ACV-Gewest Aalst evalueerde Stedelijk Tewerkstellingsgebied Fietspad Brusselbaan en Brusselsesteenweg wordt heringericht Vredeshuis heropent in de Zonnestraat Frans Verhulst, voorzitter Aalsters Handelscentrum Moorselbaan 2 - 6.7.1990 - De Voorpost Aalst. Het Vredeshuis aan de Esplanadestraat gaat dicht a Aalst. Hier in de Zonnestraal komt het nieuwe Vredeshuis a Het heeft een paar jaar geduurd vooraleer de vredesbeweging onder impuls van dr Jef De Loof een onderkomen vond in Aalst. Sommige woningen waren minder geschikt, anderen te duur. In de Esplanadestraat 8 werd dan een goed onderkomen gevonden. Heel wat aktiviteiten hadden er plaats en aantal gelijkgerichte verenigingen voelden er zich thuis. En op De huidige ploeg de middag kon men er aan een demokratische prys goed en clean eten. ren. U kan storten op rekeningnum mer 429-8074981-34 of 011- 1555794-15 van Vredeshuis Aalst. In amper vier jaar tijd blijkt nu dat de beschikbare ruimtes die noch tans optimaal werden uitgebaat, al te klein zijn. Het Vredeshuis barst uit zijn voegen. Men gaat dan ook verhuizen en dat naar een pand aan de Zonnestraat 26. De ontmoeting met Jos De Geyter verleden zater dag was de laatste aktiviteit aan de Esplanadestraat. Op zondag 26 au gustus is het Vredeshuis op zijn nieuw adres open van 14.00 uur tot in de late avond. En om 15.00 uur is er ook een veiling van kunstwerken. Momenteel is men aan de voorbe reidingen voor de verhuizing toe. In de nieuwe vestiging wordt ge kuist, wordt aangepast wat moet en men start er na de vakantie met een gloednieuw programma op zater dag 25 augustus om 20.00 uur. De opening zal gebeuren in aanwezig heid van Europees kommissaris Ka- rel Van Miert. Hulp gevraagd De enkele mensen die het vredes huis recht houden, kunnen alleen de moeilijkheden van de verhuizing niet aan. De verhuis zelf heen plaats morgen zaterdag 7 juli. Daar voor zijn heel wat handen noodza kelijk. Tijdens de rest van de maan den juli en augustus moet worden opgekuist, geverfd en komen aller hande klusjes om de hoek kijken. Gevraagd wordt naar medewerkers die eventueel tot de kerngroep wil len behoren. Bovendien kost verhuizen ook geld. Veel geld. Wie zijn lidgeld voor 1990 nog niet betaalde, wordt ver zocht dit dringend te doen. Wie wel reeds betaalde, wordt verzocht een supplementaire inspanning te leve- De mensen die het tot hiertoe waar maakten zijn voorzitter Jef De Loof, ondervoorzitters Rene Van der Speeten, Jef Van Caudenberg en William De Bruyn, gedelegeerd bestuurder Chris Van der Steen, se cretaris Rudy Vande Keere, pen ningmeester Koen Cockx en tech nisch adviseur Roland De Meule- meester. De kerngroepleden zijn Marit Ad- riaenssen, Dolores Baita, Roger en Pia Callebaut, Jeanine Capiau, Gui- do De Bree, Agnes De Gusseme, Hugo De Moor, Erna De Smet, Re ne De Waegeneer, Paul De Witte, Herman D'Hoker, Vicky D'Hondt, Mark Galle, Paul Haegeman, Johan Heirman, Achiel Hutsebaut, Guido Moens, Rita Mol, Luc en Ria Peers man, Anne-Marie Seminck, Leen Soete, Vera Stroobants, Lieve Van den Steen, Jan Van der Meersche, Erwin Van de Velde, Liliane Van Gijsegem, Ann-Marie Van Hoor- rick, Rita Van Malderen, Frans Van Volsem, Jos Verdoodt, Lucienne Verlé en Jo Versteghe. De medewerkers Remi Van den Eeckhoudt, Jan Van der Straeten, Paul Van Herreweghe, Herwig Van Holsbeeck en Robert Wingene. Openingsbanket Op zaterdag 25 augustus kan je des gewenst aanzitten in het nieuw Vre deshuis vanaf 21.00 uur aan een feestbanket. Voor 1200 fr, wijn niet inbegrepen, serveert men er u: Amuse-oouche: bruin brood met maatjes en mini broccoli; symfonie van wijting, Schotse zalm op tama- rinderoom; parelhoenfilet in dam metje met garnituur van jonge groenten en een bavarois met aard beien. Inschrijven voor 15 augustus is wel noodzakelijk, (lh) Aan minister Sauwens werd verle den dinsdag ook gewezen op de ge vaarlijke situatie voor fietsers op de N9, Brusselbaan te Erembodegem en Brusselsesteenweg te Aalst. Langs één zijde van de weg liggen, beginnend van de buitenzijde met de huizen achtereenvolgens een voetpad, een parkeerstrook en dan naast de rijweg het fietspad. Een alleszins eigenaardige opstelling waartegen de Liberale Jongeren- raad zich bij monde van gemeente raadslid Johan Stijlemans zich reeds lang heeft verzet. Fietsers rij den er tussen langs hun rechterzijde geparkeerde, parkerende of ver trekkende wagens en langs de lin kerzijd? naast de verkeersstroom wagens allerhande. Ook voor de au tochauffeur geeft het een gevoel van onveiligheid. Als er op een be paalde plaats eens weinig auto's ge parkeerd staan, krijgt de chauffeur de indruk dat fietsers, alhoewel bin nen op het gemarkeerd fietspad, zich op de rijbaan bevinden. En om zich tegen het drukke verkeer te beschermen maken een aantal fiet sers dan liever gebruik van het voet pad naast de huizen. Van '87 tot '89 waren er op de Brusselbaan en de Brusselsesteenweg 77 verkeerson gevallen en bij een vijfde, ervan wa ren (brom)fietsers betrokken. Het aanleggen van een afgescheiden en bij voorkeur verhoogd fietspad zou op deze drukke verkeersweg een belangrijke bescherming bieden. Het Stadsbestuur heeft dan ook vol gende vragen: 1. graag het fietspad verleggen tussen voetpad en de par keerstrook, 2. deze parkeerstrook aanleggen op voldoende afstand van de verkeerskruispunten zoda; de fietser voldoende zichtbaar blijft voor het naar rechts afslaand ver keer. Zoniet blijft er het risico da: de fietser verborgen blijft achter ge parkeerde wagens. 3. graag hei fietspad in een ander bestratings materiaal aanleggen en dat laten doorlopen op het kruispunt in plaats van het fietspad aan hei kruispunt te eindigen en te vervan gen door een gemarkeerd fietspad. Akkoord De minister vond het redelijk het fietspad aan te leggen tussen het voetpad en de parkeerstrook en niet (meer) tussen de parkeerstrook en de rijweg. Hij wil verder de rijweg definitief herleiden tot twee rijvak ken van elk drie meter breedte. De uitvoering van dit projekt zou ge beuren na de komende winter. Tevreden Het bestuur van de Liberale Jonge- renraad dat reeds met o.m. Johan Stijlemans en Herman Morel sinds 1987 ijvert voor verleggen van het fietspad zoals hoger aangegeven er vaart met de beslissing van deze mi nister op de goede baan te zijn. De LJR is tevreden dat de door het stadsbestuur overgenomen wensen van de Liberale Jongerenraad ook door de minister zullen worden ge volgd en hoopt dat de vooropgestel de toezeggingen nu vlug zullen wor den uitgevoerd. LH Aalst. Frans Verhulstaltijd druk bezig (a) Gewestvoorzitter Paul Nijs bracht in het ACV-gebouw een evaluatie van het recente twerkstellingsbeleid in en rond Aalst Dit als spreekbuis van het Algemeen Christelijk Vakverbond (ACV) Gewest Aalst dat 7 plaatselij ke ACV-besturen overkoepelt Positief H et ACV-Gewest Aalst waardeert de bezorgdheid van het stadsbe stuur i.v.m. het tewerkstellingsbe leid. O.m. door het publiceren van de bij de VDAB gekende vakante betrekkingen. Graag ook daarbij aansluitend andere opleidingsvor men als jobklub, beroepsopleidin gen, leerwerkplaats De Loods werklozenkring en weer-werk-aktie aan bod laten komen. Graag ook de scholen stimuleren en oriënteren naar meer arbeidsgerichte takken. Wensen Voor het ACV ware het invoeren van een vestigingsstop van steeds meer interimbureaus gewenst. 'Te veel interimbureaus remmen vaste arbeidsplaatsen af'. Wat betreft het "doplokaal" zou dat meer moeten zijn dan de plaats waar men zijn stempeltje haalt. Een ontmoetings plaats typisch voor werkzoekenden. Bijzondere aandacht wordt ge vraagd vor werkzoekende migran ten. Die komen vaak terecht in de meest risicovolle en minstbetaalde sektoren. Met het afwijzen door het stadsbestuur van een werkgelegen heidsagentschap is het probleem niet van de baan. Het stadsbestuur blijft initiatieven te nemen voor moeilijk in het arbeidscircuit op te nemen mensen. Gesteld wordt dan een lokaal tewerkstellingsbeleid moet kaderen in dat van hogere in stanties betrokken bij het sociaal overleg. Volgens het ACV richt het beleid van het stadsbestuur Aalst zich al te veel op alleenzaligmaken de bedrijventerreinen. Die vormen slechts één beperkt onderdeel van een reëel tewerkstellingsbeleid. Industrieterrein Le Lion d' Or Waren de investeringen om het ter rein bouwrijk te maken en de we- geninfrastruktuur aan te leggen, de wijze waarop het terrein verkaveld is en de toewijzing van de loten ge beurde op een eerder goedkope wij ze. Op enkele uitzonderingen na van verantwoorde herlokalisatie van buurthinderende of van uitbrei ding ging het hoofdzakelijk om kleine bedrijven waarvan het te- werkstellingseffekt klein of onbe staande is. De transaktie leverde eerder goedkope bouwgronden op dan bijkomende tewerkstelling. Zo wel ekonomisch als ekologisch heeft het beleid hier gefaald. Im- en explosie Brussel zwermt uit Aalst heeft een expansiedrang en krijgt van andere gemeenten taken toegewezen. Dat mondt uit in een implosie binnen "de ring" en een explosie erbuiten. Binnen de ring wordt het stadscen trum volgestouwd met hoogbouw- projekten en wordt de binnenruim te van een aantal stadsgedeelten ontgonnen: het Immoprojekt in de De Ridder en de De Keyserstraat, de pen ruimte in de Stefaan De Jonghestraat en de plannen voor verbinding van tabakfabriek 't Baantje naar de markt. Een ver keerd begrepen "invullingspolitiek" waarbij wonen ondergeschikt wordt gemaakt aan handel, kantoren en diensten. Projekten die allerminst tewerkstelling bevorderen maar wel de leefbaarheid hypothekeren. Bui ten de ring komt dan een explosie. Groengebieden maken plaats voor KMO-zones en te Hofstade en op het Wijngaardveld worden uitbrei dingen gepland. De "Ring"... Door enerzijds verkeerde beslissin gen te nemen (bvb wegens zijn ver keerstechnische ligging de uitbrei ding van het Wijngaardveld) en an derzijds de ambitie de stad verre gaand uit te breiden komt men er tenslotte toe het nodig te vinden de ring rondom Aalst op een of andere wijze te sluiten. Ook hier (net zoals met de centrumproblematiek) ko men we dus tot een konflikt tussen het sleutelen aan werkgelegenheid - een middel om te kunnen voorzien in een aantal levensbehoeften - en andere belangrijke menselijke be hoeften zoals verkeersveiligheid, een aangename woonomgeving, het behoud van buurteenheden (i.p.v. door grote wegen verkapte delen) en zeker ook net beschikken over (beschermde) natuurgebieden. Werk in eigen streek Uiteraard kant het ACV zich aller minst tegen het scheppen van ruim ten voor bedrijven. Wel wordt ge steld dat er grenzen zijn aan deze invalshoek om werkgelegenheid te scheppen teneindé de werkloosheid tot aanvaardbare proporties terug te dringen. Het ACV is begaan met "werk in eigen streek" en met "pen- delarbeid". "Werken in eigen streek" impliceert vanzelfsprekend niet werken in eigen "stad". De pro blematiek moet dan ook in een rui mere regio behandeld worden. Het is duidelijk dat Aalst als centrum stad reeds heel wat funkties vervult: onderwijs, diverse openbare dien sten, gezondheidszorg (2 hospita len) kantoren voor de dienstensek- tor, een zeer ruime middenstands en handelsfunktie, vier industrie terreinen en het industrieterrein Aalst centrum... Wat betreft dit laatste zorgen vier deelgemeenten van Aalst (Aalst, Erembodegem, Hofstade en Gijzegem) voor 60% van de capaciteit van het ar rondissement. De uitbreidingsca paciteit van onze stad - wil ze leef baar blijven - is beperkt. Vandaar de noodzaak bewuste keuzes te ma ken. Keuzes maken Aalst moet kiezen welke funkties men wil stabiliseren en welke ande re men wil aanzwengelen. Enerzijds dient er rekening gehouden met het feit dat de ruimte schaars is en dus een hoog rendement aan tewerk stelling a rato van de ingenomen ruimte moet nagestreefd worden en anderzijds de aanwezigheid van een intens openbaar vervoer maximaal moet benut worden. Ordening en spreiding leiden er ons toe te stellen dat op net vlak van industrie- of bedrijventerreinen (het ondersc heid tussen industrieterreinen, zoals wij ze in ons arrondissement kennen, en kmo-terreinen is rela tief) Aalst reeds behoorlijk zijn taak vervult en het eerder aan zuidelijker gelegen delen van het arrondisse ment toekomt - zo nodig - ruimte te kreëren. Op het vlak van kantoren en kmo-terreinen zijn wij van oor deel dat de plannen of voorstellen in Aalst op te veel terreinen mikken en vooral op terreinen met een lig ging die gemakkelijk is voor het pri- véverkeer en voldoet aan eigenlijk niet terzake zijnde argumenten zoals publicitaire ligging. Onze dure - want schaarse - landschapszichten dienen niet opgeofferd te worden Al vijf jaar is Frans Verhulst de dy namische voorzitter van het Han delscentrum Moorselbaan. Onder zijn bezielende leiding heeft het handelscentrum nieuwe impulsen gekregen. Volgens hem kan het handelscentrum van de Moorsel baan opgedeeld worden in drie stukken een voor-, midden- en aan reklamedoeleinden. Besluiten ACV-Gewest Aalst komt tot vol gende besluiten: 1. Expansie om de expansie is uit den boze. Er moeten wel over wogen keuze keuzes worden ge maakt. 2. Aalst moet allerminst "cavalier seul" spelen. Het moet zich aanpassen in het arrondisse menteel beleid. 3. Inplantingen moeten kaderen in de nieuwe visies omtrent ruimtelijke ordening, niet in het minst wat betreft de mobili teit. 4. De ring kan enkel over wogen worden na een verkeersef- fektrapport en na aktualiseren van het struktuurplan van Groot-Aalst. LH Op 23 juli komt de voltallige ploeg van het populaire Radio 2 feuilleton 't Koekoeks nest naar Gent voor de opname van 5 afleveringen. De mobiele studio zal opge steld staan in het Europees Figurenteater- centrum aan de Trommelstraat 1 in het Patershol te Gent. De vzw Toerisme KnokJce-Heist heeft een brochure uitgegeven "Zomer 90"met daar in dag-aan-dag alle manifestaties die in Knokke Heist in juli en augustus plaatsvin den. De brochure is gratis te bekomen op de infokantoren Tramhalte Heist en Infokan- toor Lichttorenplein Knokke. achterste deel. De voedingszaken zijn hier toonaangevend. Ook de meubelzaken zijn in de Moorsel baan goed vertegenwoordigd, wat bij andere dekenijen niet zo uitge sproken het geval is. En daarnaast zijn er natuurlijk nog tal van andere branches van de middenstand terug te vinden. Frans zelf is melkventer, een beroep dat op sterven na dood is. Achttien jaar geleden werd het han delscentrum van de Moorselbaan opgericht. Men wilde vanbij de start al niet de naam "dekenij" aanne men. "Een dekenij is van katoliek gezag", zegt Frans die ook van oor deel is dat handelaars geen dekens zijn. Toch zijn er gemeenschappelij ke dingen. Net zoals een hanaelsde- kenij moet het handelscentrum van de Moorselbaan bestendige evolue ren. Vroeger was het aantal hande laars dat aan een braderie deelnam eerder schaars te noemen. Dat is veranderd. Maar nu krijgt men het andere effekter is bijna sprake van een wildgroei, vooral dan wanneer men het heeft over de gekke lage prijzen die men vraagt. Dat doet een braderie geen goed, vindt Frans die zegt dat men in de eerste plaats kwaliteitswaren moet aanbieden. Alleen dan kan men standhouden. En voor die kwaliteit moet men een redelijke prijs vragen. Zo dwingt men respekt af voor de eigen zaak en dat komt iedereen ten goede. Een van de bedoelingen van het handelscentrum is de mensen van de Moorselbaan ertoe aan te zetten in eigen straat hun aankopen te doen. Mensen van 1990 blijken ge haast te zijn en de Moorselbaan moet op die gehaastheid inspelen wil het zijn kliënteel behouden zegt Frans Verhulst die pleit voor een aantrekkelijke braderie waarop men bepaalde aktiviteiten moet or- ganizeren. (da)

De Voorpost | 1990 | | pagina 2