I Aktiviteiten van Goedkope Woningen op laag pitje Audit vernietigend voor de T.M.V.W. De 'laatste kommunist van Aalst' in een open gesprek Hood aan eigentijds management Geen enkele schuld aan aberraties in de U.S.S.R. De Voorpost - 6.7.1990 - 5 worden, stevent Aalst immers op korte termijn naar een bankroet toe'. 'In Aalst wordt niet alleen het water te duur betaald'. En voor het-geval dergelijke doorlichting aan de stad te veel geld zou koste overhandigde de interpellant aan de burgemees- Via een interpellatie in de jongste zitting van de gemeenteraad wilde Jan Caudron (VU) van burgemeester De Maght vernemen welke maatregelen it zinnens is te treffen als lid van de Raad van Bestuur van de tussenge- meentelijke maatschappij voor waterbedeling (TMVW) om de TMVW- puinhoop te helpen opruimen. Puinhoop met heel wat nadelige gevolgen J voor de verbruiker. De TMVW werd door zes steden waaronder ook Aalst opgericht als zuivere li jnterkommunale om tegen kostprijs water ter beschikking te stellen van haar vennoten. Dat ztfn zo een 60-tal gemeenten. Ze zou ook de verdeling ter de brochure 'Naar een gezond i ervan voor haar rekening nemen en dat eveneneens tegen kostprijs. personeelsbeleid'. Lektuur voor de vakantie van een brochure die bo- Een bureau van bedrijfskonsulen- gen bedraagt slechts 165 dagen per vendien niets kost. ien werd met een doorlichting van jaar. De uurloonkost van een maat^hannn de TMVW-aktiviteiten belast. Zijn TMVW-technicus bedraagt 1.350 Gezonde maatschappij rapport is gewoon 'vernietigend', fr., daar waar de aannemer die gere- Burgemeester Dc Maght, nu lid van 'Door een meer rationeel en meer geld werken voor de maatschappij de Raad van Bestuur van de produktief beheer kan de kostprijs uitvoert slechts 850 fr. faktureert. TMVW, stelt dat de maatschappij die de bevolking moet betalen Een besparing van 20 th op het per- j dalen' lezen we in het rapport. 'En soneel is, volgens de doorlichting j ais rekening gehouden wordt met haalbaar, de waardevermindering van het net De aanwervingsprocedure is in ver blijft er geen overschot van 20 mil- regaande mate gepolitizeerd. Pro- joen doch een put van 37 miljoen, motie geschiedt enkel op grond van Van marketing is bij de TMVW anciënniteit. De inzet van een pers seen sprake. Er is zelfs geen kom- oneelslid speelt geen enkele rol bij mercieel verantwoordelijke zodat zijn/haar bevorderingskasen en kan hebben voor een aantal evoluties diverse leden van de algemene di- op geen enkele manier worden be- die aan gang zijn: water komend uit rektie er zich dan maar mee loond. Wallonië zou duurder kunnen moe- bemoeien'. Het onderscheid tussen de TMVW ten betaald worden, ook de prive- Ook op het algemeen management als waterproducent en toevoer- sektor zet brood in drinkwaterver- van de TMVW heeft de konsulent maatschappij en de TMVW als ex- koop, investeringssubsidies zijn ver heel wat opmerkingen. De raad van ploitatiemaatschappij is voor de leden tijd en de vraag naar drink-en buitenwereld niet altijd duidelijk, naar industrieel water stijgt met de Bovendien komt de monopoliepo- dag. sitie die de TMVW voor de exploi- kerngezond is, 7% meer drinkwater levert dan in '88 en sluit met een batigsaldo van 136 miljoen. Door overheveling van deze som naar de reserves wordt het mogelijk de ver koopprijs van water niet te ver hogen. Bovendien moet de TMVW oog bestuur komt overdreven vaak tus sen in personeelsaangelegenheden. Beleidsbeslissingen op technisch gebied daarentegen worden op een drafje genomen. tatie van het water bekleedt, in het Audit ui.™ Kc,gedrang. In het bedelingsgebied van Wegens deze evoluties besliste de Dit hoeft, volgens de rapporteur, de maatschappij (grote delen van raad van bestuur van de TMVW tot geen verwondering te wekken aan- Oost- en West-Vlaanderen, met uit- het organiseren van een audit om gezien van de kandidaten voor de lopers tot in Brabant en Henegou bestuursfunkties geen technische wen) zijn konkurrenten komen op tennis wordt vereist. De direkteur- dagen. Zo snoepte met name generaal moet sinds de jongste be- Aquinter, een Belgische vennoot- noeming zelfs geen burgerlijk in- schap opgericht door de Franse fir- genieur meer zijn. ma 'Societé Lyonnaise des Eaux' en In de TMVW ontbreekt het, vol- de Belgische elektriciteitsholding technische, informatieve en perso gens de doorlichting, eveneens aan Tractebel, al verschilende Vlaamse neelsproblemen moesten worden «n ortodoks management van de gemeenten van de TMVW af. i-u. a balans. Langs de aktieve zijde be- ™,rvw schikt de maatschappij over onge- Personeelsbeleid TMVW-stad veer 700 miljoen fr. beleggingen, die Jan Caudron berijdt ook zijn stok- gemiddeld 5,34 t.h. interest opbren- paardje het personeelsbeleid. Hij gen kan nu wel swichen van het kommu- Anderzijds heeft ze voor ongeveer naai naar het interkommunaal ni- 600 miljoen fr. schulden tegen een veau. Voor hem loopt tussen beide van Dijk hadden kontakten met 125 kost van 7 8 t.h. niveaus heel wat parallel. Begrijpe- personeelsleden (1 op 4) op alle ni- Een eestruktureerd personeelsbe- lijk omdat de raad van bestuur van veaus en met 13 vertegenwoordigers leid bestaat al evenmin. Sommige de TM VW'volgestouwd'zit met ge- van gemeentebesturen (1 op 5). diensten zijn onderbemand, andere meentelijke mandatarissen die vaak overbemand. Een gecentralizeerd ook in eigen gemeente de politiek KonKrete voorstellen overzicht van de afwezigheid van van de partijkaart voeren. Uit de audit groeiden een aantal het personeel is b.v. niet voorhan- Jan Caudron vraagt dan ook welke zeer konkrete voorstellen die door den. Een TMVW-werknemer blijkt maatregelen de burgemeester gaat de organisatiecel en de diensten gemiddeld twintig ziektedagen per nemen om de TMVW-puinhoop op nog moeten geëvalueerd worden, jaar op te nemen. te ruimen. En wellicht ware het nut- Ook aan strukturele problemen 'Het lijkt er sterk op' aldus de kon- tig ook eens een doorlichting in de werd aandacht besteed, sulent,'dat ziekteverlof als een ver- stadsdiensten te laten plaatsheb- le De Kwaliteit van het geleverd worven recht wordt beschouwd'. ben. 'Wanneer niet onmiddellijk drinkwater is goed, de bevoorra- Het aantal reëel gepresteerde da- dratische maatregelen genomen ding verloopt ook tijdens een war- een volledig overzicht te krijgen over de sterke maar ook over de name zwaake punten van deze interkom- munale. Een studie die werd toever trouwd aan een extern Brussels bu reau. Alle kommerciële, financiële, doorgelicht door 4 konsulenten. Geen enkel domein was voor dit audit verboden. Personeelsleden en gemeentebesturen werden uitgeno digd hun beperkingen en suggesties mede te delen. De vier konsulenten van het bureau me zomer, vlot en bij problemen is de interventie er vlug. Gevreesd wordt wel dat door exter ne faktoren (bvb. duurder Waals water) de kostprijs zou moeten op gedreven worden. Er wordt dan ook aangedrongen op een meer ratione le en produktieve aanpak door de TMBW. Er werden inderdaad lacu nes vastgesteld op kommercieel en financieel vlam en op dat van het personeel. Komen tot modern ma nagement is duidelijk een must. (over die lacunes op diverse vlakken werd in détail niets vernomen). 2e De vraag werd gesteld naar een zo transparant mogelijke infra- struktuur met maximale inspraak van de gemeenten voor wat het in de TMVW rechtstreeks aanbelangt. 3e Het wegvallen van de toelagen van het Vlaamse Gewest voor fi nanciering van waterleidingen eist een zoeken naar alternatieve moge lijkheden. De TMVW heeft daartoe reeds konkrete voorstellen gefor muleerd aan de betrokken over heidsinstanties. De Raad van Bestuur heeft dan ook beslist de opdracht van het Bureau van Dijk te verlengen tot einde 1990. Binnen de Raad van Bestuur van de TMVW werd dan ook een organis atiecel opgericht om te komen tot de praktische uitwerking van een aantal vooropgestelde voorstellen. Vergist! 'Ge hebt U vergist' zegde de burge meester tot de interpellant. De ex terne audit beslaat alle vlakken waaromtrent voorstellen kunnen worden gedaan of beslissingen ge troffen. 'De noodzakelijke hervormingen zullen worden doorgevoerd en in afwachting van de definitieve resul taten van de audit wordt benoemin gen en bevorderingen in de TMVW afgeremd. 'De audit werd door ons zelf ge vraagd en we zullen er de nodige gevolgen uit trekken' zegde de bur gemeester waarbij Jan Caudron op merkte dat de burgemeester en hij duidelijk niet op dezelfde lijn zitten. De burgemeester rondde af met te stellen dat de uitspraken van minis ter Van den Bossche niet het huidig bestuur gelden maar wel het vorige. Dat in die periode een partijgenoot er de lakens uitdeelde voegde ze er echter niet aan toe. LH Aalst. In het Ribso werd een geslaagd eetfestijn georganizeerd (a) 'Ware het Vatikaan gesitueerd geweest te Aalst in de tijd van Daens en het Kremlin in dat van Raymond De Smedt en Jos De Geyter, het kommunis- me zou een heel wat menswaardiger gelaat hebben vertoond dan nu'. Dat verklaarde Dr. Jef De Loof in Vredeshuis verleden zaterdagavond na de ontmoeting met Jos De Geyter', 'de laatste kommunist van Aalst'. Een benaming die waarheidsgetrouw best gerelativeerd wordt tot 'de laatste kommunist die in het Vredeshuis aan de Esplanadestraat dat nu naar de Zonnestraat verhuist heeft gesproken'. Kommunisten zijn er immers te Aalst nog meer. 'Een tiental' zegt Jos De Geyter. Toogspringers die zware theorieën verkondigen maar die niets doen, neemt hij er niet bij. En ook niet een aantal die wel een kommunistische partijkaart hebben maar geen kommunist zijn in hart en nieren, geen échte. In heel wat regionen in Vlaanderen zijn er nog steeds kernen die de kommunistische ideeën blijven uit dragen en ze nieuw leven willen in pompen. De Aalsterse kern der Denderstreek is dan wel de meest aktieve en meest geloofwaardige. De Samenwerkende Maatschappij Goedkope Woningen voor het Gewest Aalst publiceerde zopas haar verslag over het dienstjaar 1989. De nieuwe voorzitter Véronique Moyersoen die de taak van haar vader Ludovic overnam, staat aan de klaagmuur. Heel wat bewoners senioren, vaak sociale gevallen, komen naar 'Goedkope Woningen' om onderdak te vinden. Ook heel wat kinderrijke gezinnen. Het doet haar wezenlijk pijn deze mensen niet te kunnen helpen. Sinds drie jaar krijgt de maatschappij inderdaad geen bouwkredieten meer. Dit alhoewel de gronden bouwrijp zijn en de plannen goedgekeurd. Terwijl werden andere projekten door administratieve laksheid lamgelegd. De nood is nochtans reëel. In het Aalsterse moeten dringend huizen gebouwd worden. Het BRT-programma 'Panorama' toonde ten overvloede hoe armoede te Aalst gewoon wordt ingeblikt en meer mensen dan men zou vermoeden moeten wonen in mensonwaardige omstandigheden. Ludovic Moyersoen, een monument Decennia lang stond Ludovic Moyersoen als kapitein op de brug van Goedkope Woningen. Een maatschappij die trouwens door zijn vader, Baron Romain Moyer soen was opgericht in 1920. Nog voor WO II werden 563 huizen door de maatschappij gebouwd. Na de oorlog was de toestand erbar melijk. Er waren geen gezonde wo ningen te huren aan haalbare prij zen. Schrijnende toestam tn als de Mijlbeekse 'Barakken' ei. de situa ties aan het Oud-Hospitaal bewij zen zulks ten overvloede. Huizen bouwen Goedkope Woningen nam de hand schoen op en ging bouwen. In 1951 aan de Groen- en de Gefu- silleerdenstraat. In 52 aan de Bou- dewijnlaan en Lindestraat. In '53 aan de Watertoren-, Eik- en Dr. Goffaertstraat. In 1955 nog aan de Boudewijnlaan. In '56 aan de Tuin wijk Begijnhof. In '58 appartemen ten aan de Pontstraat. Nog in '58 duplexwoningen in de Bergemeer- senstraat en van '59 tot '72 205 hui zen in de tuinwijk De Blieck. Onder voorzitterschap van Ludovic Moyersoen kwamen er 30 apparte menten in Tuinwijk De Blieck en Popperodedries, 214 huizen in de Wijk Horebekeveld in 5 verschillen de fasen, drie aan de Boudewijn laan en nog eens 45 op Horebeke veld. In totaal na de oorlog 738 wo- - ningen. Budgettaire beperkingen zijn er oorzaak van dat minister Lu dovic Moyersoen zijn wens niet in vervulling zag gaan om de wijk Ho rebekeveld volledig te realiseren. Nu liggen er nog 165 uitgeruste bouwpercelen te wachten op een bouwtoelating... Het deed hem dan ook ten zeerste pijn aan de vele vragers geen oplos WiCZe sing te kunnen bieden. Een overvloed van sociale kavels door zustermaatschappijen zorgt voor onevenwicht in de sektor. Op vrij korte termijn worden er in Aalst liefst 148 percelen aange boden. De eindoplevering van het aan leggen van de omgeving van 45 woningen op Horebekeveld had plaats in mei 11. Langè tijd was er diskussie over het al dan niet gratis overmaken aan de stad van het speelplein Horebekeveld. De voogdijoverheid heeft het licht op groen gezet voor kostelo ze afstand aan de stad. Wegens budgettaire beperkingen had er geen enkele bouwaktivi- teit verleden jaar plaats. Alle pro jekten bleven in de frigo. Qua huizen is de koopwoede van huizen duidelijk voorbij. Jonge gezinnen zijn bevreesd over wat nen te wachten staat. Wie kan, verlaat woningen van de maat schappij om elders een woning in de pnve aan te kopen of te bou wen. Slechts 1 perceel werd verkocht in april '89 aan het Bosveld te Aalst. Gronden en huizen, centrale ver warming, garages en administratie ve gebouwen hebben na afschrijving een waarde van 528.815.165 fr. In januari 1989 werden de huurprij zen als gevolg van het besluit van de Vlaamse Executieve aangepast verhoogd). Het batig saldo van de maatschappij bedraagt 108.610 fr. wat een divi dend geeft van 4%. LH Uitwegen De wachtlijst van Goedkope Wo ningen wordt steeds langer. Ge zocht wordt dan ook naar uitwegen om uit de impasse te geraken. Wel kwam er een vraag van het stadsbe stuur Aalst om mee te werken aan een projekt Stadskernhernieuwing Rechteroever, Hoge Vesten, Hove niersstraat. Maar 5 jaar later staan we nog even ver. Bouwdossiers van Horebekeveld voor 25 en 27 ééngezinswoningen liggen reeds meer dan zes jaar te wachten op toelating tot aanbeste ding. Bouwprojekten - Op vraag van het stadsbestuur in '88 zouden een reeks woningen voor bejaarden worden opgericht aan de Sint-Jobstraat. De proce dure ontwikkelde normaal, doch momenteel geeft het stadsbe stuur voorrang aan woningen voor rolstoelpatiënten. Nu is het wachten op deze goedkeuring. Meisjeschiro Nu de eksamenperiode voorbij is, kun nen de Kariboe Chiromeisjes hun gewo ne aktiviteiten in en om het gemeentelijk ontmoetingscentrum hervatten, met start op zondag 8 juli Kaatsopslagen De ploegen van Wieze Sportief komen dit weekend als volgt op het speelter rein: eerste ploeg op zondag 8 juli om 15.00 uur tegen Appelterre; de tweede ploeg is vrij. De pupillen spelen op zon dag 8 juli om 10.00 uur tegen Hamme Zogge en de juniores op vrijdag 6 juli om 18.30 uur in Zele. Geneeskundige wachtdienst Weekend van 7 en 8 julidr Van Raem- donck, Grote Baan 214 te Herdersem (053/70.55.44.). Apoteker van dienstR. Trouvé, Hoogstraat 56 te Hofstade (053/70.15.82.). Judo-nieuwtje Ter aanvulling van een vorige week in "De Voorpost" verschenen bijdrage over judoclub "Kohoro Kwai" van Wie- ze, wordt meegedeeld dat deze vereni ging tot 15 augustus met vakantie is. De eerstvolgende oefening heeft plaats op vrijdag 17 augustus. Posterijen Vanwege de Regie der Posterijen wordt meegedeeld dat het loket van het kan toor te Wieze zal gesloten zijn op maan dag 23 juli en verderop de zaterdagen 21 en 28 juli en 4 en 11 augustus. Kermismuziek Op de kermisaffiche (29 en 30 septem ber en 2 oktober) vinden we de Golden Oldies namen The Beatles, The Rolling Stones, Roy Orbinson, Elvis Presley en de meer recente waarden als Bart Kaell en Helmut Lotti terug. Op Wieskermis 1990 komen we zeker te gepaster tijde nog terug. Kommunist voor altijd Jos De Geyter is en blijft kommu nist. Voor altijd. En de aberraties in het Oostblok gaat hij niet uit de weg. Hij voelt er inderdaad niet de minste medeschuld aan. Jos was trouwens niet in de wieg gelegd om 'kommunist' te worden. Hij stamt inderdaad uit een katho liek doch niet, praktiserend gezin waar hij op 25 maart 1933 het levens licht zag. Reeds op zesjarige leeftijd verloor hij zijn vader. De oorlogsja ren waren dan voor het gezin verre van makkelijk. Hij liep school te Wetteren waar zijn onderwijzer, een rabiate kon- servatief, de Russen die Berlijn hadden veroverd afschilderde als woeste barbaren die van de fietsen van de Berlijners de banden aftrok ken om ze op de velgen te doen rijden. Na college te hebben gevolgd te Wetteren - officieel onderwijs op dat niveau was er nog niet - beland de hij te Gent in de Rijksnormaal school waar hij niet alleen het re gentendiploma haalde, doch voor het eerst kennis maakte met sociali stische en kommunistische ideeën. Na enige onderbreking trok Jos De Gevter naar de rijksuniversiteit Gent waar hij het licentiaat Oostey- ropese taalkunde en geschiedenis bemachtigde. Hij las veel eigentijd se werken, bestudeerde Marx en Engels en trok er zijn konklusies uit voor het leven. Velen stellen zich radikaal op tegen het kommunisme doch hebben er niet de minste weet af wat kommu nisme eigenlijk inhoudt. Historisch materiaisme stelt de mens absoluut centraal maar dan niet als een schepsel van enige god heid. De mens die zich van de rest van de natuur onderscheidt doordat hij er bewust kan op inwerken. Marx en Engels stelden de geschiedenis van de mens op in deze visie vanaf de oertijd met de kommune tot mid den der negentiende eeuw. 'Hun analyse is voor mij nog steeds de meest plausibele' zegt Jos De Ge yter. Alleszins tot bewijs van het tegendeel. Anderzijds is er het dia- lektisch denken waarmee Hegel zich 'kant' tegen de logika. Alles wat er is is in konstante beweging. Ook dus de mens als deel van dat geheel. Uiteraard heeft ook de dialektiek haar wetmatigheid. Een gevecht tegen de bierkaai? Als De Geyter zich inspant om rond zijn ideeën zoveel mogelijk mensen te scharen is dat dan geen gevecht tegen de bierkaai? Zeker niet, zegt De Geyter, want die ideeën leven bij vele mensen uit andere partijen of bij partijlozen. Het komt er alleen op aan dat die mensen elkaar vin den het zij in een beweging het zij in een partij. Massa's mensen zetten zich aftegen opeenstapeling van ka pitalen en tegen de ongelijkheid van de mensen. Niet alleen tussen die van Noord en Zuid maar ook on derling. 'Steeds meer en meer men sen worden door het kapitalistisch sisteem in de hoek geduwd'. Alwij kingen De afwijkingen die zich in de U.S.S.R. hebben voorgedaan en die leidden tot de huidige situatie, wil De Geyter plaatsen in de kontekst van de erfenis uit het tsarentijdvak. Vele jaren later sleept de Russische samenleving die 'erfenis' nog steeds met zich mee. De strijd binnen de U.S.S.R. tussen Bolksjevieken en Mensjevieken is op dat vlak teke nend. 'Rusland koos voor de harde lijn. Had het een alternatief?' Kommunist tot in de kist 'Persoonlijk voel ik met te oud om nog als kandidaat op een politieke lijst te figureren. Wel blijft mijn eng agement totaal want mijn ingesteld heid is nog steeds de zelfde. Om het even welke groep de kommunisti sche ideeën verdedigt, zal ik steu nen. Wordt dat 'Regenboog', komt er iets anders of blijft de KP gewoon bestaan. 'Binnen de KP zelf zou de strijd daaromtrent reeds woeden. Sommigen willen de naam van de partij gewoon veranderen. Maar anderen zouden de KP gewoon wil len opdoeken'... Wat Jos De Geyter alleszins van de huidige kommunisten in de Sovjetu nie heeft overgenomen is de glasno- sty. Hij sprak totaal open en ging geen enkele vraag, ook niet de nete ligste, uit de weg. Dat het lokaal van de KP Aalst nog steeds de Mikisklub heet en dus re fereert naar Mikis Theodorakis die onlangs het kommunisme in Grie kenland afzwoer, deert hem niet. Theodorakis werd gekozen als em bleem van het Aalsters lokaal waar hij trouwens een paar jaar terug te gast was in zijn authentieke periode. Dat hij achteraf een vergissing be ging is menselijk. Alles is immers voortdurend in beweging'... LH Erpe-Mere. Er werd druk gewerkt om het wegdek zo snel mogelijk weer in orde te krijgen (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 5