Politiereglement of niet in Erpe-Mere Geen dossier voor aanpassingswerken aan gemeentehuis van Lede Erpe-Mere koopt en verkoopt Dienstjaarrekening OCMW Erpe-Mere met voorbehoud goedgekeurd Schoolfeest in Lede een sukses Wegenwerken in Erpe-Mere Grondverwervingen en onteigening krotwoning in Lede Gentwegelken te Erpe blijft 6 - 6.7.1990 - De Voorpost Tijdens de laatste gemeenteraadszitting moest men een hele resem tijdelij ke politiereglementen ter stemming voorleggen. Waar dit in normale zittingen slechs een formaliteit betekent, kon men ditmaal niet zeggen toen men vlug de agenda wilde afwerken vooraleer de vakantie in te luiden. Trouwens, de diskussie ontstond nu juist over een politiereglement dat er nooit geweest is. In feite waren er geen opmerkingen bij wat op de agenda stond maar deze werden wel gemaakt omdat bij een bepaalde gebeurtenis juist geen tijdelijk politiereglement aan de raad voorgelegd was, daar waar de oppositie dit nochtns nodig achtte. Het ging hierom de verkeersdrukte tijdens het huwelijk van de thans veel besproken Van Rossem te Aai- gem waarvoor iedereen en alles moest wijken ondanks het feit dat men zogezegd geen ruchtbaarheid mocht verspreiden. Als bewijs van een noodzakelijk politiereglement staafde VU-raadslid J. De Vuyst dat zomaar een begrafenisstoet in twee gesplitst werd en talrijke niet geïn teresseerde weggebruikers zich langs omwegen moesten behelpen om hun bestemming te bereiken. Hij stelde ook dat er ingegrepen werd in het verkeer zodat een regle ment zeker noodzakelijk en op zijn plaats zou geweest zijn. Burgemeester G. De Langhe was echter van oordeel, vooral omdat men geen ruchtbaarheid aan de zaak mocht geven, dat er geen tijde lijk politiereglement nodig was en dat men slechts in bepaalde om standigheden moet optreden. Maar volgens raadslid J. De Wolf heeft het hele gedoe romdom de omstreden figuratie te Aaigem ne gatieve gevolgen op financieel ge bied en daarom vroeg hij naar de totale onkostenlast die hij echter niet daclelijk meekreeg vermits bur gemeester De Langhe het over uren prestaties van de gemeentepolitie had. Hij vergeleek de toestand te Aaigem met andere kleine verzoe ken, zoals het plaatsen van nadaraf sluitingen voor verenigingen, wat ook altijd toegestaan wordt. Er werd ook gealludeerd op het feit dat de gemeente betaald werd voor het Aaigemse gebeuren maar bur gemeester De Langhe sprak dit met klem tegen en noemde dit een 'kwakkel' vermits er bovendien geen basis of reglement bestaat om iets te vragen. De dertien politie agenten, die van dienst waren te Aaigem om de orde te handhaven, moeten dus betaald worden uit de gemeentekas... door de belasting betaler van Erpe-Mere. Daarom vond raadslid J. Van den Steen het des te erger dat een huwe lijk van een buitenstaander - toen rijk genoeg om te betalen - vergele ken wordt met een manifestatie van een plaatselijke vereniging die nau welijks rondkomt: 'Het is een verge lijking die niet opgaat want onze eigen mensen betalen belastingen. De man in kwestie had hier niets te zien en wij moeten betalen ondanks er geen reglement is of was'. Toch was men akkoord om de der tien voorgestelde tijdelijke politie reglementen goed te keuren. De meeste staan in verband met wieler wedstrijden, op een paar uitzonde ringen na zoals een veeprijskamp op 1 september in de Kleine Omme gangstraat te Erpe, volksspelen te Burst op 2 juli en de paardenomme- gang te Mere op 12 oogst. JV Op de agenda van de gemeenteraad stond de "princiepsbeslissing tot aanschaf van informatica voor de administratieve diensten". Het betreft hier het hernemen van een gemeenteraadsbeslissing van 5 juni van vorig jaar waarbij besloten werd over te gaan tot het uitrusten van de gemeente lijke administratieve diensten met een informaticasysteem van Cevi. Omdat het hier meteen om de aanschaf en gunning ging, werd deze gemeenteraadsbeslissing door de overheid vernietigd omdat aanschaf en gunning niet onder de bevoegdheid van de gemeenteraad zou vallen. Deze vernietiging kreeg als datum 1 augustus 1989 mee. Pas nu, tien maand later, werd de zaak rechtgezet door het punt om te vormen tot "princiepsDeslissing" die dan ook goedgekeurd werd door de gemeenteraad. De oppositie merkte hierbij op dat de verderzet- ting van de informatizering van de gemeentediensten blijkbaar niet zo dringend is, gezien de "spoed" waarmee het behandeld wordt. De aanpassing van de personeelsfor matie lijkt wel een schaakbord. Het schepencollege stelt voor de betrek king van meesterknecht te vervan gen door een betrekking van mees terknecht eerste klas. Het betreft een "bedanking" voor bewezen diensten. Dat heeft verschuivingen binnen het technisch kader voor ge volg. Om deze betrekking van mees terknecht eerste klas te kreeëren moet eerst het administratief sta tuut worden aangepast. De opposi tie is helemaal niet te spreken over de manier waarop het dossier over de "aanpassingswerken aan het ge- Regelmatig moet de gemeente materialen aankopen, hetzij om oudei vervangen, hetzy om nieuwigheden in te lassen. Van de drie grasmaaiet is er één defekt en deze zal niet meer gebruikt worden zodat men een nieun wil aankopen voor 24.000 fr. Het bestuur heeft ook de bedoeling om de drukkerij te modernises waarvoor nieuwe apparatuur nodig is. Daarom werd voorgesteld om et repro-camera aan te kopen. Dit zou 350.000 fr kosten maar het toestel mi bijhorigheden biedt talrijke mogelijkheden om prachtig werk af te levera en naar kwaliteitswerk te streven. In geval men over de nieuwe apparatus beschikt zal men in eigen beheer het Infoblad zelf drukken wat de kostprij gevoelig moet verlagen. Daarenboven zal tevens de kwaliteit van de foto' er niet onder l(jden zodat raadslid Van Pollaert zich geen onnodige zorg» hoeft te maken over de illustraties, zelfs als het zyn eigen persoon betreft Lede. Voor de kinderen viel er op het schoolfeest heel wat te beleven (a) Lede. Veel volk op het schoolfeest (a) In de kleuterafdeling van de school heel wat belangstelling traden de gelegen aan het Steentje naast de kleuters er met verschillende dan- spoorweg te Lede, werd een gran- sjes aan. (da) aioos schoolfeest gehouden. Onder Het gemeentebestuur kreeg de vraag om de gedeeltelijke afschaf fing van het Gentwegelken in de deelgemeente Erpe. Daartoe werd een officieel onderzoek ingesteld wat maar liefst een dertigtal be zwaarschriften tot gevolg had. De meeste hebben betrekking op het belang van de voetweg voor wande laars en daarenboven is het een ver bindingsweg tussen de Botermelk- en Zevekootstraat, die veel ge bruikt wordt door bewoners van het rustoord Avondzon. Sommige be zwaarschriften waren ontvankelijk en gegrond en bovendien heeft men het princiep aangenomen om de wandelpaden te behouden. Raadslid J. De Wolf was volledig akkoord, net zoals iedereen, om de ze wegel niet af te schaffen maar dan op voorwaarde dat men hem onderhoudt en dus bewandelbaar maakt. meentehuis, vaststellen ontwerp en wijze van gunning" samengesteld was. Twee dagen voor de gemeente raad was er nog geen dossier, terwijl het dossier volledig moet zijn bij het versturen van de uitnodigingen voor de gemeenteraadszitting. Dit had voor gevolg dat de geïnteres seerde gemeenteraadsleden in de onmogelijkheid waren om de verga dering degelijk voor te bereiden. De nieuwe gemeentewet stelt nochtans duidelijk "Geen akte, geen stuk be treffende het bestuur mag aan het onderzoek van de raadsleden wor den onttrokken". Oppositie-raadslid E. Brantegem (SP) deelde dan ook mee dat hij hierover klacht bij de bevoegde diensten zou indienen. De raming fase 2 werd dan ook zon der nazicht of kontrole (3.932.002 fr plus 668.440 fr BTW of een totaal van 4.600.442 fr) goedgekeurd door de meerderheid. De oppositie stemde tegen. Grondverkoop Einde 1979 kocht de gemeente een perceel grond om aan de grondregie tegemoet te komen. Het betrof een oppervlakte van 35 are dat gelegen is te Erpe en meer bepaald Eeck- hout als toponiem heeft. Daarenbo ven is het een volledig ingesloten stuk grond en vermits er geen aan palende gemeentelijke eigendom men zijn is er geen toegang reali seerbaar om straten aan te leggen in de omgeving. De grond wera toen aangekocht voor 430.000 fr en men had de bedoeling om er een woon wijk in te planten maar de NMBS wou geen grondafstand doen zodat dit plan niet doorging. Intussen wera de grondregie afgeschaft en het huidige college heeft besloten om dit projekt aan het Land van Aalst door te spelen die het voorop gestelde plan wel wil doorvoeren. Er werd een overeenkomst gesloten met het gemeentebestuur om het stuk weide tegen schattingsprijs te verkopen, nl. 453.000 fr. Het pro jekt voorziet elf open bebouwingen dat nu in de toekomst door deze bouwfirma moet gerealiseerd wor den. Aankoop woning De kerk van Erondegem is het minst moeilijk bereikbaar en vooral tijdens de winter rijzen er nogal eens problemen, vooral bij begrafe nissen. Een gemakkelijke toegang is echter belast met een woning. Op dit ogenblik wordt aan het gemeen tebestuur de mogelijkheid geboden om een gedeelte van de eigendom aan te kopen. Het betreft een op pervlakte van 2,67 are tegen de schattingsprijs van 900.000 fr. Met deze realisatie kan men binnenkort het fraaie dorpsplein ontsluiten en zal de kerk gemakkelijk bereikbaar zijn via de Kapelhofstraat. Van dit agendapunt maakte raads lid Van Pollaert gebruik om er op te wijzen dat ook in Mere zich iets dergelijks voordoet, maar dan niet aan de kerk maar aan de Vijfhoek waar een woning het verkeer be moeilijkt. Schepen Van Wilder ver zekerde hem dat men ook met dit probleem bezig is om er een oplos sing voor te vinden. Nieuwe sporthal Het college vroeg tijdens de laatstt raadszitting ook de goedkeuriiij voor het aangepast ontwerp voorde oprichting van de nieuwe sporthal Steenberg die volgens een nieuwe raming ruim 61 miljoen zal kosten voor de totale afwerking. Raadslid C. De Brouwer vond deze wending nogal eigenaardig omdai er bij de bespreking van de rekenin| 1989 nog een overschot van 60 mil joen was. Volgens interpellam maakt men hier een bocht van 180 graden. Schepen Van Wilder verduidelijkte dat er sinds december vorig jaar een princiepakkoord bestaat en het ont werp is nu goedgekeurd met het gevolg dat het financieel gezien een paar miljoen meer zal kosten. Daar enboven stond het in de begroting 1991 maar er werden subsidies toe gekend en vandaar dan deze in greep en het optismisme dat door De Brouwer echter betwijfeld werd. Verbeteringswerken De gemeente zal een lening gaan van 1,3 miljoen voor de finan ciering van verbeteringswerken aan de Achter- en Broekstraaat evenals voor erelonen voor werken aan de Kapelleveld-, Loskade- en Otterge- mstraat, alle in de deelgemeente Mere. Daarnaast was men ook akkoord om de vorm van financiering te wij zigen voor het moderniseren van het openbaar verlichtingsnet. Het betreft hier een tiental werken die moeten uitgevoerd worden maar waarvoor Intergem voorstelt om de kosten door de gemeente te laten dragen. Deze wijziging zou eventu eel in het financieelvoordeel van de gemeente vallen. De begrotingswijziging nr. 1, nl. de ze van de buitengewone dienst werd goedgekeurd maar nr. 2, voor de gewone dienst vond alleen genade bij de meerderheid want de opposi tie onthield zich. De grootste reden was dat men ongeveer 14 miljoen geschrapt heeft in de wegenwerken, nl. voor de Beek- en Topmolen straat te Mere. Erpe-Mere. Het was aanschuiven tijdens de werken. De auto's moesten inderdaad over een enkel rijvak (a) Aan het dubbele kruispunt in Erpe wegdek. Gedurende de werken "De Vijfhuizen" zijn momenteel werd het verkeer over een enkel wegenwerken aan de gang. Het gaat rijvak geleid wat natuurlijk voor om verbeteringswerken aan het problemen zorgde, (da) Lede. Een massa volk woonde het schoolfeest bij (a) De gemeenteraad van Lede heeft de princiepsbeslissing goedgekeurd tot niet realizatie van werken bin nen de volgende vijf jaren aan ei gendommen (aan woning Groteka- Kdielaan 40) binnen ae rooilijn, et betreft hier een beslissing in het kader van artikel 50, lid 2 van de Stedebouwwet die zegt dat een ei genaar kan verzaken aan de meer waarde van zijn eigendom tengevol ge van werken, op voorwaarde dat de gemeente de rooilijn niet reali- zeert binnen de volgende vijf jaar. De bouwvallige woning op de hoek van de Kerkwegel en de Processie weg in Wanzele, die een gevaar voor de verkeersveiligheid vormt voor zowel automobilisten als fietsters en voetgangers, wordt "om redenen van openbaar nut" onteigend; De vraag stelde zich wel wat er met de achterliggende gronden zal gebeu ren, na inlijving van het voorste ge deelte in het wegennet. Wordt net een parking De oppositie stelde de vraag dubbelzinnig omdat in de onmiddellijke nabijheid een "af spanning" is gelegen die nood heeft aan parkeerruimte. Al de derde keer staat "grondver werving in de Kleine Kouterrede" op de agenda. Na een gemeente raadsbeslissing in december van vorig jaar en m april van dit jaar, werd nogmaals een onteigening in die straat op de agenda geplaatst. Volgens de oppositie bewijst dit het onsamenhangend werken van het bestuur en het gebrek aan vooruit ziende en globale planning. Dit keer gaat het om verwerving van gron den van het OCMW voor een totaal bedrag van 209.000 fr. Opmerkelijk hierbij is volgens de oppositie, dat het dossier zolang blijft aanslepen. Eerst waren er de problemen met de twee partikulieren en nu, een halfjaar later, stelt het bestuur vast dat het OCMW daar ook nog gron den heeft. Dus dat betekent dat de ze nog niet onteigend en verworven zijn. Moet nog volgen goedkeuring plannen en gunning en dan pas kun nen de werken een aanvang nemen. Bij het agendapunt om de begro tingswijzigingvan de gewone dienst, voor 1990 van het OCMW goed te keuren, kwam raadslid J. De Wolf nog eens terug op een formele be lofte die door het College gedaan werd i.v.m. de mogelijkheid om alle stukken van de dossiers op een ge makkelijker manier dan nu te kun nen nazien. Als men nu de zaken grondig wil uitpluizen dan moet men een abonnement nemen om naar het gemeentehuis te komen. Er is wel een desbetreffend wet sontwerp in de maak en als dit tegen de volgen de keer nog niet in orde zou zijn en men bij het gemeentebe stuur de belofte niet nakomt dan keuren wij niets meer goed en ver zoeken daarenboven ook om lezing van alle artikels. Ook nu beloofde burgemeester De Langhe aan SP- raadslid De Wolf dat men de belof te zal naleven. Het goedkeuren van de dienstjaar rekening 1989 stelde geen ernstige problemen vermits er een boni van ruim twaalf miljoen voor het eigen dienstjaar kon voorgelegd worden. Dit deed raadslid De Wolf echter besluiten dat het zijn vroegere stel ling bevestigt geen gemeentetoela ge te geven aan het OCMW want men heeft meer over dan men gege ven heeft. Kerkfabriek Ottergem Vooral de kerkfabrieken van de kleine parochies zijn maar weinig bemiddeld en telkens men geld no dig heeft, moet men beroep doen op een gemeentelijke tussenkomst. Onlangs werd door de leden van de kerkfabriek Sint-Paulusbekering Ottergem een ontwerp goedge keurd voor een warme lucht- en ver- warmingsinstalltie. Wegens geldge brek moeten zij zich tot het gemeen tebestuur wenden om toelagen aan te vragen en bijgevolg een begro tingswijziging doorvoeren. De ra ming van de werken, alles inbegre pen, wordt op 1,3 miljoen geschat. Deze aanvraag werd door de raad gunstig geadviseerd evenals haar begrotingswijziging 1990 waarbij de toelage van de gemeente van 245.000 fr naar 952.000 fr opgetrok ken wordt. Begraafplaatsen Zowat overal is er een nijpend te kort aan ruime kerkhoven in de ge meente. Reeds vroeger heeft de raad zich over het probleem ge bogen toen in de deelgemeente Er pe een nieuw kerkhof noodzakelijk was. Er waren reeds suggesties ge daan, o.a. in de buurt van de Kleine Zadelweg, maar uiteindelijk gingen de bodemkundige dienst en andere overheidsdiensten akkoord om de inplanting van het nieuwe kerkhof van Erpe in de hoek tussen de Dui- naartweg en de Merestraat te vesti gen. Het terrein zal ongeveer twee hectaren in oppervlakte zijn en men rekent op een kapaciteit van 2.620 graven wat er op neerkomt dat men in deze deelgemeente ongeveer een zestigtal jaren verder kan begraven. Zoals vroeger reeds beslist zal men de begraafplaats van Erondegem uitbreiden met veertig are waar door de grens tot aan de Sint-Hu- bertusweg komt. Het ligt in de be doeling, na het sluiten van het kerk hof van Ottergem, deze begraaf plaats te bezigen voor de beide deelgemeenten. JV

De Voorpost | 1990 | | pagina 6