeling over vooraf gaandelijke aanvraag van inzage aan de bestaande wetgeving en re glementering aan te passen.

De Voorpost | 1990 | | pagina 14