een megacircus! De Mondiale: OPTIEK ^ffSSHtS t. Oi.ce Va$! i cékcermcsM Ouds V« ö€N0ERf4C KAATSEN jaarlii 13e, 1 twee wond de 5e mem DeW Te Bi rel R prijs, de 2t prijze vroeg eersti voor le er jaarli i voor Te Z Roel: I en8< Zaalvoetbal. In de Donckstraat spelen ze zaalvoetbal in open lucht. Gemakkei ke zijn het daar nooit geweest. De Goalgetters. (vh) In wat voor een harteloze wereld leven wij toch! Nog maar net veegden onze Rode Duivels Z-Korea en Uruguay zwierig onder de mat, of ze moesten eraan geloven tegen de Spanjaarden en de Engelsen. Hemeltergend was vooral de manier waarop de Belgen het laken steeds naar zich toe trokken, om dan de finale snok te verzuimen. Tijdens België-Uruguay, waarover u in onze vorige editie langdurig hebt kunnen proeven van vocabulai re delicatessen allerhande, sprak Rik De Saedeleer de gevleugelde woorden, 'het geluk,is altijd met de beste ploeg'. Rik De Saedeleer is een charlatan, een wolf in schapenvacht. Hoe zuur de druiven gegeten kunnen worden, wisten we na België-Spanje. Ondanks een schitterende Scifo, een grootse Ceulemans en een perfecte Van Der Eist werden de Rode Duivels geklopt door de Iberiërs. Zelfs met een vertimmerde ploeg moesten de Spanjaarden in ons hun meerdere erkennen. Toch gingen we de boot in. Ook dat is voetbal. Hei zou nogal wat worden als de beste ploeg altijd zou winnen, zeker? Waarmee zouden de Mafiabookmakers dan het zout op hun patatten moeten verdienen? De Belgen hebben trouwens heel wat ervaring in het winnen van wedstrijden waarin ze duidelijk onderlagen. Dat dit hoofdstuk van 'underdog' versus voetbalgrootmacht nu definitief afgesloten is, zal de aandachtige kijker zondermeer beamen. Wat hier in België natuurlijk de emmer deed overlopen, was de gevleide zege van Engeland tegen de Rode Duivels. Het doelhout van Peter Shilton, dat men minstens voor de ingang van Buckingham Palace mag zetten, bleek een Engelse twaalfde man, een niet te passeren extra-verdediger. Konden we er in het begin van de partij nog om lachen - u kent dat, de drankjes en knabbelderaarijen worden dan nog maar pas ontkurkt, en de sfeer is nog losjes en gemoedelijk - dan groeide het ongenoegen met de minuut. Toen de reglementaire 90 minuten doelpuntenloos aan ons netvlies voorbijgetrokken waren, wisten we hoe laat het was. De fysiek sterkere Engelsen zouden ons in de 2 x 15 minuten overrompelen en ons het finale nekschot toebrengen. Dat bleek nogal mee te vallen. De Belgen hielden goed stand, en schiepen de gevaarlijkste kansen. Na 119 minuten Belgische druk, af en toe onderbroken door een Engelse counter, omdat onze jongens hun verdediging toch ook eens moesten testen, gebeurde het onvoorstelbare. Gekscherend - u kent ons - blaaskaakten we dal deze vrije trap ons een beetje deed denken aan de douche-scène uit Hitchkok 'Psycho'. Toen onverlaat Plan de bal er rechtstreeks inknalde was de stilte dan ook te snijden. Wij, die onze koelbloedigheid rechtstreeks uit de diepvriezer halen, merkten ijskoud op: 'En die douchescène liep óók slecht af. Gelukkig kunnen wij ook nogal hard lopen, zeker als het erom gaat ons vege lijf te redden. De Belgen liggen er dus uit en kunnen zich nu richten op Wimbledon, waar Becker korte metten maakt met alles wat aan de andere kant van het net beweegt. Andere uitwijkmogelijkheden om de schande van Bologna naar de vergeethoeken van uw geheugen te verbannen, zijn de 197 renners die hun toertje rond Frankrijk rijden. Maar toch: het doet pijn om te beseffen dat je het had kunnen schoppen tot in de halve finales. Maar u kan het ook positief bekijken. Bijna alle smaakmakers van dit tomooi zijn op een onverdiende manier uit de weg geruimd. Zweden, een ploeg waarvan erg veel verwacht werd, sneuvelde in de eerste ronde, na een nochtans uitstekende match tegen Brazilië. Vooral 'Babyface' Brolin maakte een grote indruk op ons. Exit Zweden. Ook de U.S.S.R. werd onverdiend gewipt, eenvoudigweg omdat de nederlaag tegen Argentinië enkel en alleen het werk was van de Zweedse scheidsrechter Fredrikson, die een strafschopovertreding op de Russen en een hands van Maradona in de 16-meterzone niet bestrafte. Aan de Russische 4-0 overwin ning tegen Kameroen zat een reukje, dat ons qua aroma deed terugdenken aan Duitsland-Oostenrijk van acht jaar geleden. Oh, de coach van de Kameroense leeuwen is een Rus, zegt u. Ik denk dat er zonet begonnen is aan het optrekken van een Datsjka, ergens in de buurt van de Zwarte Zee. De Verenigde Arabische Emiraten en Zuid-Korea illustreerden op een lichtjes gênante manier dat het voetbal in Azië nog in zijn kinderschoenen staat. Het is natuurlijk goed voor de mondialisering van de sport dat zoveel mogelijk landen van verschillende continenten deelnemen, maar als je de Emiraten vergelijkt met Kameroen, Egypte en Costa Rica, valt het wel erg op hoe weinig geëvolueerd hel voetbal in Azië is. Over de Verenigde Staten kunnen we kort zijn. In 1994, wanneer de Worldcup in de VS zal worden gehouden, zullen ze hopelijk sterker voor de dag komen. Hoewel een Ramos of een Banks wél talentrijke individuen zijn. Ook Schotland, dat eerst verloor tegen het verrassende Costa Rica, was niet echt een wereldploeg. Maar er waren véél zwakkere elftallen in de tweede ronde (o.a. een wit met blauwe strepen). Van Oostenrijk gold een beetje hetzclfdee. Tegen Italië kwamen ze ruim tekort, dat is waar, maar het was dan ook Italië's beste match van het tomooi. De jodelaars moesten gelukkig niet ver. Maar de 'superaanvallers' Rodax en Polster stelden danig teleur. Dan is De Mol óók een spits buiten categorie. Van alle gewipten uit de eerste ronde was Egypte wel het grootste slachtoffer. Eerst de overwinningverdienen tegen Nederland, dat de bordjes tóch gelijk kon houden. Dan een anti-wedstrijd tegen Ierland, waarbij de stand ook in evenwicht bleef. Tegen het Engelse blok gingen ze er aan onderdoor. Op het uur bracht Wright zijn ploeg op voorsprong, zonder dat de Egyptenaren nog konden tegensocren. Niet echt een spectaculaire ploeg, maar wel een sterk geheel. Met de achtste finales werd hei Mondialetomooi, dat hoewel de eerste ronde zeer verrassende resultaten bracht, werkelijk op gang geschoten. Wie voor de Wereldbeker getipt had op een wedstrijd Kameroen-Colombia, was ofwel een genie, ofwel de wonderdokter van Kameroen zélf. Ouwe Milla, 38 jaar, en nog zo fris als een dartelend veulen, tekende twee doelpunten aan en bracht zijn team in de kwartfinales. Valderama kon met één van zijn typisch splijtende voorzetten de stand nog milderen, maar meer zat er voor de mannen van 'El Loco' Higuita niet in. El Loco ging trouwens falikant op zijn bek, zoals u allen hebt kunnen zien. Tegen de vurigste leeuw, Milla, moet men niet beginnen met dribbels en andere spielereien. Wie zich mijn voorspelling nog herinnert, weet dat ik vooropgesteld had dat Kameroen het tot in de kwartfinales zou schoppen. Wel, ziehier! De tiende ploeg die huiswaarts mocht keren was Costa Rica, dat met (te) zware 4-1 cijfers door Tsjecho-Slowakije werd temggewezen. Dan gebeurde het onvoorstelbare: Brazilië, de geelblauwe falanks, de ploeg met het rijkste Mondialeverteden, werd gewipt door de opportunistische gelukzakken van Argentijnen. Eén flits van Maradona volstond om de Brazilia nen in het stof te doen bijten. Ons hart brak een beetje, omdat het altijd zielig is de Brazilianen te zien verliezen. Maar we moeten verder. Naar W-Duitsland-Nederland bijvoorbeeld, samen met België-Uruguay en Italië-Argentinië dé match van het tomooi: 2 duivels sterke ploegen, die met veel inzet - en veel fouten - mekaar Bekampften, en evenveel energie verstookten als u en ik op een hele winter. De Duitsers wonnen toch wel verdiend, hoewel Oranje met geheven hoofd het tomooi mag verlaten. Over de Rijkaard-Völler affaire kan ik alleen maar zeggen dat het een schitterend TV-moment was. Ierland-Roemenië: ergens halfweg in slaap gevallen. De Roemenen wilden zo vlug mogelijk huiswaarts keren, om hun geteisterde families uil de handen van de door iliescu ingehuurde 'mijnwerkers' te halen. Toch moesten ze wachten tot de strafschoppen, die de Ieren met 5-4 wonnen. Na Italië-Uruguay kon de gemiddelde voetbalhatende Italiaan - ik ken hem niet, maar hij moét bestaan - zijn nachtrust wel vergeten. Een zeer sterk Italië kon pas in hei laatste halfuur afstand nemen van de opzittende Uruguayanen Schilaca en Serena zorgden voor de 2-0. Italië zoals verwacht naar de kwartfinales dus. Wat Spanje-Joegoslavië ons bracht, was ook niet bepaald groots te noemen. Toch waren er 2 onbetwistbare uitblinkers: Martin Vazquez aan de Iberische en Slojkovic aan de Joegoslavische kant. De vrije trap die de Joego's in de kwartfinales bracht, vond ik misschien wel hét doelpunt van dit tornooi. Over de laatste achtste finales kon U uitgebreid lezen in het begin van dit stukje, zodat we de kwartfinaletaart kunnen aansnijden. Vanaf deze ronde werd duidelijk hoe gróót de inzet wel was. De eerste wedstrijd, Argeminië-Joegoslavië liep over van de vuile Argentijnse fouten - na deze match hadden 11 spelers van de blauw-witte Lottowinnaars geel - en aan Joegoslavische kant werd Sabanadzovic reeds na een half uur uitgesloten. Zelfs met tien man waren de Joego's de betere ploeg, maar enkel de strafschoppen konden het verschil maken. Maradona en Stojkovic misten, en Goycochea pakte de laatste 2 Joegoslavische penaltys. Argentinië in de halve finale! Ook lerland-Italië was niet bepaald een spetterende partij. Blijkbaar hebben de Italianen grote moeilijkheden met ploegen die zich ingraven. Eén mager doelpuntje van Schilacci bracht de Squadra Azurri bij de laatste vier. W-Duits- Ïand-Tsjechoslowakije was niet écht slecht, maar miste toch een niveau dat de wedstrijden van de Roden wél hadden. Matthaus maakte het verschil, en de W-Duitsers mochten zich naar Turijn begeven. Zoals verwacht en gevreesd kon worden, hebben de Kameroenezen het in de kwartfinale moeten afleggen tegen Engeland, Toch gebeurde dit pas na verlengingen, nadat Kameroen tot op 7 minuten van het eind van de regulière speeltijd op voorsprong had gestaan. De leeuwen eruit dus, en het laatste greintje non-conventioneel exotisme verdween hiermee langs de Grote Poort uit het tornooi. Wie had gedacht dat de Italianen de Argentijnen zouden inpakken en terug naar 'Af' sturen, kwam bedrogen uit. Voor het eerst in dit tomooi speelden de Zuid-Amerikanen als de wereldkampioenen die ze toch zijn. Italië lag ónder, en komt u me niet vertellen dat dat niet waar is. Inderdaad, op basis van wat Italië had laten zien in de vorige wedstrijden, verdiende het die finaleplaats, maar de Argentijnen kan toch niet aangewreven worden dat ze net nu de betere ploeg waren? Iedereen heeft het recht om zijn leven te beteren, dus waarom de blauw-witten niet. Als ze zó spelen tegen W-Duitsland worden ze opnieuw wereldkampioen, dat kunnen we u verzekeren! Duitsland zelf kon pas na strafschoppen afstand nemen van Engeland (net zoals in de andere halve finale gebeurde). In een partij waarin ook de Engelsen zich hadden overtroffen, ging de Mannschaft toch verdiend door. Volgende week: - De finale! - De Mondiale: Kleine en Grote Eigenaardigheden! Tom DE BACKER Kaatsen. Rap en Vlug Kastel verloor in de heenwedstrijd voor de Beker vat België tegen Vitrival met 15-12 maar in de terugwedstrijd zette Kastel het spi naar zijn hand en won met 15-7. Het bekert dus verder samen met Opstal Pelotl y (vh) 22 - 6.7.1990 - De Voorpost Zaalvoetbal. Commilfooboys-t Pleintje tijdens het zaalvoetbaltornooi van de Donckstraat te Dendermonde (vh) Te Zei Achiel drie di voor G; kens, i le, G< D'holl; eerste Petrus wona: drie ai de 107 aangei kop bi Witte, schen Temn Waute Steen: Dieric Zaalvoetbal. In de Dendermondse Donckstraat heeft het traditioneel zaalvoetbaltornooi plaats. We zien hie.. Poldershotters (vh)

De Voorpost | 1990 | | pagina 22