Nu kiezen voor een bouw opleiding üoou/eti mzr {dfêiï" MUG-wagen van A.S.Z. wordt op 8 september operationeel Achtste Rochusfeesten in Lede Kapellekesdagen rond Onze-Lieve-Vrouw Termuren te Erembo- degem Tiende Sint-Paulusfeesten voor kerkbouwfonds Patiënten worden letterlijk ter plaatse behandeld WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHKÊÊHM Zaterdag 11 tot woensdag IS augustus De Voorpost - 3.8.1990 - 11 is nu kiezen voor een bouwopleiding De heroplevende konjunktuur schept nieuwe mogelijkheden maar stelt ook nieuwe eisen op het vlak van het technisch en beroepssekundair onderwijs richting bouw. de bouwnijverheid heeft nood aan jong vakman schap van deze tijd. Ouders en leerlingen hebben daar alleszins een boodschap aan. "Bouwwereld -Vakopleiding" regio Aalst wil daarover konkrete informatie brengen over o.m. basisopleiding en specialisatieja ren, over scholen en stages en over andere formules die de opvang en de integratie van jongeren in de industrie effektief mogelijk maken. Op zaterdag 8 september zal het Aalsters Stedelijk Ziekenhuis aan de Merestraat beschikken over een operationele MUG. MUG staat voor Medische Urgentiegroep. Op 11 juli werd een tweeliter Nissan Break in het A.S.Z. afgeleverd. Een mooie snelle wagen met rode band op de witte carrosserie waarop nog de vermeldingen «Brandweer» en «Dienst 100» ontbreken. Het hele instrumentarium dat van een gewone wagen een medische urgen tiegroep maakt, samen met een arts en een verpleegkundige moet er nog in geplaatst worden. En wegens besparingsargumenten zal dat materiaal er komen zoveel mogelijk in eigen beheer. De bouwsektor heeft, zowel voor de ruwbouw als voor de brede waaier afwerkingsberoepen, jonge mensen nodig die degelijk technisch ge schoold zijn. Want ook in de bouw evolueert de technische ontwikke ling razend snel. Er zijn o.m. de nieuw graaf- en nivelleermachines, de laserapparatuur, de computer gestuurde meet- en regelappara- tuur, de nieuwe materialen voor isolatie en beveiliging, de bediening van zeer gespecialiseerde machines in de houtbewerking e.d.m. Ander zijds is de bouwsektor met zijn 165.000 tewerkgestelden één van de belangrijkste werkverschaffers in ons land. En de laatste iaren stijgt de vraag naar geschoold technisch personeel voortdurend. Het Fonds voor Vakopleiding in de Bouwnij verheid, scholen en V.D.A.B. doen samen zware investeringen om aan gepaste opleidingen en/of bijscho lingen per beroep te organiseren. Voor elk wat wils Ben je 13-14 en moet je nog kiezen voor een beroep, dan ziin er de tech nische en beroepsscholen met dag opleiding. Ben je 16 dan kan je ook kiezen voor het ILW of Industrieel Leerlingwezen, waar je deeltijds werkt en deeltijds leert. Bij- of om scholen kan je als volwassene bij de Vlaamse Dienst voor Arbeidsbe middeling en Beroepsopleiding (V.D.A.B.) die samen het F.V.B., Fonds voor vakopleiding in de Bouwnijverheid, opleidingen voor heel wat bouwberoepcn organi seert. Bij- of omscholen kan ook via het onderwijs sociale promotie met avond- of weekendonderwijs. nader informatie te bekomen via de infofoon 02/219.65.01 of via de V.D.A.B. of een technische of be- roepsschool in je buurt. LH Lede. De Sint-Rochuskapel waarrond de feestelijkheden zich afspelen (a) Van 14 tot en met 19 augustus heb ben op de "Hoeve Robert Draes- saert" aan de Keiberg 18 te Lede de achtste Rochusfeesten plaats. Op dinsdag 14 augu ;tus om 18.30 uur worden de feesten officieel ge- open en om 19.00 uur is er een boogschieting op de liggende wip in de tent. Voor de kinderen is er een springkasteel. Woensdag 15 augustus maakt de Kon. Harmonie Sint-Cecilia een rondgang in de wijk en om 15.00 uur begint de traditionele zegening en lof aan de Sint-Rochuskapel door deken De Pelecijn. Om 16.00 uur is er een openluchtkoncert door de Kon. Harmonie Sint-Cecilia op het podium en om 18.00 uur begint er voor de kinderen een ballonwed- striid. Om 20.00 uur is er dansmu ziek met een discobar. Donderdag 16 augustus start om 14.30 uur de wandelzoektocht door de Groene Keiberg. Deze wandej- tocht voor de senioren wordt geor- ganizeerd door de Gemeentelijke Adviesraad voor de Derde Leeftijd. Om 16.00 uur worden er gratis Kei- bergse wafels en koffie geserveerd Klinomobiel Er was vroeger reeds een klinomo biel waarmee men slechte ervarin gen had: te traag, zeer bedrijfsonze- ker en nu totaal verouderd. Het stadsbestuur had dan ook ge vraagd deze klinomobiel te mogen herstellen en aanpassen aan de hui dige noodwendigheden. Als dat zou lukken dan heeft Aalst twéé voer tuigen die wel in dezelfde richting opereren, doch nog onderling zeer veel verschillen vertonen. En dan is er nog de wagen van de dienst 100. Medische urgentiegroep De MUG onderscheidt zich van de gewone dienst 100, waartoe hij ech ter organiek ook behoort, door het feit dat deze MUG-wagen geen pa- Aanpassing tiënten opneemt, en naar een zie kenhuis brengt. Er zijn trouwens geen brancards in de MUG-wagen en voor patiënten is er helemaal geen Wetende dat heel wat slachtoffers van ongevallen door onoordeelkun dig transport heel wat schade oplo pen, laat het MUG-team de slacht offers ter plekke en behandelt ze aldaar. Wie op de straat ligt, wordt op de straat behandeld. Alle nood zakelijke apparatuur is immers in de MUG-wagen aanwezig. Pas wan neer de toestand van de patiënt zich gestabiliseerd heeft kan Deslist wor den de patiënt naar een ziekenhuis te brengen. Zelfs als de weersom standigheden ongunstig zijn, wordt de patiënt niet verplaatst alvorens de stabilisatie er gekomen is. Naast het aanschaffen van de wagen en de apparatuur, een kost van zo wat 3,5 miljoen, is er ook de aanpas sing van het personeel. Onder leiding van dr. Suykens die reeds internist en ortopedist is en zich specialiseert in 'urgentie', wordt net personeel van de dienst spoedopname opgeleid gedurende drie dagen per week in het Stuyven- berghziekenhuis te Antwerpen waar die dienst reeds lang met suk- ses funktioneert. En via de rijks wacht wordt het personeel ook op geleid om dergelijke MUG-wagen te sturen. Het A.S.Z. richt zich o.m. speciaal op de dienst traumatologie wegens de nabijheid van de autosnelweg en de helihaven, die er bij het A.S.Z. komt. Oproepen komen steeds terecht bij de dienst 100. De afdeling MUG luistert die allerminst af, doch wordt verwittigd als de MUG-assis- tentie gewenst is. Norm is wel dat het beter is eens te veel de MUG- wagen te laten uitrukken dan ééns te weinig. Tenslotte gaat het steeds om mensenlevens. Burgers kunnen de MUG alleszins niet oproepen. Dat kan enkel ge beuren via medische kanalen. De MUG is een snel voertuig dat ter plekke verzorgt en geen patiënten vervoert. De MUG-wagen is dus heel wat meer dan een uitgebreide wagen van de dienst 100. Op 8 september komt hij, na enige plechtigheid in gebruik. Het O.L.V.-Ziekenhuis heeft reeds een paar jaar dergelijke MUG- dienst. LH Parochie St.-Paulus Aalst O.L. Vrouw XTer Rozen Ieder jaar opnieuw, vooral begin augustus wordt in Erembodegem eenie ders belangstelling gewekt voor de Kappelekesdagen. Ook dit jaar, tijdens deze plechtige noveen, vanaf zondag 5 augustus tot woensdag 15 augustus 1990, zullen opnieuw talrijke vrome Mariavereerders samenkomen rond en in het kapelleke Termuren op de Kapellekesbaan te Erembodegem om er de Moeder Gods te vereren onder de aanroeping van Onze-Lieve-Vrouw Termuren. Maria wordt er aanroepen tegen allerlei kwalen en zenuwziek ten, als Moeder van de Kerk en van de huiskerk: het gezin... Deze Kapellekesdagen staan onder het motto "Wees Gegroet, Maria!" voor alle deelnemers en om 19.30 uur heeft de jaarlijkse zielemis plaats ter ere van de Confrérie van de Heilige Rochus in de dekanale kerk. Vrijdag 17 augustus wordt om 19.00 uur de start gegeven van een BWCL wielerwedstrijd en is er om 21.00 uur opnieuw dansmuziek met disco bar. Zaterdag 18 augustus om 14.30 uur wordt de hele buurt verwacht op de koffietafel. Om 15.00 uur is er een gerrrebolling voor vrouwen en om 17.00 uur het vertrek van een na tuurwandeling door de groene Kei berg onder leiding van natuurgids Andre Matthys; Om 21.00 uur be gint het openluchtbal. Zondag 19 augustus om 14.00 uur begint de fietszoektocht doorheen Lede. Om 18.00 uur kunnen de kin deren in een hooimijt op de weide op zoek gaan naar 10 mooie prijzen die erin verstopt zitten. Om 19.00 uur wordt een warme luchtballon opgelaten en om 20.00 uur opnieuw dansmuziek, (da) Reeds voor de tiende keer worden op het plein voor het noodkerkje van de Parochie Sint-Paulus en O.L.Vrouw ten Rozen in de boter- melkstraat te Aalst de Sint-Paulus feesten georganiseerd. Dit van za terdag 10 tot en met woensdag 15 augustus met een programma waar in ieder zijn gading kan vinden. Uiteraard gaat het hopelijk zo hoog mogelijk boni naar het Bouwfonds waarvoor zich naast e.h. pastoor Meersschaert en P. De Smedt een hele schare enthousiaste mede werkers ten volle inzetten. Het wordt een heus familiefeest waar men zich kan te goed doen aan mos selen, stoofvlees of koude schotel en tal van attrakties meebeleven. De feesten krijgen een nieuw tintje met ondermeer het optreden van een Tirolerblaaskapelle op zater dag 1 en een aperitiefkoncert door de muzikale familie Van der Biest op zondag 12. De wijn van eigen maaksel, Jonagold, past wonderwel bij een portie mosselen want het mosselfestijn blijft wellicht de grootste publiektrekker van de fes tiviteiten. De organisatie ervan lijkt daarenboven optimaal te zijn want een pastoor uit een Faluintjesge- meente wil de keukentent plus per soneel stante pede huren voor zijn parochiefestiviteiten. Niet duurder Alhoewel de voortdurende stijgin gen van allerlei waren slaagt men er duidelijk in Sint-Paulus in, mede door de inzet van een honderdtal inventieve medewerkers, de eetma len te serveren zonder enige verho ging van prijs. Sint-Paulus wil trou wens de oude Vlaamse zegswijze in ere houden „Hoe meer zielen hoe meer vreugd." De Sint-Paulusparo- chie kwam er om een degelijke op vang te verzekeren van de mensen uit de meest verwijderde uithoeken van de parochies O.L.Vrouw Mijl beek en H. Harten die te laten sa mensmelten tot één hechte paro chiegemeenschap. Het betreft meer konkreet de bewoners van de wijk en Botermelkstraat, Horebekeveld en Rozendreef, wijken die in volle expansie zijn. Vier jaar terug werd de parochie trouwens definitief zelfstandig on der de dubbele benaming Sint-Pau lus en Onze Lieve Vrouw ten Ro zen. Deze laatste betiteling kwam er bij omdat in het bisdom van een legaat nog een som beschikbaar was voor de oprichting van een aan O.L.V. gewijde parochie. Momenteel is het nog wachten op de handtekening van de bevoegde minister van de Vlaamse Gemeen schap om uiteindelijk te kunnen overgaan tot de aanbesteding van de nieuwbouw. Aan enthousiasme van de mensen van Sint-Paulus ont breekt het alleszins allerminst. Ze verwachten ook U. Wie wegens om standigheden niet aanwezig zou kunnen zijn kan een bijdrage stor ten op rekening nr. 737 -1013632 van Sint-Paulusfeesten, Botermelk straat 17c te 9300 AALST met ver melding „Kerkbouwfonds". Programma zaterdag U aug.: 14.30 u.: volksspelen - luchtkasteel 18 u.: eetfestijn - bodega 19.30 u. - 21.30 u.: tirolermuziek door blaaskapel zondag 12 aug.: 9 u.: prondelmarkt 11.30 u.: eetfestijn - bodega 14 u.: volksspelen - luchtkasteel 14.30 u.: matinée-concert 18 u.: eetfestijn - bodega maandag 13 aug.: 14 u.: seniorenfeest: animatie kof fie pannekoeken dinsdag 14 aug.: vanaf 19 u.: inschrijving belot 20 u.: belot: 5000 fr. vooruit plus inleg woensdag 15 aug.: 11 u.: Kerkmis 11.30 u.: eetfestijn - bodega 15 u.: play-back show Eetfestijn: mosselen: 300 fr. koude schotel: 250 fr.(°) stoofvlees: 250 fr.(°) kinderschotel: 150 fr.(°) telkens met frieten of brood doorlopend: Koffie met taart Boterhammen met kop of kaas IJsschotel Luchtkasteel Ruime parking rechtover BP-benzi- nestation. Maria, de naam van die jonge jood se vrouw die tweeduizend jaar gele den moeder werd van Jezus... Be slist een onvergetelijke naam. Een onvergetelijke vrouw ook. De moe der van God. Van geen vrouw ter wereld zijn zoveel portretten ge schilderd of beelden gebeiteld. Maar ook in de vele Mariale bede vaartsoorden die ons land rijk is valt er steeds veel te beleven, is er regel matig speciale aandacht voor Maria als moeder van de Kerk en van de huiskerk: het gezin. Dat het Vlaam se volk vanouds een intense Maria verering kende is nog op heden wel bekend. Wanneer men begin augus tus in de omgeving van het kapelle ke Termuren, of op de Kapellekes baan te Erembodegem komt, on dergaat men er onwillekeurig ook die treffende en tevens diep inge wortelde Maria-devotie: hele scha re gelovigen zoeken er die dagen tot en met 15 augustus, feest van O.L. Vrouw Hemelvaart, in dit stemmig, schilderachtig Mariaoord, het alombekend schilderij op van O.- L.-Vrouw Termuren dat er boven het altaar hangt. Het vereerde beeld van O.-L.-Vrouw is een klein schilderij op eikehout, onder glas, met onderaan de tekst: "O Mater Dei", memento mei (Moeder Gods, gedenk U mijner). Het is een afbeel ding van Maria die het Kindje Jezus vasthoudt. Maria is getooid met een kleed, mantel en hoofddoek in bor deaux-rood, afgezoomd met goud. Het haar draagt ze los over beide schouders. Het kindje Jezus is met een grote witte lendendoek om gord. Over de aanleiding tot de stichting van de kapel, alsmede over de datum ervan en de motivering van de aanroepingstitel, bestaat geen enkel authentiek dokument. volgens de overlevering brak, een zeshonderdtal jaren geleden, brand uit in het Hof te Hale (dit voormalig Hof te Hale is thans omgevormd het klooster van de E.Z. Penitenten van Opbrakel aan de Termurenlaan). Aan een binnenmuur hing een ge schilderde Mariabeeltenis en, hoe wonderbaar, deze beeltenis bleef toch ongedeerd aan de verschroei de muur... Een om dit gebeuren te vereeuwigen zou nadien op het erf een kapel gebouwd zijn ter ere van "O.L.Vrouw Termuren". De oudst gekende vermelding van de kapel dateert van 1603, deze van de aan roepingstitel "Onze-Lieve-Vrouw Termuren" van 1631. De kapel werd meermaals verwoest en geplunderd en raakte in verval. Op het verzoek van de griffier van Erembodegem in 1762 aan de aartsbisschop, gaf deze toestemming een grotere kapel op een meer geschikte plaats te bou wen. In 1763 werd dan ook de huidi ge kapel Termuren gebouwd waar en zoals het thans staat. Een steen met het jaartal 1763 steekt in de voorgevoel. Op 5 augustus 1763, feest van O.-L.-Vrouw ter Sneeuw, werd deze kapel ingewijd. Het jaar daarop verleende paus Clemens XIII op dit feest een volle aflaat aan de bedevaarders. En omstreeks die periode werd het eerste bedevaartje verspreid. In 1838 verleende paus Gregorius XVI een volle aflaat aan de bedevaarders gedurende de "Ka pellekesdagen" van 5 tot 15 augus tus. thans wordt O.-L.-Vrouw er aanroepen ondermeer, tegen ze nuwziekten, ook tegen oogkwalen en allerlei andere kwalen, als Moe der van de Kerk en van het Gezin. In augustus 1978 zorgden pastoor De Pelecyn en de medepastoors Vinck en Eeman voor vernieuwing in de Kapellekesdagen. Sindsdien wor den deze dagen als Geloofsdagen, als dagen van herbronning, opge vat. De Kapellekesdagen gaan dit jaar door van zondag 5 augustus tot woensdag 15 augustus. Dit jaar wordt er gevierd en gebeden rond het thema van het "Wees gegroet, Maria". Een paar keuzemomenten: Zondag 5 augustus: openingsavond van de noveen met te 17.45 uur Rozen krans aan de kapel en te 18 uur: openingseucharistie aan de kapel. Maandag 6 augustus: 15 uur: zege ning van kinderen en moeders. Om 19.30u. eucharistie met toewijding van de vormelingen aan Maria. Dinsdag 7 augustus: 14.30u.: eucha ristie voor de derde leetijd vanwege KBG en 19.30u. eucharistie voor de Lourdes bedevaarders. Woensdag 8 augustus: 15u. Viering voor de zie ken in het parochiehuis vanwege Ziekenzorg en 19.30u. eucharistie voor de gezinnen. Donderdag 9 au gustus: 19.30u. eucharistie voor de parochiale organisaties. Vrijdag 10 augustus: 19.30u, eucharistie voor de jeugd. Zaterdag 11 augustus: 18.45u. Rozenkrans van de kapel (na de avondmis in de O.L.Vrouw Hemelvaartkerk. Zondag 12 augus tus: 17.45u. Rozenkrans aan de ka pel. 18u. eucharistie aan de kapel voor de missionarissen vanwege Missiethuisaktie-Erembodegem. Maandag 13 augustus: 19.30u. Eu charistie voor de overleden weldoe ners. Dinsdag 14 augustus 18.45u. Rozenkrans aan de kapel na de avondmis in de O.L.Vr. Hemel vaartkerk. Woensdag 15 augustus: 20.15u. Rozenkrans aan de kapel. 20.30u. sloteucharistie met kaars- kensprocessie naar de O.L.V. He- mclvaartker. Tijdens de weekdagen van de noveen zijn er Eucharistie vieringen in de kapel te 7 uur, 7.30 en 8 uur. Rozenkrans te 19.10u. en avondeucharistie te 19.30u. De be langstellingvoor de Erembodegem- se "Kapellekesdagen" is ieder jaar bijzonder groot. Ook dit jaar biedt het programma aan het Mariaver- erend Erembodegem alvast een rij ke verscheidenheid aan gebedsmo menten en vieringen! D.B

De Voorpost | 1990 | | pagina 11