"Ik zal alles blijven zingen wat voor mij is" p Koen Crucke of van operazanger tot akteur en schlagerzanger L 30 - 6.7.1990 - De Voorpost ut het ™ds ve intigti abant i te v( tere kj oor d «onde t eer: n de ktie e tiling, rvade nk vo isscht ïooljz aoie e inric erdel avon< eorge tot. E n hel iren d n var colle la de wi var Jplom; locht 5 jeynia Inde? ^sluitc jSdiplo Ifornn Bioolj ïrick ,zoor lllietc ion va Sroni< bewel Koen Crucke voorstellen aan de opera- en belcantoliefhebbers, zou open deuren instampen zyn. In dit genre is hij al lang bekend. Minder voor de hand liggend is het feit dat hy nu regelmatig te gast is in 'Tien om te zien". Eind vorig jaar deed zyn plaatje "Vrolijk Kerstfeest" het heel goed en ook nu neuriet jong en oud in Vlaanderen zijn hit "Van nu af aan". Wie er vroeg bij was op 15 mei in de tent op de Grote Markt van Dendermonde, waar Radio 2 een rechtstreekse uitzending verzorgde naar aanleiding van de Ros Beiaardommegang, zal ongetwijfeld genoten hebben van de warme en volle stem van Koen Crucke. Hij zong er zijn allernieuwste single en bezorgde de Dendermondenaren een toemaatje door met zyn fraaie tenorstem een vertolking te brengen van het Ros Beiaardlied. Hij was de eerste die voor de komst van "De Kreuners" echt leven in de tent bracht. Het publiek was duidelijk in zijn nopjes. Operazanger Koen Crucke die kan terugvallen op een uitgebreid klassiek repertoire, tapt nu ook uit een ander vaatje en gaat de lichtere toer op. De echte Crucke-adepten zullen moeten toegeven dat ook dit genre hem ligt en dat hij de balans niet kwijt geraakt Hij zet zijn songs met zo'n ontroerende echtheid neer dat zelfs de grootste kritikasters niets anders kunnen doen dan even de zielekleppen sluiten. Dat hij van het ene genre naar het andere probleemloos kan overschakelen bevestigd zijn klasse. Leuk is dat hij bij dit alles zijn artistieke integriteit weet te bewaren. Diegenen die dachten dat hij alleen maar klassieke melodieën goed kon vertolken, moeten onvoorwaardelijk bakzeil halen. Zijn populariteit is groter dan ooit De roem is hem zeker niet naar het hoofd gestegen. Hij is een vlotte, goedlachse, prater die verrast door zijn gevoelen voor humor en zijn ongebreidelde energie. Hij is gewoon zichzelf gebleven. En dat is wellicht de essentie voor zijn sukses. Koen Crucke is een rasechte Gente naar. Hij werd er geboren op 11 februari 1952 en stamt uit een werk mansgezin dat altijd in Gent heeft gewoond. Een groot student is hij nooit geweest. "Ik kon wel goed le ren, maar leerde niet zo graag", ver telt Koen die van kindsbeen af droomde van een loopbaan als zan ger of artiest. "Achteraf moetje dan wel hier en daar gaan bijbenen wat je voordien allemaal verloren hebt. Mijn moeder maakte me duidelijk dat men van een vak als artiest niet kon leven en dat ik iets anders moest kiezen. Mijn peter was kap per en zo ben ik, na mijn middelbare studies, naar de kappersschool ge gaan. Ik ben er ook niet zo lang gebleven, want mijn droom om zan ger te worden bleef mij achtervol gen. Ik ben dan een auditie gaan doen in de Gentse opera en werd er aanvaard in het koor. Na enkele maanden ben ik er solist gewor den". Koen Crucke maakte voordien deel uit van een lichte genre orkest waar mee de verschillende balzalen wer den afgedaan. Hij zat dus eigenlijk al een beetje in het vak voordat hij aan de opera begon. Op aanraden van de mensen van het orkest is hij dan muziek gaan studeren aan het conservatorium. Zo kwam hij on kontakt met een lerares notenleer die ook koorleidster was in de opera en zo "sukkelde" Koen Crucke in de opera. "Mijn bedoeling was niet direkt operazanger te worden. Ik hield ei genlijk meer van de muziek van mijn tijd. Ik heb er wel nooit spijt van gehad dat ik de stap naar de opera heb gezet". Welke leermeesters en wat brachten ze bij? "Ik heb veel leraren gehad, doch de persoon die me het meest heeft bij gebracht is de pianiste Yvonne Vanderiek, die ondertussen 86 jaar is geworden en onlangs nog optrad in- de komedie "De indringer". Ik mocht haar altijd en overal opbellen om raad te vragen. Alles wat ik ooit op de scene heb gedaan, heb ik alle maal met haar bestudeerd. Deze pianolerares en zangpedagoge heeft mij eigenlijk het meeste bijge bracht. Ik ben haar ontzettend dankbaar. Ik heb ook veel in de coulissen geleerd, want als men jong in een opera- of teatergezelschap binnenkomt, dan moet men veel rondkijken met zijn ogen stelen. Op scenegebied (want ik was lang een tenor-buffo) heb ik veel geleerd van Mia Clein, de vrouw van Karei Ro- cufier. Zij was een goede fantaisiste en in die hoedanigheid heeft ze mij veel bijgebracht". Kwaliteiten van een goede opera zanger "Men moet natuurlijk een goede stem hebben, doch men moet ook goed kunnen akteren. Dat werd vroeger nog al eens over het hoofd gezien. Er ging veel aandacht naar de stem en aan het akteren ging men een beeetje voorbij. Dat kan niet meer in deze tijd. De mensen zijn zoveel gewoon nen zien zoveel mooie dingen op televisie. Aan het conservatorium is er ook een grote nood aan vernieuwing. Er is bie- voorbeeld geen musicalafdeling, wat toch een belangrijke kunstvorm is geworden, evenals operette. Als men een opera-programmatie be kijkt en vaststelt dat er geen operet te op voorkomt, is dat gewoon ver nederend. Er zijn natuurlijk nog amateurgezelschappen, maar die beschikken dikwijls niet over ge noeg middelen om iets op een goe de manier te brengen. Daar is geld voor nodig. Als ik in Wenen naar een operette ga kijken, ben ik dik wijls onder de indruk van wat ik heb meegemaakt. Zo spektakulair, zo groots. Er is ook in Vlaanderen een publiek voor de operette, maar dat wordt verwaarloosd". Welke rollen "In het operetterepertoire heb ik ze praktisch allemaal gedaan. In de opera heb ik zeer veel rollen ge speeld, natuurlijk niet de eerste, dat is niet voor mijn stem. Ik ben geen lyrische tenor, ik ben een spiel-te- nor. Ik heb wel alle spiel-tenorrol- len gedaan en in de Opera voor Vlaanderen heb ik grote karakter- tenorrollen gezongen. Onlangs zong ik in de Munt te Brussel de rol van Scuratov uit Totenhaus. Dat is een moeilijke tenor karakter rol. Ik heb daarvan kritieken gekre gen uit Duitsland die subliem wa ren. Ik vind het altijd beangstigend als men in eigen land, in een grote schouwbburg niet de kans krijgt om het daar waar te maken. Ik de tijd heb ik naar Gerard Mortier twee of drie brieven geschreven, doch ik kreeg als antwoord dat er geen plaats was. De Muntschouwburg noem ik een huis waar op staat "Verboden voor Vlamingen". Het is beagnstigend hoe weinig moge lijkheden er hier nog zijn. Ook de Opera voor Vlaanderen, de VLOS, vertoont dezelfde verschijnselen er zijn meer vreemdelingen die ko men zingen dan eigen mensen. Het koor en orkest staan bol van vreem de namen. Er isblijkbaar geen plaats meer. Het ligt aan de top. Men heeft me een paar weken van de VLOS getelefoneerd om twee rollen te doen. Een rol in Strauss die ik zeer interessant vond doch ik was niet meer vrij daar ik in het NTG al een kontrakt had getekend voor "De Gecroonde leersse". De twee de rol was die van een Graalridder in Parsifal", maar dat is twee zinnen en daarvoor heb ik bedankt. Zelfs al had ik geen werk, dan deed ik het nog niet. Opkomen en nadien doo- valTen, nee, dat doe ik niet meer. Lesgeven en les volgen "Ik houd mijn stem nog onder kon- trole bij de nu 86 jarige zangpedago ge Yvonne Vanderiek. Zij kontro- leert mij nog regelmatig. Als er een probleem is, ga ik dat met haar be spreken. Ik geef zelf nog les, doch slechts aan een paar mensen omdat ik heel weinig tijd heb om dat nog te doen. Ik moet dan altijd de lessen verplaatsen en daar houd ik niet van. Als men zich voor iets engage ert, moet men het ook goed kunnen doen. Men had mij ook gevraagd om les te geven aan het conservato rium, aan de toneelafdeling, maar dat kan ik onmogelijk doen De stem onderhouden "Door alles te zingen wat voor mij is onderhoud ik mijn stem. Ik ga bie- voorbeeld vijf keer op een avond optreden. Dat is moordend. Een stem is een broos instrument dat men goed moet verzorgen en waar men zuinig moet mee omspringen en dat doe ik dan ook. Af van het klassieke genre? "De eigentijdse liedjes zoals "Van nu af aan" geven me meer voldoe ning dan het klassieke genre. Als je de mensen luid hoort applaudise- ren en entoesiast zijn, dat geeft je een ontzettende voldoening. Dat heb je niet in een opera. Het klassie ke publiek is eigenlijk niet zo uit bundig. Dat is meer ingehouden. Zo heeft elk genre zijn eigen publiek. Ik heb trouwens een zeer gemeng pu bliek met mensen van alle leeftijd en. Ik houd ontzettend veel van kin deren. In de film "Coco Flanel" heeft de jeugd met mij kunnen ken nis maken. De jongeren kijken ook naar "Tien om te Zien" en ook daar zien ze mij. Ik ben voor hen nog wel die operazanger en opera is voor hen een onbekend terrein. Ze ho ren daar een man die zingt met een volle stem. Misschien trekt hen dat wel aan. Mijn komisch talent zal er ook wel voor een stuk tussen zitten. Ik breng de mensen graag aan het lachen". Radio- en televisiewerk "Ik heb elke vrijdag een kursiefje op Radio Antwerpen, waar ik mijn ver haal vertel. Ik schrijf ook elke week een kursiefje in het damesblad "Flair" en verder doe ik veel radio werk praatprogramma's, kwissen en vanaf september krijg ik mijn eigen tv-programma op de BRT waarvan er al vier afleveringen zijn ingeblikt. Ik doe ook veel presenta tiewerk. Frank Dingenen en met hem samenwerken vind ik tof. We hebben samen in "De drie wijzen" gezeten net als in de film "Blue Be rry Hill" en ook in "Meester, hij begint weer". Frank is een super professioneel iemand." Het NTG en de akteursopleiding "Ik heb geen akteursopleidign ge had. Ergens ben ik misschien een natuurtalent. Ik heb echter wel in veel operettes opgetreden en daar primeert niet alleen de zang, doch evenzer het akteren. Ik heb er veel kennis opgedaan. Zeg maar het me tier geleerd en die kennis heb ik goed kunnen gebruiken in de films en het teater. Akteren is eigenlijk heel eenvoudig je moet alleen maar jezelf zijn en er niet teveel gaan achter zoeken of rondweven. Dat kan alleen alles maar ingewik kelder maken. Veel akteurs maken zich druk over zaken waar het pu bliek helemaal geen weet van heeft. Waarom doe ik die beweging, waar om ga ik daar op die stoel zitten Dat soort dingen vraagt het publiek zich niet af. Ik schud natuurlijk ook niet alles zo maar uit mijn mouw. Ik denk ook na ik speel een type en die handelt zo en zo. Ik doe dat dan fewoon. Ik zoek niet naar ingewik- elde zaken. Daar heeft het publiek geen boodschap aan. Gaan zingen en akteren samen "De technieken blijven dezelfde. Je werkt als akteur met je middenrif. De ademhaling is niet dezelfde voor een akteur die ene langem onoloog moet zeggen als voor een zanger die een aria moet zingen. De organen worden op dezelfde wijze gebruikt. Er is ook natuurlijk een manier van spreken. Zo zijn er bievoorbeeld veel zangers die onnatuurlijk gaan praten. Er zijn akteurs die hun stem kapot maken door op de stem te drukken met als doel ze ruwer te maken. Daardoor krijzen ze dan moeilijkheden zoals knobbeltjes op de stembanden en dat is gevaarlijk. Ik heb daarnet gezegd dat de stem een broos instrument is, ook voor akteurs geldt dat. Ze moeten soms heel veel roepen op de scene en dat doet de stem geen deugd". Groeit de stem mee? "Ja ze verandert door de jaren heen. Als ik opnamen beluister van 20 jaar geleden, dan hoor ik een duidelijk verschil. Mijn stem is volumineuser geworden, het timbre is zachter ge worden. Dat komt natuurlijk ook door het feit dat men aan zijn stem werkt. Konkreet kan men stellen dat de stem met ons lichaam mee gaat. De stem verslijt ook. Men kan er nog zo keurig mee omgaang, docht ze is ook onderhevig aan afta keling. Dat is natuurlijk jammer voor mensen die niet willen begrij pen dat men op een bepaalde leef tijd moet stoppen als zanger. Als akteur ligt dat wel anders. Men kan niet eeuwig blijven zingen. Er zijn enkele mensen die daar een uitzon dering op maken, maar die hebben er dan echt naar geleefd en een beperkt aantal produkties ge bracht." Hoelang nog zingen? "Misschien nog een 20-tal jaren of zelfs zolang niet meer. Ik ga niet tot aan mijn pensioenleeftijd zingen. Ik ga dan wellicht akteur worden en nog bepaalde zaken doen, doch niet meer zo frekwent. Ik ben dat nu al aan het voorbereiden. Ik maak dat ik genoeg reserves en mogelijkhe den heb zodat ik op een bepaalde dag kan zeggen ik stop ermee. Dan ga ik misschien naar Spanje wonen om van het leven te genieten. Ik ga niet tot mijn 70 jaar hollen van het ene optreden naar het andere". En de film? "Koko Flanel is niet mijn filmde buut. Ik was al eerder te zien in "Zware jongens" en in "De Paniek- aaiers", een kleine rol in "Blue Be rry hill" en "Het sakrament" van Cluas. Maar dit wasm ijn eerste gro te rol, een rom om in te bijten. Mijn ervaring met Urbanus is dat hij een groot komiek is en een groot profes sioneel iemand. Hij is ook een heel gevoelig man. Bea Van der Maat zat heel goed in haar rol. Ze is ook zeer goed gecoached door NTG aktrice Blanca Heirman. Bea is een mooie meid die zichzelf is en dat komt goed over op het scherm". Tyd voor Koen "Dat is de titel van mijn tv-program- ma. Het zal een licht klassiek pro gramma zijn met operette, muscial, opera en lichte instrumentale klas sieke nummers. Zeg maar een be etje de opvolger van het vroegere Mezza Musica. Er zullen ook veel bekende musici en zangers in te zien zijn". Bewondering voor wie "Voor mensen die willen werken in het leven om vooruit te komen. Die zich willen inzetten. Zeg maar voor de gezonde strebers. Daar heb ik bewondering voor. Men moet voor alles in het leven werken. Ik heb een hekel aan mensen die iets in de schoot krijgen geworden. Ze den ken dan dat ze er niets mer moeten voordoen en kunnen dan ook wei nig waardering opbrengen. Ik heb een enorme bewondering voor Pavarotti. Die man heeft een stem om jaloers op te zijn. Er zijn ook mensen uit de show-bis die mijn bewondering verdienen. Will Tura is er daar eentje van. Ook Walter Capiau die een doordrijver is die soms drie shows op een avond op neemt en steeds even entoesiast en gemotveerd blijft. Voor mezelf ben ik heel streng. Ik laat niets aan het toeval over. Alles moet in orde zijn mijn uiterlijk, mijn kledij. Ik zit nu een beetje op de moderne toer, bij de jeugd, laat ons maar zeggen. Ik verzorg mij; ik ben nu al zeven kilo vermagderd en er moeten er nog eens zeven af. Ik vind dat ik er gewoon goed moet uitzien. Ik zorg er wie door dat ik niet te drastisch vermager. Vechten voor status "Ik heb moeten knokken voor alles. Ik heb nooit iets in mijn schoo worpen gekregen. Zelfs al is bekend, dan moet men er nog mP' voor werken. Men moet zich atn blijven bewijzen en zich blijvei zetten. De kleine foutjes wol het eerst gezien. Men moet 2KZ blijven aan zichzelf werken, P0?" pas dan kan men zijn beroep en uitoefenen. Het gaat natuurlijk c stuk makkelijker als men al eci kere bekendheid heeft verwoi e Maar eer men zover is, heeft m< heel hard moeten werken. Ik* mezelf als een werker, een dooi Pa ver die niet bij de pakken blijfl ten. Ik ben ook romantisch. Ik\3 nog getroffen door een mooie een mooi lied. Ondanks al die mantiek, blijf ik toch nuchter' weet goed wat er mij aan het ge! J ren is en ik pas daar voor op on rc te relativeren. Ik weet ook uccr goed dat het plots allemaal kal daan zijn. Soms ben ik bang dl nmr,c ene grote leegte komt en dat allemaal voorbij zou zijn. Het i vallen van het applaus zou voo een grote leegte zijn." Lievelingswens "Ik heb altijd lievelingswcnscn dit moment zou ik wel eens wct meemaken dat mijn single "Va ,"ma af aan" nummer één wordt ii r er! Vlaamse hitparade. Van dat g Jen zou ik wel eens willen proeven Francine Vercammen -°°,rn judo Iaat l'Holl

De Voorpost | 1990 | | pagina 30