Ruwbouw Artois kompleks: twintig miljoen Hoe Zjef Dauwe de VU te lijf gaat... Veilig Verkeer Kouterbaan simuleert blokparkeren Schepen F. Saeys: leasing Artoiskompleks laat geen enkele andere investering meer toe 32 - 6.7.1990 - De Voorpost Lebbeke Er blijkt opnieuw schot te komen in het Artois-projekt. Tijdens de jongste gemeenteraadszitting keurden de raadsleden, meerderheid tegen minder heid, de uitvoering van herstellings- en verbouwingswerken aan het kom pleks langsheen de Leo Duboisstraat goed. Duidelijk tegen de zin van de oppositie, die het projekt een financiële ramp voorspelde en de definitieve plannen voor een onderkomen voor brand weer, gemeentelijke technische dienst en politie, in de vorm voorgesteld door de meerderheid, van de tafel veegde. De Volksunie poogde nog een alternatief plan voor te stellen, maar ving bot De werken zoals voorgesteld in het dossier (ruwbouw) worden geraamd op 20 miljoen frank; met alle op- en aanmerkingen vanuit de diverse diensten werd in deze piaanen rekening gehouden. Lebbèke. Zjef Dauwe lanceert een eerste aanval (foto Guy) Lebbeke Donderdagavond, even voor half acht. Het Lebbeekse dorpsplein staat vol geparkeerde wagens. Abnormaal voor een doordeweekse donderdag, want dan valt daar geen kat te bespeuren. Wie echter enigszins vertrouwd is met de Lebbeekse politieke geplogenheden weet dat er vanavond, vierde don derdag van de maand, een gemeenteraadszitting op het programma staat. Je merkt het trouwens. Meerderheidsraadsleden sijpelen het gemeente huis binnen* op naar een koalitievergadering wellicht. Tegen de muur van de 'burgerlijke stand' hangt Gomaar De Wit, voor zitter van het politiek college van de Volksunie. Hij kijkt rond, blijkbaar op zoek naar gelijkgesnaarden. De eerste die arriveert is Willy Bosman, die zich meteen naar de verzamelde Êers begeeft, handjes schudt en >irk De Cock verontschuldigt, 'want die zit nog op een deliberatie'. Moeilijke tijden voor onderwijs mensen. Willy Bosman heeft de pers opge trommeld, een aktie van de Volks unie aangekondigd voor het begin van de raadszitting. We wachten. Gomaar De Wit, blijkbaar het wachten beu, vertrekt. Even later arriveert Dirk De Cock. Opnieuw handjes schudden. Ze zijn van de wereld van de Lebbeekse raadsle den... Ook Zjef Dauwe, meerderheids raadslid, verschijnt ten tonele, klas sieke dossierdoos onder de arm. Al tijd goed voor een kwinkslag, Zjef. Plotseling verzamelen zich vlakbij de pui enkele Volksuniemensen. Op een sakker en een vloek wordt een spandoek ontrold, waarop we kunnen lezen: 'VU PROTES TEERT TEGEN MIL JOENENVERSPILLING'. Netjes wordt er geposeerd voor onze foto graaf. Zjef Dauwe - we zegden het reeds altijd goed voor een grap - heeft het spandoek ook gemerkt en stelt de persmensen voor voor enige anima tie te zorgen. Dossierdoos onder de arm stapt Zjef op het spandoek toe en lanceert dan, als een volleerde karateka, een weliswaar gesimu leerde aanval op het doek. Het lin kerbeen vooruit, de rechterarm als moker gebruikend, hamert Zjef (voorzichtig) op het spandoek in. Het doek wil echter van geen wijken weten en Zjef zet een nieuwe, nu beter gekoördineerde aanval in. Su bliem eigenlijk hoe hij, via armen- en benenwerk, het linnen voorwerp te lijf gaat. Je merkt zo dat het raadslid, in vroeger dagen, lessen in Japanse aanvalstechnieken geno men heeft. Het spandoek begeeft echter niet en de VU blijft tegen de miljoenen verspilling protesteren. Zou dat nog een tijdje doen... Gelukkig dat de humor niet uit het Lebbeekse politieke wereldje ver dwenen is. Pierre Van Rossem SP: naar een nieuwe financiële ramp Dit dossier, aldus Johan De Mol, heeft een bewogen geschiedenis achter de rug. In maart '86 werd tot de aankoop van dit gebouw beslist. Kostprijs: .12 miljoen. Iedereen die het gebouw kende, was ervan over tuigd dat deze prijs overdreven was. Dat de eigendom bezwaard werd met een heleboel erfdienstbaarhe den, maakte de zaak nog minder aangenaam. Gedane zaken nemen echter geen keer en Lebbeke leek op een nieuw CAT-affaire af te stevenen. Meer dan vier jaar na de aankoop lijkt de CVP-PVV-meerderheid te weten wat ze wil. Voorwaar een fraai re sultaat. Toen de ontwerpers een eerste kos tenraming maakten (ca. 34 miljoen frank) vond het schepenkollege dit een ronduit schandalige raming. Blijkbaar is men na enkele jaren over de verontwaardiging neen, want men aanvaardt nu meer dan 52 miljoen frank. En die raming kan nog gekke sprongen maken. In net dossier, zoals dit voorgelegd wordt aan de gemeenteraad, ont breekt een gedetailleerde koste- nstaat van alle kosten die na de ruw bouw komen. De vraag stelt zich dan ook waarop de totale raming eigenlijk is gebaseerd. Zoals dit dos sier voorligt stevenen we dan ook op een nieuwe financiële ramp af, waarbij vroegere voorbeelden als het sportkompleks of de omlei- dingsweg, slechts klein bier zijn. Ontleedt men het voorstel van de ontwerpers, dan stelt men vast dat het huidig gebouw bijna volledig wordt gesloopt en dat men in feite een geforceerde nieuwbouw op het oog heeft. Waarom voor de gebou wen dan twaalf miljoen neergeteld werd, is dan ook een terechte vraag. Johan De Mol somde hierna een aantal, naar zijn mening, tekort komingen aan de plannen op: de ruimte voor de administratie van de technische dienst is te beperkt, de ploegbaas heeft geen aparte bureel- ruimte, bij de politie is geen ruimte voorzien voor sanitair bestemd voor dames, op de tweede verdieping zijn zelfs geen 'urinoirs voor mannen' voorzien en zijn geen aparte toilet ten voor vrouwelijke agenten of be dienden, de kontrole op de cellen is bijna uitgesloten, het gehele poli tiekorps, de ontvangstruimte uitge zonderd, bevindt zich op de tweede verdieping; niet bevorderlijk voor de organisatie van de dienst, het feit dat het kantoor van de agenten is opgevat als een doorloopkantoor is een verre van gelukkige oplossing, de ontvangstruimte is veel te ruim opgevat. Dit dossier, besloot Johan De Mol, moet zowel naar de raming toe als naar de uitwerking nog in belangrij ke details uitgewerkt worden. Na meer dan vier jaar mocht men min stens verwachten dat men een afge rond geheel zou kunnen aanbieden. Dit is nog niet het geval, zodat het feuilleton 'Stella Artois' nog wel een tijdje kan verder draaien. Het huidige ontwerp is naar kostprijs niet te verdedigen. VU: een alternatief... Marcel Vermeir noemde het dos sier een aaneenschakeling van ver keerde beslissingen. Zei de VU- woordvoerder verder: Uiteindelijk is de enige bestaansreden van dit dossier, dat het dient als politieke pasmunt voor de niet aflatende koe handel tussen de CVP en de PW. De OCMW-tempel van de PW moest nu eenmaal worden gekom- penseerd door de Artois-tempel van de CVP. De motivering deze gebouwen bruikbaar te maken voor de ge meentelijke diensten die te kampen hebben met plaatsgebrek, lijkt op het eerste zicht aanneembaar. Hoe wel volgens een bijgevoegde nota in het dossier de adviezen zijn inge wonnen van diverse diensten, is van deze adviezen niets terug te vinden, ook niet het advies van onze TD en van de politie. Er is zelfs geen reke ning gehouden, er werd zelfs niet gezocht naar eventuele alternatie ven die onze reeds zo zwaar getrof fen gemeentekas minder pijn zou den doen. Het Artois-kompleks is voor de VU geen goede oplossing en wel om de volgende redenen: er is voor geen enkel van de drie betrokken dien sten een uitbreidingsmogelijkheid naar eventueel toekomstige be hoeften, bij de huidige stand van het dossier is er geen uitrit voor de brandweer langs de Flor Hofmans laan voorzien, wat de voorziening voor de technische dienst betreft, kan zelfs de grootste leek merken dat deze dienst vanaf de eerste dag reeds te kampen zal hebben met plaatsgebrek, de ligging van het po- litiekommissariaat garandeert geen enkele privacy voor de burger die zich voor om het even welke reden tot deze dienst moet wenden en, tenslotte, kunnen we niet akkoord gaan met de prijs. Uit een schrijven van het Gemeen tekrediet van 8 mei jl. lezen we dat de uiteindelijke prijs 50,8 miljoen zou bedragen. Uit een verslag van het schepenkollege vernemen we echter dat de ruwbouw 20 miljoen zal kosten, maar dat de afwerkings dossiers vermoedelijk meer dan 45 miljoen zullen vergen. In alle dub belzinnigheid en onduidelijkheid is er één zaak wel heel duidelijk: deze gemeente begint opnieuw aan een avontuur waarvan ze slechts he gin, maar zeker nog niet het e ziet. Voor de VU, aldus verder Ms Vermeir, lijkt volgend tegenv stel dan ook veel meer aanvs baar: De gemeente koopt vai ide OCMW de nodige gronden a Flor Hofmanslaan en bouwt dai een nieuwe brandweerkazerne, gens de provinciale brandw school kan men een up to datt zerne bouwen voor 10 miljoen, willen nog een zekere ruimte li en zeggen 12 miljoen. Deze kaz< is echter 60% betoelaagbaar enj de gemeente dus maar 5 milj kosten. Het huidige gebouw Artois wc integraal voorbehouden aan technische dienst. De voorbc kan worden behouden voor de ministratie, achteraan biedt grote, nieuwe loods onderdak werkhuizen, materiaal en voei gen. Voor dit voorstel hebben wi miljoen voorzien. Voor de huisvesting van de pol hebben we twee mogelijkheden: huidige gebouwen worden gron aangepast en gemoderniseerd ilj f een doorgang voor de politievc QjUC tuigen hetzij langs de Statio straat, hetzij langs de Centruegn straat, ofwel betrekt de politie huidige gebouwen van de teel sche dienst. Voor deze opers voorzien we tien miljoen. Zo komen we aan 35 miljoen, di waar u spreekt van 65 miljoen. pleiten dan ook voor de verdag van dit dossier, vooral omdat we v mm :tro den. zegge burgc de ra; ren v oordeel zijn dat we voor een fins *unQ ciële katastrofe staan. Burgemeester Moeyersoon ;eerde dat de gemeente jaarlijks j :onfronteerd wordt met negatie aiw verslagen omtrent de huisvesti van de diensten. Er moet dus dr gend wat worden aan gedaan. I voorstel, richtte hij zich tot de V zou teveel tijd in beslag nemen. N ^edi onze plannen zullen onze mens ^yp eind 1991 hun nieuw onderkom i in gebruik kunnen nemen. Pierre Van Rossi pos u ke BI IVan ,e zi ande schri vragt vanz ckuyi Lebbeke. Waartegen de VUprotesteerde is duidelijk merkbaar op het spandoek (foto Guy) 1 Lebbeke Wat de financiering van het Artois-kompleks betreft opteerde de meerderheid voor een onroerende leasing bij het Gemeentekrediet. Begrotingsschepen Francois Saeys liet echter een waarschuwende stem horen: Duidelijk is dat de begroting de volgende jaren deficitair wordt, enkel en alleen door het aangaan van de leasinglast voor het Artois-kompleks. In het slechtste geval, wanneer op de werkingskosten bij de rekening '90 alle kredieten volledig worden opgebruikt, betekent dit voor het eindresultaat wat 1990 betreft, alleen al een deficiet van 8,6 miljoen frank. Bij deze berekening is dus enkel uitgegaan van de aanbesteding van het Artois-kompleks. Geen enkele andere investering is hierin opgenomen. Dit betekent dat, indien wij het Artois-kompleks verwe zenlijken, we door dit feit alleen al dencitair worden en we hogere belastingen zullen moeten stemmen om de begroting in evenwicht te houden en er geen enkele andere investering kan gebeuren. Dus geen wegenwerken aan de Kakemanstraat, Vondelstraat enz., geen overla gingen van de wegen, geen werken aan het dak van het sportkompleks, ?;een aankoop van een parking in de Stationsstraat, geen rioleringen angs de Brusselsesteenweg. De toestand is zeer ernstig, besloot de schepen. Laten we twee keer nadenken vooraleer beslissingen te nemen met zware gevolgen voor onze bevolking. De schepen onthield zich dan ook bij de stemming. (pvr) Lebbeke. Cafe-chantant in Wieze. In de Muziekzaal langs het Wiezepli organizeerde de Kon. Fanfare Sint-Cecilia een cafe-chantant (foto Guy) I Lebbeke. In Wieze werd een cafe-chantant gehouden. En zingen dat ze kunn (foto Guy) Hoewel het vorige maandag tot geen verkeersopstoppingen kwam langs de Kouterbaan, werd het verkeer gedwongen tegen een eerder gezapig tempo deze straat langs te rjjden. Voor dit resultaat zorgde een aktie, opgezet door de aktiegroep 'Veilig Verkeer Kouterbaan', aktie die via het parkeren van wagens het blokpar keren simuleerde. Bedoeling, aldus Robert Peeters tijdens een perskonferentie later op de dag, is het verkeer dat zijn banden veegt aan de snelheidsbeperking, tot vertragen te dwingen en de trillingen in de woningen langs de Kouterbaan tot een minimum te beperken. Het experiment geeft goed resultaat, hoewel we vaststelden dat er in tegenstelling tot andere dagen vanmorgen weinig vrachtverkeer van de Kouterbaan gebruik maakte. Bedoeling is de aktie, in een eerste fase, gedurende de gehele week aan te houden. Aktie verderzetten Het aktiekomitee, aldus woord voerder Robert Peeters, is vastbe sloten met de aktie door te gaan totdat het Lebbeekse schepenkolle ge op papier zet dat bij een volgende oegrotingsronde een bedrag wordt uitgetrokken om de Kouterbaan hetzij via asfalteringswerken dege lijk te herstellen, hetzij voor het zwaar verkeer een alternatieve weg uit te dokteren. Zodat onze straat opnieuw leefbaar wordt voor haar bewoners. Het aktiekomitee stelt ook voor de 'vervuilers', in dit geval de bedrijven Callebaut, Omnidal en Intersig, die zich zijn komen vestigen in een woonzone of een agrarisch gebied, te laten betalen via het in het leven roepen van een specifieke belas ting. Het zijn tenslotte hun wagens en deze van hun toeleveringsbedrij ven die in grote mate de Kouter baan met nun vijftigtonners aan stukken rijden en de bewoners hun dag- en nachtrust ontnemen. Vier jaar geleden, zo werd mij ge meld door de h. Vermaut, de direk- teur-generaal van Callebaut, werd door de gemeente de belasting op het tewerkgesteld personeel afge schaft. Waarom deze belasting niet opnieuw werd ingevoerd, is mij een raadsel. Lobbying wordt mij gezegd. Akkoord, maar dan niet ten koste van de Lebbekenaar. Het aktiekomitee voelt veel voor het voorstel dat de provinciale dien sten momenteel uitwerken ter in voering van een belasting per vier kante of lopende meter, aoor hin derlijke bedrijven in gebruik geno men. Op één voorwaarde dan, dat met deze belastinggelden de Kou terbaan, daterend van 1939, geas falteerd wordt. Van alle Lebbeekse politieke parti jen heeft het aktiekomitee schrifte lijk, morele of geldelijke steun - of beide - gekregen. Vier Lebbeekse schepenen hebben hun geldelijke steun aan het komitee gegeven, als mede een bestendig afgevaardigde en een Lebbeekse senator. Geld hebben we nu echter niet meer no dig, wel daden. Stand van zaken Wat hebben we nu al bereikt? aldus verder Robert Peeters. Het feit dat de burgemeéster borden met een snelheidsbeperking tot 40 km per uur voor zwaar verkeer liet installe ren. Daarnaast werd op 18 juni jl. tussen het aktiekomitee en de burgemees ter een protokol gesloten, waarin laatstgenoemde zich verbindt de politic opdracht te geven regelma tig kontroles uit te voeren op de snelheid op de Kouterbaan en de op de voetpaden geparkeerde wagens, eerst via waarschuwing, desnoods via PV, te verwijderen. Daarnaast zal een aantal van onze eisen aan het schepenkollege voor gelegd worden. O.a. de eis de voet paden in hun oorspronkelijke staat te herstellen, desnoods op kosten van de landbouwers die ze omge ploegd hebben. De vraag ook, na raadpleging van de gemeentelijke technische dienst, een alternatief voor de Kouterbaan uit te werken. Onze vraag naar de mening van de politickommissaris omtrent het blokparkeren te peilen, werd voor advies aan de kommissaris overge maakt. Schepen FranSois Saeys: We zouden wel willen, maar kunnen is een ander paar mouwen Ook schepen Francois Saeys, op de perskonferentie tegenwoordig, ver tolkte zijn standpunt - zijn persoon lijk standpunt onderstreepte hij omtrent de Kouterbaanproblema- tiek. Zei de schepen: Ik ben mij bewust van de problemen die zich hier ma nifesteren. We mogen echter niet uit het oog verliezen dat wat de toestand van het wegdek betreft, zich ook o.a. in de Kapittelstraat, Aalstersestraat, Potaardestraat en Kakemanstraat problemen voor doen. Het wegdek ligt er inderdaad op vele plaatsen in Lebbeke armtierig bij. gemeente op de bevolking betre; Bij zo'n toestanden moet je uit< aard keuzen maken. Welnu, meerderheid heeft beslist het A tois-kompleks langs de Leo Dubo 'i straat te realiseren. Alleen al do dit paleis te verwezenlijken, wol de begroting volgend jaar en zek in 1992 en 1993 deficitair. Let v» zonder enige andere investerin Geen enkel wegeniswerk zal kunnen uitgevoerd worden. All» al om Artois te kunnen betalen zi len nieuwe belastingen moeti worden geheven. Dat is de realite Je suggereert de bedrijven zwaard te belasten. Ook op dat vlak mo voorzichtigheid aan de dag wordf gelegd. De bedrijven die je net o jfki Toestand die een gevolg is van het feit dat we niet over voldoende fi nanciële middelen beschikken. Je kan dan inderdaad meer belastin gen gaan heffen, maar op dat vlak, meen ik, wordt de Lebbekenaaf al voldoende uitgeperst. We behoren opzoeken, tot de koplopers van het arrondisse ment wat de financiële druk van de somde dragen, via de drijfkracht, voor zowat vijf miljoen frank b Wanneer we de duimschroef harder gaan aanspannen resultee dat op langere termijn in een neg tief effekt. Bedrijven kunnen vi vlug hun investeringen beperken! zelfs een andere vestigingsplaa V - W Fi Pierre Van Rosseif W Op seei Aal: stad erei nen het zers Aal; Sho - Z A - Z

De Voorpost | 1990 | | pagina 32